Menu


 Najpopularniejsze

Wycieczki sezon zimowy autokar
Włochy Zobacz
Francja Zobacz
Francja Zobacz

Kraje i regiony
Chorwacja Zobacz
Egipt Zobacz
Polska Zobacz
Tunezja Zobacz
Włochy Zobacz

 Polecamy strony
 Opis Kraju - Hiszpania

Najpopularniejsze wyszukiwania
1.7.13%Chorwacja Zobacz »
2.3.42%Egipt Zobacz »
3.3.39%Polska Zobacz »
4.3.14%Tunezja Zobacz »
5.2.21%Włochy Zobacz »

  Lista regionów
»  Hiszpania  «
Majorka  »


Lato Zobacz opis zimowy » 

Hiszpania
, leżąca w zachodniej Europie, ze stolicą w Madrycie to największe z 3 państw położonych na Półwyspie Iberyjskim i dzięki swej powierzchni (504.782 km2) jest 50 co do wielkości państwem na świecie. Hiszpania na zachodzie graniczy z Portugalią, na południu z Gibraltarem – należącym do Wielkiej Brytanii oraz z Ceutą, Mellilą i Marokiem. Na północy kraju ciągną się Pireneje. Tam też Hiszpania graniczy z Francją i Andorą. W skład Hiszpanii wchodzą Baleary (Majorka, Minorka, Ibiza, Formantera, Cabrera, Conejera) leżące na Morzu Śródziemnym oraz Wyspy Kanaryjskie (Grana Canaria, Teneryfa, Fuerteventura, Lanzarote, El Hiero, La Palma, La Gomera oraz niezamieszkałe z nich: Alegranza, Graciosa, Montana Clara, Lobos, Roque del Este, Roque del Oeste) leżące na Oceanie Atlantyckim. Niezamieszkałe są również wyspy po śródziemnomorskiej stronie Cieśniny Gibraltarskiej, zwane plazas de soberania takie jak: Chafaryny, Alborán, Perejil. Do Hiszpanii, Katalonii wlicza się również miasteczko o nazwie Llívia, które otoczone jest przez ziemie francuskie. Na wschodzie i na południu kraj ten oblewają wody Morza Śródziemnego, na północy – Morza Kantabryjskiego, na zachodzie i południu – Oceanu Atlantyckiego.

Państwo to zamieszkuje prawie 50 mln mieszkańców przy średniej gęstości zaludnienia 87 osób / km 2. Pod względem zaludnienia figuruje na 27 miejscu względem reszty świata.

Językiem urzędowym Hiszpanii jest kastylijski (hiszpański ogólnonarodowy). W kilku regionach równorzędne są także: baskijski, galicyjski, kataloński i walencki.

Kraj ten jest dziedziczną monarchią konstytucyjną. Obecnym królem jest Jan Karol I, wywodzący się z dynastii Burbonów, który zasiadł na tronie w 1975 roku – krótko po śmierci generała Francisco Franco. Król ten ma silne poparcie społeczeństwa, ale mimo tego nie posiada żadnej realnej władzy. Jest jednak najwyższym dowódcą wojska. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach głosi orędzia do narodu.

Hiszpania leży w strefie klimatycznej podzwrotnikowej o klimacie śródziemnomorskim. Warunki atmosferyczne są zatem bardzo zróżnicowane. Na północnym wschodzie jest chłodno i deszczowo, podczas gdy na równinach Andaluzji jest gorąco i sucho. Latem, za wyłączeniem wybrzeża północnego, w całym kraju jest ciepło i słonecznie. Przez resztę roku pogoda jest zmienna, ale wszystkie miesiące są słoneczne (ponad 300 dni słonecznych w roku). Średnie temperatury wahają się pomiędzy 18 a 30 stopniami.

Hiszpania jest podzielona na 17 wspólnot autonomicznych (które następnie dzielą się łącznie na 50 prowincji) oraz 2 miasta autonomiczne. Do tego podziału administracyjnego należy: Andaluzja, Aragonia, Asturia, Baleary, Estremadura, Galicia, Kantabria, Kastylia-La Mancha, Kastylia-León, Katalonia, Kraj Basków, La Rioja, Madryt, Murcja, Nawarra, Walencja, Wyspy Kanaryjskie, Ceuta oraz Melilla. Integralną częścią Hiszpanii są hiszpańskie posiadłości w Afryce Północnej (Ceuta, Isla de Alborán, Isla del Perejil, Islas Chafarinas, Mellila, Peñón de Alhucemas, Peñón de Vélez de la Gomera oraz Wyspy Kanaryjskie).

Kraj ten jest najliczniej odwiedzanym krajem świata przez turystów zagranicznych. Przyciągają ich tu nie tylko możliwości atrakcyjnego wypoczynku, ale i zwiedzania. Najbardziej znane atrakcje turystyczne można znaleźć na wybrzeżu śródziemnomorskim: Costa de la Luz, Costa del Sol, Costa Blanca, Costa del Azahar, Costa Dorada oraz w miastach słynących z zabytków. Polecamy wycieczki fakultatywne do:


Toledo – miasto w środkowej Hiszpanii (niegdyś stolica kraju), położone 70 km od stolicy kraju. Leży nad rzeką Tag. Jest stolicą regionu Kastylia-La Mancha. Miasto znane jako ośrodek turystyczny i kultu religijnego. Znajdują sie tutaj liczne muzea. Budowle Toledo są klejnotem architektury Hiszpanii. Znajduje się tutaj katedra, która powstawała w latach 1227-1493 i reprezentuje styl gotycki. Wnętrze katedry jest 5-nawowe, o długości 112 m i szerokości 56 m i mieści 22 kaplice, m.in.: Capella de San Juan, która mieści bogaty skarbiec a w nim słynną monstrancję o wysokości ok. 3 m, który stanowi ważny element podczas procesji Bożego Ciała czy też Capilla Mayor znajdują się tu bogato rzeźbione ściany ołtarza, po którego obu stronach znajdują się grobowce królów, książąt i biskupów. Toledo słynie również z Alcazar. Ta XI-wieczna twierdza wznosi się w najwyższym punkcie miasta (Toledo usytuowane jest na wzgórzu). W przeciągu wieków twierdza stale ulegała uszkodzeniom. W trakcie oblężenia w 1936 roku została całkowicie zniszczona. Odbudowana została zgodnie z planami z czasów Karola V i obecnie mieści w swych wnętrzach muzeum z pamiątkami z czasów wojny domowej. W tym mieście znajdują się też liczne kościoły (m.in. San Tome , dawny meczet, znany z obrazu El Greco „Pogrzeb hrabiego Oragaza”). W Toledo mieszczą się również pałace: Palacio de Fuensalida z XV w. czy też pałac arcybiskupi z przełomu XVI i XVII w., ratusz z XVII w., ruiny budowli rzymskich i średniowiecznych oraz most Puente del Alcantara z IX w. oraz muzea: Museo de Santa Scruz druga pod względem ważności (po Prado w Madrycie) galeria malarstwa hiszpańskiego; Casa del Greco dom mistrza z przełomu z XIV i XV w. Mieszczą się tu obrazy nie tylko El Greco, ale i innych malarzy ze szkoły Velazqueza i Murilla; Muzeum Archeologicze mieszczące w swoich wnętrzach znaleziska z czasów rzymskich i wizygockich.


Madryt – stolica Hiszpanii, położona w środkowej części kraju na Wyżynie Kastylijskiej (u podnóża Sierra de Guadarrama nad rzeką Manzanares. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z X w. Powstawało ono wówczas wokół mauretańskiego zamku Madżrid. Znane jest z takich obiektów jak Muzeum Prado, Pałac Królewski z XVIII w., Pałac Sprawiedliwości z 1758 r., Pałac Senatu, Pałac Kongresowy z 1843 r., Puerta de Alcalá z 1778 r., Kościół San Pedro el Real z XV w., Katedra San Isidoro el Real z XVII w., Park Casa de Campo o powierzchni 1447 ha z Fontanną Księcia z 1725 r. oraz mosty: Toledański budowany w latach 1720-1732 oraz Segovia z 1584 r. Wiele nowoczesnych budowli zostało wybudowanych po II wojnie światowej: Palacio de Communicaciones, Palacio Nuevos Ministerios, Stadion Santiango Barnabéu, Dworzec Chamartin, arterie komunikacyjne. Na południowy zachód od Madrytu znajduje się mauzoleum ofiar wojny domowej (Monumento Nacional de Santa Cruz del Valle de los Caidos (co oznacza Św. Krzyż w Dolinie Poległych). Madryt jest ważnym ośrodkiem politycznym i kulturalno-naukowym (tutaj znajduje się największy w kraju uniwersytet). Tu znajduje się również czwarty co do wielkości na kontynencie europejskim port lotniczy Bajaras.


Barcelona – miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym. Jest stolicą prowincji oraz regionu Katalonii. Jest głównym ośrodkiem przemysłu kraju. W 1992 r. miasto było gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich. Pierwsze wzmianki o Barcelonie pochodzą z III w. p.n.e. kiedy to jeszcze była kolonią rzymską. Jest to jedno z najpiękniejszych miast europejskich. To tutaj podziwiać można: gotycką katedrę św. Eulalii budowaną od XIII do XV w., zapierającą dech w piersiach budowlę Sagrada Familia, nad którą po dziś dzień (względem wizji jej architekta Antonio Gaudiego) trwają prace budowlane. Najbardziej ruchliwą ulicą Barcelony zlokalizowaną dokładnie w jej centrum jest aleja Ramblas – popularna zarówno wśród turystów jak i miejscowych (kilometrowej długości deptak w dzielnicy Barri Gòtic prowadzi od Plaça de Catalunya w centrum aż do nabrzeża gdzie znajduje się pomnik Krzysztofa Kolumba. Odbywa się tu zawsze wiele przedstawień ulicznych, postawionych jest wiele straganów i kawiarenek na wolnym powietrzu. La Rambla tętni życiem przez całą dobę. Innym, bardzo ciekawym zabytkiem Barcelony, kojarzącym się z geniuszem Antonio Gaudiego jest Park Güell duży ogród z elementami architektonicznymi przy ulicy Olot. Ciekawym miejscem do zobaczenia jest z pewnością port morski i lotniczy (Prat de Llobregat). Warto też odwiedzić jeden z większych obiektów sportowych Europy Camp Nou (na 97769 miejsc). Jest własnością FC Barcelony. Inne, bardzo ciekawe zabytki tego miasta to Pałac Królewski Hrabiów Barcelony z przełomu XIV i XV wieku, wbudowana w rzymski mur XIV-wieczna kaplica św. Agaty, Kościół Santa Maria del Mar z XIV wieku, Szpital Św. Krzyża i Św. Pawła. W okolicach miasta, na sławnym wzgórzu Montserrat znajduje się klasztor benedyktynów – sanktuarium Czarnej Madonny. Z miejscem tym wiąże się legenda, iż figurkę tą wyrzeźbił sam Św. Łukasz a do Katalonii przywiózł Św. Piotr we własnej osobie. Ukrywana przed Maurami, została cudownie odnaleziona w jednej z grot masywu Montserrat w IX wieku. Muzeum Picassa z dziełami mistrza..


Sewilla – jest stolicą Andaluzji i gorącego tańca jakim jest flamenco, zamieszkuje ją ponad 700 tys. Mieszkańców. Jest na czwartej pozycji na liście największych miast Hiszpanii. Miasto założone zostało w II w. p.n.e. Po odkryciu Ameryki, Sewilla stała się punktem przeładunkowym z krajami zamorskimi. Nad Gwadalkiwirem (rzeką Sewilii) wznosi się Wieża Złota – Torre del Oro, w której przechowywano złoto pochodzące z podróży po podbojach obu Ameryk. Tutejsza katedra jest większa od Bazyliki Św. Piotra w Rzymie. Jej 5-nawowe wnętrze przekracza 42 m długości i może zmieścić w sobie mniejszy kościół. Mówiono, że budowniczy katedry chcieli wznieść gmach tak ogromny, żeby wszyscy myśleli, że wznieśli go szaleńcy. Wewnątrz obiektu znajduje się jeden z trzech grobowców Krzysztofa Kolumba. Giralda to dawny minaret nieistniejącego meczetu z XII wieku. Podobny istnieje w Rabacie w Maroku. Wieża stanowi dziś dzwonnicę katedry. Niedaleko wznosi się Alkazar – zamek będący niegdyś siedzibą muzułmańskich władców Sewilli. Dziś będący jednym z najlepiej zachowanych przykładów architektury stylu mudejar. Plaza de Espana – bajkowa budowla z licznymi fontannami. Interesująca jest również pobliska dawna Fabrica de Tabacos (to w niej rozpoczyna się akcja Carmen Bizeta). Warto zajrzeć również do Muzeum Archeologicznego (leży w Parque de Maria Luisa, wewnątrz szereg eksponatów pochodzących z wykopalisk pobliskiej rzymskiej Italiki oraz unikalna statuetka fenicka bogini Astarte – Tanit) i Muzeum Sztuk Pięknych(Museo de Bella Artes, Plaza de Armas – do najciekawszych eksponatów należy portret syn El Greca i prace Murila, Zurbarana i Ribery. Sewilla to miasto bardzo rozrywkowe. Wiele jest tu dyskotek (najsławniejsza Pub Poseidon, c/Marques Paradas) i klubów nocnych.


Salamanka – miasto w zachodniej Hiszpanii, nad rzeką Tormes. Zamieszkuje ją ponad 160 tys. osób. Została założona w 217 r. p.n.e. Najsławniejsze zabytki to Plaza Mayor – plac główny wybudowany w XVIII wieku. Jeden z najpiękniejszych w Hiszpanii. Stoją przy im trzykondygnacyjne kamienice oraz dwa ratusze, z których jeden ozdobiony jest zegarem i dzwonnicą. Fasadę natomiast zdobią medaliony z podobiznami bohaterów Hiszpanii. Zabytkowy Uniwersytet posiada patio z krużgankami o pięknych łukach. Biblioteka uniwersytecka, do której prowadzą zabytkowe schody, posiada zbiory znane na całym świecie. Warto również zobaczyć Stara Katedrę (Catedral Vieja) – romański kościół z XII wieku, ze szczególnie piękną kopułą Torre del Gallo. Stara Katedra, w swych wnętrzach, mieści wspaniały ołtarz, krużganki i gotyckie grobowce w niszach z dobrze zachowanymi freskami. Jest również Nowa Katedra (Catedral Nueva) – ostatni gotycki kościół w Hiszpanii, budowany w latach 1500-1733. Zdumiewający portal główny, we wnętrzu krypty, kaplice i stalle; Klasztor dominkanów (San Esteban), zbudowany w latach 1524-1610; Dom Muszli (Casa de las Conchas) – rezydencja z przełomu XV i XVI wieku.


Kordowa – miasto w południowej Hiszpanii, nad rzeką Gwadalkiwir. Ciekawsze zabytki to: Alkazar, zespół fortyfikacji z czasów panowania Omajjadów. Są tam piękne ogrody z sadzawkami i fontannami oraz rzymskie mozaiki i sarkofag z III w. Mezquita – wielki meczet, pełniący obecnie funkcję katedry. Jest jednym z dzieł architektury islamu. W Kordowie mieszczą się również pałace z XV i XVI wieku: Casa de los Villalones, Casa del Indianos, Palacio de los Paez de Castillejo, Palacio Museo de Viana; kościoły: Santa Maria z XIII w., La Compania z XVI w., Trinidad z XVII w., Iglesia del Carmen z XVI w.. Synagoga z XIV w. Również zasługuje na wielką uwagę. Puente Romano z 16-łukowy most nad Gwadalkiwirem.


Granada – andaluzyjskie miasto, zamieszkiwane przez ok. 260 tys. mieszkańców. Góruje nad nim zamek Alhambra z XIII wieku, który uważany jest za arcydzieło architektury arabskiej. Tutejsze przysłowie brzmi: „kto nie widział Alhambry, ten nic nie widział”. Przez miasto „przewija” się wielu tancerzy flamenco, grajków oraz tysiące studentów. Założone w 711 roku to nie tylko Alhambra. Ciekawym miejscem to odwiedzenia to również przepiękny zespół ogrodowy Generalife - islamski przykład architektury ogrodowej. Ciekawa jest również gotycko-renesansowa katedra z XVII wieku, która jest bardzo bogato zdobiona obrazami i rzeźbami.


Burgos – miasto w północno-zachodniej Hiszpanii, położone nad rzeką Arlanzon. Zamieszkuje je ok. 180 tys. osób. Jest to znaczący ośrodek przemysłowy (mieści się tu elektrownia jądrowa), a także liczący sie ośrodek turystyczny, węzeł kolejowy i drogowy. Miasto zostało założone w roku 856. Ciekawa jest z pewnością gotycka katedra Santa Maria (wpisana na listę UNESCO), kościół San Gil, kościół San Esteban czy też kościół San Nicolas również zasługują na uwagę. Bardzo ciekawy jest również łuk triumfalny Arco de Santa Maria z XVI wieku oraz Pałac Casa del Cordon z XVI wieku i ratusz miejski (XVIII wiek).


Santiago de Compostella – miasto w północno-zachodniej Hiszpanii, stolica regionu Galicia. Leży w odległości ok. 30 km od wybrzeża oceanu Atlantyckiego. Zamieszkuje je ok. 93 tys. osób. Od średniowiecza znany jest jako ośrodek kultu i cel pielgrzymek. Na szlakach do Compostelli, zwanej Drogą Św. Jakuba, utworzonych zostało wiele schronisk, które prowadzone są prze organizacje religijne. W obrębie celu podróży – katedry (powstałej rzekomo nad grobem św. Jakuba Starszego) – można kupić pamiątkę pełniącą funkcję swoistego talizmanu. Jest nią muszla pielgrzymia – symbol św. Jakuba.


Jak dojechać? Najwygodniejszym środkiem transportu jest samolot. Lot z Warszawy do Madrytu trwa ok. 3,5 godziny. Istnieje również połączenie z innych lotnisk w Polsce z Barceloną.« Powrót


Hiszpania - SPIS OFERT

Wczasy
1. APARTAMENTY DORAMAR +
2. HOTEL ALHAMBRA +
3. HOTEL CAPRICI VERD 
4. HOTEL CARTAGO NOVA 
5. HOTEL CATALONIA +
6. HOTEL COPACABANA 
7. HOTEL EL PUERTO 
8. HOTEL ESPLAI 
9. HOTEL GUITART LA MOLINA RESORT & SPA ALP 2500 
10. HOTEL HOLIDAY PALACE +
11. HOTEL KOPPERS 
12. HOTEL MARBLAU +
13. HOTEL MAS 
14. HOTEL MONTEMAR 
15. HOTEL MONTEPLAYA +
16. HOTEL OASIS PAPAGAYO +
17. HOTEL PAPI  
18. HOTEL PARADISE PARK +
19. HOTEL PIMAR 
20. HOTEL PLAYA BONITA 
21. HOTEL PRESIDENT 
22. HOTEL REYMAR PLAYA 
23. HOTEL RIVIERA 
24. HOTEL RIVIERA 
25. HOTEL ROYAL AL ANDALUS 
26. HOTEL ROYAL SUN 
27. HOTEL SAN FERMIN 
28. HOTEL SANDS BEACH VILLAS RESORT 
29. HOTEL SANMARTI +
30. HOTEL SOLIMAR 
31. HOTEL SOLINEU SPORT  
32. HOTEL TAURUS PARK 
33. HOTEL TORRE ARENAL 
34. HOTEL TRAF 
35. SINGIEL PARTY 

Wypoczynek i zwiedzanie
1. HISZPANIA + COSTA BRAVA (11 dni) 
2. HISZPANIA - ANDALUZJA 15 DNI objazd + wypoczynek
3. HISZPANIA 6+4 objazd + wypoczynek
4. HISZPANIA I PORTUGALIA objazd + wypoczynek
5. HISZPANIA/ Hotel Cartagonova 3* objazd + wypoczynek

Oferta dla młodzieży
1. CAMPING ROCA 
2. KURS JĘZYKOWY (Hiszpański) -
3. WAKACYJNY KURS JĘZYKOWY - HISZPAŃSKI -
4. WAKACYJNY KURS JĘZYKOWY - HISZPAŃSKI -
5. WAKACYJNY KURS JĘZYKOWY - HISZPAŃSKI -

Wycieczki objazdowe
1. DOOKOŁA HISZPANII 
2. SYLWESTER W MADRYCIE - 5 DNI 
3. SYLWESTER W MADRYCIE 5 DNI 
4. SYLWESTER W RYTMIE FLAMENCO - COSTA BRAVA I BARCELONA 5 DNI 

Dla zakładów pracy - wycieczki objazdowe
1. HISZPANIA - 9 dni 


 
 Code and design by new4mat.com  Organizator  |  Administrator  

STRONA GŁÓWNA | BIURO PODRÓŻY | AGENCI | DOKUMENTY | KONCESJE | GALERIA | WKRÓTCE | TAPETY | INFO | KONTAKT

 Wyszukiwanie ofert   Strefa dla agenta   Oferty dnia   Oferty First-time   Oferty Last-minute   Opisy krajów   Hotele - wczasy   Hotele - zwiedzanie   Ośrodki studenckie   Ośrodki młodzieżowe   Opisy wycieczek   Konferencje i szkolenia   Wycieczki objazdowe   Wycieczki szkolne   Zielone szkoły   Pielgrzymki   Bilety lotnicze   Plany lotnisk   Bilety autokarowe   Wynajem autokaru   Ubezpieczenia   Warunki ubezpieczenia   Warunki uczestnictwa   Przewodniki   Pogoda na WP   Informacje dla Polaków za granicą