Menu


 Najpopularniejsze

Zwiedzanie i wypoczynek sezon letni autokar
Włochy Zobacz
Grecja Zobacz
objazd, Grecja Zobacz

Kraje i regiony
Chorwacja Zobacz
Egipt Zobacz
Polska Zobacz
Tunezja Zobacz
Włochy Zobacz

 Polecamy strony
 Opis Kraju - Wenezuela

Najpopularniejsze wyszukiwania
1.7.12%Chorwacja Zobacz »
2.3.42%Egipt Zobacz »
3.3.39%Polska Zobacz »
4.3.14%Tunezja Zobacz »
5.2.21%Włochy Zobacz »

  Lista regionów
»  Wenezuela  «


Lato Zobacz opis zimowy » 


Wenezuela
(Boliwariańska Republika Wenezueli, Republica Bolivariana de Venezuela, nazwa wprowadzona przez Chaveza w
1999 roku) jest państwem położonym w północnej części  Ameryki Południowej. Stolicą Wenezueli jest Caracas 2,1 mln (zespół miejski z otaczającymi slumsami 3,8 mln mieszkańców).

Informacje ogólne
Większe miasta: Maracaibo, Valencia, Barquisimeto, Ciudad Guayna, Maracay, Ciudad Bolivar,     San Cristóbal, Maturin
Język urzędowy: hiszpański
Waluta: 1 bolivar = 100 centimów

Historia
Nazwa Venezuela znaczy "mała Wenecja" w języku hiszpańskim i pochodzi od marynarzy którzy zauważyli domy na palach u ujścia dzisiejszego jeziora Maracaibo.
Tereny dzisiejszej Wenezueli w okresie prekolumbijskim zamieszkane były przez rożne narody Indian. W roku 1498 Krzysztof Kolumb dotarł do ujścia Orinoco. Później, w latach 1499-1500, dalej eksplorowana przez hiszpańskiego konkwistadora Alonso de Hojeda, który był uczestnikiem wyprawy Amerigo VespucciegoVespucci dotarł do Jeziora Maracaibo. Ponieważ Andy leżą wzdłuż północnego wybrzeża i są to dwa równoległe łańcuchy górskie wysokości polskich Tatr, to penetracja była wyjątkowo trudna. W okolice zwabiała poszukiwaczy złota legenda o El Dorado. Tereny Wenezueli z El Dorado włącznie, oddał jako spłatę długów Karol V Habsburg augsburskim bankierom rodziny Welser w 1529 roku. Od XVI wieku tereny Wenezueli kolonizowane przez Hiszpanów w 1556 włączone zostały do hiszpańskiego wicekrólestwa Peru, a w 1717 wicekrólestwa Nowej Granady (Nueva Granada). Rolę siły roboczej do końca XVI wieku pełnili Indianie, a z początkiem XVII wieku murzyńscy niewolnicy sprowadzani z Afryki. Od początku XIX wieku tworzenie ruchów niepodległościowych. Po kilku nieudanych powstaniach Simon Bolivar wywalcza niepodległość. Początkowo jest to teren złożony z Wenezueli, Kolumbii i Ekwadoru tzn. Wielka Kolumbia, potem w roku 1830 dochodzi do wyodrębnienia Wenezueli w samodzielną republikę. Pierwszym prezydentem zostaje Jose Antonio Páez i jest nim do roku 1846. Później wywiera wielki wpływ na politykę Wenezueli będąc rodzajem dyktatora (caudillo). W XIX i XX wieku częste okresy rządów dyktatorskich i uciekanie się do przemocy w walce politycznej. Odkrycie złóż ropy na początku XX wieku wyprowadziło kraj do czołówki gospodarczej kontynentu. Głównym inwestorem była firma Esso (Exxon). Po upadku dyktatury w 1935 roku utworzenie partii politycznych: Akcja Demokratyczna z Romulo Betancourtem i Partia Społeczno-Chrześcijanska z Raul Leonim. W latach 1945-47 krótka liberalna prezydentura Betancourta, a potem przewrót wojskowy po którym dyktatorem do roku 1958 został Marocos Pérez Jímenez.

Najciekawsze miejsca
Caracas.
Stolica Wenezueli, założona w 1567 r. Leży w odległości 25 km od wybrzeży Morza Karaibskiego, od których oddziela ją nadbrzeże ze szczytem Monte Ávila (2215 m n.p.m.). Miasto położone jest na wysokości 956 m n.p.m. u stóp Andów Karaibskich. Stolica Wenezueli została doszczętnie zniszczona przez trzęsienie ziemi w 1812 r. i odbudowane według nowoczesnych wzorów architektonicznych.. Powstały nowe dzielnice (Cerro Belém, Cerro Piloto), Centrum Bolívar z symbolem nowoczesnego Caracas - bliźniaczymi wieżowcami, centrum handlowe Chacaito. W krajobrazie Caracas dominują drapacze chmur i szerokie ulice i aleje, np. aleja pomników Los Próceres, ekskluzywne hotele. Autostrady łączą stolicę z miastami i portami położonymi na wybrzeżu.

Coro. Położone u nasady półwyspu Paraguaná, jest jednym z najstarszych miast Wenezueli i jej pierwszą stolicą (1527-1528 r.). Zachowała się tu, uważana za najpiękniejszą w kraju, zabudowa kolonialna w tym najstarsza katedra Wenezueli z przełomu XVI i XVII w. Miasto od wybrzeża morskiego oddziela pustynna mierzeja (médanos), tworząc nietypowy krajobraz w tym regionie.

Wodospad Salto del Angel. W południowej części Wyżyny Gujańskiej, zbudowanej z twardych skał paleozoicznych i mezozoicznych, występują ostańcowe góry stołowe zwane tepui, których cechą charakterystyczną są niemal pionowe ściany sięgające znacznych wysokości. Intensywne opady sprawiają, że ze ścian, wysokości kilkuset metrów spadają w dół wody licznych wodospadów. W masywie Auyán Tepuí (2953 m n.p.m.), w górnym biegu rzeki Churun znajduje się najwyższy wodospad świata Salto del Angel o wysokości 1054 m położony na obszarze, założonego w 1962 r., Parku Narodowego Canaima. Wodospad Salto del Angel został odkryty w 1935 r. przez amerykańskiego pilota Jimmy'ego Angela, który lecąc nad masywem Auyán ujrzał wspaniałą kaskadę wody spadającą z dużej wysokości. Jednak pierwsza wyprawa badawcza dotarła tu dopiero w 1949 r. i po wykonaniu pomiarów uznała, iż Salto del Angel jest światowym rekordzistą pod względem wysokości.

Klimat
Wenezuela leży w strefie klimatów równikowych z wyraźnie zaznaczającą się porą deszczową, która trwa tu od maja do października. Na Nizinie Orinoko roczne opady są znacznie wyższe niż w Andach. Charakterystyczną formacją roślinną dla tej strefy klimatycznej jest równikowy las deszczowy, który zajmuje 32,5 % powierzchni kraju. Charakteryzuje się wysoką sumą rocznych opadów atmosferycznych. Posiada wyraźną strukturę warstwową: drzew (tworzących lity, wiecznie zielony kobierzec o grubości 24-30 m, z ponad którego wyrastają bardzo wysokie drzewa) oraz krzewów i roślin zielnych, które wypełniają szczelnie luki powstające w warstwach niższych. Typową formą wzrostu, umożliwiającą dostęp do światła, są epifity (formacje roślinne rosnące na innych roślinach) i drzewiaste liany, oplatające drzewa. 
Llanos bajos porośnięte są wysokotrawiastymi sawannami z lasami galeriowymi, zielonym lasem równikowym, a także roślinnością bagienną i wodną. Llanos altos, ze względu na niższe opady mają roślinność znacznie uboższą. Stanowią ją głównie sawanny i roślinność trawiasta - brodacz, paspalum, krzewy chaporro, mimozy, akacje oraz roślinność kserofilna (sucholubna), półpustynna i trawiasta wysokogórska. Na wybrzeżu dominują namorzyny (lasy mangrowe). Wysokie partie gór porasta formacja paramo, reprezentowana m.in. przez kilkumetrową szarotkę frajlejon, wyglądającą jak mały słonecznik. Wahania temperatur między najcieplejszym i najzimniejszym miesiącem roku są niewielkie. Ciepły Prąd Karaibski podnosi temperaturę na wybrzeżu do średnio 27 oC. Podobna temperatura charakteryzuje obszary Llanos i Wyżyny Gujańskiej. Jedynie w górach temperatura jest wyraźnie niższa.

Bezpieczeństwo 
W ostatnim czasie miały miejsce przypadki działań terrorystycznych (podłożenia bomb w Ambasadzie Hiszpanii, Kolumbii i Algierii). Istnieje duże zagrożenie przestępczością pospolitą, częste są np. napady rabunkowe na plażach, na ulicach i w centrach handlowych, kradzieże samochodów itp. W samym Caracas ginie podczas weekendu przeciętnie od 60 do 80 osób. Są to przeważnie porachunki miejscowych gangów oraz zabójstwa na tle rabunkowym. Zagrożenie przestępczością istnieje praktycznie w całym kraju, choć w dużych aglomeracjach miejskich jest zdecydowanie większe.

Komunikacja 
Brak ograniczeń dotyczących poruszania się po kraju. Jednak ostrzega się cudzoziemców przed podróżą w rejony nadgraniczne z Kolumbią (częste przypadki porwań dla okupu przez uzbrojone kolumbijskie organizacje antyrządowe oraz bandy zwykłych kryminalistów) oraz w zagrożone pod względem sanitarno-epidemiologicznym tereny południowej Wenezueli. Przebywanie na terenach parków narodowych jest dozwolone, lecz nie wolno wywozić z tych rejonów żadnych przedmiotów (np. muszli, roślin) pod wysoką karą grzywny lub pozbawienia wolności.

Informacje dla kierowców 
Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Polskie prawo jazdy jest honorowane przy pobycie nie dłuższym niż 6 miesięcy. Istnieje obowiązek posiadania aktualnego badania lekarskiego, dopuszczającego do prowadzenia pojazdów. Badanie takie można wykonać na miejscu (koszt około 15 USD).

Wiza
Polscy obywatele nie muszą posiadać wizy, aby przebywać na terenie Wenezueli. Otrzymują na granicy tzw. kartę turystyczną. Dotyczy to osób udających się do tego kraju w celach turystycznych. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Aby przedłużyć pobyt, należy zwrócić się do DI EX (Główna Dyrekcja ds. Tożsamości i Cudzoziemców) z odpowiednio uzasadnioną prośbą o wydanie wizy pozwalającej na dłuższy pobyt. Aby podjąć pracę, trzeba mieć zezwolenie Ministerstwa Pracy (Ministerio del Trabajo), natomiast na podjęcie nauki w szkołach wyższych - zezwolenie Ministerstwa Edukacji (Ministerio de Educacion). Istnieje obowiązek okazania biletu powrotnego.« Powrót


Wenezuela - SPIS OFERT

Wczasy
1. HOTEL DUNES  
2. Hotel Dunes Beach Resort 
3. HOTEL HESPERIA ISLA MARGARITA 
4. HOTEL ISLA CARIBE 
5. HOTEL LTI COSTA CARIBE BEACH 
6. HOTEL PALM BEACH 
7. HOTEL PORTOFINO 
8. HOTEL PUEBLO CARIBE 
9. Hotel Pueblo Caribe +
10. Hotel Punta Blanca Ocean Club 
11. Hotel Tropical Refuge 

Wypoczynek i zwiedzanie
1. DELTA ORINOKO I WODOSPADY CANAIMY objazd + wypoczynek
2. KARAIBSKA KSIĘŻNICZKA AMERYKI objazd + wypoczynek
3. Z NURTEM AMAZOKI, Z SZUMEM WODOSPADÓW objazd + wypoczynek
4. ZA GŁOSEM TUKANA objazd + wypoczynek
5. ŚLADAMI INDIAN  objazd + wypoczynek

Wycieczki objazdowe
1. ŚLADAMI INDIAN 


 
 Code and design by new4mat.com  Organizator  |  Administrator  

STRONA GŁÓWNA | BIURO PODRÓŻY | AGENCI | DOKUMENTY | KONCESJE | GALERIA | WKRÓTCE | TAPETY | INFO | KONTAKT

 Wyszukiwanie ofert   Strefa dla agenta   Oferty dnia   Oferty First-time   Oferty Last-minute   Opisy krajów   Hotele - wczasy   Hotele - zwiedzanie   Ośrodki studenckie   Ośrodki młodzieżowe   Opisy wycieczek   Konferencje i szkolenia   Wycieczki objazdowe   Wycieczki szkolne   Zielone szkoły   Pielgrzymki   Bilety lotnicze   Plany lotnisk   Bilety autokarowe   Wynajem autokaru   Ubezpieczenia   Warunki ubezpieczenia   Warunki uczestnictwa   Przewodniki   Pogoda na WP   Informacje dla Polaków za granicą