Menu


 Najpopularniejsze

Dla studentów sezon zimowy autokar
Cortina d`Ampezzo/San Vito, Włochy; kategoria obóz narciarsko-snowboardowy Zobacz

Kraje i regiony
Chorwacja Zobacz
Egipt Zobacz
Polska Zobacz
Tunezja Zobacz
Włochy Zobacz

 Polecamy strony
 Opis Kraju - Turcja

Najpopularniejsze wyszukiwania
1.7.13%Chorwacja Zobacz »
2.3.42%Egipt Zobacz »
3.3.39%Polska Zobacz »
4.3.14%Tunezja Zobacz »
5.2.21%Włochy Zobacz »

  Lista regionów
»  Turcja  «


Lato Zobacz opis zimowy » 

zobacz oferty>>

Turcja – kraina serdeczności

Wybrzeże Morza Egejskiego zaskakuje urozmaiconą linią brzegową, pełną zatok i przylądków. W Icmeler znajdą Państwo łagodnie opadającą do morza, piaszczystą plażę cieszącą się ogromną popularnością u rodzin z dziećmi. W Marmaris gości kuszą bazarowe stoiska, kręte uliczki i piękny port. Wyjątkowo ładną plażą z wydmami może poszczycić się Sarigerme.

Natomiast we wschodnim regionie Morza Śródziemnego na wielokilometrowych odcinkach rozpościerają się małe zatoczki i nieskończenie długie plaże. Niezależnie od tego, czy wybiorą Państwo pełne zabawy noce w Alanyi, kąpieliska w Incekum, dziewiczą przyrodę w Belek, zabytki antyku w Side czy też romantyczne uliczki starego miasta w Antalyi, w Waszym urlopie z pewnością nie zabraknie wrażeń. Serdecznie zapraszamy.


Turcja - informacje praktyczne

Stan: czerwiec 2002 (AYT/06/02). Zastrzegamy sobie możliwość zmian.

Hos Geldiniz! Witamy w Turcji!

Riwiera Turecka dopiero od niedawna znana jest klientom biur podróży, ale staje się coraz bardziej popularna. Duża w tym zasługa gospodarzy, którzy gościnnością i dbałością o wygodę turystów zaskarbili sobie ich sympatię i uznanie.
 
Wioski i miasta:
wiele podobieństw i jeszcze więcej różnic
Zwykle już kilka kroków od hotelu turysta trafia w sam środek tureckiej codzienności. A składają się na nią kolorowe targowiska, na których w zależności od pory roku można zobaczyć skrzynie pełne ogórków, kosze pomarańczy lub kopce arbuzów. Kilka razy w ciągu dnia (po raz pierwszy o wschodzie słońca) donośny głos muezzina wzywa wiernych na modlitwę.
Wielu ciekawych rzeczy o Turkach można się dowiedzieć, oglądając kramy i sklepiki. Handlarze i rzemieślnicy siedzą często za otwartymi witrynami swoich sklepów. Tu sprzedaje się soczewicę, pszenicę lub ryż, ówdzie naprawia buty, a jeszcze gdzie indziej handluje tekstyliami. Jeżeli pragną Państwo poczuć atmosferę typowych tureckich miejscowości, zapraszamy do Antalyi, Manavgat oraz Burdur.
Podczas zwiedzania warto także wstąpić do herbaciarni. Tak, tak, w Turcji pija się przede wszystkim herbatę. Odkąd rząd wprowadził ograniczenia w imporcie, Turcy zamiast kahve piją çay. Herbatę pije się nie w filiżankach, ale w małych, pękatych szklankach.
 
Jedyne w swoim rodzaju:
Pamukkale i Kapadocja
Pomiędzy Antalyą i Alanyą rozciąga się zaskakująca zielenią i żyznością równina. Dzięki systemowi nawadniania uprawia się tutaj głównie pszenicę i bawełnę, a w pobliżu wiosek również tytoń, ogórki i pomidory. O każdej porze roku można dostrzec pracujące na polach grupki kobiet. Do równiny wybrzeża przylegają góry Taurus. Także tutaj mnóstwo jest zieleni, zwłaszcza lasów iglastych. W górach zobaczą Państwo sporo małych wiosek, w których czas dawno temu zatrzymał się w miejscu. Domy zbudowane są z polnych kamieni, drogi pokrywa kurz, a obcy samochód wzbudza powszechne zainteresowanie.
Za górami znajduje się Wyżyna Anatolijska. Inaczej niż na wybrzeżu, tutaj krajobraz jest raczej mało urozmaicony, a klimat bardziej suchy. W krajobrazie anatolijskim przeważają bezkresne przestrzenie o żółtobrązowej barwie. Anatolia słynie z dwóch atrakcji turystycznych:
Pamukkale - historyczne kąpielisko, znane od 2000 lat. W miejscu tym wybija wiele gorących (ok. 35 stopni) źródeł mineralnych. Po wykorzystaniu w łaźniach woda zawierająca kwas węglowy i wapń spływa ze wzgórz, tworząc białe nacieki wapienne i zbiera się w niewielkich basenach.
Kapadocja - położona we wschodniej części Anatolii kraina historyczna o ciekawej rzeźbie terenu. Na skutek działalności wulkanicznej powstały tu fantazyjne formy skalne (kolumny i wąwozy), jednak najbardziej fascynujący jest świat podziemny - kościoły i miasta wydrążone przez prześladowanych chrześcijan w miękkich skałach tufowych. Korytarze, schody i domostwa sięgają 40 m w głąb ziemi. Między VI a IX wiekiem w podziemnych jaskiniach Kapadocji żyło ok. 50 tys. ludzi.
 
Historia: Rzymianie i Seldżucy
Antyczna przeszłość Turcji ożywa w liczących sobie prawie 2000 lat starożytnych budowlach. Od roku 133 p.n.e. do 395 n.e. Azja Mniejsza wchodziła w skład Imperium Rzymskiego. Z okresu panowania Rzymian pochodzą termy, amfiteatry i ruiny starożytnych miast. W Aspendos do dziś można zasiąść w jednym z najlepiej zachowanych rzymskich amfiteatrów i zachwycać się jego doskonałą akustyką.
W Side, w dawnych łaźniach urządzono muzeum. Świadectwem przeszłości Turcji jest miasto Konya. Położone na skraju Wyżyny Anatolijskiej, było pierwszą stolicą państwa Seldżuków, przodków dzisiejszych Turków. Ponadto Konya jest popularnym celem pielgrzymek. Dumni tureccy muzułmanie mawiają nawet: "Kto siedem razy był w Konyi, ten raz był w Mekce". W centrum "świętego miasta" stoi potężny meczet Mewlany. Mewlana był założycielem zakonu derwiszów tańczących (mewlewitów), bractwa islamskiego o orientacji mistycznej.
 
Wczasy na Riwierze Tureckiej
Riwiera Turecka zachęca idealnymi warunkami klimatycznymi, piękną okolicą i wieloma miejscami widokowymi, bogactwem starożytnych zabytków i wykopalisk archeologicznych. Niezmiernie atrakcyjnie prezentują się piaszczyste plaże na tle ośnieżonych gór Taurus. Wybrzeże porastają lasy piniowe oraz gaje cytrusowe, pośród których wkomponowano kompleksy hotelowe. Gościom, którzy zechcieliby głębiej poznać walory tego ciekawego kraju, proponujemy wzięcie udziału w wycieczkach. Dokładne informacje znajdą Państwo w specjalnych teczkach informacyjnych w hotelu, bezpośrednio u rezydenta bądź w serwisie World of TUI.
 
Zasady zachowania w meczecie
Przed wejściem na dywany meczetu lub na czysty teren tuż przed jego bramą należy zawsze zdjąć buty. Wierni klękają i dotykają czołem dywanów, dlatego chcą zachować je w czystości. Jeżeli nie ma dywanów, jak np. przy grobie świętego, można wejść do środka w butach. Zwiedzając meczet, należy być ubranym skromnie, tak jak przy zwiedzaniu kościołów. Lepiej nie ubierać się w szorty (niezależnie od płci) lub stroje, które mogłyby się wydawać wiernym dziwaczne lub niestosowne. Kobiety powinny mieć nakrycie głowy, zakryte ramiona i skromne sukienki lub spódnice, najlepiej sięgające co najmniej do kolan. W częściej odwiedzanych meczetach odźwierni okrywają zwiedzających, których ubranie nie odpowiada wymogom, długą peleryną. Wypożyczyć ją można za darmo, ale mile widziane jest złożenie datku. Zwiedzanie tureckich meczetów nie nastręcza zwykle żadnych trudności, choć nie regulują tej kwestii żadne stałe przepisy. W większości przypadków nikt nie przeszkadza w zwiedzaniu, ale czasem można natknąć się na strzegącego wejścia gorliwego zwolennika przyzwoitości, który nie wpuści do środka nieodpowiednio ubranych lub nieprzyzwoicie zachowujących się przybyszów. Należy unikać wchodzenia do meczetu w godzinach modlitwy (tzn. przez mniej więcej 20 minut od wezwań muezzina - o świcie, w południe, późnym popołudniem, o zmierzchu i po zmroku), a także w piątki, zwłaszcza rano i w południe (piątek jest świętym dniem dla muzułmanów). Wewnątrz meczetu, nawet poza czasem modlitwy, można napotkać kilka modlących się osób. Nie należy im przeszkadzać, błyskać fleszem ani przechodzić tuż przed nimi. Wrzuceniem datku do puszki można od razu zaskarbić sobie ogólną sympatię. Te pieniądze przeznaczone są na potrzeby meczetu.

Banki i waluta
Jednostką monetarną w Turcji jest turecka lira (TL). Z powodu inflacji tylko niewiele monet znajduje się w obiegu, występują banknoty o następujących nominałach: 100 tys., 250 tys., 500 tys., 1 mln, 5 mln, 10 mln TL. W obiegu są monety stare i nowe.
Mogą Państwo dokonać wymiany w banku lub w hotelu. W bankach lub kantorach kurs wymiany jest nieznacznie korzystniejszy.
Banki czynne są pn.-pt. w godz. 9.00-12.00 i 14.00-17.00.
Radzimy nie wymieniać całej kwoty na początku pobytu, gdyż kurs zmienia się w krótkim czasie, często na Państwa korzyść.
Poza tym prawie we wszystkich miejscowościach znajdują się bankomaty, z których przy użyciu kart EC można pobrać gotówkę.
Uwaga: ponowna wymiana lirów możliwa jest jedynie na lotnisku, za okazaniem kwitu z kantoru lub banku. Radzimy pod koniec pobytu nie wymieniać zbyt dużej ilości gotówki.

Filmowanie i fotografowanie
Wszędzie mogą Państwo robić zdjęcia. Z reguły Turcy chętnie pozują do zdjęć. Prosimy jednak uszanować wolę tych, którzy odwracają się od aparatu i nie życzą sobie zrobienia zdjęcia.
W Turcji zakaz filmowania i fotografowania dotyczy jedynie flagi narodowej, policji i obiektów wojskowych. Materiały filmowe dostępne są wszędzie, jednak o wiele droższe niż w Polsce.
 
Godziny otwarcia
Nie ma reguł odnośnie do czasu otwarcia sklepów. W miejscowościach turystycznych mogą się Państwo spodziewać, że sklepy będą otwarte w godzinach 9.00-21.00. Zdarza się też, że czas ten jest przedłużony.
 
Hamamy
Łaźnie tureckie, czyli hamamy, są bezpośrednimi następcami rzymskich łaźni parowych sprzed dwóch tysięcy lat. Osoby, które nigdy nie zaznały przyjemności pobytu w łaźni tureckiej, muszą jej zakosztować w Turcji. We wszystkich miastach znajdują się łaźnie publiczne, nierzadko mieszczące się w pięknych, zabytkowych budynkach z czasów osmańskich.
 
Informacje turystyczne
Informacji turystycznych mogą Państwo zasięgnąć również w biurach informacji turystycznej.
Alanya:
niedaleko jaskiń 
Antalya:
Hastane Cad. 53
Side:
przy wjeździe do miejscowości
Kemer:
w pobliżu portu
 
Napięcie w sieci
220 V. W niektórych hotelach wymagany jest przełącznik.
 
Muzea
W każdym mniejszym i większym mieście w Turcji znajdują się muzea. Na ogół nie są nadzwyczajne, ale mogą posiadać w swoich zbiorach eksponaty pochodzące z początków historii ludzkości, rzeźby rzymskie, biżuterię helleńską, ikony bizantyjskie, kaligrafię z czasów osmańskich czy dzieła ludowych twórców. Wiele muzeów tureckich to placówki światowej klasy. Między innymi muzeum w Antalyi.
 
Napiwki
W niektórych lokalach automatycznie dopisuje się opłatę za obsługę (servis ücreti) w wysokości 10-15 % wartości zamówienia, co nie zwalnia jednak klienta z dania napiwku. W najtańszych lokalach napiwki nie są konieczne, choć niektórzy goście pozostawiają trochę drobnych, jednakże w droższych restauracjach są one dość powszechne. W hotelach portierzy oczekują napiwku w wysokości 2-3% ceny pokoju. W taksówkach zazwyczaj zaokrągla się cenę przejazdu, zarówno do niższej sumy jak i do wyższej.
 
Poczta
Ceny usług pocztowych zmieniają sie bardzo szybko. Najlepiej jest zapytać w recepcji o aktualne ceny. Znaczki pocztowe można kupić na poczcie lub też w recepcji hotelowej. Urząd pocztowy w Turcji nazywa się PTT i oznaczony jest czarnymi literami na żółtym tle. Pocztę mogą Państwo przekazać do wysłania w recepcji hotelowej.
 
Przedstawicielstwa dyplomatyczne
Ambasada RP w Ankarze
Atatürk Bulvari 241,
Kavaklidere PK 20
06650 Ankara
tel.: + 90/312/467 56 19.
 
Religia
Ludność Trurcji składa się w 99% z muzułmanów, w większości wyznania sunnickiego. Na wschodzie i południowym wschodzie kraju mieszkają także grupy szyitów. W sumie, wszystkie niemuzułmańskie wyznania stanowią mniej niż 1% ludności.
 
Rzeczy wartościowe
Rzeczy wartościowe, szczególnie pieniądze i dokumenty, proponujemy przechowywać w sejfie hotelowym. Podobnie jak jest to przyjęte w innych krajach, również tureckie hotele nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne kradzieże w hotelu czy jego obrębie. Za zdeponowanie przedmiotów w sejfie w niektórych hotelech pobierana jest opłata.
 
Telefon
Zadzwonić można z hotelu lub też z urzędu pocztowego. Hotele pobierają zazwyczaj prowizje, najlepiej zapytać w recepcji o koszt połączenia.
Dzwoniąc do Polski, należy wybrać numer kierunkowy 0-048, następnie numer miasta (bez zera) i numer abonenta.
 
Poland Direct
Telefony z zagranicy do Polski na koszt abonenta: 0-0 800 481 177
Uwaga: inicjowanie połączeń Poland Direct z publicznych aparatów telefonicznych wymaga użycia karty telefonicznej. Ponadto w niektórych hotelach oraz podczas korzystania z usług sieci telefonii ruchomej mogą być pobierane dodatkowe opłaty.
 
Woda pitna
Wodę z kranu można używać do mycia zębów, jednak do picia polecamy wodę mineralną, którą można kupić w sklepie lub barze hotelowym.

Pamiątki z Turcji
Sztuka wyplatania dywanów jest częścią tradycji nomadów, która wykształciła się u ludów wędrownych Bliskiego i Środkowego Wschodu. Dywany tureckie nie cieszą się u kupujących tak ogromną popularnością jak dywany perskie, afgańskie, pakistańskie czy indyjskie. Kto jednak dokładniej przyjrzy się wyrobom tkackim z Turcji, przekona się, że nie ma to żadnego uzasadnienia. W Turcji istnieje ok. 30 różnych gatunków dywanów, nazwanych od miejsca swego pochodzenia. W sklepach, oprócz dywanów ze Stambułu i regionu Morza Egejskiego, można kupić wyroby z Konyi, Karamanu, Isparty, Kayseri i Hereke. Szczególnie piękne są dywany jedwabne z Hereke. Dywany tureckie uchodzą za prostsze i mniej ozdobne. Mają one zwykle średniej gęstości splot i runo średniej długości lub dłuższe. Proste dywany z grubej nici mają ok. 90000-160000 węzłów w 1 m2, dywany lepszej jakości mają od 250000 do 360000 węzłów. Ciekawą pamiątką z Turcji są malowane "kalebasy". Wykonuje się je z dyń o butelkowatym kształcie, które suszy się, a następnie zdobi najróżniejszymi motywami. Ręcznie tkane chusty należą do najpiękniejszych wyrobów tureckiego rzemiosła. Można je kupić w wielu sklepach w mieście i na straganach. W regionach, gdzie uprawia się bydło, jest również sporo wyrobów skórzanych. W Alanyi, Side i Antalyi znajdą Państwo liczne sklepy z modną odzieżą skórzaną, oferowaną często po korzystniejszych cenach niż w Europie. Podczas zakupów prosimy pamiętać, że w przypadku wykrycia wady, nie ma raczej możliwości zwrócenia się do sprzedawcy z reklamacją. Uwaga ta dotyczy również pamiątek zakupionych podczas wycieczek. Rezydent nie może i nie wolno mu polecać Państwu konkretnych towarów ani zachęcać do kupowania w konkretnych sklepach.
 
Komunikacja
Autobus
Po tureckich miastach kursuje bardzo dużo autobusów, ale zwykle są one pełne. Otobus/Dolmus bileti lub po prostu bilet można kupić w specjalnych kioskach mieszczących się na głównych dworcach autobusowych lub przystankach przesiadkowych. Można je kupić również w niektórych sklepach. Normalne, tzn. duże autobusy kursują jedynie pomiędzy miastami. W mieście lub pomiędzy blisko położonymi miejscowościami kursują dolmusze.
 
Dolmusz
Dolmusze, minibusy czy sedany funkcjonują w wielu miastach. Warto korzystać z ich usług, gdyż są zwykle szybsze, wygodniejsze i tylko nieznacznie droższe od autobusów. Zatrzymują sie w pobliżu większych placów, dworców lub skrzyżowań. W praktyce jednak kierowca zatrzymuje się, gdy zauważy turystów, którzy chcą skorzystać z przejazdu. W większych miastach przystanki są ustalone i czasem zaznaczone tabliczkami z czarną literą "D" na biało - niebieskim tle i napisem Dolmus Indirme Bindirme Yeri (przystanek dolmuszów dla wsiadających i wysiadających).

Taxi
Wszystkie taksówki wyposażone są w cyfrowe taksometry, którymi taksówkarze posługują się przy kalkulacji opłat. Przy dłuższych przejazdach proponujemy uzgodnić cenę przed rozpoczęciem jazdy.
 
Wynajem samochodu
Jeżeli zdecydują się Państwo na wynajem samochodu, prosimy zwrócić się do rezydenta TUI Service w hotelu o poradę.
 
Pomoc medyczna
i apteka (ECZANE)
Jeżeli zajdzie konieczność skorzystania z konsultacji medycznej, prosimy nie zapomnieć o zabraniu rachunku za wizytę, jak również faktury z apteki. Po powrocie do kraju będą one stanowiły podstawę zwrotu poniesionych kosztów.
 
Uwaga: słońce!
Warto przypomnieć kilka ważnych reguł dotyczących przebywania na słońcu:
* Należy stopniowo przyzwyczajać skórę do silniejszego promieniowania.
* Skórę nieprzyzwyczajoną należy okryć lekką odzieżą lub stosować krem z silnym filtrem przeciwsłonecznym.
* Należy unikać słońca w południe.
* Zawsze należy szukać cienia. Tak również można się opalić.
 
Sport
Sporty wodne

W Turcji, ze względu na wspaniałe wybrzeże i piaszczyste plaże, niezwykłą popularnością cieszą się sporty wodne: żeglarstwo, wioślarstwo, narty wodne, nurkowanie głębinowe, płetwonurkowanie oraz pływanie. Ze względu na liczne starożytne zabytki, zatopione u wybrzeży Turcji, nurkowanie głębinowe jest ograniczone. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać u rezydenta bądź w sklepach ze sprzętem do nurkowania w prawie wszystkich nadmorskich miejscowościach. Tureccy płetwonurkowie poważnie traktują kwestie bezpieczeństwa; aby w Turcji uprawiać ten sport, należy mieć odpowiednią licencję, potwierdzającą, że jest się uprawnionym do nurkowania na określonych głębokościach.
 
Wspinaczki górskie
Wspinaczkę górską (dagcilik) uprawia wąskie, lecz zapalone grono Turków. Turcja to kraina wspaniałych wysokich gór, idealnie nadających się do tego celu. Szczególnie polecamy wzgórza nad kanionem Köprülü w pobliżu Side. Doliny Kapadocji o surrealistycznym krajobrazie są wspaniałym miejscem na poranne lub wieczorne wędrówki. O tej porze nie jest zbyt gorąco, a światło nabiera złocistych refleksów.
 
Posiłki i napoje
Przede wszystkim mezeler

Podobnie jak w innych krajach, również w Turcji napływ turystów sprawia, że coraz bardziej popularne stają się dania kuchni międzynarodowej, podczas gdy tradycyjna turecka sztuka gotowania idzie w zapomnienie. Trzeba jednak przyznać, że tureccy kucharze z dużym oporem poddają się międzynarodowym dyktatom, toteż tu i ówdzie można jeszcze skosztować prawdziwie tureckich posiłków.
Jeśli mają Państwo ochotę poznać smak kuchni tureckiej, trzeba wyjść z hotelu i poszukać restauracji, znajdującej się możliwie najdalej od plaży i dużych skupisk turystów. Obowiązuje tu zasada: im mniejszy lokal, tym lepiej. Nie warto także się spieszyć. Turcy jadają powoli, wręcz celebrują posiłki. Pośpiech w trakcie jedzenia jest źle widziany.
Turecka kuchnia nie nadużywa pikantnych przypraw. Wręcz przeciwnie, dania charakteryzują się harmonią smaku, a przyprawy i zioła są w kuchni tureckiej wykorzystywane z wielką umiejętnością i umiarem. Czosnek odgrywa podrzędną rolę.
Prawdziwie turecki posiłek rozpoczyna się od raki - wódki pijanej jako aperitif. Przejrzysta jak woda raki powstaje z winogron i miesza się ją z anyżem.
Cechą charakterystyczną kuchni tureckiej jest bogactwo dań, widoczne przede wszystkim w przystawkach, zwanych tutaj mezeler. Są one bardzo urozmaicone i trafiają na stół w takich ilościach, że trzeba pilnować się, by nie zjeść za wiele.
Mezeler to najczęściej warzywa na zimno lub klopsiki z mięsa siekanego w sosie, najróżniejsze sałatki lub marynowana ryba. Często można zobaczyć fasolę - białą lub zieloną - w sosie pomidorowym. Albo siekane mięso, posypane serem. Do smakołyków zalicza się także puree z bakłażana w smacznym, lekko słonym sosie jogurtowym. Innym, godnym polecenia daniem jest imambayildi (w dosłownym tłumaczeniu: imam stracił przytomność). Tajemniczym daniem, które doprowadziło do omdlenia imama, są duszone bakłażany z czosnkiem, cebulą i pomidorami. Warto spróbować również kabak kizartmasi - smażonych krążków cukini, podawanych na zimno z sosem jogurtowym.
Właściciele restauracji szczycą się możliwie długą listą przystawek. W Stambule są ponoć lokale, które mają w karcie ok. 70 dań tego typu.
Ponieważ dania zwykle doprawiane są dużą ilością oliwy, radzimy do posiłków jeść dużo chleba. Zwykle stoi on na stołach.
Dania ciepłe odgrywają w kuchni tureckiej rolę podrzędną. Zwykle podawane jest mięso jagnięce lub wołowe. Nie spotkają tu Państwo wieprzowiny, którą muzułmanie uważają za mięso nieczyste.
Znawcy twierdzą, że baranina smakuje najlepiej, jeżeli barana wypasano na łąkach porośniętych tymiankiem, a po uboju marynowano jego mięso przez 2-3 godziny w soku z cebuli i cytryny.
Popularność poza granicami Turcji zyskał sobie kebab - baranina grillowana z pomidorami i papryką. Döner kebab znany jest smakoszom kuchni greckiej. Odpowiada on greckiemu gyros. Na pionowym rożnie, nad otwartym ogniem grilluje się sztuki baraniego mięsa. Następnie ścina zewnętrzną, opieczoną warstwę mięsa i serwuje.
Kuchnia turecka słynie także z dobrze przyrządzonego mięsa siekanego. Köfteler to smażone klopsiki, najlepsze ze zmieszanego mięsa cielęcego i jagnięcego. Przyprawy i pietruszka nadają im typowy smak.
Pirzola - to kotlety jagnięce, doprawione solą, pieprzem i majerankiem.
Do posiłków polecamy miejscowe wino (zamiast piwa). Wina tureckie nie ustępują smakiem i jakością innym winom regionu Morza Śródziemnego.

Powrót do kraju
Wszystko dobre, co się dobrze kończy.
Przed wyjazdem z hotelu należy pamiętać o:
* wyjęciu z sejfu hotelowego zdeponowanych w nim rzeczy;
* przymocowaniu do bagażu etykietek z imieniem i nazwiskiem;
* opuszczeniu pokoju zazwyczaj do godziny 12.00, tak aby pozostawić obsłudze hotelu czas na przygotowanie pokoi dla następnych gości;
* uregulowaniu rachunku w recepcji
* sprawdzeniu godziny wyjazdu z hotelu na tablicy informacyjnej lub w niemieckiej teczce TUI "Ruckreise".
 
Przepisy celne
Dozwolony wwóz towarów wolnych od cła do Polski:
 
Wyroby tytoniowe
250 papierosów lub 50 cygar, lub 250 g tytoniu, lub każdy z tych towarów w odpowiednich proporcjach.
 
Alkohol i napoje alkoholowe
1 litr wysoko procentowego alkoholu powyżej 22% obj. lub 2 litry wyrobów winiarskich lub 5 litrów piwa.
Inne towary
Rzeczy zwyczajowo traktowane jako upominki do wartości całkowitej 175 E (oboby powyżej 18l.) - w tym wyrobów spirytusowych oraz napojów alkoholowych innych niż wyroby winiarskie i piwo - nie więcej niż 1 l, piwa - nie więcej niż 2 l, wyrobów tytoniowych - nie więcej niż 100 sztuk papierosów albo nie więcej niż 25 sztuk cygar, albo do 100 g tytoniu; do 90 E (osoby poniżej 18 l.) - z pominięciem napojów alkoholowych.« Powrót


Turcja - SPIS OFERT

Wczasy
1. CLUB HOTEL PALME 
2. CLUB SANTANA 
3. CLUB VERANO 
4. HOTEL MY AYTAP 
5. HOTEL ALARA PARK & RESIDENCE 
6. HOTEL ARES 
7. HOTEL ARSI 
8. HOTEL ASKA CLUB N 
9. HOTEL BAHAR +
10. HOTEL BITEZ ANTIK 
11. HOTEL BLUE STAR 
12. HOTEL BULUT 
13. HOTEL CAMYUVA BEACH 
14. HOTEL CAN 
15. HOTEL CLUB ANKA 
16. HOTEL CLUB BIG BLUE 
17. HOTEL CLUB FILIPPER 
18. HOTEL CLUB OYLUM PRESTIGE 
19. HOTEL CLUB PALM 
20. HOTEL CLUB SIDAR  
21. HOTEL EDA 
22. HOTEL EFTALIA AYTUR 
23. HOTEL EFTALIA RESORT 
24. HOTEL EMIR FOSSE 
25. HOTEL GARDEN RESORT 
26. HOTEL GLAROS 
27. HOTEL GOLD SAFRAN 
28. HOTEL GRAND PRESTIGE RESORT 
29. HOTEL GRAND VISION +
30. HOTEL GRAND VIZON +
31. HOTEL HALICY HOLIDAY VILLAGE 
32. HOTEL HEDEF ROSE GARDEN 
33. HOTEL HILDEGARD +
34. HOTEL HOLIDAY PARK 
35. HOTEL IBEROTEL SERRA PALACE 
36. HOTEL KAHYA 
37. HOTEL KARBEL +
38. HOTEL KLEOPATRA GOLDEN SUN 
39. HOTEL KLEOPATRA LIFE +
40. HOTEL KOC SUN 
41. HOTEL KOSDERE CLUB 
42. HOTEL LIGHT HOUSE 
43. HOTEL LINDA 
44. HOTEL MAGIC SEVEN FAMILY RESORT 
45. HOTEL MAGICO BRONZO +
46. HOTEL MAJESTY TUANA 
47. HOTEL MALHUN 
48. HOTEL MAYA 
49. HOTEL MELANI 
50. HOTEL OZMEN 
51. HOTEL PARADOR 
52. HOTEL PELIN +
53. HOTEL PERDIKIA +
54. HOTEL PINK PALACE 
55. HOTEL RIVA COSTA - Resort&Spa 
56. HOTEL ROYAL VIKINGEN 
57. HOTEL SARITAS 
58. HOTEL SEKETUR 
59. HOTEL STELLA BEACH 
60. HOTEL SUGAR BEACH 
61. HOTEL SUN LOVE  
62. HOTEL TAURUS +
63. HOTEL TITANIC 
64. HOTEL VEGA 
65. HOTEL WATER PLANET 
66. REGEL HOTELS INTERSPORT 

Wypoczynek i zwiedzanie
1. SKARBY TURCJI KAPADOCJA /
2. SMAK ORIENTU/ Hotel Kleopatra Savk 3* objazd + wypoczynek
3. SMAK ORIENTU/ Hotel Lonicera Resort 4* objazd + wypoczynek
4. TURCJA - ANTALIA 15 DNI objazd + wypoczynek
5. TURCJA - SMAK ORIENTU objazd + wypoczynek
6. TURCJA 15 DNI objazd + wypoczynek
7. TURCJA I SYRIA 15 DNI objazd + wypoczynek
8. TURCJA/ Hotel Alaiye Kleopatra 4* objazd + wypoczynek
9. TURCJA/ Hotel Belle Vue 3* objazd + wypoczynek
10. TURCJA/ Hotel Club Belcekiz Beach 4* objazd + wypoczynek
11. TURCJA/ Hotel Leodikya Resort 5* objazd + wypoczynek
12. TURCJA/ Hotel Meryan Resort 5* objazd + wypoczynek
13. TURCJA/ Hotel Oludeniz Resort 4* objazd + wypoczynek

Oferta dla młodzieży
1. HOTEL DELTA 

Wycieczki objazdowe
1. ODKRYWAMY TURCJĘ (14dni) 
2. SMAK ORIENTU 


 
 Code and design by new4mat.com  Organizator  |  Administrator  

STRONA GŁÓWNA | BIURO PODRÓŻY | AGENCI | DOKUMENTY | KONCESJE | GALERIA | WKRÓTCE | TAPETY | INFO | KONTAKT

 Wyszukiwanie ofert   Strefa dla agenta   Oferty dnia   Oferty First-time   Oferty Last-minute   Opisy krajów   Hotele - wczasy   Hotele - zwiedzanie   Ośrodki studenckie   Ośrodki młodzieżowe   Opisy wycieczek   Konferencje i szkolenia   Wycieczki objazdowe   Wycieczki szkolne   Zielone szkoły   Pielgrzymki   Bilety lotnicze   Plany lotnisk   Bilety autokarowe   Wynajem autokaru   Ubezpieczenia   Warunki ubezpieczenia   Warunki uczestnictwa   Przewodniki   Pogoda na WP   Informacje dla Polaków za granicą