Menu


 Najpopularniejsze

Zwiedzanie i wypoczynek sezon letni dojazd własny
Chorwacja Zobacz
Chorwacja; Pomiędzy 9.08.10 i 18.08.10 Zobacz
Chorwacja; Pomiędzy 1.07.10 i 15.07.10 Zobacz

Kraje i regiony
Chorwacja Zobacz
Egipt Zobacz
Polska Zobacz
Tunezja Zobacz
Włochy Zobacz

 Polecamy strony
 Opis Kraju - Tajlandia

Najpopularniejsze wyszukiwania
1.7.12%Chorwacja Zobacz »
2.3.42%Egipt Zobacz »
3.3.39%Polska Zobacz »
4.3.14%Tunezja Zobacz »
5.2.21%Włochy Zobacz »

  Lista regionów
»  Tajlandia  «


Lato Zobacz opis zimowy » 

zobacz oferty>>

Tajlandia

– kraina uśmiechu

Czar Dalekiego Wschodu w kraju o bogatej historii. Jeśli gdzieś na świecie istnieje kraina uśmiechu, to z pewnością jest to Tajlandia. Można tu spotkać złote świątynie i posągi Buddy, medytujących mnichów, powabne tancerki, gęstą dżunglę, rozległe gaje palmowe, niekończące się pola ryżowe i przyjaźnie nastawionych ludzi.

U wybrzeży Tajlandii i na licznych wyspach znajdują się egzotyczne kąpieliska otoczone palmami i samotne zatoki. Tajlandia oferuje wypoczynek i mnóstwo wrażeń. Na każdym kroku spotkają się Państwo z uprzejmością i gościnnością mieszkańców Tajlandii. Zapraszamy do podziwiania piękna i różnorodności Królestwa Tajlandii.Tajlandia - informacje praktyczne

Stan: czerwiec 2002 (BKK/06/02). Zastrzegamy sobie możliwość zmian.

Witamy w Tajlandii


Najpóźniej przy powitaniu w recepcji zorientują się Państwo, że zawitali Państwo do krainy uśmiechu, jak często nazywa się Tajlandię. Jednak nawet jeśli Tajowie są bardzo gościnnym narodem, nie każdy uśmiech musi wyrażać radość. Tutaj ludzie po prostu nie obnoszą się ze swoim nieszczęściem. Nawet jeśli Pattaya sprawia inne wrażenie, Tajowie są bardzo konserwatywnym narodem i np. wymiana czułości w miejscu publicznym uważana jest za rzecz niestosowną. Dlatego prosimy o szczególne zwrócenie uwagi na swoje zachowanie, zwłaszcza wtedy gdy będą Państwo wyjeżdżać poza granice Pattayi. Wychodząc z hotelu, należy mieć na sobie stosowny strój, dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy zamierzają Państwo zwiedzać świątynię. Przed wejściem do świątyni (nawet jeśli jest to drewniana chata) należy zdjąć obuwie i uważać na to, aby nie nadepnąć na próg (umożliwiłoby to złym duchom dostęp do świątyni!). Chcąc wręczyć prezent, pamiętajmy, aby nie były to pieniądze! Zarówno dorośli, jak i dzieci muszą przestrzegać dwóch ważnych reguł: głowa jest siedzibą duszy i nie wolno jej dotykać. Również powszedni u nas gest: pogłaskanie dziecka po główce, jest w Tajlandii zabroniony! Ponadto nie wolno pokazywać stopą na inne osoby ani na posągi Buddy w świątyni, ponieważ stopa uchodzi tutaj za nieczystą część ciała! I jeszcze jedna ważna uwaga: dwór królewski jest nietykalny! Negatywne uwagi - pośrednie lub bezpośrednie - kierowane pod adresem króla i jego rodziny podlegają karze. Zabronione jest nawet przydeptanie butem monety z wizerunkiem króla. Ogromna popularność monarchy w Tajlandii wiąże się z jego przywiązaniem do swojego ludu. Przez ponad sześć miesięcy w roku król podróżuje po kraju, wysłuchując trosk ludzi i pomagając im w kłopotach, jeśli to tylko jest możliwe. Do przeszłości należą czasy, gdy króla nie można było nie tylko dotknąć, ale obrzucić spojrzeniem.

Adres hotelu
Nazwę, adres i nr telefonu hotelu należy nosić zawsze przy sobie.
 
Banki i waluta
Tajską jednostką monetarną jest baht. 1 baht to 100 satang. W obiegu są zarówno banknoty, jak i monety. Banknoty występują w nominałach: 10, 20, 50, 100, 500 i 1000 bahtów, a monety: 1, 5 i 10 bahtów. Monetę 5-bahtową można rozpoznać po krawędzi w kolorze miedzi, a monetę 10-bahtową po złotym środku. W użyciu są również monety uchodzące za okazy numizmatyczne: 1, 1 oraz 2 i 10 bahtów.
Banki w Bangkoku czynne są od poniedziałku do piątku, w godz. 9.30-15.30. Większość z nich znajduje się w pobliżu miejsc odwiedzanych często przez turystów. W pobliżu hoteli banki mają swoje kantory wymiany walut, czynne codziennie, w godz. ok. 8.00-20.00.
W Pattayi kantory bankowe czynne są w godzinach 10.00-20.00 lub 22.00, również w weekendy i dni wolne.
Banki w Hua Hin otwarte są od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-15.30.
Gotówkę można najkorzystniej wymienić w banku lub w oficjalnych kantorach wymiany (Money Changer). Można to zrobić również w recepcji hotelowej, z tym że kurs jest tutaj zwykle mniej korzystny.
Uwaga: w ostatnich dniach przed wyjazdem nie należy wymieniać zbyt dużej ilości pieniędzy, gdyż w przypadku ponownej wymiany kurs jest zdecydowanie niekorzystny.
 
Czas
W Tajlandii czas biegnie inaczej. Na pewno zdążyli już Państwo przestawić zegarki o 6 godzin do przodu (zimą) i 5 godzin (latem).
 
Godziny otwarcia sklepów
Większość sklepów otwarta jest codziennie, w godzinach 9.00-18.00 lub 20.00. W Pattayi natomiast otwarte są codziennie, w godzinach 10.00-23.00. Najlepszą porą na zakupy jest wieczór.
 
Informacja turystyczna
Obsługą ruchu turystycznego zajmuje się Tourism Authority of Thailand (TAT). Mówiący po angielsku urzędnicy biura udzielą Państwu wszelkich informacji oraz pomogą przy załatwianiu spraw urzędowych, np. w przypadku kradzieży, oszustw, wypadków itp.
Bangkok
Bangkok 2, Rajdamnoen Nok Avenue (obok stadionu Box). Pod numerem telefonu (02) 694 1360, codziennie, w godz. 8.30-16.30.
 
Pattaya
Biuro TAT mieści się pomiędzy Soi 7 i Soi 8 przy promenadzie plażowej.
 
Kino
Wszystkie nowoczesne kina w Bangkoku wyposażone są w klimatyzację. Wyświetlane są zarówno filmy tajskie, jak i zagraniczne. Bilety kosztują ok. 100 bahtów. Seanse rozpoczynają się o godzinie: 12.00, 14.00, 17.00, 19.15 i 21.15.
Uwaga: podczas odgrywania hymnu państwowego (zwykle przed rozpoczęciem seansu) należy wstać.
 
Kluby nocne
Centrum rozrywkowe w Bangkoku usytuowane jest przy Patpong Road. Mieści się tam wiele barów i klubów. Można zajrzeć również do Soi Cowboy, w pobliżu Sukhumvit Road, lub do barów w międzynarodowych hotelach.
 
Naciągacze
Zalecamy ostrożność w przypadku spotkań z "życzliwymi" Tajami (taksówkarzami, "studentami", osobami poznanymi w restauracji itp.), którzy oferują swoje usługi jako przewodnicy. Zwykle pod koniec zwiedzania żądają oni wyższej zapłaty lub też wycieczka kończy się w "wyjątkowo tanim" sklepie, gdzie klient naciągany jest na zakupy. Jakiś czas później w sklepie tym ponownie pojawia się nasz "przewodnik" i odbiera swoją prowizję, sięgającą nierzadko powyżej 30%. Równie ostrożnie należy podchodzić do wyjątkowych ofert dotyczących kupna biżuterii, jedwabiu lub wizyty w nocnym klubie czy salonie masażu.
 
Napięcie w sieci
Zazwyczaj wynosi ono 220 V. Mimo to prosimy zwrócić uwagę na odpowiednie wskazówki w łazienkach lub przy natryskach.
 
Poczta
Główny urząd pocztowy w:
Bangkoku: mieści się przy Charoen Krung Road (Post and Telegraph Department). Godziny otwarcia: pn.-pt. 8.00-20.00, sob. i nd. 8.00-13.00;
Pattayi: mieści się w bocznej uliczce przy restauracji Pizza Hut. Godziny otwarcia: pn.-pt. 8.30-16.30, sob. i nd. 9.00-12.00. W święta poczta jest nieczynna. Telefonować można do godziny 24.00.
Korespondencję można również oddać w recepcji. Prosimy nie zapomnieć o dopisaniu na kopercie "Air Mail" i "Poland". W większości hoteli sprzedawane są karty pocztowe i znaczki. List lotniczy do 20 g - 19 bahtów, karta lotnicza mała - 9 bahtów, karta lotnicza duża - 14 bathów. Czas dostarczenia listów do Europy wynosi powyżej 1 tygodnia.
 
Przedmioty wartościowe
Rzeczy wartościowe, pieniądze, czeki podróżne, dokumenty i bilety lotnicze należy zdeponować w sejfie hotelowym. Właściciele hoteli w Tajlandii, podobnie jak na całym świecie, nie ponoszą odpowiedzialności za kradzieże w pokojach i na terenie hotelu.
 
Przedstawicielstwa dyplomatyczne
Ambasada RP:
8 Sri-Yu- Khon, Building, Sukhumvit Road, Soi 5; 10110 Bangkok;
tel.: 0-0662/251 88 91 (93);
fax.: 0-0662/251 88 95;
pn.-pt. 9.00-12.00
 
Telefon
Recepcja hotelu pośredniczy w nadawaniu telegramów i łączeniu rozmów międzynarodowych. Rozmowa telefoniczna z Europą kosztuje za pierwsze 3 minuty ok. 400 bahtów i za każdą następną minutę ok. 130 bahtów. Ponadto pobierana jest prowizja za usługę. Rozmowy miejscowe prowadzone z budki telefonicznej kosztują 1 bahta.
Rozmowy międzynarodowe łączy również poczta (do godziny 24.00). Dostępne są również żółte budki telefoniczne International Call, z których można dzwonić za pomocą kart telefonicznych (Phonecards). Jedna minuta kosztuje 55 bahtów. Międzynarodowe karty telefoniczne można kupić w wielu supermarketach i sklepach za 300 bahtów.
Telefonując, prosimy pamiętać o różnicy czasu! Konieczne jest zgłoszenie rozmowy międzynarodowej. Czas oczekiwania na połączenie wynosi ok. 10 minut.
Hotele w większych miastach dysponują systemem bezpośredniego wybierania numeru (IDD). Z kilkoma wyjątkami, z hotelu można również nadać faks.

Woda pitna
Woda z wodociągów w Tajlandii uważana jest za zdatną do picia. Nie polecamy jej jednak turystom. Lepiej kupić wodę mineralną, dostępną w każdym hotelu i restauracji. Bez obaw można pić również wodę z karafek, znajdujących się w pokojach hotelowych.
 
Złoto
W Tajlandii nie nadzoruje się produkcji wyrobów złotniczych, toteż ewentualne certyfikaty wystawiane przez sprzedawców nie mają zwykle żadnej wartości. Kupując złoto radzimy poprosić o pomoc rezydenta.
 
Upominki, upominki
Prosimy zachować ostrożność przy kupowaniu upominków w postaci roślin i zwierząt. Niech nie dadzą się Państwo zwieść niską ceną. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dany gatunek jest chroniony przez Waszyngtońską Konwencję o Ochronie Gatunków. Celnicy mogą zarekwirować nabytek, a nawet wymierzyć grzywnę, jeżeli nie będą Państwo w stanie okazać odpowiednich dokumentów.
 
Posążki Buddy i antyki
Wywóz posążków Buddy z Tajlandii, niezależnie od ich wieku, materiału i wielkości, ze względów etyczno-religijnych, możliwy jest tylko za zgodą departamentu sztuki (Fine Arts Department). Zakaz wywozu dotyczy również przedmiotów, mających ponad 100 lat i uważanych za antyki. 
 
Komunikacja
Autobus

Odradzamy turystom poruszanie sie po Bangkoku komunikacją miejską. Natomiast pomiędzy Pattayą, Bangkokiem i Cha Am codziennie kursują klimatyzowane autobusy. Informacje na temat rozkładu jazdy otrzymają Państwo w recepcji lub u rezydenta.

Autobus rzeczny
Najbardziej oryginalny dla Europejczyków środek komunikacji w Bangkoku. W regularnych odstępach czasu "autobusy" kursują pomiędzy przystaniami na rzece Menam. Korzystanie z autobusów rzecznych jest niedrogie, np. przejazd z hotelu Menam do placu Phra Mane kosztuje tylko 7 bahtów.
 
Bahtbus lub minibus
Najpopularniejszym i najtańszym środkiem transportu w Pattayi jest bahtbus będący odmianą taksówki wieloosobowej. Za przejazdy na terenie Pattayi zapłacą Państwo 10 bahtów za osobę. Do Cosy Beach, Asia i hotelu Royal Cliff - 50 bahtów (za autobus), taka sama cena obowiązuje za przejazd z Thai Garden do miasta lub z powrotem. Do Nam Mau i ośrodka Pinnacle Resort - 150 bahtów (za autobus). Do wioski Naklua - ok. 10 bahtów za osobę. Są to stałe ceny, na odcinkach poza wyżej wymienionym cena jest uzgadniana indywidualnie przed rozpoczęciem podróży. Pod ręką należy zawsze mieć drobne pieniądze, ponieważ kierowcy często nie mają lub nie chcą wydać reszty. W przypadku bahtbusów należy ze względów bezpieczeństwa zawsze zwrócić uwagę na to, czy autobus jest oznaczony z boku i wewnątrz pojazdu czytelnym numerem.
 
Samlor (Tuk-Tuk)
Trzykołowe, kolorowe "taksówki" to typowy element tutejszego krajobrazu. Polecamy je zwłaszcza w przypadku krótkich przejazdów. Cena uzależniona jest od długości odcinka i wynosi przeciętnie od 40 bahtów.
 
Kolej
Z Bangkoku do najważniejszych punktów w kraju kursują codziennie 3 pociągi ekspresowe. Informacje na temat rozkładu jazdy uzyskają Państwo na dworcu głównym Hualampong przy Rama IV Road.
 
Taksówki
Najpopularniejszym wśród turystów środkiem komunikacji są taksówki. Radzimy korzystać z taksówek Meter Taxi, które są wyposażone w taksometry, dzięki czemu nie potrzeba negocjować ceny przejazdu. Opłata podstawowa wynosi 35 bahtów. Prosimy zwrócić uwagę na to, czy kierowca włączył taksometr. Warto też mieć przy sobie drobne pieniądze, bo taksówkarze często nie chcą lub nie mogą wydać reszty.
 
Wynajem samochodów
Nie tylko ze względu na ruch lewostronny, ale również ze względu na specyficzny styl jazdy tutejszych kierowców odradzamy samodzielną jazdę samochodem po Bangkoku. Panują tutaj wieczne korki i aby przejechać po południu odcinek 10-kilometrowy potrzeba czasem około godziny. Jeżeli mimo to zdecydują się Państwo wynająć samochód, prosimy o rozważną i ostrożną jazdę. Przed dalszą podróżą należy sprawdzić, czy samochód jest sprawny.
Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy!
 
Sport
Pływanie
W Bangkoku nie ma możliwości kapieli w morzu, dlatego wielbiciele tego sportu zdani są na baseny hotelowe. Z morskiej piany, jak również basenu hotelowego można skorzystać w Pattayi, Cha-Am i Hua Hin.
 
Tenis
Wiele hoteli dysponuje własnymi kortami tenisowymi. Rezerwacje przyjmowane są przez recepcję hotelową.
 
Golf
W Bangkoku i innych miejscowościach turystycznych jest kilka 18-dołkowych pól golfowych. Informacje uzyskają Państwo u rezydenta i w recepcji hotelowej. W pobliżu Pattayi znajdują się dwa 18-dołkowe pola golfowe. W odległości 8 km znajduje się Siam Country Club. Opłatę Green Fee należy uiścić w hotelu Tropicana. 30 km od Pattayi usytuowany jest Bang Phra Golf Course.
 
Windsurfing
W Pattaya-Jomtien, przy zakręcie, po prawej stronie, mieszczą się 2 szkoły. Wypożyczalnia desek - ok. 200 bahtów za godzinę.

Jachty
Jachty i katamarany można wypożyczyć na plaży w Jomtien w Pattayi. Wypożyczenie sprzętu na godzinę kosztuje ok. 250 bahtów, za dzień - 1200 bahtów.
 
Narty wodne
Na plaży można wypożyczyć motorówki do jazdy na nartach wodnych. Cena za kwadrans - ok. 500 bahtów. Radzimy zawsze wcześniej ustalić cenę.
 
Latanie ze spadochronem
(parasailing)
Fascynujące przeżycie! Na wysokości ok. 20 m lecą Państwo ze spadochronem ciągnieni przez łódź motorową. Na plaży hotelu Island View oraz na plaży w Jomtien i na plaży głównej w Pattaya. Cena za przelot ok. 300 bahtów. Loty na własną odpowiedzialność.
 
Kręgle
W Pattaya Bowling, w północnej Pattayi znajduje się nowoczesna, skomputeryzowana kręgielnia z 16 torami.
 
Ostrzeżenie:
Nie należy wypożyczać motocykli lub skuterów wodnych, nawet gdyby oferta była wyjątkowo kusząca. Pojazdy nie są ubezpieczone, a użytkownik ponosi osobiście odpowiedzialność za wszelkie szkody, narażając się na ogromne niebezpieczeństwo! (To samo dotyczy jeepów).

Pomoc lekarska
Szpital
Bangkok: Bumrungrad Medical Center, 33 Sukhumvit Soi 3, tel.: 2 53 02 50-9. Usługi całodobowo.
Pattaya: Pattaya International Hospital przy Soi 4, w pobliżu Alcazar Cabaret, tel.: 42 83 74. Jest to jedyny szpital o standardzie europejskim. Znajduje się tutaj również gabinet stomatologiczny. Usługi całodobowe.
 
Wizyty lekarskie
Wizyty lekarskie należy opłacić na miejscu. Mając prywatną polisę ubezpieczeniową lub dodatkowe ubezpieczenie na wypadek choroby za granicą, trzeba zażądać od lekarza wystawienia szczegółowego rachunku.
 
Apteki
W aptekach dostępne są niemal wszystkie leki europejskie. Prosimy zapytać rezydenta lub recepcjonistę o najbliżej położoną od Państwa hotelu. O receptę nikt nie zapyta, jeśli będą Państwo w stanie wytłumaczyć, o jaki lek chodzi.
Aptekę znajdą Państwo obok banku Thai Farmers Bank, w centrum Pattayi, oraz tuż obok "Alt Heidelberg".
 
Posiłki i napoje
Podobnie jak w Europie, tak i w Azji turysta odwiedzający różne kraje styka się z coraz to innymi smakami, sposobem przygotowania potraw i dodatkami. Kuchnia tajska jest daleką krewną niedoścignionej w Azji kuchni chińskiej. Jej nieodłącznym składnikiem są zupy i ryż, do którego podaje się wołowinę, wieprzowinę, kurczaka, ryby - zawsze pokrojone na drobne kawałki - oraz gotowane warzywa. Potrawy są zwykle bardzo pikantne, do dań przeznaczonych dla Europejczyków dodaje się mniej przypraw. Jada się, trzymając w prawej dłoni łyżkę i pomagając sobie widelcem trzymanym w lewej ręce.
Tom Yam - najbardziej znana zupa w Tajlandii. Jej najpopularniejszą odmianą jest Tom Yam Gung, przyrządzana na bazie rosołu z kury z grzybami, chili, kawałkami i liśćmi cytryny oraz bardzo lubianymi krewetkami. Każdy, kto był w Tajlandii, z pewnością próbował tej zupy.
Thai Curry - jest wiele odmian tego dania. Do jego przygotowania używa się wołowiny, wieprzowiny, drobiu lub ryb i dodaje mleka kokosowego, czosnku, pieprzu, cebuli i chili.
Mu Pad Gratiem Prikthai - wieprzowina z czosnkiem i pieprzem. Aromatyczne, nie za ostre danie, spożywane z białym, gotowanym ryżem.
Kao Pad i Kui Tio - smażony ryż lub makaron z krabami, wieprzowiną lub kurą.
Nua Pad Nam Man Hoy - dość niespotykane połączenie: wołowina w sosie z ostryg. Ale smakuje naprawdę wyśmienicie. Również do tego dania podaje się biały, gotowany ryż.
Gue Tio - danie to ma niezliczone warianty: jest lubianą przez Tajów zupą, choć czasem zupy nie przypomina (Gue Tio Haeng = bez wody!). Jako zupę podaje się je z makaronem i dodatkiem mięsa lub ryby. Danie można dostać wyłącznie w garkuchniach, jada się je pałeczkami. Warto spróbować. Danie radzimy popijać wyłącznie napojami butelkowanymi.

Napoje
Piwo
Najbardziej znanym gatunkiem jest Chan, Kloster i Singha (lew) oraz niskoprocentowa odmiana Singha Gold. Na licencji produkowane są również piwa Koster, Carlsberg, Heineken i Beck's. W Pattayi jest browar, gdzie można napić się świeżego piwa.
 
Wino
Wina dojrzewające w Tajlandii zwykle nie odpowiadają gustom Europejczyków, a importowane wina są bardzo drogie. Najtańsze wśród nich są wina kalifornijskie i australijskie.
 
Mekong
Produkowana w Tajlandii ryżowa whisky jest bardzo smaczna i doskonale nadaje się do koktajli (z colą lub sokiem pomarańczowym). Whisky tej nie należy jednak porównywać ze Scotchem lub Bourbonem. Butelka ryżowej whisky kosztuje zaledwie ok. 100 bahtów.
 
Kawa
W wielu hotelach podaje się czarną Boncafe, podobną w smaku do kawy włoskiej. Do śniadania serwowana jest najczęściej Nescafe.
 
Herbata
Niestety najczęściej parzy się ją z torebek. W supermarketach można kupić wiele odmian herbat indyjskich, chińskich i cejlońskich.
 
Napoje alkoholowe
Whisky, koniak i wódki są importowane, a w związku z tym obłożone wysokim podatkiem i odpowiednio droższe. To samo dotyczy aperitifów i wódek ziołowych, np. Underberg i Fernet.
 
Propozycje wycieczek

Pływający targ i ogród różany
Saduak, gdzie do dziś można obserwować gwar na rzece. Płaskie łodzie wypełnione warzywami, owocami lub pływające garkuchnie mijają się bezustannie. Trwają ożywione pertraktacje co do cen, ludzie wymieniają się towarami - tutaj poznają Państwo prawdziwe życie mieszkańców terenów położonych nad rzeką Menam, toczące się z dala od wielkomiejskiego hałasu.
Już z daleka można rozpoznać mającego ok. 120 m wysokości Chedi z Nakorn Pathom. Kiedyś stał w tym miejscu klasztor buddyjski. Miało to miejsce na długo przed tym, zanim pierwsi Tajowie postawili stopę na tych terenach. Na początku XIX wieku późniejszy król, Mongkut, odkrył ruiny klasztoru w dżungli i w okresie swoich rządów kazał w tym miejscu wybudować posąg gigantycznego Chedi. W ogrodzie różanym można podczas specjalnego pokazu obejrzeć sceny z życia Tajów, tańce i ceremonie. W pokazie biorą udział nawet słonie!
 
Rezerwacji wycieczek można dokonać u rezydenta. Płatne gotówką u rezydenta bądź w autokarze. Wycieczki organizuje i ponosi za nie odpowiedzialność prawną regionalna agencja World of TUI w Tajlandii.
Uwaga: wycieczki prowadzone są w języku niemieckim lub angielskim.
Zastrzegamy sobie możliwość zmian.
 
Powrót do kraju
Wszystko dobre, co się dobrze kończy
Przed wyjazdem z hotelu należy pamiętać o:
* wyjęciu z sejfu hotelowego zdeponowanych w nim rzeczy;
* przymocowaniu do bagażu etykietek z imieniem i nazwiskiem;
* opuszczeniu pokoju zazwyczaj do godziny 12.00, tak aby pozostawić obsłudze hotelu czas na przygotowanie pokoi dla nowych gości;
* uregulowaniu rachunku w recepcji
* sprawdzeniu godziny wyjazdu z hotelu na tablicy informacyjnej lub w niemieckiej teczce TUI "Ruckreise".
 
Przepisy celne
Dozwolony wwóz towarów wolnych od cła do Polski:
 
Wyroby tytoniowe
250 papierosów lub 50 cygar, lub 250 g tytoniu, lub każdy z tych towarów w odpowiednich proporcjach.
 
Alkohol i napoje alkoholowe
1 litr wysoko procentowego alkoholu powyżej 22% obj. lub 2 litry wyrobów winiarskich lub 5 litrów piwa.
 
Inne towary
Rzeczy zwyczajowo traktowane jako upominki do wartości całkowitej 175 E (osoby powyżej 18 l.) - w tym wyrobów spirytusowych oraz napojów alkoholowych innych niż wyroby winiarskie i piwo - nie więcej niż 1 l, piwa - nie więcej niż 2 l, wyrobów tytoniowych - nie więcej niż 100 sztuk papierosów albo nie więcej niż 25 sztuk cygar, albo do 100 g tytoniu; do 90 E (osoby poniżej 18 l.) - z pominięciem napojów alkoholowych.« Powrót


Tajlandia - SPIS OFERT

Wczasy
1. HOTEL ANDAMAN SEAVIEW 
2. HOTEL AO PRAO 
3. HOTEL AONANG VILLA 
4. HOTEL BOTANY BEACH 
5. HOTEL CHOLCHAN PATTAYA RESORT 
6. HOTEL GARDEN SEA VIEW RESORT 
7. HOTEL GOLDEN BEACH RESORT 
8. HOTEL JOMTIEN THANI 
9. HOTEL KOH CHANG RESORT & SPA 
10. HOTEL LONG BEACH 
11. HOTEL RAVINDRA BEACH RESORT & SPA 
12. HOTEL ROYAL CLIFF BEACH RESORT 
13. HOTEL ROYAL CRUISE +
14. HOTEL SAI KAEW +
15. HOTEL SEA VIEW RESORT & SPA KOH CHANG 
16. HOTEL SIAM BAYSHORE 
17. HOTEL THAI GARDEN RESORT 
18. HOTEL WELCOME JOMITEN 

Wypoczynek i zwiedzanie
1. BAŚNIOWA TAJLANDIA 16 DNI 
2. TAJLANDIA - KAMBODŻA 15 DNI 
3. TAJLANDIA - MALEZJA 15 DNI 
4. TAJLANDIA Z KAMBODŻĄ 15 DNI objazd + wypoczynek


 
 Code and design by new4mat.com  Organizator  |  Administrator  

STRONA GŁÓWNA | BIURO PODRÓŻY | AGENCI | DOKUMENTY | KONCESJE | GALERIA | WKRÓTCE | TAPETY | INFO | KONTAKT

 Wyszukiwanie ofert   Strefa dla agenta   Oferty dnia   Oferty First-time   Oferty Last-minute   Opisy krajów   Hotele - wczasy   Hotele - zwiedzanie   Ośrodki studenckie   Ośrodki młodzieżowe   Opisy wycieczek   Konferencje i szkolenia   Wycieczki objazdowe   Wycieczki szkolne   Zielone szkoły   Pielgrzymki   Bilety lotnicze   Plany lotnisk   Bilety autokarowe   Wynajem autokaru   Ubezpieczenia   Warunki ubezpieczenia   Warunki uczestnictwa   Przewodniki   Pogoda na WP   Informacje dla Polaków za granicą