Menu


 Najpopularniejsze

Wczasy sezon zimowy dojazd własny
Włochy Zobacz
Słowacja Zobacz
Austria Zobacz

Kraje i regiony
Chorwacja Zobacz
Egipt Zobacz
Polska Zobacz
Tunezja Zobacz
Włochy Zobacz

 Polecamy strony
 Opis Kraju - Sri Lanka

Najpopularniejsze wyszukiwania
1.7.12%Chorwacja Zobacz »
2.3.42%Egipt Zobacz »
3.3.39%Polska Zobacz »
4.3.14%Tunezja Zobacz »
5.2.21%Włochy Zobacz »

  Lista regionów
»  Sri Lanka  «


Lato Zobacz opis zimowy » 

zobacz oferty>>

Sri Lanka- rajska wyspa

Sri Lanka
- podróż do raju. Temu, kto miał już okazję poznać wyspę, kojarzy się ona z zieloną dżunglą, tarasami pól ryżowych, górami, wodospadami, hojną przyrodą, wybornym smakiem herbaty, aromatem curry, orzechami kokosowymi, smakiem przypraw, dźwiękiem bębnów i przede wszystkim z wesołymi, przyjaźnie nastawionymi mieszkańcami. Liczy zaledwie 66 tys. km2, ma jednak mnóstwo do zaoferowania.

Ruiny miast będące świadkami wielowiekowej historii i kultury, dagobas i pomniki będące wyrazem głębokiej religijności. Zachwycające piękno natury: wielokilometrowe plaże, tropikalna dżungla, alpejska flora gór, soczysta zieleń o najróżniejszych odcieniach, uprawy warzyw, ryżowe pola na łagodnych wzniesieniach i zbocza gór pokryte krzewami herbaty. Sri Lanka zdumiewa turystów swoją różnorodnością.


Sri Lanka - informacje praktyczne

Stan: pazdziernik 2002 (CMB/10/02). Zastrzegamy sobie mozliwosc zmian.

Witamy na Sri Lance

Inny świat…
Ok. 10 godzin lotu dzieli nas, Europejczyków, od tropikalnej wyspy Sri Lanka, której południowy kraniec oddalony jest o zaledwie 6 stopni szerokości geograficznej od równika. Komu lot wydawał się zbyt długi, niech pamięta o generacjach podróżników, od Portugalczyków, Holendrów aż po Anglików, którzy potrzebowali wielu miesięcy, by dotrzeć do Kolombo. Sri Lanka znajduje się obecnie w okresie przełomowym. Tu, gdzie jeszcze przed kilkudziesięciu laty biały człowiek kojarzony był przede wszystkim z osobą nadzorcy plantacji lub surowego gubernatora, obecnie przybywają rzesze białych w poszukiwaniu wypoczynku. Europejczyk, przyzwyczajony do szarości betonowych murów, dotarłszy na Sri Lankę, styka się przede wszystkim z bujną, pełną barw roślinnością, palmami kokosowymi i typowym dla tego regionu gwarem.
Kto jest przywiązany do europejskiego standardu życia, temu w zupełności wystarczy pobyt w hotelu. Życzliwa, uśmiechnięta obsługa z pewnością zadba o wszelkie wygody gości. Niezawodna, piękna pogoda również przyczyni się do spędzenia udanego urlopu. Warto jednak pamiętać o tym, że kto wypoczywa głównie na plaży, dzieląc wolny czas pomiędzy morze i bar hotelowy, ten pozbawia siebie możliwości poznania naprawdę fascynującego kraju, jakim jest Sri Lanka.

…kraj fascynacji
Właśnie tutaj mają Państwo okazję zobaczyć niezwykłą mozaikę, na którą składają się stara Azja, europejski kolonializm i nowoczesność. Na Sri Lance sadzi się kokosy, kauczuk, herbatę i ryż, wznosi modły do Buddy, Allacha, Siwy i Boga chrześcijan. Tropikalny klimat wyczuwalny jest we wszystkich swoich odmianach, od wilgotnego i gorącego na wybrzeżu po umiarkowanie chłodny w górach. Wszędzie można spotkać bosych lub odzianych w proste sandały, sarong i sari, drobno zbudowanych Lankijczyków. Nietrudno jest nawiązać z nimi kontakt. Wystarczy nauczyć się odróżniać „zawodowych przyjaciół” kręcących się zwykle wokół hoteli od zwykłych mieszkańców zajętych swoimi codziennymi sprawami. Niezwykłą atmosferę Sri Lanki można poczuć podczas wycieczek. Duże znaczenie turystyczne ma nie obecna stolica Kolombo, ale Kandy, jedna z dawnych stolic kraju. W przeciwieństwie do Kolombo, które oferuje odwiedzającym głównie nowoczesność, Kandy, położone w głębi kraju, na wysokości 500 m, jest religijnym centrum kraju. W jednej ze świątyń znajduje się ząb Buddy, czczony jako relikwia przez wyznawców buddyzmu.
Kandy może także pochwalić się jednym z najbardziej kolorowych targów w kraju. Można tu kupić owoce, które wielkością i intensywnością barw zachwycają nawet rozpieszczonych Europejczyków, tysiące przypraw, materiałów i upominków.
Przeszłością stolicy może poszczycić się także Galle. W czasach Holendrów, którzy objęli wyspę w posiadanie po Portugalczykach, Galle było centrum wyspy. Warto obejrzeć spokojną starówkę i holenderski kościół. W podłodze świątyni znajdują się kamienie nagrobkowe, takie same, jakie można znaleźć w wielu kościołach w Holandii. Nowa część Galle z małymi domkami i targami ukazuje swoje typowo lankijskie oblicze.
Niezwykle ciekawym doświadczeniem są podróże autobusami. Trasa do Galle prowadzi częściowo wzdłuż wybrzeża. Na uwagę zasługuje m.in. Ambalangoda, gdzie wytwarza się drewniane maski.
Do Kandy wiedzie jedna z najpiękniej położonych linii kolejowych na świecie. Pociąg jedzie przez bezkresne, wilgotne pola ryżowe, w których odbija się słońce, mijając po drodze lasy bambusowe i dając pasażerom możliwość podziwiania wspaniałych gór.
Na Sri Lance można kupić wiele pamiątek. Bogactwo oferty zaspokoi wszelkie gusta: od drewnianych figurek słoni Perahera po wysokokaratowe szafiry. Nie obowiązują stałe ceny, handel polega na targowaniu się. Jeśli mają Państwo sporo wyczucia w tej materii, z pewnością uda się zakupić wiele pamiątek po bardzo korzystnych cenach.
W hotelach i poza nim rządzi „król rupia”. Jej wartość jest trudna do określenia. System cen i kosztów nie da się porównać z europejskim.
Kraj pod wodzą zorientowanej na Zachód pani prezydent stara się przyspieszyć rozwój gospodarczy. Antagonizmy pomiędzy Syngalezami a Tamilami oraz szybki przyrost ludności nie pomagają jednak w rozwiązywaniu najbardziej palących problemów. Mimo to w ostatnich latach udało się ustabilizować nieco sytuację gospodarczą kraju. Znaczącą rolę odegrała przy tym turystyka.


Informacje od A do Z

Centra handlowe
Liberty Plaza – w Kollupitiya, Colombo 3, na początku Duplication Rd. Znajdą tu Państwo ponad 100 sklepów skupionych pod jednym dachem. Wnętrza klimatyzowane.
Majestic City – Galle Road, Colombo 4. W nowym centrum handlowo-rozrywkowym znajduje się wiele sklepów, np. Benetton i ODEL oraz kilka kin i restauracji. Wnętrza klimatyzowane.
Paradise Road – Dharmapala Mawatha, Colombo 7. Sklepy z artykułami dekoracyjnymi i pamiątkami. Korzystne ceny.

Filmowanie i fotografowanie
Podczas wycieczek objazdowych przewodnik wycieczki ma pozwolenie na fotografowanie klasycznych atrakcji i zabytków. Jedynie w świątyni, gdzie przechowywany jest ząb Buddy (Kandy), fotografowanie wiąże się z uiszczeniem niewielkiej opłaty.
W świątyni skalnej w Dambulli obowiązuje zakaz fotografowania.
Podróżując po Sri Lance na własną rękę, trzeba uzyskać specjalne pozwolenie na fotografowanie w Anuradhapurze, Polonnaruwie i Sigiriyi w Muzeum Archeologicznym lub/ oraz w Archeological Office.
Materiały fotograficzne można kupić w większych hotelach oraz w niektórych sklepach w Kolombo i Kandy. Radzimy unikać kupowania filmów do slajdów podczas wycieczek objazdowych, ponieważ ze względu na przechowywanie w wysokiej temperaturze nie nadają się one zwykle do wykorzystania.
Filmy można wywołać w ciągu 24 godzin w Photocrome, 89 Galle road, Colombo 3 (Bambalapitiya), tel.: 58 06 21.
Laboratorium specjalistyczne, gdzie można wywołać slajdy: Photo M3 2 1/1, Gnanarha Prdeepa Mawatha, Colombo 8.

Folklor
Pokazy folklorystyczne są częścią programu animacyjnego oferowanego przez hotele. Przedstawienia z tańcami Kandy oraz występy grup folklorystycznych można oglądać także podczas wycieczek objazdowych i wycieczek do Kandy.

Informacja turystyczna
Informacji turystom udziela Ceylon Tourist Board. W biurze przy 80, Galle Road, Colombo 3, można także otrzymać broszury informacyjne. Tel.: (01) 43 70 59 i 43 70 55.

Kąpiele w morzu
Ze względu na niebezpieczne prądy morskie, kąpiele w morzu mogą być okresowo ograniczone lub zabronione. Prosimy zwracać uwagę na flagi ostrzegawcze.

Kluby nocne
Życie nocne ogranicza się do klubów i dyskotek w dużych, międzynarodowych hotelach. Polecamy następujące lokale:
Kolombo: Blue Elephant w hotelu Hilton, Cascades w hotelu Lanka Oberoi, My Kind of Place w Taj Samudra, Legents i Rock Cafe Colombo w Majestic City, Little Hut w hotelu Mount Lavinia. Przy Galle Road znajdą Państwo kasyna.
Beruwela: klub nocny w hotelu Riverina. Dyskoteki i imprezy organizowane są także w hotelach Neptune i Triton.

Koncerty
Terminy koncertów podane są w prasie codziennej. Koncerty organizowane są także przez najlepsze hotele w Kolombo.

Napięcie w sieci
Wynosi zazwyczaj 220 lub 230 V. Mimo to prosimy zwrócić uwagę na wszelkie wskazówki dotyczące korzystania z sieci w pokojach hotelowych.
Uwaga: trzybiegunowe wtyczki starego typu, które można jeszcze znaleźć w kilku hotelach, należy odbezpieczyć, wkładając w górny otwór ołówek lub długopis.

Napiwki
Należy wręczać je tylko wtedy, gdy jest się zadowolonym z usługi. Bagażowy powinien otrzymać nie mniej niż 20 LKR za jedną sztukę bagażu, pokojówka ok. 150 LKR tygodniowo. Do rachunków w hotelu i taksówce należy doliczyć ok. 10% napiwku.

Poczta
Orientacyjne opłaty pocztowe:
Karta lotnicza   14 LKR
List lotniczy  20 LKR
Czas dostarczenia korespondencji do Europy wynosi 5-8 dni. Znaczki pocztowe można kupić w recepcji.
Główny Urząd Pocztowy (General Post Office) w Kolombo Fort, Janadhipathi Mawatha, otwarty jest przez całą dobę.
Na listach i kartkach trzeba koniecznie umieścić dopiski „Airmail” oraz „Poland”.

Prasa
Warto sięgnąć po lankijską gazetę codzienną, by zobaczyć, czym żyje tutejsze społeczeństwo.
Do dyspozycji są dwa dzienniki wydawane w języku angielskim: „Daily News” i „The Island”.

Przedmioty wartościowe
Pieniądze, paszport i inne przedmioty wartościowe należy zdeponować w sejfie hotelowym. Podobnie jak na całym świecie, również lankijscy właściciele hoteli nie ponoszą odpowiedzialności za kradzieże w pokojach.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne
Brak placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w New Delhi (Indie) akredytowany jest również w Demokratycznej Socjalistycznej Republice Sri Lanki.
Ambasada RP w Indiach
50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110021 New Delhi
tel. 0-09111 688 92 11, 467 91 61, 467 91 58
faks 0-09111 687 19 14

Różnica czasu
Zimą + 5 godzin.
Latem + 4 godziny.

Telefon
Central Telegraph Office znajduje się w Kolombo Fort, Lower, Chatham Street, i czynny jest przez całą dobę.
Trzyminutowa rozmowa z Europą kosztuje ok. 800 LKR.
Telefonując z hotelu, należy pamiętać o tym, że pobierają one prowizję. O jej wysokość należy zapytać w recepcji.
W niektórych hotelach podczas wycieczek objazdowych nie ma możliwości zatelefonowania do Europy.

Teatr
Lionel Wendt Kala Kendra (18 Guildford Crescent, Colombo 7) to centrum kultury, w którym odbywają się przedstawienia grup amatorskich. Najsłynniejszym teatrem na Sri Lance jest Lumbini Theatre w Havelock Town.

Waluta i wymiana pieniędzy
Jednostką monetarną Sri Lanki jest rupia lankijska (LKR). W obiegu są zarówno monety, jak i banknoty.
Nominały monet: 5, 10, 25 i 50 centów, 1, 2 i 5 rupii.
Nominały banknotów: 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 rupii.
Pieniądze można wymienić w recepcji większości hoteli. Kurs jest tylko nieznacznie niższy niż w bankach.
Banki czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.30. W soboty i niedziele banki są zamknięte.
Do wymiany pieniędzy potrzebny jest paszport. Kwit wymiany należy zachować aż do wyjazdu.
Wymiana pozostałych rupii przed wyjazdem możliwa jest tylko w Bank of Ceylon na lotnisku. Ponieważ zarówno wwóz, jak i wywóz waluty krajowej jest zabroniony, nie ma możliwości wydania pozostałych rupii w sklepie wolnocłowym (Duty Free Shop)

Woda pitna
Woda wodociągowa nie nadaje się do picia. Należy na to zwracać uwagę przede wszystkim podczas wycieczek po Sri Lance. W każdym hotelu i gospodzie można kupić wodę mineralną. Zamawiając wodę mineralną, otrzymają Państwo wodę niegazowaną w plastikowych butelkach. Bez obaw można także pić tzw. iced water, przynoszoną w dzbankach do pokoju hotelowego. W polecanych przez nas hotelach można bez większych obaw pić napoje z kostkami lodu i jeść sałatki.

Podróżując po Sri Lance

Wycieczki rowerowe
Niektóre hotele lub prywatne firmy zajmują się wypożyczaniem rowerów. Jest to tania i zdrowa przyjemność. Co prawda zasięg tego typu wycieczek nie będzie zbyt duży, ale nawet rowerem można szybko dostać się w rejony rzadko odwiedzane przez turystów, a przez to niezwykle interesujące.

Taksówki
Wprawdzie przejazdy taksówkami podrożały w ostatnim czasie, ale i tak są stosunkowo tanie. W Colombo jest wiele korporacji taksówkowych o podobnym poziomie cen (tel.: 01/68 86 88 lub 01/94 29 42). Niewiele taksówek jest wyposażonych w taksometry, dlatego radzimy ustalić cenę przejazdu przed rozpoczęciem podróży.

Wynajem samochodu
Ze względu na ruch lewostronny oraz odmienne od naszych interpretacje zasad ruchu obowiązującego na Sri Lance odradzamy wynajem samochodu.

Przewozy turystyczne
W agencji Aitken Spence Travels mogą Państwo zarezerwować samochód turystyczny z kierowcą, którym można zwiedzać cały kraj (tel.: 01/43 67 55 i 30 08 20).
Propozycje tras:
Ci z Państwa, których interesują klasyczne zabytki Sri Lanki oraz świątynie buddyjskie, powinni zwiedzić miejscowości słynnego „trójkąta cejlońskiego”: Polonnaruwa, Sigiriya i Dambulla (wycieczka dwu- lub trzydniowa).
Jeśli mają Państwo ochotę podziwiać krajobrazy centralnego masywu górskiego, plantacje kauczuku i uprawy herbaty, polecamy Nuwara Eliya i Kandy (wycieczka dwu- lub trzydniowa).
Kolejnym interesującym (przede wszystkim krajobrazowo) regionem Sri Lanki jest południowy zachód, pomiędzy miastami Colombo, Hambantota i Galle (wycieczka dwudniowa).
Ceny orientacyjne:
Klimatyzowany samochód osobowy z kierowcą (maks. 3 osoby + kierowca) – 16 LKR za kilometr przy minimalnej liczbie 80 kilometrów dziennie. Dodatkowo: 150 LKR (+ 12,5% podatku) dziennie dla kierowcy.

Colombo – Kandy - wycieczka koleją
Będąc na Sri Lance, chociaż raz trzeba przejechać się koleją. Odcinek od Colombo do Kandy należy do najpiękniejszych krajobrazowo tras kolejowych na świecie. Nie należy jednak oczekiwać komfortu ani punktualności. Zarówno tory, dworce, jak i wagony pochodzą prawie wyłącznie z okresu kolonializmu brytyjskiego.
Na dworzec główny (Fort) najlepiej dojechać taksówką. Do pociągu jadącego do Colombo można jednak wsiąść już w Negombo lub Bentota.
Pociągi z Colombo do Kandy kursują kilka razy dziennie. Jest również jedno połączenie InterCity.

Propozycja:
W Kandy należy obowiązkowo zwiedzić świątynię, w której przechowywany jest ząb Buddy, oraz hale targowe. Wszędzie można dojść pieszo.
Na dokładne zwiedzanie ogrodu botanicznego może już nie starczyć czasu. Zwiedzanie zajmuje przynajmniej półtorej godziny.
Do ogrodu botanicznego można dostać się z dworca taksówką.

Warto zobaczyć

Ogrody botaniczne
Trzy ogrody botaniczne pozwolą Państwu zapoznać się z różnorodnymi gatunkami flory cejlońskiej. Najbardziej znany ogród botaniczny znajduje się przy Peradeniya, sześć kilometrów za dawną rezydencją królewską Kandy.
Zarówno ze względu na położenie, jak i bogactwo gatunków uchodzi za jeden z najpiękniejszych ogrodów botanicznych strefy tropikalnej.
Na terenie ogrodu otoczonego Machaweli-Ganga, największą rzeką na wyspie, rośnie ponad 4000 gatunków roślin. Oprócz przypraw, największą atrakcją są tutaj orchidee. Oprócz nich można podziwiać także aleje z wieloma gatunkami palm uprawnych i ozdobnych.
Warto odwiedzić niewielki rezerwat przyrody Udewatte Kelle, usytuowany za świątynią, gdzie znajduje się relikwia w postaci zęba Buddy (Kandy).
Do atrakcji turystycznych należy także park miejski w Nuwara Eliya, który może pochwalić się różnorodnymi gatunkami flory tropikalnej.
9 kilometrów na południowy wschód od Nuwara Eliya, na wysokości ponad 1900 m, znajduje się ogród botaniczny Hakgala o powierzchni ponad 22 hektarów. Można tutaj zapoznać się z florą wyżynną, która bardzo różni się od flory niżej położonych regionów Sri Lanki.
W pobliżu Gampaha, 32 kilometry od Colombo, znajduje się ogród Henarathgoda, w którym można podziwiać egzotyczne palmy, kwitnące drzewa i kwiaty z Ameryki, Chin, Jawy, Malezji, Filipin oraz Indii.
Bilety wstępu do wszystkich ogrodów kosztują ok. 150 LKR dla dorosłych i ok. 75 LKR dla dzieci.

Muzeum Narodowe w Kandy
Ciekawy architektonicznie jest też sam budynek, w którym znajduje się muzeum. Usytuowany on jest na tyłach świątyni, w której przechowywany jest święty ząb Buddy. Wystawione w muzeum eksponaty (kamienie szlachetne, stroje, broń) pochodzą z okresu królestwa Kandy (XVII-XVIII wiek). Koło muzeum znajduje się księgarnia.

Muzeum Narodowe w Colombo
Mieści się przy Sir Marcus Fernando Mawatha, Colombo 7, i jest pierwszym publicznym muzeum otwartym na Sri Lance (1877). Tutejsza kolekcja może poszczycić się wieloma antykami i dziełami sztuki z okresu dynastycznego. Można tu obejrzeć ponad 3500 dokumentów spisanych na liściach palm oraz publikacje na temat Sri Lanki. Wystawione są także korona, miecz i berło ostatniego króla Kandy, Sri Vickrama Raja Sinha, a także kamienie szlachetne, rzeźby z kości słoniowej oraz drewna, buddyjskie i hinduistyczne posągi z brązu oraz rzeźby z kamienia.

Dutch Period Museum
Zbiory eksponatów z holenderskiego okresu kolonizacji wyspy. Mieści się przy Prince Street, Colombo 11 (Pettah). Otwarte od niedzieli do czwartku w godzinach 9.00-17.00. Przed wizytą w muzeum należy zadzwonić pod numer 54 84 66/ 54 70 02.

Muzea archeologiczne
Muzea archeologiczne znajdują się w miejscowościach Anuradhapura, Kandy, Sigiriya, Polonnaruwa, Panduvasnuwara, Amparai, Yapahuwa i Dedigema. Otwarte są codziennie z wyjątkiem wtorków, w godzinach 8.00-17.00. W muzeach można również kupić literaturę na temat znalezisk archeologicznych na Sri Lance.

Pamiątki
Prosimy zachować ostrożność przy kupowaniu roślin lub wyrobów pochodzenia zwierzęcego i nie dać się zwieść zapewnieniom sprzedawcy ani przedkładanym certyfikatom.
Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że roślina bądź zwierzę objęte są konwencją waszyngtońską o ochronie gatunków lub też nie będzie możliwości wwozu tego rodzaju pamiątek do Polski. Urząd celny w Polsce, a także celnicy lankijscy mogą zarekwirować pamiątki lub wymierzyć karę grzywny, jeśli nie przedłożą Państwo odpowiednich urzędowych zezwoleń i dokumentów przewozowych.
Aby kupić towary po naprawdę korzystnej cenie, trzeba umieć się targować. Na Sri Lance można po niższych niż gdzie indziej cenach kupić kamienie szlachetne, batiki i maski drewniane.

Antyki
liczących sobie ponad 50 lat nie wolno wywozić ze Sri Lanki. Ograniczeniom podlega także wywóz rzadkich książek, ręcznie zapisanych liści palmowych oraz rzadkich materiałów antropologicznych. W przypadku wywozu okazów archeologicznych i antyków urzędy celne żądają zezwolenia pełnomocnika rządu ds. archeologii (Archaeological Commissioner), w przypadku wywozu rzadkich książek i ręcznie zapisanych liści palmowych – zezwolenia dyrektora archiwów (Director of Archives).

Kamienie szlachetne
Kamienie szlachetne i biżuterię na własny użytek można wywozić bez cła za okazaniem dowodu zakupu.

Czerwone złoto
9-karatowe = 333, 14-karatowe = 545, 18-karatowe = 750, 22-karatowe = 985. Czerwone złoto nie nadaje się do osadzania w nim kamieni szlachetnych.

Białe złoto
75% złota i 25% palladu oraz niklu.

Batik
W Indonezji, Indiach i na Sri Lance dobrze rozwinięta jest technika batikowa. Na materiale bawełnianym, rzadziej jedwabnym rysuje się motyw, po czym barwi go, nakładając na przemian wosk i farby. Wartość batiku zależy od ilości zużytych farb, ich jakości oraz od samego projektu.

Herbata
Ze Sri Lanki można wywieźć bez cła maks. 3 kg herbaty. Chcąc wywieźć herbatę w ilościach przekraczających ten limit, należy uzyskać zezwolenie Tea Board.

Pomoc lekarska
Jeśli zajdzie potrzeba skorzystania z porady lekarskiej, prosimy powiadomić recepcję hotelu. W niemal każdym hotelu jest zatrudniony lekarz. Porada lekarska jest płatna w gotówce na miejscu.
Lekarz internista, dr Navarathnam, tel.: (01) 57 33 22, (01) 57 35 77.
Lekarz stomatolog, dr Asoka Ratnayake, 207/8 Dhamapala Mawatha, Colombo 7, tel.: (01) 69 25 62.
Jeżeli zawarli Państwo ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą, należy poprosić lekarza o wystawienie szczegółowego rachunku, potrzebnego do uzyskania zwrotu kosztów porady lekarskiej.

Apteki
Leki można kupić w aptekach oznaczonych czerwonym krzyżem i w drogeriach.

Uwaga: słońce!
Warto przypomnieć kilka ważnych reguł dotyczących przebywania na słońcu:

  • należy stopniowo przyzwyczajać skórę do silniejszego promieniowania
  • skórę nieprzyzwyczajoną do słońca należy okryć lekką odzieżą lub stosować krem z silnym filtrem przeciwsłonecznym
  • należy unikać słońca w południe
  • zawsze należy szukać cienia. Tak również można się opalić

Geografia

Niziny południowego zachodu
Warunki naturalne Tereny nizinne, na wschodzie przechodzące w pagórkowate. Największa średnia opadów wczesnym latem, najmniejsza średnia opadów w styczniu i lutym.

Gospodarka
Plantacje kokosów i całoroczna uprawa ryżu, na wybrzeżu rybołówstwo. W aglomeracji Kolombo rozwijający się przemysł. W regionach z plażami turystyka.

Ludność
Największa gęstość zaludnienia w strefie przybrzeżnej od Negombo do Galle (ok. 780 osób na km2). Wielonarodowościowa struktura ludności. Przeważają Syngalezi wyznania buddyjskiego i chrześcijańskiego. W regionie Kolombo żyje także dużo Tamilów i mniejszości indyjskich, w Galle i Negombo – sporo muzułmanów.

Niziny wschodu i północnego wschodu
Warunki naturalne Rzeźba pagórkowata. Pora deszczowa trwa od października do stycznia/lutego, jednakże nie na całym omawianym terenie. Wokół Mannar i Dżafny rozciąga się półpustynia, a na południowym wschodzie ciernista dżungla.

Gospodarka
Uprawa ryżu, uprawa warzyw dobrze znoszących suchy klimat, przede wszystkim chili, cebuli i kukurydzy. Hodowla kóz przez Hindusów i bydła przez muzułmanów.

Ludność
Niewielka gęstość zaludnienia. Tamilowie wyznający hinduizm w regionie Dżafny, Tamilowie wyznający islam oraz Burgowie w regionie Batticaloy.

Wyżyny
Warunki naturalne Rozległe wyżyny. Opady przez cały rok. Maksymalna średnia opadów w kwietniu, maju, czerwcu.

Gospodarka
Plantacje kauczuku i herbaty. W zależności od wysokości tarasowe uprawy ryżu. Uprawa ziół przyprawowych wokół Matale i Kandy. Uprawa warzyw europejskich na wysokości 1500-2050 m. Ogródki przydomowe i sady owocowe.

Ludność
Średnia gęstość zaludnienia. Najwięcej ludności żyje wokół Matale i Kandy. Syngalezi, szczególnie w dolinie Matale dużo muzułmanów. Tamilowie wyznający hinduizm, wokół plantacji herbacianych głównie Tamilowie pochodzenia indyjskiego.

Sport

Golf
Możliwość gry w golfa w Kolombo:
Royal Golf Club na końcu Castle Street, Colombo 8, tel.: 69 54 31. Członkostwo w klubie nie jest wymagane.
Greenfee:
sobota, niedziela  ok. 1520 LKR
pozostałe dni  ok. 1435 LKR

Tenis
Większość hoteli dysponuje obecnie kortem tenisowym.
Orientacyjne opłaty w najlepszych hotelach:
200 LKR za osobę/godz.
280 LKR za osobę (gra na korcie oświetlonym)

Narty wodne
Tę dyscyplinę sportu można uprawiać tylko na rzece Bentota.

Nurkowanie
W Negombo, Bentocie, Beruweli i Hikkaduwie. W miesiącach letnich nurkowanie jest dozwolone warunkowo ze względu na warunki pogodowe.

Windsurfing
Od jakiegoś czasu windsurfing jest popularny również na Sri Lance. Istnieje sporo wypożyczalni desek surfingowych, m.in. przy Boathouse Bentota.

Posiłki i napoje
Typowe dania kuchni lankijskiej
Curry: tym pojęciem określa się wiele dań, przyrządzonych z dodatkiem przyprawy curry. Ich głównym składnikiem jest zawsze ryż. Do niego dodaje się wołowinę, kurczaka, rybę lub kraby i warzywa, a czasem wszystkie te składniki naraz.
Szczerze powiedziawszy, Rice and Curry nie jest przysmakiem każdego, a już na pewno nie stanie się nim podczas krótkiego urlopu. W dużych hotelach potrawę tę serwuje się tylko w wyjątkowych przypadkach. Mimo to byłoby ogromną stratą nie spróbować jej choć raz.
Devilled Shrimps: krewetki z chili – danie dla osób, które lubią pikantne przyprawy.
Hoppers: popularna zakąska na Sri Lance. Cienki, okrągły placek ryżowy z mlekiem kokosowym. Jako egg-hoppers – również z jajkiem sadzonym.

Restauracje w Kolombo
Oprócz restauracji hotelowych, serwujących smaczną kuchnię, mogą Państwo wybrać się także do:
Pearl Seafood – dania z owoców morza. Hotel Intercontinental.
Ran Malu – kuchnia lankijska, indyjska i zachodnioeuropejska. Hotel Lanka Oberoi.
Ginza Hohsen Restaurant – kuchnia japońska. Warto skosztować surowej ryby z sake. Eleganckie miejsce, wysokie ceny. Hotel Hilton.
Gables Restaurant – restauracja a la carte, serwująca wyśmienite dania. Doskonała obsługa. Kuchnia międzynarodowa. Hotel Hilton.
Beach Wadiya – prosta restauracja, tuż przy plaży. Nieczynna w dni pełni. Specjalność – owoce morza. 2, Station Avenue, Colombo 6.
Kuchnia arabska – w hotelu Galadari, tel.: 54 45 44.
Il Ponte (hotel Hilton) – przy basenie, czynna wieczorem od 19.00 do 23.00. Kuchnia włoska. Tel.: 54 46 44.
Chesa Swiss – dania kuchni szwajcarskiej i wyborne wina. Wymagana rezerwacja stolików. Tel.: 57 34 33. Deal Place, Colombo 3.
The Gallery Cafe – kuchnia międzynarodowa, miła atmosfera. 2, Alfred House Road.
Restaurant Cricket Club – kuchnia międzynarodowa. 34, Queens Road, Colombo 3.

Napoje
Arak: narodowy trunek Sri Lanki. Wódkę tę pija się czystą lub w koktajlach z sokiem pasiflory. Podstawą araku jest sok z kwiatów palmy. Destyluje się go i przechowuje latami w drewnianych beczkach. Im dłużej przechowywany jest arak, tym lepszy jego smak.

Toddy: trunek pijany głównie na wsi. Toddy, zwany także winem palmowym, powstaje z kwiatu palmy kokosowej. Można go skosztować tylko podczas wypraw w głąb wyspy.

Piwo: oprócz gatunków importowanych można napić się piwa lankijskiego Three Coins. Serwowane są także Royal Pilsner, Lion Lager i Carlsberg.

Napoje spirytusowe: na Sri Lance produkuje się gin, whisky, rum i wódkę. Można także kupić alkohole spirytusowe importowane, jednak są one dość drogie.

Uwaga: raz w miesiącu na Sri Lance przypada dzień bez alkoholu. W czasie pełni Księżyca (Poya) obowiązuje zakaz sprzedaży i konsumpcji alkoholu w miejscach publicznych.

Herbata: pija się ją na Sri Lance o każdej porze dnia i nocy. Najlepsza herbata pochodzi z regionów wyżynnych, z okolicy Nuwara Eliya.

Kawa: najczęściej serwuje się bardzo słabą kawę. Jeśli mają Państwo ochotę na kawę mocniejszą, należy to wyraźnie zaznaczyć w zamówieniu.

Kilka ważnych uwag
Czego nie lubią Lankijczycy
Mieszkańcy Sri Lanki są przyjaźnie nastawieni do turystów i bardzo uprzejmi. Nie lubią jednak, gdy uraża się ich uczucia religijne. Turyści mogą wprawdzie zwiedzać świątynie buddyjskie i hinduistyczne, ale źle widziane jest głośne i lekceważące zachowanie w miejscach kultu.
Sri Lanka jest wymarzonym krajem dla amatorów fotografii, gdzie również rdzenni mieszkańcy chętnie pozwalają sobie robić zdjęcia. Mimo to należy wykazać się dużym taktem podczas robienia zdjęć z udziałem Lankijczyków. Surowo zabronione jest pozowanie do zdjęć na tle świątyń i obiektów kultu religijnego.
Podróżując po kraju, należy zwrócić uwagę na stosowny strój, który nie powinien odkrywać zbyt wiele. Zabronione są również kąpiele i opalanie się nago lub w stroju topless.

Pełnia Księżyca bez alkoholu
Fakt, że spędzają Państwo urlop w kraju buddyjskim, zauważą Państwo najpóźniej w wieczór podczas pełni Księżyca, kiedy barman nie poda Państwu zamówionego ginu, a kelner – piwa do posiłku. W dniu Poya zabroniony jest bowiem wyszynk alkoholu. Według buddystów w dniu pełni narodził się Budda, również w dniu pełni doznał objawienia, a także umarł. Dlatego, by uczcić pamięć proroka, w czasie pełni nie serwuje się i nie pije alkoholu. Wyznawcy buddyzmu nie są ascetami. Ich religia, w przeciwieństwie do islamu, nie zabrania im wypicia kieliszka rumu czy szklanki piwa singha. Ale w tym szczególnym dniu buddyści nie piją alkoholu. Praktyka taka przypomina chrześcijański post, który polega na niespożywaniu mięsa w piątki, na pamiątkę Chrystusa, który został ukrzyżowany w tym dniu.

Dzieci na Sri Lance
Projekty rządowe starają się o poprawę systemu szkolnictwa, tak aby dać dzieciom lankijskim możliwość zdobycia wykształcenia. Mimo to jest wiele dzieci, które nie chodzą do szkół, ponieważ udało im się znaleźć bardziej “intratne” zajęcie. Dzieci takie zobaczycie Państwo w pobliżu hoteli i atrakcji turystycznych. Wyżebrane od obcokrajowców pieniądze dzieci przynoszą do domu, udowadniając sobie i rodzicom, że łatwy zarobek jest bardziej opłacalny niż korzyści wyniesione z nauki szkolnej. Dlatego prosimy Państwa o to, abyście mając na uwadze związek braku wykształcenia z biedą, nie wręczali dzieciom datków ani prezentów w postaci np. długopisów itp. Taki rodzaj “pomocy” nie wyjdzie dzieciom na dobre, nawet jeśli tak się Państwu wydaje.

Powrót do kraju
Wszystko dobre, co się dobrze kończy.
Przed wyjazdem z hotelu należy pamiętać o:
• wyjęciu z sejfu hotelowego zdeponowanych w nim rzeczy
• przymocowaniu do bagażu etykietek z imieniem i nazwiskiem
• opuszczeniu pokoju zazwyczaj do godziny 12.00, tak aby pozostawić obsłudze hotelu czas na przygotowanie pokoi dla nowych gości
• uregulowaniu rachunku w recepcji
• sprawdzeniu godziny wyjazdu z hotelu na tablicy informacyjnej lub w niemieckiej teczce TUI 'Rückreise'.

Przepisy celne
Dozwolony wwóz towarów wolnych od cła do Polski.

Wyroby tytoniowe
250 papierosów lub 50 cygar, lub 250 g tytoniu, lub każdy z tych towarów w odpowiednich proporcjach.

Alkohol i napoje alkoholowe
1 litr wysoko procentowego alkoholu powyżej 22% obj. lub 2 litry wyrobów winiarskich i 5 litrów piwa.

Inne towary
Rzeczy zwyczajowo traktowanych jako upominki do wartości całkowitej 175 E (osoby powyżej 18 l.) – w tym wyrobów spirytusowych oraz napojów alkoholowych innych niż wyroby winiarskie i piwo – nie więcej niż 1 l, piwa – nie więcej niż 2 l, wyrobów tytoniowych – nie więcej niż 100 sztuk papierosów albo nie więcej niż 25 sztuk cygar lub do 100 g tytoniu; do 90 E (osoby poniżej 18 l.) – z pominięciem napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych.« Powrót


Sri Lanka - SPIS OFERT

Wczasy
1. HOTEL BLUE WATER 
2. HOTEL CLUB DOLPHIN 
3. HOTEL INDURUWA BEACH 
4. HOTEL KANI LANKA RESORT & SPA 
5. HOTEL ROYAL PALMS BEACH 
6. HOTEL SERENDIB 
7. HOTEL TANGERINE BEACH 
8. HOTEL VILLA OCEAN VIEW 

Wypoczynek i zwiedzanie
1. SRI LANKA  objazd + wypoczynek
2. SRI LANKA - ŁZA Z POLICZKA INDII 16 DNI 
3. SRI LANKA - ŁZA Z POLICZKA INDII 16 DNI /
4. SRI LANKA- ŁZA Z POLICZKA INDII 16 DNI /


 
 Code and design by new4mat.com  Organizator  |  Administrator  

STRONA GŁÓWNA | BIURO PODRÓŻY | AGENCI | DOKUMENTY | KONCESJE | GALERIA | WKRÓTCE | TAPETY | INFO | KONTAKT

 Wyszukiwanie ofert   Strefa dla agenta   Oferty dnia   Oferty First-time   Oferty Last-minute   Opisy krajów   Hotele - wczasy   Hotele - zwiedzanie   Ośrodki studenckie   Ośrodki młodzieżowe   Opisy wycieczek   Konferencje i szkolenia   Wycieczki objazdowe   Wycieczki szkolne   Zielone szkoły   Pielgrzymki   Bilety lotnicze   Plany lotnisk   Bilety autokarowe   Wynajem autokaru   Ubezpieczenia   Warunki ubezpieczenia   Warunki uczestnictwa   Przewodniki   Pogoda na WP   Informacje dla Polaków za granicą