Menu


 Najpopularniejsze

Wczasy sezon zimowy dojazd własny
Włochy Zobacz
Słowacja Zobacz
Austria Zobacz

Kraje i regiony
Chorwacja Zobacz
Egipt Zobacz
Polska Zobacz
Tunezja Zobacz
Włochy Zobacz

 Polecamy strony
 Opis Kraju - Singapur

Najpopularniejsze wyszukiwania
1.7.13%Chorwacja Zobacz »
2.3.42%Egipt Zobacz »
3.3.39%Polska Zobacz »
4.3.14%Tunezja Zobacz »
5.2.21%Włochy Zobacz »

  Lista regionów
»  Singapur  «


Lato Zobacz opis zimowy » 

zobacz oferty>>

Singapur

- magia nowoczesności

 

Metropolia gospodarcza Singapur - nowoczesna, a jednocześnie z tradycjami, oraz zielone tropiki Malezji pełnej fascynujących krajobrazów i zabytków kultury

Singapur
To miasto-państwo jest przykładem doskonale zorganizowanej i funkcjonującej metropolii pełnej zaskakujących kontrastów. Krajobraz zdominowany jest przez gigantyczne wieżowce ze stali, szkła i betonu. Przebogata oferta towarowa nowoczesnych centrów handlowych kusi turystów, niezliczone restauracje serwują specjały miejscowej kuchni.

Dodajmy do tego tradycyjne dzielnice: chińską, indyjską i arabską, gdzie czas zatrzymał się w miejscu i gdzie wszystkie tradycje pielęgnowane są do chwili obecnej. Jednak to wielonarodowe państwo ma do zaoferowania znacznie więcej: największy na świecie rezerwat ptaków, ogrody botaniczne, najróżniejsze rozrywkowe parki tematyczne z wieloma atrakcjami, a także wyspę urlopową Sentosę.

Podróż marzeń
Dzięki możliwości łączenia pobytów mogą Państwo zwiedzić Singapur, Bangkok oraz Bali. Skomponujcie sami swoją podróż marzeń.


Singapur - informacje praktyczne

Stan: pazdziernik 2002 (SIN/10/02). Zastrzegamy sobie mozliwosc zmian.

Serdecznie witamy w Singapurze

Singapur – państwo-miasto pełne sprzeczności
Singapur oferuje odwiedzającym go turystom urok i fascynującą atmosferę Orientu w połączeniu ze wszystkimi udogodnieniami nowoczesnego świata.
W mieście tym mieszają się ze sobą najróżniejsze kultury świata. Uważni turyści dysponujący odpowiednią ilością czasu bez trudu wytropią niemal wszystkie z nich. Dwie trzecie mieszkańców Singapuru to ludność pochodzenia chińskiego, która jednak od dawna już używa w odniesieniu do siebie nazwy Singapurczycy. Jedną szóstą stanowią Malajowie, potomkowie dawnych osadników z Malezji oraz Indonezji. Singapur zamieszkuje także ludność bengalska, sikhijska i tamilska, która pojawiła się na tych terenach w tym samym okresie co ludność chińska.
Wielonarodowy charakter ma również tutejsza sztuka kulinarna. Turyści spędzający czas nad brzegiem hotelowego basenu mogą zajadać się kawiorem kaspijskim lub spróbować smażonego makaronu, oferowanego w licznych „Food Centre”. W lokalach singapurskich serwuje się wszystko, począwszy od pieprznych steków francuskich po azjatyckie specjały z mięsa węża.
Zakupy można zrobić w luksusowych sklepach z antykami lub na nocnych targach. Do najbardziej popularnych nabytków należą zegarki szwajcarskie lub japońskie, dywany z Persji, jedwab z Tajlandii lub Indii, porcelana i jadeit z Chin, francuskie kosmetyki, japoński i niemiecki sprzęt elektroniczny.
Singapur położony jest na wyspie oddzielonej cieśniną Johor od Półwyspu Malajskiego, w otoczeniu wysepek indonezyjskiego archipelagu Riau. Usytuowany w odległości zaledwie 136 km od równika kraj znajduje się na skraju dwóch systemów wiatrów. W okresie od grudnia do marca z północnego wschodu wieją tutaj wiatry pasatowe, zaś od czerwca do września, z południowego zachodu – monsuny, przynoszące opady. Podobnie jak w innych krajach o klimacie tropikalnym, opady deszczu są tutaj gwałtowne, ale krótkie. Dzienne temperatury rzadko spadają poniżej 30 stopni Celsjusza.

Singapur – centrum biznesu
Biznes to magiczne słowo, wokół którego obraca się życie większości Singapurczyków. I trzeba przyznać, że kraj rozwija się naprawdę szybko. Produkt społeczny brutto wynoszący 7420 USD na jednego mieszkańca daje Singapurowi miejsce w światowej czołówce. Stopa wzrostu gospodarczego w latach 1973-95 wynosiła średnio 7,5%, a w roku 1988 nawet 10,9% .Produkcja kauczuku w sąsiedniej Malezji i nowo odkryte stanowiska wydobycia ropy naftowej w Indonezji przyciągnęły w ten rejon, w tym także do Singapuru, zagranicznych inwestorów. Wraz z nimi pojawiły się także międzynarodowe firmy ubezpieczeniowe i banki, które budują tutaj swoje filie.
Rosnące płace w rodzinnych krajach skłoniły wiele dużych firm z branży tekstylnej i elektronicznej do tworzenia fabryk w regionach, gdzie siła robocza nie jest jeszcze tak droga. Singapur jest miastem, które przeżywa bardzo intensywny rozwój. Niemalże z tygodnia na tydzień zmienia się jego krajobraz. W miejsce starej dzielnicy chińskiej i budowli kolonialnych, które jeszcze przed kilkoma laty dominowały w okolicy portu, powstają nowoczesne drapacze chmur ze szkła i stali. Nowoczesna zabudowa pochłonęła nawet słynne mauzolea w Sago Lane, gdzie dawniej Chińczycy odprawiali całodzienne ceremonie pogrzebowe.
Dopiero w połowie lat osiemdziesiątych widoczna stała się zmiana w podejściu do zabudowy miejskiej. Obecnie coraz więcej zabytkowych budowli jest restaurowanych, pod ochronę brane są nawet całe dzielnice. Na szczęście Singapur nie zmienił się jeszcze w betonową pustynię. Jest to nadal żywe, miasto z rozległymi parkami i terenami zielonymi. Palmy i krzewy, którymi wysadzane są największe aleje Singapuru, nadają miastu przyjazny wygląd, będący sukcesem oficjalnych akcji pod hasłem „Keep Singapore Green” (zachować zieleń Singapuru) oraz „Keep Singapore Clean” (zachować czystość Singapuru).

Singapur – nowoczesne społeczeństwo
Dzięki spektakularnym akcjom, takim jak „Keep Singapore Green” oraz „Keep Singapore Clean” rząd Lee Kuana Yew odniósł spory sukces, doceniony na całym świecie. Do higieny i czystości przykłada się w Singapurze ogromną wagę: dziś nawet Europejczycy mogą bez obaw jadać w ulicznych barach. Woda wodociągowa nadaje się do picia, co jest ewenementem w skali Azji Południowo-Wschodniej. Dotkliwe kary spotykają obywateli zaśmiecających ulice i chodniki. Wyrzucenie niedopałka papierosa czy papierka może kosztować nawet 500 dolarów singapurskich (SGD).
Podczas gdy w większości miast Dalekiego Wschodu dzielnice biedy rozrastają się, w Singapurze w ogóle znikły z krajobrazu miasta. Ponad 80% mieszkańców zamieszkuje 10-20-piętrowe apartamentowce, których budowę finansuje się ze środków przeznaczonych na pomoc społeczną. Mieszkania te można kupić lub wynająć, przy czym wielkość mieszkania uzależniona jest od zarobków. Na mieszkanie takie czeka się zwykle 2-3 lata. Do rzadkości należą rodziny wielodzietne, mimo że na trzecie i każde kolejne dziecko w rodzinie przysługują specjalne dodatki. Środki te służą zapewnieniu właściwego przyrostu naturalnego i zapobieganiu starzeniu się społeczeństwa. Rząd Singapuru stawia przede wszystkim na młodzież: dobre szkoły, w których dzieci uczą się dwóch języków obcych, są dziś regułą.

Singapur – rys historyczny
Żadne z miast na świecie nie zmieniło się w ciągu XX wieku tak bardzo, jak właśnie Singapur – centrum gospodarcze i handlowe Azji Południowo-Wschodniej. Sir Stamford Raffles, który w 1819 roku kupił wyspę w imieniu Korony Brytyjskiej, z pewnością by jej dziś nie rozpoznał, zaś sułtan Johor, który ją wówczas sprzedał, mogąc przewidzieć jej rozwój, zażądałby dziesięć tysięcy razy więcej niż wynosiła cena sprzedaży (33200 hiszpańskich dolarów).
600 – przybysze z południowej Sumatry budują małą osadę na wyspie, której nadają nazwę „Wietrzny Kraj”. Później osada przyjmuje nazwę „Morskie Miasto”.
1100 – łódź księcia Sang Nila Utamy z Sumatry dociera do Morskiego Miasta. Dobijając do brzegu, książę widzi dziwne zwierzę, które bierze za lwa. Na jego cześć nadaje osadzie nową nazwę „Singa Pura” (Miasto Lwa). Nazwa ta ma charakter czysto symboliczny, ponieważ na wyspie nigdy nie było lwów.
1340 – Jawajczycy i Tajowie zajmują wyspę. Trwająca kilkaset lat okupacja kontynuowana jest przez sułtanaty Malakka i Johor.
1811 – na rozkaz sułtana Johor kilkuset Malajów wznosi miasto nad brzegiem rzeki Singapur.
1819 – agent British East India Company, Sir Stamford Raffles, przybywa z wizytą handlową do :Singa Pura”. Kupuje wyspę za 33200 hiszpańskich dolarów.
1869 – otwarcie Kanału Sueskiego. Singapur staje się najważniejszym z przystanków szlaku morskiego wiodącego do Chin. Coraz większe znaczenie zyskuje naturalny port. Do Singapuru napływa coraz więcej Chińczyków.
1942 – uchodzący za twierdzę nie do zdobycia Singapur zostaje w ciągu kilku tygodni pokonany przez Japończyków. Brytyjczycy nastawili się na atak od strony morza, a tymczasem Japończycy uderzyli od strony Półwyspu Malajskiego.
1946 – brytyjski rząd cywilny ponownie obejmuje władzę w Singapurze.
1959 – rząd brytyjski oddaje władzę w ręce Partii Akcji Ludowej, na czele której stoi Lee Kuan Yew. Od tej pory Singapur ma swój własny rząd, nad którym ochronę sprawuje Korona Brytyjska.
1963 – Singapur wraz z Malajami i dwiema prowincjami Borneo tworzy niepodległą Federację Malezyjską.
1965 – premier Lee ogłasza wystąpienie Malezji z Federacji i powołuje suwerenną republikę.
1988 – przemysł przetwórczy wypracowuje jedną czwartą produktu krajowego brutto. Coraz większe znaczenie zyskuje sektor finansów.
1991 – Premier Lee Kuan Yew mianuje na swojego zastępcę Goh Chok Tonga.
1995 – 9 sierpnia Singapur obchodzi 30-lecie niepodległości.
1996 – w wyborach ponownie zwycięża Partia Akcji Ludowej, a premierem rządu zostaje Goh Chok Tong.


Informacje od A do Z

Banki i wymiana pieniędzy
W Singapurze, który jest centrum finansowym Azji Południowo-Wschodniej niemal na każdym kroku znajdą Państwo banki realizujące czeki podróżne (do operacji potrzebny jest paszport) i skupujące walutę. Niektóre z banków wymieniają tylko gotówkę. Pieniądze można wymienić również w recepcjach, tam jednak kurs wymiany jest mniej korzystny. Najkorzystniejsze kursy oferuje zwykle „Money Changer”. Przed powrotem do kraju dolary singapurskie można wymienić na lotnisku.
W obiegu są zarówno banknoty, jak i monety (1 dolar singapurski – SGD = 100 centów). Banknoty mają następujące nominały: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000 i 10000 SGD. Monety: 1, 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 SGD.

Dni świąteczne
W Singapurze obchodzi się wiele świąt, związanych przede wszystkim z religiami, takimi jak hinduizm, buddyzm czy islam.

Filmowanie i fotografowanie
Materiały filmowe i fotograficzne dostępne są w Singapurze niemal wszędzie, a ich ceny są umiarkowane. Można także od razu wywołać film lub zamówić odbitki. Większość punktów foto wykonuje tego typu usługi w ciągu kilku godzin.

Gry hazardowe
Z wyjątkiem loterii charytatywnych, toto-lotka, zakładów konnych i tzw. loterii „Singapore Sweep”, pozostałe rodzaje gier hazardowych są w Singapurze oficjalnie zabronione.

Informacja Turystyczna
Państwowy Urząd ds. Turystyki nosi nazwę Singapore Tourist Promotion Board. Biuro informacji turystycznej mieści się przy ulicy Orchard Spring, naprzeciwko Traders Hotel. Tel. 7 366 622. Godziny pracy: pn.-pt. 8.00-17.00 i sob. 8.00-13.00. W niedziele i dni świąteczne nieczynne.

Napięcie w sieci
Napięcie w sieci wynosi 220-240 V, 50 Hz. Wtyczki-przejściówki dostępne są w recepcjach hotelowych.

Napiwki
W singapurskich restauracjach i hotelach nie ma zwyczaju dodawania napiwku do rachunku, ponieważ w cenę standardowo wliczana jest 10-procentowa opłata za usługę. Również taksówkarzom nie daje się zazwyczaj napiwków. Drobne kwoty od zadowolonych klientów ucieszą jednak pokojówkę lub boja hotelowego.

Narkotyki
Handel narkotykami podlega w Singapurze surowym karom, z karą śmierci włącznie. Równie surowo traktuje się pozostałe używki. Wwóz więcej niż jednej paczki papierosów traktowany jest jak wykroczenie.

Pomoc lekarska
Usługi lekarskie płatne są w gotówką na miejscu. Jeśli wykupili Państwo polisę ubezpieczeniową kosztów leczenia za granicą, prosimy poprosić lekarza o wystawienie szczegółowego rachunku.

Palenie
Ustawa zakazuje palenia w autobusach, taksówkach, windach i budynkach użyteczności publicznej oraz we wszystkich klimatyzowanych restauracjach.

Poczta
Główny Urząd Pocztowy (General Post Office) znajdą Państwo w budynku Fullerton przy Collyer Quay (port). Listy i karty pocztowe można również nadać w recepcji hotelowej. List lotniczy do Europy kosztuje 1 SGD. Czas dostarczenia wynosi 3-5 dni. Telegramy, teleksy i faksy można wysłać z hotelowego Hotel Business Centre.

Przedmioty wartościowe
Przedmioty wartościowe, pieniądze, czeki podróżne i dokumenty należy zdeponować w sejfie hotelowym (bezpłatny). Podobnie jak na całym świecie, właściciele hoteli w Singapurze nie ponoszą odpowiedzialności za kradzieże w pokojach.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne
Ambasada RP
435 Orchard Road #10-01/02, Wisma Atria, Singapore 238877
tel. (65) 673 40 466, faks (65) 673 46 129

Telefon
Opłaty naliczane są w jednostkach co 6 sekund. Trzyminutowa rozmowa z Europą kosztuje 5 €. Wykaz numerów kierunkowych znajdą Państwo w pokoju hotelowym. Dzwoniąc do Europy, prosimy pamiętać o różnicy czasu.
Numery kierunkowe: 0-0148 Polska. Po numerze kierunkowym państwa należy wybrać numer kierunkowy miasta (bez poprzedzającego go zera), a następnie numer abonenta. Opłaty telefoniczne: obecnie 1 minuta rozmowy kosztuje 1,70 SGD, rozmowy miejscowe z hotelu 0,10 SGD.

Poland Direct: Telefon z zagranicy do Polski na koszt abonenta: 8000 480 480

Utrzymanie czystości
Singapur jest jednym z najczystszych miast na świecie. Za wyrzucanie śmieci i niedopałków papierosów na ulicy grozi grzywna do 500 SGD.

Uwaga: słońce!
Warto przypomnieć kilka ważnych reguł dotyczących przebywania na słońcu:

  • należy stopniowo przyzwyczajać skórę do silniejszego promieniowania.
  • skórę nieprzyzwyczajoną do słońca należy okryć lekką odzieżą lub stosować krem z silnym filtrem przeciwsłonecznym.
  • należy unikać słońca w południe.
  • zawsze należy szukać cienia. Tak również można się opalić.

Woda pitna
Woda wodociągowa ma doskonałą jakość, nadaje się zatem do picia.

Zakupy
Sklepy otwarte są zwykle przez cały tydzień, również w niedzielę w godzinach ok. 10.00-21.00. Niektóre domy towarowe zamykane są już o 20.00.

Antyki – duży ich wybór, od najprostszych figurek z kości słoniowej po kosztowną porcelanę z epoki Ming, znajdą Państwo w sklepach przy Orchard Road i Tanglin Road.
Batiki – oryginalne ręcznie malowane batiki są stosunkowo drogie i mogą kosztować nawet do 100 DEM za metr materiału. Batiki z nadrukiem maszynowym kosztują tylko ok. 15 DEM z metr.
Sprzęt optyczny – ogromny wybór aparatów fotograficznych i kamer w Singapurze można porównać tylko z równie bogatą ofertą w Hongkongu. Najlepsze sklepy ze sprzętem fotograficznym znajdują się przy North Bridge Road, High Street, Orchard Road przy Raffles Place, w Chinatown i w centrach handlowych.
Dywany – najpiękniejsze wyroby perskie, afgańskie, chińskie i indyjskie można po korzystnych cenach kupić w sklepach przy Orchard Road, Tanglin Road i przy Raffles Place.
Sprzęt elektryczny jest w Singapurze wyjątkowo tani. Wszelkiego rodzaju urządzenia elektryczne znajdą Państwo w sklepach specjalistycznych przy North Bridge Road, South Bridge Road, przy Raffles Place i przy Orchard Road. Centrum komputerowe Funan znajduje się przy hotelu Excelsior.
Wyroby rzemiosła artystycznego – ich bogaty wybór, m.in. meble z wikliny, drzewa różanego, wyroby z cyny, figurki z kości słoniowej i jadeitu, batiki i rzeźby drewniane, można znaleźć w licznych sklepach przy Orchard Road.
Biżuteria – rubiny, japońskie perły, afrykańskie diamenty, indyjskie topazy i szafiry ze Środkowego Wschodu można kupić we wszystkich sklepach jubilerskich.
Zegarki – wszystkie zegarki znanych marek są w Singapurze tańsze niż w krajach, gdzie się je produkuje.
Tkaniny – polecamy zwłaszcza chiński, malezyjski i tajlandzki jedwab. Najlepsze sklepy z tekstyliami znajdują się przy North Bridge Road, High Street, przy Raffles Place, w Chinatown oraz przy Orchard Road.
Garnitury – wykonuje się je zwykle w ciągu 24 godzin. Prosimy jednak zwrócić uwagę, że do uszycia dobrze leżącego garnituru potrzebna jest zwykle więcej niż jedna przymiarka. Mimo to singapurscy krawcy cieszą się dobrą opinią: pracują starannie i są punktualni.

Uwaga:
Aby naprawdę tanio kupić towary w Singapurze, trzeba umieć się targować. Tylko w domach towarowych obowiązują stałe ceny. W pozostałych sklepach udaje się wytargować obniżkę rzędu 10-30% ceny wyjściowej.

Sport

Pływanie
Pływać można w basenie hotelowym, na plaży lub w lagunie wyspy Sentosa (goście mają do dyspozycji przebieralnie i restauracje).

Golf
W Singapurze jest kilka pól golfowych. Najpiękniejszym z nich jest bez wątpienia „Raffles Country Club.

Tenis i squash
W Singapurze są liczne ośrodki tenisowe i korty do squasha.

Sporty wodne
Żeglarstwo, wioślarstwo, jazdę na nartach wodnych i windsurfing można uprawiać w Ponggol, East Coast, Kallang i na wyspie Sentosa. Nurkowie znajdą doskonałe rewiry u południowych brzegów wyspy Sentosa.

O możliwości uprawiania innych dyscyplin sportowych można zasięgnąć informacji u rezydenta lub w Singapore Tourist Promotion Board.

Komunikacja

Ruch uliczny
Prosimy pamiętać, że w Singapurze obowiązuje ruch lewostronny. Większość Singapurczyków to zdyscyplinowani kierowcy i piesi. Przechodzenie przez ulicę w miejscach innych niż przejścia dla pieszych jest zabronione. Prosimy dla własnego bezpieczeństwa korzystać zawsze z oznakowanych przejść dla pieszych, przejść podziemnych i kładek dla pieszych.

Połączenia autobusowe
Autobusami kursującymi w godzinach 6.00-23.30 można dostać się do większości miejsc w Singapurze. Opłaty wynoszą od 40 do 120 centów, w zależności od długości trasy. Ponadto w większości hoteli i agencji turystycznych można kupić specjalne bilety „Singapore Exproler Bus Ticket”. Bilet jednodniowy kosztuje 5 SGD, bilet trzydniowy – 12 SGD. Z biletów można korzystać we wszystkich autobusach „Singapore Bus Service” oraz „Trans Island Bus Service”

Taksówki
Bardzo popularne i lubiane w Singapurze. W mieście jeździ ponad 20000 taksówek, wszystkie są wyposażone w taksometry. Podstawowa opłata z 1,5 km wynosi 2,40 SGD (opłata minimalna). Każde kolejne 100 m (do 10 km) kosztuje 10 centów. Za czas oczekiwania płaci się 10 centów za każde 30 sekund.
Koszty dodatkowe: 5 SGD dolicza się klientom wsiadającym do taksówki na lotnisku Changi (kursy na lotnisko nie są związane z żadnymi dodatkowymi opłatami). 50% dodaje się do ceny wskazanej na taksometrze w godzinach 24.00-6.00, 1-3 SGD są pobierane dodatkowo w godzinach szczytu (rush hour) w centrum. Telefoniczne zamówienie taksówki (Taxi on call) kosztuje dodatkowo 3 SGD. Wszystkie koszty dodatkowe powinny być wyszczególnione na wewnętrznej stronie tylnych drzwi taksówki.

Wynajem samochodu
W Singapurze jest wiele firm zajmujących się wynajmem samochodów. Uwaga: w Singapurze, podobnie jak w Anglii, obowiązuje ruch lewostronny. Przed rozpoczęciem podróży prosimy sprawdzić samochód. Aby wynająć samochód, potrzebne będzie Państwu międzynarodowe prawo jazdy.

Posiłki i napoje
Singapur jest rajem dla podniebienia. Ze względu na jego wielonarodowość, można tu skosztować smakołyków wielu kuchni świata: malajskiej, chińskiej, indonezyjskiej, peranakańskiej, indyjskiej, tajskiej, japońskiej i koreańskiej. Kuchnia europejska oraz dalekowschodnia obecna jest także w restauracjach i kawiarniach dużych hoteli. A oto kilka lokali serwujących pyszne przekąski i całe posiłki:
Hawker’s Centres i Pood Courts
Murray Food Alley, Tanjung Pagar
Lau Pa Sat: Old Market (stacja metra Raffles Place)
Newton Circus: na skrzyżowaniu Scotts Rd., Bukit Timah Rd. i Newton Rd.
People’s Park: przy ulicy Eu Tong Sen Street, na skraju Chinatown
Lagoon Food Centre: tuż przy plaży na Wschodnim Wybrzeżu (East Coast), w kierunku lotniska Changi (Changi Airport). Otwarte od późnego popołudnia do późnych godzin wieczornych.

Specjały jadłodajni…
Omlet z ostryg – smaczny omlet, doprawiany małymi zielonymi cebulkami i liśćmi kolendry, podawany z sosem chili.
Mee rebus i Mee siam: dwa popularne malajskie dania z makaronu. Mee rebus jada się z gęstym, brązowym sosem z pieczeni. Mee siam to makaron ryżowy w kwaśnym sosie. Obie potrawy przybiera się jajkami na twardo, fasolą i soją.
Mee Goreng: mee to chińskie słowo oznaczające makaron, zaś goreng to malajskie słowo oznaczające: smażony.
Char Siew: smażona wieprzowina w słodkim, pikantnym sosie, podawana z ryżem.
Chicken Rice: delikatny i soczysty kurczak z ryżem, chili, imbirem i sosem sojowym.
Kai Chok: Kai to kura, a Chok to puree. Potrawa kantońska. Puree gotuje się w rosole z kury, doprawia kawałkami kurzego mięsa, cebulą i dużą ilością pieprzu.
Kambing Soup: pikantna zupa z baraniny. Należy ją jeść z kawałkiem chleba.
Murtabah: placek z cebuli, jajka, warzyw i siekanego mięsa z indyjskim curry.

…a do popicia
Coconut Water: pragnienie można zaspokoić mlekiem kokosowym z syropem cukrowym.
Sugar Cane Water: sok z trzciny cukrowej, popularny napój orzeźwiający. Dla Europejczyków zazwyczaj za słodki.
Piwo: tutejsze odmiany piwa mają nieco gorzkawy smak, ale są smaczne i orzeźwiające. Radzimy spytać o cenę, ponieważ napoje alkoholowe są dość drogie (szklanka piwa kosztuje ok. 8 SGD).

Rozrywka
Kluby nocne i dyskoteki
Kluby nocne i kluby hotelowe oferują gościom urozmaicony program rozrywkowy. Najlepsze z klubów, dyskotek i barów znajdą Państwo w hotelach.
Przykładowe lokale: Brenegins (Hyatt Hotel), Fire (Orchard Point), Hard Rock Cafe (Orchard Road), Pleasuredome (Phoenix Hotel), Somerset’s (Jazz Bar w Westin Plaza Hotel), Harry’s Quayside (Boat Quay).

Kino
W kinach wyświetlane są nie tylko filmy angielskojęzyczne, ale także chińskie, indyjskie i malajskie (z angielskimi napisami). Program kin znajdą Państwo w prasie codziennej. Bilety kinowe są tanie (ok. 7 SGD). W ciągu dnia jest zwykle 4-5 seansów.

Teatr
Najstarszym teatrem Singapuru jest Victoria Theatre, który otwarto w roku 1862. Tutaj oraz w teatrze Kallang wystawiane są zarówno przedstawienia z repertuaru scen międzynarodowych, jak również rodzimych. Repertuar można znaleźć w prasie codziennej.
W Singapurze są także inne sceny, na których wystawia się chińskie opery, przedstawienia folklorystyczne, dramaty taneczne oraz współczesne przedstawienia.

Warto zwiedzić

Chinatown
Wokół New Bridge Road i South Bridge Road rozpościera się dzielnica chińska, która w ciągu dnia zmienia się w tętniący życiem bazar. Na ulicach sprzedaje się dosłownie wszystko. Można tu spotkać sprzedawców, kupujących, a czasem także wróżbitów. W Chinatown znajdą Państwo także kilka z najlepszych jadłodajni w mieście.

Merlion Park
W parku przy Fullerton Road, u ujścia rzeki Singapur, stoi pomnik Merliona (pół ryby, pół lwa), symbolu miasta. Merlion spogląda na port, do którego przybijają setki statków z całego świata.

Ogród zoologiczny
Jeden z najnowocześniejszych na świecie. Żyjącym tu zwierzętom stworzono warunki, możliwie najbliższe naturalnym. Ogród usytuowany jest na cyplu porośniętym drzewami i krzewami. Kolejka elektryczna wozi zwiedzających po ogrodzie. Zoo czynne jest codziennie w godzinach 8.30.-18.00, w ciągu dnia odbywa się tu zwykle kilka pokazów. Fotografowanie dozwolone za opłatą. Czas dojazdu taksówką z Singapuru ok. 30 minut.

Park ornitologiczny Jurong
Położony w dzielnicy przemysłowej Jurong (dojazd taksówką zajmuje ok. 30 minut). Do wyjątkowych atrakcji parku należy wybieg nocny oraz akwarium. Zwiedzanie codziennie w godzinach 9.00-18.00. Fotografowanie dozwolone za opłatą.

Bugis Street
Nowa Bugis Street zachęca do zwiedzania dużą ilością jadłodajni, restauracji i sklepów (nocny targ).

Metro (MRT)
W listopadzie 1987 uruchomiono supernowoczesne metro. Bilety (karty magnetyczne) można kupić w odpowiednio oznakowanych automatach na stacjach. Cena przejazdu wynosi od 70 do 160 centów. Metro (w skrócie MRT) kursuje codziennie w godzinach 6.00-24.00.

Wyspa Sentosa
Centrum wypoczynkowe z piaszczystą plażą. Liczne propozycje rozrywki i spędzania wolnego czasu: 18-dołkowe pole golfowe, pierwsze na świecie „koralarium” i laguna zachęcająca do kąpieli. „Koralarium” to fascynujący świat podwodny, czynny codziennie w godzinach 10.00-18.00. Kolejka monorail zawiezie Państwa m.in. do parku motyli, muzeum rzadkich kamieni, gabinetu figur woskowych oraz grających wodotrysków. Na wyspę Sentosa można dostać się kolejką linową (z Mount Faber lub World Trade Center, codziennie w godzinach 8.30-21.00) lub promem (z World Trade Centre Ferry Terminal) co 15 minut w godzinach 10.00-21.00.

Raffles Hotel (stacja metra City Hall)
Imponujący hotel w stylu kolonialnym. Budynek główny pochodzi z roku 1887 i opisywany był już przez wielu pisarzy. Koniecznie należy zobaczyć słynny Long Bar.

Peranakan Place (Orchard Rd., Emerald Hill Rd.)
Odrestaurowane, znajdujące się obecnie pod ochroną domy mieszkalne, pochodzące częściowo z okresu założenia Singapuru (architektura chińsko-malajska). Najbardziej interesująca część znajduje się za kawiarnią.

Clarke Quay / Boat Quay
Nieduża, atrakcyjna dzielnica nad rzeką Singapore River, z azjatyckimi restauracjami, budkami z jedzeniem i małymi sklepikami. Część chińskich magazynów i domów mieszkalnych pochodzi jeszcze z przełomu XIX i XX wieku, stanowiąc ciekawy kontrast do imponujących rozmiarów wieżowców budowanych współcześnie. Z Clarke Quay można wybrać się w rejs statkiem, z którego roztacza się piękny widok na Singapur.

Powrót do kraju
Wszystko dobre, co się dobrze kończy.
Przed wyjazdem z hotelu należy pamiętać o:
• wyjęciu z sejfu hotelowego zdeponowanych w nim rzeczy
• przymocowaniu do bagażu etykietek z imieniem i nazwiskiem
• opuszczeniu pokoju zazwyczaj do godziny 12.00, tak aby pozostawić obsłudze hotelu czas na przygotowanie pokoi dla nowych gości
• uregulowaniu rachunku w recepcji
• sprawdzeniu godziny wyjazdu z hotelu na tablicy informacyjnej lub w niemieckiej teczce TUI 'Rückreise'.
Przepisy celne
Dozwolony wwóz towarów wolnych od cła do Polski.

Wyroby tytoniowe
250 papierosów lub 50 cygar, lub 250 g tytoniu, lub każdy z tych towarów w odpowiednich proporcjach.

Alkohol i napoje alkoholowe
1 litr wysoko procentowego alkoholu powyżej 22% obj. lub 2 litry wyrobów winiarskich i 5 litrów piwa.

Inne towary
Rzeczy zwyczajowo traktowanych jako upominki do wartości całkowitej 175 E (osoby powyżej 18 l.) – w tym wyrobów spirytusowych oraz napojów alkoholowych innych niż wyroby winiarskie i piwo – nie więcej niż 1 l, piwa – nie więcej niż 2 l, wyrobów tytoniowych – nie więcej niż 100 sztuk papierosów albo nie więcej niż 25 sztuk cygar lub do 100 g tytoniu; do 90 E (osoby poniżej 18 l.) – z pominięciem napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych.« Powrót


Singapur - SPIS OFERT

Wypoczynek i zwiedzanie
1. AZJATYCKIE TYGRYSY-MALEZJA I SINGAPUR objazd + wypoczynek


 
 Code and design by new4mat.com  Organizator  |  Administrator  

STRONA GŁÓWNA | BIURO PODRÓŻY | AGENCI | DOKUMENTY | KONCESJE | GALERIA | WKRÓTCE | TAPETY | INFO | KONTAKT

 Wyszukiwanie ofert   Strefa dla agenta   Oferty dnia   Oferty First-time   Oferty Last-minute   Opisy krajów   Hotele - wczasy   Hotele - zwiedzanie   Ośrodki studenckie   Ośrodki młodzieżowe   Opisy wycieczek   Konferencje i szkolenia   Wycieczki objazdowe   Wycieczki szkolne   Zielone szkoły   Pielgrzymki   Bilety lotnicze   Plany lotnisk   Bilety autokarowe   Wynajem autokaru   Ubezpieczenia   Warunki ubezpieczenia   Warunki uczestnictwa   Przewodniki   Pogoda na WP   Informacje dla Polaków za granicą