Menu


 Najpopularniejsze

Wycieczki sezon letni samolot
Włochy Zobacz
Włochy Zobacz
Włochy Zobacz

Kraje i regiony
Chorwacja Zobacz
Egipt Zobacz
Polska Zobacz
Tunezja Zobacz
Włochy Zobacz

 Polecamy strony
 Opis Kraju - Portugalia

Najpopularniejsze wyszukiwania
1.7.13%Chorwacja Zobacz »
2.3.42%Egipt Zobacz »
3.3.39%Polska Zobacz »
4.3.14%Tunezja Zobacz »
5.2.21%Włochy Zobacz »

  Lista regionów
»  Portugalia  «


Lato Zobacz opis zimowy » 

Portugalia / Algarve

Portugalia


Algarve – romantyczny kraniec Europy


Algarve, najbardziej wysunięta na południe i najmniejsza prowincja Portugalii, ma wiele do zaoferowania: skalistą Algarve z plażami i zatokami ukrytymi wśród ciekawych formacji skalnych w zachodniej części wybrzeża oraz dalej na wschód, aż do granicy z Hiszpanią, piaszczystą Algarve z nieskończenie długimi plażami i płaskim krajobrazem wydmowym z położonymi u wybrzeża wysepkami.

Wnętrze prowincji przyciąga turystów gajami pomarańczowymi i oliwnymi, potężnymi dębami korkowymi i wspaniałym aromatem lasów piniowych i eukaliptusowych. Odkryjcie Państwo maleńkie wioski i gościnność Portugalczyków.

Portugalia - informacje praktyczne

Portugalia

Portugalia

Stan: czerwiec 2002 (FAO/06/02) . Zastrzegamy sobie możliwość zmian.

Witamy w Portugalii

Historia w trzech datach zamknięta
Trzy przełomowe daty wyznaczają przeszłość Portugalii: lata 711, 1249 i 1498. W roku 711 chrześcijańskiemu cesarzowi zachodnich Gotów, którzy panowali wówczas na Półwyspie Iberyjskim, przekazano budzącą trwogę wiadomość o pojawieniu się na kontynencie europejskim wojsk Tarika z północnej Afryki. Po raz pierwszy Europejczycy skonfrontowani zostali z ruchem, który przybrał na sile po śmierci proroka Mahometa w roku 632 n.e. Po opanowaniu Afryki Północnej Arabowie zbliżyli się do Europy. Przez 500 lat Półwysep Iberyjski znajdował się pod wpływem kultury arabsko-berberyjskiej, co przyczyniło się do rozwoju rolnictwa, rzemiosła i handlu, a także do zakładania wielu miast, zwłaszcza w prowincjach południowych.
Północ jednak stale burzyła się przeciwko panowaniu Arabów. Powstanie chrześcijan przeciwko Muzułmanom, tzw. Rekonkwista, trwało z powodu braku jedności i słabości obozu chrześcijańskiego aż do 1249 roku. Ponowne odzyskanie Algarve okazało się bradzo trudne. Portugalscy władcy, by podkreślić swoje zasługi przyznawali sobie zaszczytny tytuł "króla Portugalii i Algarve". W Algarve próżno jednak szukać wspaniałego dziedzictwa Maurów, jakim mogą pochwalić się andaluzyjskie miasta, takie jak Cordoba, Sewilla czy Toledo. Południowa Portugalia nie była ośrodkiem panowania Arabów. Zachodnie tereny dzisiejszej Algarve nazywano al-Gharb, a rządy sprawowano z Cordoby. Nieliczne budowle arabskie, jakie można było znaleźć w Silves - dawnej stolicy prowincji Algarve, uległy zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło Algarve w roku 1755. Wpływy kultury arabskiej są tutaj subtelniejsze i na pierwszy rzut oka niezauważalne. Spotykając tradycyjnie ubraną kobietę ze wsi, zauważą Państwo pod kapeluszem czarną chustę przykrywającą głowę. Na ścianach niektórych domów zawieszone są klatki dla ptaków. Obyczaj trzymania ptaków w klatkach również pochodzi ze świata arabskiego. Kto dokładnie przyjrzy się drzwiom wejściowym, dostrzeże osobliwie ukształtowane kołatki: to tzw. dłoń Fatimy. Ręka ukochanej córki proroka ozdabia drzwi od Atlantyku aż po rejon Zatoki Perskiej. Jednak najbardziej rzucającą się w oczy pozostałością po czasach arabskich są lśniąco białe wioski Algarve z niskimi, pobielonymi domkami przypominającymi klocki.
Trzecią, ważną datą w historii Portugalii jest rok 1498, kiedy portugalski żeglarz Vasco da Gama przybił do zachodnich wybrzeży Indii. Największym orędownikiem odkryć zamorskich był księżę Henryk, mający za przodków angielski ród Lancasterów. Historia nadała mu przydomek Navegador - Żeglarz. W Sagres, na południowym zachodzie Algarve Henryk Żeglarz miał swoją bazę, z której organizował i zarządzał wyprawami dalekomorskimi. Pierwsze wyprawy wyruszały z portu w Lagos. Tutaj ładowano na pokład towary, które w Zachodniej Afryce wymieniano na niewolników, złoto i kość słoniową. Ten niezwykle korzystny dla Portugalczyków handel doprowadził do prawdziwego rozkwitu kraju.

Bank i waluta
Banki są czynne zazwyczaj od 8.30 do 15.00. W soboty i niedziele są zamknięte. Prawie wszystkie banki dysponują bankomatami, w których można podjąć gotówkę za pomocą kart EC lub kart kredytowych. Również w Portugalii od 01.01.2002 jednostką monetarną jest euro, które dzieli się na 100 eurocentów. Symbolem euro jest E. Banknoty występują w nominałach 500, 200, 100, 50, 20, 10, 5, a monety: 2, 1 euro i 50, 20, 10, 5, 2 i 1 cent.
 
Czas
Będąc w Portugalii, należy przesunąć zegarki o 1 godzinę do tyłu. Obowiązuje tu również podział na czas letni i zimowy.

Godziny otwarcia
Sklepy są czynne codziennie, z wyjątkiem niedziel, w godz. 9.00-13.00 oraz 15.00-19.00. W sobotnie popołudnia sklepy są zamknięte.
Większe centra handlowe w Faro i Guia są otwarte bez przerwy w godz. 9.00-22.00.

Informacja turystyczna
Albufeira: "Geral do Turismo", Rua 5. de Outubro, czynna w dni powszednie 9.00-13.00 i 15.00-17.30 (w sobotnie popołudnia nieczynna).
Lagos: Turismo w centrum miejscowości, w pobliżu kawiarni Abrigo, czynna w zwykłych godzinach pracy.
Armaccedilacirc;o de Pera: Avenida Marginal, w pobliżu postoju taksówek.
Praia da Rocha: Avenida Tomás Cabrita.

Kafejki internetowe
Znajdują się w prawie wszystkich większych miejscowościach. O dokładne adresy prosimy pytać Państwa rezydenta.
 
Kradzieże
W razie kradzieży należy zgłosić się na najbliższy posterunek policji. Wydany przez policję formularz będzie Państwu potrzebny przy uzyskaniu odszkodowania.
 
Nabożeństwa
Msze katolickie odprawiane są w niedziele i święta w kościołach Państwa miejscowości wypoczynkowej. Godziny mszy oraz terminy nabożeństw ewangelickich poda Państwu rezydent.

Napięcie w sieci
Zazwyczaj wynosi 220 V. Prosimy zwrócić uwagę na informacje znajdujące się w łazience. Do niektórych kontaktów potrzebna będzie specjalna przejściówka, którą można dostać w recepcji lub kupić na mieście.

Napiwki
W zależności od uznania 5-10 %.
 
Plaże
Algarve słynie z pięknych piaszczystych plaż i formacji skalnych z czerwonego piaskowca. Niestety skały są zagrożone erozją i dlatego gminy zamykają niektóre odcinki plaż, aby nie narażać turystów na niebezpieczeństwo. Prosimy zwrócić uwagę na szyldy ostrzegawcze.
Plaże strzeżone codziennie oznaczane są flagami, które mówią o stopieniu bezpieczeństwa:
Czerwona flaga: Niebezpieczeństwo! Kąpiel zabroniona!
Żółta flaga: Należy zachować ostrożoność! Kąpiel dozwolona!
Zielona flaga: Kąpiel dozwolona!
Żółta/czarna: Kąpiel dozwolona; plaża czasowo niestrzeżona.
"Praia nao vigiada": plaża niestrzeżona; brak pomocy w razie niebezpieczeństwa! Prosimy w miarę możliwości o niekąpanie się na takich plażach.

Poczta i telegram - Correio
O wysokość opłat pocztowych prosimy zapytać rezydenta, ponieważ często ulegają one zmianie. Każdą przesyłkę wysłaną do Polski należy opatrzyć dopiskiem "Polonia", a przesyłkę lotniczą dodatkowo dopiskiem "Por Aviao".
Znaczki i karty pocztowe można również kupić w recepcji hotelu. Można tu również nadać korespondencję. Czas dostarczenia waha się w granicach 3-5 dni roboczych dla przesyłki lotniczej.
 
Urzędy pocztowe:
Sagres: przy hali targowej, pn.-pt. 8.30-12.30 oraz 14.30-18.30.
Albufeira: Rua 5. de Outubro (poniżej hotelu Sol e Mar); pn.-pt. w godz. 9.00-12.30 oraz 14.00-18.00.
Praia da Rocha: obok hotelu Da Rocha; pn.-pt. w godz. 9.00-12.00 i 14.00-18.00.
Armaçao de Pera: przy hali targowej.
Lagos: na starym mieście; 9.00-18.00

Przedmioty wartościowe
Pieniądze, rzeczy wartościowe i bilety lotnicze należy zdeponować w sejfie hotelowym. Właściciele hoteli w Portugalii, podobnie jak na całym świecie, nie ponoszą odpowiedzialności za kradzieże rzeczy wartościowych nie zdeponowanych w sejfie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne
Urząd i Ambasada Polski, Embaixada da Republica da Polonia
Avenida das Descobertas 2,
1400 Lisboa
Tel. (0-0531) 21 3012350,
Fax. (0-0531) 21 3010202

Targowiska w Algarve
Codzienny targ, na którym można kupić ryby, warzywa i owoce, odbywa się w hali targowej (Mercado Municipal). Targi odbywają się w godzinach 8.00-13.00.
Sagres: w każdy pierwszy piątek miesiąca
Loule: w każdą sobotę
Algoz: w każdy drugi poniedziałek miesiąca
Portimao/Praia da Rocha: w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca
Silves: w każdy trzeci i czwarty poniedziałek miesiąca
Monchique: w każdy drugi piątek miesiąca
Quarteira: w każdą środę
Albufeira: w każdy pierwszy i trzeci wtorek miesiąca
S. Bras: w każdą sobotę
Lagos: w każdą pierwszą sobotę miesiąca.
(dane orientacyjne)

Telefon
Do Polski można telefonować automatycznie. Najpierw należy wybrać numer kierunkowy kraju 0-048, następnie numer kierunkowy miasta, bez poprzedzającego go zera, i numer rozmówcy. Telefonować można przy pomocy praktycznych kart telefonicznych, do kupienia na poczcie.

Uwaga: słońce!
Warto przypomnieć kilka ważnych reguł dotyczących przebywania na słońcu:
* Należy stopniowo przyzwyczajać skórę do silniejszego promieniowania.
* Skórę nieprzyzwyczajoną do słońca należy okryć lekką odzieżą lub stosować krem z silnym filtrem przeciwsłonecznym.
* Należy unikać słońca w południe.
* Zawsze należy szukać cienia. Tak również można się opalić.
Woda pitna
Do mycia zębów można bez obaw używać wody wodociągowej. Do picia polecamy wodę mineralną.
Uwaga: w okresie suszy należy liczyć się z przerwami w dostawie wody.

Zakupy
Z Algarve można przywieźć mnóstwo upominków, m.in. wyroby z miedzi, kosze i inne wyroby wikliniarskie, naczynia gliniane (ognioodporne) oraz ceramikę, filigranową biżuterię ze złota i srebra, hafty z Madery oraz północnej Portugalii, portwein i kolorowego koguta z Barcelos. Sklepy portugalskie mają stałe ceny, nie można się zatem targować. Należy również unikać przygodnych sprzedawców, którzy często oferują towary złej jakości lub po zawyżonych cenach. Dużo sklepów jest w Faro, Portimão, Loule i Lagos.
 
Komunikacja
Autobus
Przystanki autobusowe oznaczone są szyldem "Paragem". Rozkłady jazdy nie są niestety wywieszone, dlatego o godziny odjazdów prosimy dowiadywać się u rezydenta.
Albufeira: dworzec przy parku Ribeira.
Sagres: przy hotelu Da Baleeira (połączenie z dworcem autobusowym w Lagos).
Lagos: przystanek autobusowy przy Avenida das Descobertas, miniej więcej co 2 godziny połączenie do Sagres, Faro i Portimão, codziennie do Lizbony.
Praia da Rocha/Alvor: przed hotelem Dom João i hotelem Delfim: połączenia do Portimão przynajmniej raz na godzinę; przystanek w Praia da Rocha przed hotelem Da Rocha: połączenia z Portimão przynajmniej raz na godzinę; przystanek w Portimão jest przy Largo do Dique: połączenia wzdłuż wybrzeża w kierunku Lagos, Faro i Albufeiry.
 
Taksówki
Zwykle nie są wyposażone w taksometry, obowiązują stałe ceny. Mimo to, przed rozpoczęciem podróży należy cenę ustalić. Kierowca oczekuje zwykle napiwku w wysokości 10%. W każdym hotelu można zamówić taksówkę przez recepcję. W szczycie sezonu należy liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania.
 
Postoje taksówek:
Albufeira: przy dworcu autobusowym, w centrum i Arcadas de Sao João.
Lagos: Praca Gil Eannes
Praia da Rocha: naprzeciwko hotelu Da Rocha.
Armacao de Pera: ul. Dr Henrique Gomes, obok hotelu Garbe.
 
Pociąg
Równolegle do głównej drogi biegnie linia kolejowa, jednak dworce są zwykle oddalone od centrum. Portugalską kolej żelazną powinno się wykorzystywać nie jako środek transportu z jednej miejscowości do drugiej, ale raczej po to, by zasmakować atmosfery południa Portugalii. Dworzec kolejowy to po portugalsku: estaçao.
 
Wynajem samochodu

Rezydent chętnie pomoże Państwu w wynajęciu samochodu i udzieli informacji na temat najkorzystniejszych dla Państwa warunków wynajmu.
 
Opieka lekarska
Apteki
Noszą tutaj nazwę farmacia i mieszczą się zwykle w centrum miejscowości wypoczynkowej. Godziny otwarcia odpowiadają zwykłym godzinom pracy. Jedna apteka w miejscowości jest zawsze czynna do godziny 24.00.
 
Szpitale
W Faro, Portimao i Lagos.

Wina
Porto - Vinho do Porto
Winogrona do produkcji tego porto pochodzą z regionu Douro, który znajduje się na wschód od Porto i sięga aż do granicy z Hiszpanią. Wśród tego gatunku win rozróżnia się trzy rodzaje: wytrawne, półwytrawne i słodkie - Vinho do Porto seco, meio seco, doce. Jako aperitif pija się białe porto seco lub meio seco.
Wino różowe
Wino powinno być dobrze schłodzone. Najbardziej znanym winem różowym (Rosé) jest z pewnością Mateus Rosé, ale również Lagoa Rosé i Casal Mendes smakują wybornie.
Wino białe - Vinho Branco
Polecamy: Dao grao vasco, Tuella, Bucellas, Colares, Monopolio, Serradayres, Casal Mendes, Seco especial Jose Maria do Fonseca, Casal Garcia, João Pires.
Wino czerwone - Vinho Tinto
Polecamy: Dao grao vasco, Terras Atlas, Evel, Periquita, Serradayres, Alentejo, Cortuxa.
Wino regionalne
Białe i czerwone: Lagoa, Taviro, Dona Anna, Algar seco, Urzal, Alentejo.
Vinho Verde
To orzeźwiające, młode, lekko musujące wino produkuje się w prowincji Minho i Douro. Wyśmienicie smakuje w zestawieniu ze skorupiakami i daniami rybnymi. Vinho Verde należy serwować mocno schłodzone. Najbardziej znane gatunki to: Casal Garcia, Cepa Verde, Quinta de Aveleda, President.
 
Restauracje:
Alvor:
Fenix - obok hali targowej
Fishermen's Rest - niedaleko portu
Alvila - w pobliżu hotelu Delfim
 
Praia da Rocha:
Mar e Sol - na plaży, poniżej hotelu Algarve
Dolce Vita - naprzeciwko hotelu Algarve
Tropical - na plaży, w pobliżu hotelu Jupiter
Titanic - za hotelem Avda. Praia
Rodizio - restauracja brazylijska
 
Armacao de Pera:
Gomes - restauracja rybna w pobliżu hotelu Viking
O Catarino - na starówce
 
Albufeira:
Adega Ticosta - naprzeciwko hotelu Sheraton
Sao Domingos - Gale
Castelo do Bispo - droga wyjazdowa na Gale
Martinho - przy drodze z Albufeiry do Guia
La Cigale i O Caixote - dania rybne
Ohlos de Agua - w pobliżu RIU Falesia
O Penedo - w pobliżu hotelu Rocamar; z pięknym widokiem na stare miasto
Polecamy: Guia to "miasteczko drobiu" w Algarve. Znajdą tu Państwo wiele skromnych lokali, w których można skosztować chrupiącego Frango Piri-Piri (kurczak na ostro).

Życie nocne:
W prawie wszystkich dużych hotelach raz w tygodniu odbywają się wieczorami imprezy folklorystyczne i wieczorki fado. Na wybrzeżu są trzy kasyna - w Praia da Rocha, Monte Gordo i Vilamoura.
 
Albufeira:
Libertos (dyskoteka, bar), Kiss, IRS, Kadoc, Locomania (dyskoteka).
 
Armacao de Pera:
Albatros (dyskoteka), Club 39, Havana (bar).
 
Praia da Rocha:
Kathedral (dyskoteka), On The Rocks (dyskoteka, kawiarnia), Baby-Ion (dyskoteka).

Propozycje wycieczek

Lizbona i Fatima

Lizbona - rozciąga się wzdłuż prawego brzegu Tagu. Jej centralna dzielnica to XVIII-wieczna Baixa i Rossio. Po wschodniej stronie otoczonego arkadami Praca de Comercio leżą średniowieczne dzielnice: Alfama i Mouraria, nad którymi góruje wspaniały zamek São Jorge. Na zachodzie leży Bairro Alto i Madragoa z typowymi uliczkami. Zachodni kraniec miasta to Belem, z wieżą Belem i klasztorem Hieronimitów - arcydziełem stylu manuelińskiego, znajdującego się na liście zabytków UNESCO, oraz Centrum Kulturalnym.
Fatima - centrum kultu Maryjnego. Jeden z częściej odwiedzanych sanktuariów przez pielgrzymów z całego świata. Na pamiątkę objawienia Matki Boskiej trojgu wiejskim dzieciom wybudowano tu bazylikę z przestronnym placem (esplanda). W bazylice w kaplicach po obu stronach głównego ołtarza znajdują się groby Hiacynty i Franciszka, którzy wraz z Łucją byli świadkami objawień. Po lewej stronie bazyliki znajdowało się drzewo, nad którym ukazała się Matka Boska. Obecnie w tym miejscu stoi niewielka Kaplica Objawień.
 
Sewilla
Zwana również perłą Andaluzji, Sewilla oczaruje każdego, kto zobaczy katedrę, alkazar, małe uliczki, Santa Cruz - dawną dzielnicę żydowską oraz słynny plac Plaza de Espania.
Symbolem miasta jest późnogotycka katedra z przylegającą do niej dzwonnicą La Giralda. W roku 1420 chrześcijańscy zdobywcy na fundamentach dawnego meczetu rozpoczęli budowę tej trzeciej co do wielkości świątyni na świecie. Z meczetu zachowały się tylko trzy fragmenty: dziedziniec katedry, fundamenty i minaret, w którym urządzono dzwonnicę (La Girlda). Z dzwonnicy, która ma prawie 100 m wysokości, roztacza się przepiękny widok na miasto.
W katedrze znajduje się grobowiec Kolumba, który przeniesiono tu z Hawany w roku 1899.
Tuż obok katedry znajduje się twierdza alkazar. Pierwotnie w stylu mauretańskim, obecnie mieszanka wielu stylów architektonicznych. Wraz z ogrodami Jardines del Alcazar tworzą dzieło sztuki o jedynej w swoim rodzaju atmosferze.
Plaza de Espania to imponujących rozmiarów plac położony w parku im. Marii Luizy.
Zachęcamy do odkrycia skarbów tego fascynującego miasta.
 
Wakacyjny słowniczek
W codziennym użyciu
Bom dia -  Dzień dobry
Boa tarde -  
   Dobry wieczór
   (również po południu)
Boa noite -  Dobranoc
Adeus -  Do widzenia
Até logo -  Do zobaczenia
Sim / Nao -  tak / nie
Por favor / Obrigado -  
   Proszę / Dziękuję
Com licença -  Pan/i pozwoli
Perdao, desculpe -  
   Przepraszam
Częste zwroty
Nao entendo - Nie rozumiem
Nao sei - Nie wiem
Chame um médico, por favor -  
   Proszę wezwać lekarza
Nao me sinto bem -  
   Czuję się niedobrze
Eu estou doente -  
   Jestem chory / chora
Tenho... Fome / Sede -  
   Chce mi się jeść / pić
Porque -  Dlaczego?
Onde? /Quando? -  
   Gdzie? /Kiedy?
Podawanie czasu
que horas sao? -  
   która jest godzina?
hoje -   dziś
amanha  -   jutro
esta tarde -   dziś po południu
ontem -   wczoraj
tarde -   późno
cedo -   wcześnie
meio-dia -   południe
meia noite -   północ
Dni tygodnia
domingo -  niedziela
segunda feira - poniedziałek
terça-feira -  wtorek
quarta-feira -  środa
quinta-feira -  czwartek
sexta-feira - piątek
sábado -  sobota
W hotelu
pensao completa -  
   wyżywienie pełne
meia Pensao -  dwa posiłki
pequeno almoço - 
   śniadanie
Acorde-me ás... horas -  
   Proszę mnie obudzić o godzinie...
Seria possivel lavar isto  -  
   Czy mogę to oddać do prania
Quanto tenho a pagar? -  
   Ile płacę?
Pode trocar  -  
   Czy może mi Pan / Pani wymienić
notas  -   banknoty
moedas  -   monety
Na poczcie
selos - znaczki pocztowe
Quanto custa esta carta - 
   Ile kosztuje ten list?
registada  -  polecony
Quero enviar um fax - 
   Chciał (a) bym nadać faks
Na plaży
um toldo - 
   parawan przeciwsłoneczny
sombrinha  -  
   parasol przeciwsłoneczny
Pode-se tomar banho aqui? - 
   Czy tutaj można się kąpać?
 
Powrót do kraju
Wszystko dobre, co się dobrze kończy
Przed wyjazdem z hotelu należy pamiętać o:
* wyjęciu z sejfu hotelowego zdeponowanych w nim rzeczy;
* przymocowaniu do bagażu etykietek z imieniem i nazwiskiem;
* opuszczeniu pokoju zazwyczaj do godziny 12.00, tak aby pozostawić obsłudze hotelu czas na przygotowanie pokoi dla nowych gości;
* uregulowaniu rachunku w recepcji
* sprawdzeniu godziny wyjazdu z hotelu na tablicy informacyjnej lub w niemieckiej teczce TUI "Ruckreise".
 
Przepisy celne
Dozwolony wwóz towarów wolnych od cła do Polski
 
Wyroby tytoniowe
250 papierosów lub 50 cygar, lub 250 g tytoniu, lub każdy z tych towarów w odpowiednich proporcjach.
 
Alkohol i napoje alkoholowe
1 litr wysoko procentowego alkoholu powyżej 22% lub 2 litry wyrobów winiarskich lub 5 litrów piwa.
 
Inne towary
Rzeczy zwyczajowo traktowane jako upominki do wartości całkowitej 175 E (osoby powyżej 18 l.) - w tym wyrobów spirytusowych oraz napojów alkoholowych innych niż wyroby winiarskie i piwo - nie więcej niż 1 l, piwa - nie więcej niż 2 l, wyrobów tytoniowych - nie więcej niż 100 sztuk papierosów albo nie więcej niż 25 sztuk cygar, albo do 100 g tytoniu; do 90 E (osoby poniżej 18 l.) - z pominięciem napojów alkoholowych.
« Powrót


Portugalia - SPIS OFERT

Wczasy
1. Hotel Dom Pedro Garajau 
2. Hotel Montemar Palace 
3. Hotel Rocamar/Royal Orchid 

Wypoczynek i zwiedzanie
1. PORTUGALIA 15 DNI objazd + wypoczynek
2. PORTUGALIA, HISZPANIA I MAROKO 15 DNI objazd + wypoczynek
3. PORTUGALIA/ Aparthotel Orada Marina 4* objazd + wypoczynek
4. PORTUGALIA/ Hotel Pestana Cascais 4* objazd + wypoczynek

Wycieczki objazdowe
1. SYLWESTER NAD ATLANTYKIEM 6 DNI 


 
 Code and design by new4mat.com  Organizator  |  Administrator  

STRONA GŁÓWNA | BIURO PODRÓŻY | AGENCI | DOKUMENTY | KONCESJE | GALERIA | WKRÓTCE | TAPETY | INFO | KONTAKT

 Wyszukiwanie ofert   Strefa dla agenta   Oferty dnia   Oferty First-time   Oferty Last-minute   Opisy krajów   Hotele - wczasy   Hotele - zwiedzanie   Ośrodki studenckie   Ośrodki młodzieżowe   Opisy wycieczek   Konferencje i szkolenia   Wycieczki objazdowe   Wycieczki szkolne   Zielone szkoły   Pielgrzymki   Bilety lotnicze   Plany lotnisk   Bilety autokarowe   Wynajem autokaru   Ubezpieczenia   Warunki ubezpieczenia   Warunki uczestnictwa   Przewodniki   Pogoda na WP   Informacje dla Polaków za granicą