Menu


 Najpopularniejsze

Dla studentów sezon letni samolot
Turcja Zobacz
Turcja Zobacz
Turcja Zobacz

Kraje i regiony
Chorwacja Zobacz
Egipt Zobacz
Polska Zobacz
Tunezja Zobacz
Włochy Zobacz

 Polecamy strony
 Opis Kraju - Mauritius

Najpopularniejsze wyszukiwania
1.7.13%Chorwacja Zobacz »
2.3.42%Egipt Zobacz »
3.3.39%Polska Zobacz »
4.3.14%Tunezja Zobacz »
5.2.21%Włochy Zobacz »

  Lista regionów
»  Mauritius  «


Lato Zobacz opis zimowy » 

Mauritius

Mauritius

Mauritius

Mauritius

Mauritius

Mauritius

- aromat wanilii oraz savoir vivre
Do raju nie wchodzi się tak po prostu, raj odkrywa się stopniowo, we właściwy sobie sposób i dzięki własnej inicjatywie. Mauritius - rajska wyspa położona na ciepłych wodach Oceanu Indyjskiego, spełni Państwa marzenia o niekończącym się lecie i egzotycznej przyrodzie.

Czekają tu na Was pełne kontrastów krajobrazy, serdeczne przyjęcie ze strony wielokulturowej ludności i kulinarne dziedzictwo dwóch kontynentów. 

Mauritius - Idealne miejsce dla amatorów plażowania.
Daleko na południu, na ciepłych wodach Oceanu Indyjskiego, leży rajska wyspa Mauritius. Turkusowoniebieska woda, kryształowo czyste laguny, drobnopiaszczyste, lśniąco białe plaże, doskonałe warunki do surfingu, eleganckie hotele wśród tropików, smakołyki kulinarne i egzotyczne drinki oraz serdeczni mieszkańcy wyspy.


Afrykańskie rytmy i tradycje, indyjskie aromaty i kolory, azjatycka kultura i europejski komfort sprawiają, że wyspa ta staje się wymarzonym miejscem na spędzenie urlopu w wyjątkowym stylu.

Mauritius - informacje praktyczne

Stan: pazdziernik 2002 (MRU/10/02).
Zastrzegamy sobie mozliwosc zmian.

Witamy na Mauritiusie

Mauritius nie jest wprawdzie Ziemią Obiecaną, ale z pewnością wartym odwiedzenia, egzotycznym i różnorodnym krajem. Różnorodność ta dotyczy w równym stopniu krajobrazu, co mieszkańców wyspy. Mauritius powstał na skutek działalności wulkanicznej. Położony jest na południe od równika, w pobliżu zwrotnika Koziorożca. Natura obdarzyła wyspę roślinnością przypominającą dżunglę, człowiek zaś w ciągu zaledwie kilkuset lat niemal całkowicie odmienił oblicze wyspy. Rozległe lasy zastąpiły plantacje trzciny cukrowej i herbaty. Pozostałości tropikalnej przyrody można podziwiać w rezerwacie przyrody Riviere Noire. Obecnie dominująca na wyspie roślinność została sprowadzona przez ludność napływową. Jej soczysta zieleń i żywa kolorystyka zaskakuje na każdym kroku. Aby poznać prawdziwy Mauritius, należy koniecznie wyjść poza obszar dzielnic turystycznych. Mauritius proponuje znacznie więcej niż tylko piękne plaże i liczne zatoki. Przepiękne widoki czekają na Państwa w Gorges de la Riviere Noire, wąwozach największego łańcucha górskiego na wyspie. W rezerwacie Machabee Nature Reserve będą mogli Państwo podziwiać ukryte w lesie wodospady, rzadkie gatunki roślin i drzew, zachowanych z dawnej dżungli. Warto wybrać się także do wodospadów Rochester Falls koło Souillac. Geologicznym fenomenem są falisto uformowane tereny w górach Chamarel, mieniące się najpiękniejszymi kolorami. Terre de Couleurs najpiękniej prezentuje się o poranku lub w popołudniowym słońcu.
Codzienne życie mieszkańców Mauritiusa najlepiej oglądać w małych wioskach na skraju dróg oraz w miejscowościach takich jak Souillac – miasteczku rybackim na południu wyspy – lub Chamarel – pięknie położonej wiosce górskiej, usytuowanej w centrum uprawy kawowca. W Centre de Flacq na wschodnim wybrzeżu odbywa się kolorowy targ, stwarzający wiele okazji do fotografowania.

Jedno z trzech największych miast, a zarazem najwyżej położona miejscowość na Mauritiusie to Curepipe, założona w połowie XIX wieku, kiedy bogaci mieszkańcy Port Louis musieli uciekać w góry przed epidemią malarii. O dobrobycie mieszkańców do dziś przypominają kolonialne wille, stojące na przedmieściach Curepipe, we Floreal.
W Mahebourg, gdzie w 1810 roku w zatoce rozegrała się bitwa morska pomiędzy Francją a Anglią, znajduje się jedyne na wyspie Muzeum Historyczne. Zgromadzone tu eksponaty i reprodukcje przybliżają dzieje Mauritiusa, a także historię najsłynniejszego na świecie znaczka pochodzącego właśnie z Mauritiusa.
Z pewnością warto również wymienić Port Louis, stolicę i najważniejsze miasto portowe wyspy, założone w połowie XVIII wieku przez pierwszego francuskiego gubernatora Mauritiusa. mniej więcej sto lat później Anglicy  wznieśli tutaj Fort Adelaide, skąd roztacza się przepiękny widok na wyspę. Z mieszanki budowli kolonialnych i nowoczesnych najbardziej wyróżnia się pałac rządowy, wzniesiony w stylu kolonialnym teatr miejski oraz dwie katedry – katolicka (St. Louis) i anglikańska (St. James). Do zwiedzania zachęca także stuletni budynek Muzeum Historii Naturalnej. Więcej czasu należy zarezerwować na spacer po tętniącym życiem targu centralnym oraz nowo otwartej Caudan Waterfront.

Niezależnie od programu zwiedzania, zabiorą Państwo ze sobą do domu obraz współistnienia obok siebie wielu kultur i narodowości. Na wyspę zawitali Arabowie, Francuzi, Anglicy, Holendrzy, a po zniesieniu niewolnictwa pracujący na plantacjach Hindusi, których potomkowie tworzą obecnie największą grupę etniczną na wyspie.
Podczas wycieczek spotkają Państwo zapewne także ludność kreolską i Chińczyków.

Informacje od A do Z

Banki
Czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach 9.30-14.30 (w sobotę zamknięte).

Dwa posiłki
Składają się zawsze ze śniadania i kolacji.

Filmowanie i fotografowanie
Można wszędzie filmować i fotografować. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że ktoś może nie życzyć sobie być na fotografii lub odwraca się od kamery i uszanować jego wolę. Zakaz fotografowania obowiązuje na lotnisku. Materiały filmowe i fotograficzne są dostępne wszędzie, choć ceny na Mauritiusie są wyższe niż w Europie.

Karty kredytowe
Gotówkę można otrzymać za pomocą kart: American Express, Mastercard, Diners Club (w banku MCB Banque Commercial) oraz Visa (w bankach Barclay’s i State Commercial). Prosimy nie zapomnieć o paszporcie!

Kąpiele
Podczas kąpieli w morzu należy mieć na nogach obuwie kąpielowe. Uchroni to Państwa przed koralami i jeżowcami.
Zabronione są kąpiele nago, również topless nie jest dobrze widziany w oczach miejscowej ludności.

Napięcie w sieci
220/240 V. W części hoteli potrzebny jest specjalny adapter. Prosimy zapytać w recepcji.

Poczta
Znaczki pocztowe można kupić na poczcie lub w kioskach. Kolekcjonerzy mogą kupić specjalnie wydawane serie znaczków na poczcie głównej w Port Louis (naprzeciwko targu) Karty pocztowe do Europy: format standardowy – 5 MUR, formaty większe – 10 MUR. Listy do Europy: 10 MUR, jeśli zawartość listu stanowi najwyżej karta formatu standardowego, w pozostałych przypadkach opłata uzależniona jest od wagi listu.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne
Na Mauritiusie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Wyspa znajduje się w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Nairobi (Kenia).
Ambasada RP
Kabarnet Road, Nairobi, P.O. Box 30086 Kenya
Tel. 002542 566 288/9; faks 002542 562 588

Sejfy
W większości hotelach gratis. Prosimy zdeponować w sejfie wszystkie przedmioty wartościowe oraz dokumenty (paszport) i bilety lotnicze.

Serwisy informacyjne
Telewizja: o godzinie 19.30 wiadomości po francusku na kanale TV-MBC, o 21.00 wiadomości po angielsku również na kanale TV-MBC.
Radio: o godzinie 16.00 wiadomości po angielsku na falach UKW częstotliwość 94,9 lub 90,8.

Telefon
Najlepiej telefonować z hotelu. Aby zadzwonić do Polski, należy wybrać 0-048, następnie numer kierunkowy bez poprzedzającego go zera i wreszcie numer abonenta. Trzyminutowa rozmowa kosztuje ok. 18 €.
We wszystkich hotelach znajduje się faks. W większych miejscowościach znajdą Państwo telefony na karty, które można kupić na stacjach benzynowych i w supermarketach.

Urząd Turystyki
Mauritius Tourism Promotion Authority (MTPA), Emmanuel Anquetil Building, Sir Seewoosagur Ramgoolam Street, Port Louis, tel.: 208 63 97, faks: 212 51 42.
Punkt informacyjny Urzędu Turystyki znajduje się na lotnisku Sir Seewoosagur Ramgoolam, tel. 6 37 35 52.

Woda pitna
Do mycia zębów można używać wody wodociągowej. Według oficjalnych danych woda ta nadaje się również do picia. Temu jednak, kto chciałby mieć absolutną pewność co do czystości pitej wody, polecamy wodę mineralną, dostępną w każdym hotelu.

Wymiana pieniędzy
Miejscową jednostką monetarną jest rupia (MUR). Banknoty występują w nominałach: 25, 50, 100, 500,1000 rupii, a monety w nominałach: 1, 5, 10 rupii oraz: 5, 20 i 50 centów. Kursy wymiany w bankach są korzystniejsze niż w hotelach. Euroczeki nie są honorowane.

Zakupy
Grand Baie
Pn.-pt. w godzinach 10.00-13.00 i 15.00-18.00.
Sob. 10.00-13.00.

Port Louis
Pn.-pt. w godzinach 9.00-16.00.
Sob. 9.00-12.00.

Curepipe, Rose Hill, Quatre Bornes, Vacoas
Pn., wt., śr., pt. i sob. w godzinach 9.00-17.00.
Czw. i niedz. 9.00-12.00.

Pamiątki
Mauritius oferuje turystom duży wybór pamiątek. Ulubioną z nich jest dodo – wymarły gatunek ptaka, którego podobizna pojawia się na wszystkich możliwych materiałach. Warto zwrócić także uwagę na modele historycznych żaglowców, produkowanych w różnych wielkościach. W przypadku wyjątkowo dużych formatów, fabryka za dopłatą organizuje transport modelu. Korzystnie można nabyć biżuterię i szlifowane diamenty, a także swetry i pozostałe tekstylia.

Święta
Ponieważ ludność Mauritiusa wywodzi się aż z trzech kontynentów, nie ma nic dziwnego w tym, że liczne święta są odbiciem różnorodności kulturowej tego kraju.

Maha Shivaratree
Święto ku czci boga Siwy (obchodzone w lutym lub w połowie marca). Po całonocnym czuwaniu ubrani w nieskazitelną biel wyznawcy hinduizmu niosą tzw. kanwar – szereg drewnianych łuków oplecionych kwiatami, do Grand Bassin, aby nabrać świętej wody z jeziora. Zwyczaj ten przypomina rytuały celebrowane nad brzegiem świętej rzeki Ganges.

Pater Laval
W nocy z 8 na 9 września wyznawcy wszystkich religii śpieszą do świątyni Ste. Croix pod wezwaniem ojca Jacquesa Desire Lavala w Port Louis. Widząc tłumy pielgrzymujące do świątyni, ma się wrażenie,że się jest w Lourdes.

Święto wiosny
Chiński Nowy Rok, który na skutek zmiennego stosunku dni księżycowych do dni słonecznych zawsze wypada w innym dniu, poprzedzają gruntowne, wiosenne porządki. Tego dnia nie używa się ani nożyczek, ani noży. Dominuje kolor czerwony symbolizujący szczęście. Aby uczcić wiosnę, pojawiają się góry jedzenia, które mają zapewnić dostatek w nadchodzącym roku, a tradycyjne ciasto rozdawane jest rodzinie i znajomym. W wieczór przed Nowym Rokiem, a także w Nowy Rok wystrzeliwuje się czerwone fajerwerki, które mają odstraszyć złe duchy.

Diwali
Najbardziej radosne ze wszystkich świąt hinduistycznych świętowane jest w listopadzie i upamiętnia zwycięstwo Ramy nad Ravaną oraz pokonanie demona Narakasurana przez Krisznę. Przed każdym domem zapalają się gliniane lampy oliwne, zamieniając wyspę w morze migoczących ogników. Najpiękniej święto jest obchodzone w Triolet, na północy wyspy.

Holi
To marcowe święto hinduistyczne jest tak barwne i różnorodne jak liczne legendy, które o nim przypominają. Podczas tego święta kobiety i mężczyźni skrapiają i posypują siebie nawzajem kolorową wodą i pudrem. Holi to czas zabawy i składania sobie życzeń.

Cavadee
To święto budzi prawdziwą bojaźń wśród wyznawców hinduizmu. Wierni z mozołem ciągną do świątyni, aby złożyć bóstwu ofiarę – ciało, którego poszczególne części poprzebijane są igłami i dzidami, czyniąc pokutę pod ciężarem Cavadee – drewnianego, przykrytego kwiatami łuku, na którego końcach stoją naczynia z mlekiem. Mimo dalekiej drogi, pokonywanej w upale, nie można uronić ani jednej kropli mleka.

Targi
Targ w Port Louis
Codziennie w godzinach 9.00-16.00, w sobotę w godzinach 9.00-12.00. W niedzielę targ nie odbywa się.

Targ warzywny w Curepipe i Quatre Bornes
W środę i sobotę w godzinach 8.00-17.00.

Targ warzywny w Vacoas
We wtorek i piątek w godzinach 8.00-17.00.

Targ w Centre de Flacq
W niedzielę w godzinach 8.00-13.00

Targ odzieżowy w Quatre Bornes
W czwartek i sobotę w godzinach 9.00-16.00.

Pomoc lekarska
W szpitalach państwowych oraz w szpitalach okręgowych leczenie jest bezpłatne, również dla gości z zagranicy.
Na Mauritiusie jest także dużo dobrych klinik prywatnych. W razie potrzeby lekarza można sprowadzić do hotelu za pośrednictwem recepcji hotelowej.

Szpital:
Sir S. Ramgoolam
National Hospital
Pamplemousses
Tel.: 243 36 61, 243 37 64

Klinika prywatna:
Clinique Du Nord
Royal Road
Baie Du Tombeau
Tel. 247 25 32, 247 10 56

Uwaga: słońce!
Warto przypomnieć kilka ważnych reguł dotyczących przebywania na słońcu:

  • należy stopniowo przyzwyczajać skórę do silniejszego promieniowania
  • skórę nieprzyzwyczajoną do słońca należy okryć lekką odzieżą lub stosować krem z silnym filtrem przeciwsłonecznym
  • należy unikać słońca w południe
  • zawsze należy szukać cienia. Tak również można się opalić

Komunikacja

Połączenia autobusowe
Autobusy z i do Port Louis kursują co 30 minut do godziny 18.00.
Autobusy docierają do wszystkich miejscowości na wyspie. Większe miejscowości na północy i południu kraju mają połączenia bezpośrednie. Jadąc z północy na południe, należy przesiąść się w Port Louis (uwaga: zmiana dworca). Bilety kupuje się u konduktora.

Taksówki
Można je zamawiać za pośrednictwem recepcji. Cenę obejmującą postój i powrót należy uzgodnić z kierowcą przed rozpoczęciem podróży. Płaci się dopiero po zakończeniu trasy. Cenniki dostępne są w recepcjach hotelowych.

Posiłki i napoje
Kuchnia na Mauritiusie nosi cechy różnych grup narodowościowych zamieszkujących wyspę – znajdą tu Państwo potrawy pochodzenia afrykańskiego i europejskiego, ale także chińskie oraz indyjskie. Bardzo rozpowszechniona jest chińska kuchnia seczuańska, a indyjskie curry, przyrządzane jest na podstawie o własnych przepisów, w gorącym piecu Roche Currie. Głównymi składnikami rodzimej kuchni są ryby i owoce morza, a częstym dodatkiem – ryż. Cenione jest także mięso dzikich świń (doskonałe na grill), a w zależności od pory roku znajdą Państwo na tutejszych stołach również dziczyznę. Łososia świetnie zastępuje tutejszy marlin, którego wędzi się lub gotuje. Innym specjałem jest smaczny rdzeń palmowy, z którego przygotowuje się np. sałatki. Wielbiciele ostryg znajdą na Mauritiusie smaczne ostrygi skalne. Nie należy ich jednak kupować na plaży, ponieważ są tam stanowczo za drogie.
Jednym z najważniejszych dodatków do potraw są pomidory, zwane tutaj jabłkami miłości. Smaku dodają także cebula i czosnek, a egzotyki – imbir. Jeśli któregoś z tych dodatków zabrakłoby, jak głosi stare przysłowie, „głośno zaprotestowałyby żołądki całego narodu”.
Nie mniejszą popularnością cieszą się dwa sosy, wywodzące się z kuchni francuskiej: Rougaille przygotowywany na bazie pomidorowego sosu prowansalskiego (serwowany na ciepło) oraz Vindaye na bazie gorczycy i octu (serwowany na zimno).
Europejczyków zwykle najbardziej fascynuje różnorodność owoców tropikalnych, wśród których najbardziej popularne to liczi, arbuzy i ananasy.
Napojem narodowym mieszkańców Mauritiusa jest wódka z trzciny cukrowej, czyli rum. Zwykle serwowany jest z colą. Chętnie pija się także piwo, np. Phoenix czy Blue Marlin. Ciekawostką jest, że tutejsze piwo produkuje się z kartofli.
Po posiłku warto spróbować kawy Chamarel lub herbaty waniliowej, której plantacje znajdują się na wyspie.
Na zakończenie chcielibyśmy Państwu serdecznie polecić spróbowanie któregoś z regionalnych dań. Są naprawdę wyśmienite.

Powrót do kraju
Wszystko dobre, co się dobrze kończy.
Przed wyjazdem z hotelu należy pamiętać o:
• wyjęciu z sejfu hotelowego zdeponowanych w nim rzeczy
• przymocowaniu do bagażu etykietek z imieniem i nazwiskiem
• opuszczeniu pokoju zazwyczaj do godziny 12.00, tak aby pozostawić obsłudze hotelu czas na przygotowanie pokoi dla nowych gości
• uregulowaniu rachunku w recepcji
• sprawdzeniu godziny wyjazdu z hotelu na tablicy informacyjnej lub w niemieckiej teczce TUI 'Rückreise'.

Przepisy celne
Dozwolony wwóz towarów wolnych od cła do Polski.

Wyroby tytoniowe
250 papierosów lub 50 cygar, lub 250 g tytoniu, lub każdy z tych towarów w odpowiednich proporcjach.

Alkohol i napoje alkoholowe
1 litr wysoko procentowego alkoholu powyżej 22% obj. lub 2 litry wyrobów winiarskich i 5 litrów piwa.

Inne towary
Rzeczy zwyczajowo traktowanych jako upominki do wartości całkowitej 175 E (osoby powyżej 18 l.) – w tym wyrobów spirytusowych oraz napojów alkoholowych innych niż wyroby winiarskie i piwo – nie więcej niż 1 l, piwa – nie więcej niż 2 l, wyrobów tytoniowych – nie więcej niż 100 sztuk papierosów albo nie więcej niż 25 sztuk cygar lub do 100 g tytoniu; do 90 E (osoby poniżej 18 l.) – z pominięciem napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych.
« Powrót


Mauritius - SPIS OFERT

Wczasy
1. Hotel Coin De Mire - Cap Malheureux 
2. Hotel Le Coco Beach 
3. Hotel Le Mauricia 
4. Hotel Legends 


 
 Code and design by new4mat.com  Organizator  |  Administrator  

STRONA GŁÓWNA | BIURO PODRÓŻY | AGENCI | DOKUMENTY | KONCESJE | GALERIA | WKRÓTCE | TAPETY | INFO | KONTAKT

 Wyszukiwanie ofert   Strefa dla agenta   Oferty dnia   Oferty First-time   Oferty Last-minute   Opisy krajów   Hotele - wczasy   Hotele - zwiedzanie   Ośrodki studenckie   Ośrodki młodzieżowe   Opisy wycieczek   Konferencje i szkolenia   Wycieczki objazdowe   Wycieczki szkolne   Zielone szkoły   Pielgrzymki   Bilety lotnicze   Plany lotnisk   Bilety autokarowe   Wynajem autokaru   Ubezpieczenia   Warunki ubezpieczenia   Warunki uczestnictwa   Przewodniki   Pogoda na WP   Informacje dla Polaków za granicą