Menu


 Najpopularniejsze

Wczasy sezon letni autokar
Chorwacja Zobacz
Chorwacja Zobacz
Chorwacja Zobacz

Kraje i regiony
Chorwacja Zobacz
Egipt Zobacz
Polska Zobacz
Tunezja Zobacz
Włochy Zobacz

 Polecamy strony
 Opis Kraju - Maroko

Najpopularniejsze wyszukiwania
1.7.12%Chorwacja Zobacz »
2.3.42%Egipt Zobacz »
3.3.39%Polska Zobacz »
4.3.14%Tunezja Zobacz »
5.2.21%Włochy Zobacz »

  Lista regionów
»  Maroko  «
Atrakcje  »


Lato Zobacz opis zimowy » 

Kraj 1001 nocy o tysiącletniej tradycji i kulturze

Maroko

Maroko

Królestwo Maroka: Maroko jest uznawane za najstarsze króleswo w świecie muzułmańskim.Jest najdalej wysuniętym krajem afrykańskim.Zwany bardzo często bramą wjazdową do czarnego kontynętu.Pomimo iż kraj ten znajduje się dosyć blisko Europy nadal stanowi dla europejczyków zagadkę. Nic dziwnego ponieważ opiewa go wiele różnorodnych legend.

Wiza : Od 1 stycznia 2005 r. obywatele RP udający się do Maroka są zwolnieni z obowiązku wizowego
na okres do 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów na pobyt stały, w celu podjęcia pracy bądź innego zajęcia

Czas lokalny: czas polski minus 1 godzina.

Geografia: Maroko jest najbardziej wysuniętym punktem kontynętu afrykańskiego. Jest krajem stosunkowo nie wielkim,należy jednak do ludniejszych państw Afryki.Kraj ten rozciaga się na powierzchni 1tys.km wzdłuż Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego. Od reszty Afryki oddzielony masywami górskimi oraz piaskami Sahary.Góry Atlasu i Antyatlasu zajmują znaczną część kraju. Dzielą Maroko na dwie cześci różniące się klimatem , demografia oraz gospodarką.Urodzajne niziny rozciągają się wzdłuż Oceanu Atlantyckiego.Ich położenie wpłynęło na korzystny rozwój rolnictwa co doprowadziło do tego iż jest to najbardziej zaludniona część Maroka.Wszystkie rzeki tego kraju mają charakter górski wiekszość wypływa z Atlasu Wysokiego i płynie w kierunku północnym.Rzeki spływające na południe zasilają woda oazy.Mrokojest miejscem gdzie zderzają sie dwa klimaty morski i kontynentalny. Temperatura i wilgotność powietrza zależą od położenia oraz pory roku.W styczniu temperatura waha się w granicach 10-12C, w lipcu zaś 24-28C.W górach temperatury są nieco niższe.Zimą w górach występują opady śniegu.

Historia: Tereny Maroka niegdyś zasiedlały plemiona berberyjskie. Dzieje tego kraju sięgają IV wieku p.n.e.,w tedy istniało tam państwo mauretańskie(berberyjskie).Przejete przez Rzymian po upadku Kartaginy długo pozostawały pod ich władaniem.Później na krótko przejęte zostało przez Bizancjum, by stać się domeną świata arabskiego i islamu. W XIX wieku Maroko stało się arena wpływów poteg kolonialn takich jak Francja, Wielka Brytania oraz Niemcy. W wyniku porozumienia w Feziez 1912r. Maroko stało sie protektoratem Francji, a w 1956r. uzyskało niepodległość. W dzisiejszych czasach ktaj ten ma ugruntowana pozycje w świecie arabskim.

Kultura: Współcześni Marokańczycy są potomkami Berberów – pradawnych mieszkańców tych ziem, oraz przybyłych później Arabów. Proces arabizacji posunął się jednak bardzo daleko, szczególnie na nizinach i w miastach. Obecnie języki berberyjskie zachowały tylko ludy żyjące w górach.
Stosunek Marokańczyków do obcokrajowców jest przyjazny. Nie przeszkadza im to, że są innego wyznania. Twierdzą, że jesteśmy dziećmi jednego Boga. Marokańczycy chętnie zapraszają do swoich domów, wówczas gość powinien gospodarzom ofiarować niewielki upominek, a wchodząc do domu należy zdjąć obuwie.
Będąc w krajach muzułmańskich należy pamiętać, że zwykła w naszym mniemaniu uprzejmość wobec kobiety, szczególnie mężatki, może być źle odebrana.
Dla muzułmanów najważniejsze jest Święto BaranaId el Kebir
, które ma uczcić ofiarę, jaką Abraham złożył Bogu. Cała rodzina kupuje barana, który chodząc po ogródku czeka na swój sądny dzień. W 40 dni po zakończeniu Ramadanu zabija się zwierzęta.
Ramadan to dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. Jak głosi tradycja w tym miesiącu Mahometowi został objawiony Koran. W okresie Ramadanu każdego muzułmanina od 10 roku życia (z wyjątkiem osób chorych, ciężarnych kobiet oraz podróżnych) obowiązuje od wschodu do zachodu słońca wstrzymanie się od jedzenia i picia.
Po zachodzie słońca Marokańczycy jedzą harirę
– zupę, której podstawą jest kolendra i włoski groch. Kiedy mężczyźni modlą się lub czytają Koran, kobiety przygotowują następne dania – daktyle, słodkie ciasteczka i napoje.
Marokańczycy kochają rozmowy. Szczególnie mężczyznom zajmują one sporą część życia. Codziennie godzinami spierają się na temat bieżących spraw, popijając kawę w jednej z licznych, miejskich kawiarni. Tematy tabu stanowią tu jednak islam i Prorok, Izrael i Palestyna, sprawa Sahary Zachodniej oraz problemy seksu i zachowań seksualnych.
Marokańska mentalność bezpośrednio wywodzi się z filozofii wyznawanej religii. Wpływ islamu jest wszechobecny w codziennym życiu Marokańczyków. Spożycie alkoholu w miejscach publicznych jest ograniczone. Poza domem mężczyźni i kobiety spotykają się oddzielnie. Allah wie wszystko i panuje nad wszystkim, dlatego lepiej usiąść i poczekać na spełnienie jego woli niż działać samemu.
Niewątpliwie to myślenie zmienia się powoli gdyż Maroko wkracza w świat nowoczesnego biznesu. Położenie kraju daleko od centrum islamu pozwoliło zbudować stabilne społeczeństwo, tolerancyjne wobec różnych wierzeń i religii.
Islam w Maroku zachował też wiele elementów miejscowych, spośród których najbardziej charakterystyczny jest kult świętych – marabutów. Ekspansja fundamentalizmu raczej Maroku nie zagraża.
Samotne kobiety mogą być narażone na sporadyczne zaczepki mężczyzn. Zwrócenie się do policjanta o interwencję lub ignorowanie zaczepek zwykle powoduje zniknięcie intruza.
W każdym mieście i wiosce znajdują się suki tzw. targi. Początkowo umożliwiały one różnym plemionom handel wymienny, obecnie nadal odgrywają ważną rolę w społeczeństwie marokańskim, nie tylko ze względów komercyjnych, ale także społecznych i administracyjnych. Na targu często oddaje się długi, rozwiązuje konflikty, podpisuje kontrakty małżeńskie i oczywiście wymienia najnowsze ploteczki.
Miejsca publiczne, jak kawiarnie, kina i bary są zdecydowanie domeną mężczyzn. Kobieta, która się tam pojawia, uważana jest za prostytutkę. Za "strefy kobiece” uważa się damskie łaźnie publiczne, cmentarze oraz płaskie dachy w medinach, na których wykonuje się wiele domowych prac.
Sytuacja kobiet w Maroku zdecydowanie się poprawia. Dla wielu punktem zwrotnym było otwarcie szkoły w Tangerze – najstarsza córka króla Mahommeda V pojawiła się wówczas publicznie bez zasłony. Jednak dopiero konstytucja z 1972 r. przyznała kobietom prawo głosu a 20 lat później, podczas wyborów w 1993 r., po raz pierwszy do parlamentu weszły dwie kobiety.

Agadir: Główny ośrodek turystyczny Maroka. Leżący pomiędzy pustynią Sahara i Atlantykiem. Słynie z najdłuższych w Afryce plaż.Wzdłuż ulic Agadiru rozciągają się liczne bary, restauracje który serwuja dania kuchni arabskiej ale nie tylko, oraz liczne dyskoteki, sklepy. Na bazarach mozemy kupić wyroby arabskiego rzemiosła takie jak biżuteria, dywany...Strefa hotelowa zlokalizowana w niewielkiej odległości od centrum orz plaży. Znajdują się w niej również liczne centra sportów wodnych.

Fez:
Jest starożytnym miastem w którym możemy przenieść się w przeszłość oglądajaąc średniowieczną zabudowę.Zwane również "zielonym miastem" stało się centrum religijnym maroka.ęłęóPolecamy zwiedzanie medres (szkół koranicznych) oraz Muzeum Sztuki Marokańskiej Dar Batha, Starego Miasta (m.in. Medresa Bou Inania, Medresa el Attarine, Meczet Karaouyine) oraz koniecznie zakupy na lokalnych, orientalnych bazarach.

Marakesh:
Aby poznać charakter tego miasta należy przejść się wąskimi uliczkami i ulec urokowi "czerwonego miasta". Warto zobaczyć ęłęómeczety, pałace, np De La Bahia, muzeum, Wyższą Szkołę Koraniczną, medinę, suk oraz słynne garbarnie, których zapachy rozchodzą się daleko po okolicy.Marakesh słynie również z bazaru na placu Jamma el Fana. Spotkać tam można zaklinaczy węży,szamanów, akrobatów, którzy staraja sie umilic czas turystom.

Rabat: Rabat jest miastem o wielu obliczach; był to stary port rzymski, baza Almohadów w czasie wypraw przeciwko Hiszpanii (Ribat el-Fath lub inaczej – obóz zwycięzców), piracka przystań, a od 1912 r. jest administracyjną stolicą Maroka.

Rabat wyglądem przypomina miasta zachodnie, ale szczyci się zespołem wspaniałych imperialnych zabytków. Za ujściem rzeki Bu Regreg znajduje się Salé, niegdyś przystań budzących postrach piratów z Salé.

Szella (Chellah) – Otoczona murami Merynidów Szella jest jedną z najpiękniejszych ruin Maroka. W tropikalnym ogrodzie znajdują się ruiny starożytnego miasta rzymskiego Sala Colonia (zamkniętego dla zwiedzających, lecz można je obejrzeć przez wyrwy w ogrodzeniu) oraz nekropolia wielkiego władcy merynidzkiego Abu al-Hasana.

Mauzoleum Mohammeda V i wieża Hasana – Pozostałością największego zabytku Almohadów jest wieża Hasana. Na wieżę prowadzi sześć ramp – budowano ją tak, aby sułtan mógł wjechać na szczyt konno. Każda z czterech fasad jest inaczej wykonana. Naprzeciwko znajduje się mauzoleum zmarłego w 1961 r. Mohammeda V, ojca króla Hasana II. Grób z kararyjskiego marmuru został zaprojektowany przez wietnamskiego architekta, jego wnętrze stanowi wspaniały przykład kunsztu rzemiosła marokańskiego.

Medyna Rabatu jest dobrze prosperującą, a zarazem niezbyt często odwiedzaną przez turystów dzielnicą miasta. Dywany z Rabatu zaliczane są do najlepszych w Maroku; cała rue de Consuls, to jeden wielki sklep z dywanami.

Nowe Miasto (Ville Nouvelle), wzniesione przez Francuzów, jest dzielnicą rządową, znajduje się tu gmach parlamentu w alei Mohammeda V oraz wiele budynków ambasad. Naprzeciwko parlamentu znajduje się hotel Balima – pierwszy hotel w Maroku zbudowany w 1932 r. w stylu europejskim.

Plaże Rabatu:Ten fragment wybrzeża Atlantyku jest dobrze znany z powodu eleganckich plaż. Na południe od Rabatu znajdują się plaże Temara i Skhirat – bardzo popularne miejsce wypoczynku, z wieloma restauracjami i klubami nocnymi. Na północ od Rabatu jest elegancka Plaża Narodów (Plage des Nations) – rozległy, piaszczysty obszar ciągnący się bardzo daleko. Przed plażą znajdują się Egzotyczne Ogrody Sidi Bouknadel.« Powrót


Maroko - SPIS OFERT

Wczasy
1. HOTEL ADRAR 
2. HOTEL ADRAR +
3. HOTEL AGADIR BEACH CLUB +
4. HOTEL AGADOR CARIBBEAN COMPLEX +
5. HOTEL AMADIL BEACH 
6. HOTEL CLUB AL MOGGAR +
7. HOTEL CLUB ALL MOGGAR GARDEN BEACH +
8. HOTEL CLUB ALMOGGAR 
9. HOTEL OASIS 
10. HOTEL RIU TIKIDA DUNAS 
11. HOTEL ROYAL ATLAS 
12. HOTEL ROYAL DECAMERON TAFOUKT +
13. HOTEL ROYAL DECAMERON TAFOUKT BEACH +
14. LTI AGADIR BEACH CLUB +
15. ROYAL DECAMERON TAFOUKT +

Wypoczynek i zwiedzanie
1. CESARSKIE MIASTA objazd + wypoczynek
2. CESARSKIE MIASTA 15 DNI objazd + wypoczynek
3. MAGICZNE POŁUDNIE objazd + wypoczynek
4. MAROKO  objazd + wypoczynek
5. MAROKO CESARSKIE MIASTA 15 DNI objazd + wypoczynek
6. MAROKO POŁUDNIE objazd + wypoczynek
7. OBJAZD 7 + 7 
8. OBJAZD 7+7 //

Wycieczki objazdowe
1. CESARSKIE MIASTA 8 DNI 


 
 Code and design by new4mat.com  Organizator  |  Administrator  

STRONA GŁÓWNA | BIURO PODRÓŻY | AGENCI | DOKUMENTY | KONCESJE | GALERIA | WKRÓTCE | TAPETY | INFO | KONTAKT

 Wyszukiwanie ofert   Strefa dla agenta   Oferty dnia   Oferty First-time   Oferty Last-minute   Opisy krajów   Hotele - wczasy   Hotele - zwiedzanie   Ośrodki studenckie   Ośrodki młodzieżowe   Opisy wycieczek   Konferencje i szkolenia   Wycieczki objazdowe   Wycieczki szkolne   Zielone szkoły   Pielgrzymki   Bilety lotnicze   Plany lotnisk   Bilety autokarowe   Wynajem autokaru   Ubezpieczenia   Warunki ubezpieczenia   Warunki uczestnictwa   Przewodniki   Pogoda na WP   Informacje dla Polaków za granicą