Menu


 Najpopularniejsze

Zwiedzanie i wypoczynek sezon zimowy autokar
Słowacja Zobacz
Pieszczany, Słowacja Zobacz
Pieszczany, Słowacja; kategoria objazd + wypoczynek Zobacz

Kraje i regiony
Chorwacja Zobacz
Egipt Zobacz
Polska Zobacz
Tunezja Zobacz
Włochy Zobacz

 Polecamy strony
 Opis Kraju - Madera

Najpopularniejsze wyszukiwania
1.7.12%Chorwacja Zobacz »
2.3.42%Egipt Zobacz »
3.3.39%Polska Zobacz »
4.3.14%Tunezja Zobacz »
5.2.21%Włochy Zobacz »

  Lista regionów
»  Madera  «


Lato Zobacz opis zimowy » 

 

 

 

 

 

 
Madera
oficjalnie Region Autonomiczny Madery (port. Madeira) – niezależne politycznie i posiadające odrębną administrację terytorium portugalskie.

Warunki naturalne Madera należy do archipelagu wysp i jest pochodzenia wulkanicznego, leży na Oceanie Atlantyckim u północnych wybrzeży Afryki, na północ od Wysp Kanaryjskich. Archipelag jest złożony z wyspy Madera, wyspy Porto Santo, wysp Desertas i Selvagens.
Powierzchnia wyspy jest górzysta. Najwyższym szczytem jest Pico Ruivo (1861 m n. p.m.). Na Maderze uprawia się winorośl, trzcinę cukrową, warzywa i drzewa owocowe, hoduje bydło. Mieszkańcy trudnią się też rybołóstwem. Występuje przemysł winiarski (wina Madera), a także hafciarstwo i wikliniarstwo.
Klimat łagodny określany mianem 'wiecznej wiosny'. Średnia temperatura w styczniu wynosi ok. 16°C, a w lipcu ok. 22°C. Wyspa posiada bogatą, podzwrotnikową roślinność (lasy wawrzynowe zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO).
Archipelag leży około 570 km od wybrzeży Afryki, 850 kilometrów od Lizbony, 370 kilometrów od Gran Canarii, i 770 km od wyspy Santa Maria, najbliższej z Azorów. Madera jest największą wyspą archipelagu o powierzchni 741 km², długości 57 km (z zachodu na wschód), szerokości 22 km w najszerszym miejscu, i długości wybrzeża około 140 km.

Funchal, stolica Madery, położone jest na południowym wybrzeżu wyspy. Pozostałe główne miasta: Porto Santo (znane też jako Vila Baleira), Ribeira Brava, Machico, Câmara de Lobos, Santa Cruz i Santana.

Historia w starożytności znana już Fenicjanom, jednak nie była zamieszkana. Ponownie odkrtyta przez Portugalczyków w 1418 i 1420, zasiedlona i zagospodarowana (najstarsze plantacje trzciny cukrowej z XV w.). W latach 1580-1640 wraz z Portugalią wchodziła w skład Hiszpanii. W 1801 i w latach 1807-1814 pod zarządem brytyjskim.
W 1922 na Maderze, w Funchal ostatnie miesiące swego życia spędził Karol I Habsburg, ostatni cesarz Austrii i król Węgier (został pochowany w tamtejszym kościele). Od 21 grudnia 1930 do 23 marca 1931 przebywał tu na wypoczynku Józef Piłsudski - jego pobyt upamiętnia tablica w wilii Quinta Bettencourt na przedmieściach Funchal.  Rok później na wyspie wybuchła rebelia przeciw lizbońskiej dyktaturze generała Carmony. Od 1 lipca 1976 region autonomiczny.
Legenda portugalska głosi, iż król Polski i Węgier Władysław Warneńczyk przeżył bitwę pod Warną, by następnie osiąść na Maderze.

Informacje praktyczne:
- język urzędowy: potrugalski; można się porozumieć również po angielsku
- napięcie: 220 V
- czas przelotu: Warszawa-Funchal ok. 5,5 godz.
- czas lokalny: zima +1 godzina
- waluta: euro
- ceny w restauracji: obiad- 12 euro, piwo-2 euro, wino-4 euro.« Powrót


Madera - SPIS OFERT

Wczasy
1. HOTEL DOM PEDRO BAIA +
2. HOTEL DOM PEDRO GARAJAU 
3. HOTEL ESTALAGEM DO MAR 
4. HOTEL MONTE MAR PALACE 
5. HOTEL ROCAMAR/ROYAL ORCHID 
6. HOTEL VILA GALE SANTA CRUZ 


 
 Code and design by new4mat.com  Organizator  |  Administrator  

STRONA GŁÓWNA | BIURO PODRÓŻY | AGENCI | DOKUMENTY | KONCESJE | GALERIA | WKRÓTCE | TAPETY | INFO | KONTAKT

 Wyszukiwanie ofert   Strefa dla agenta   Oferty dnia   Oferty First-time   Oferty Last-minute   Opisy krajów   Hotele - wczasy   Hotele - zwiedzanie   Ośrodki studenckie   Ośrodki młodzieżowe   Opisy wycieczek   Konferencje i szkolenia   Wycieczki objazdowe   Wycieczki szkolne   Zielone szkoły   Pielgrzymki   Bilety lotnicze   Plany lotnisk   Bilety autokarowe   Wynajem autokaru   Ubezpieczenia   Warunki ubezpieczenia   Warunki uczestnictwa   Przewodniki   Pogoda na WP   Informacje dla Polaków za granicą