Menu


 Najpopularniejsze

Wczasy sezon zimowy dojazd własny
Włochy Zobacz
Słowacja Zobacz
Austria Zobacz

Kraje i regiony
Chorwacja Zobacz
Egipt Zobacz
Polska Zobacz
Tunezja Zobacz
Włochy Zobacz

 Polecamy strony
 Opis Kraju - Kuba

Najpopularniejsze wyszukiwania
1.7.12%Chorwacja Zobacz »
2.3.42%Egipt Zobacz »
3.3.39%Polska Zobacz »
4.3.14%Tunezja Zobacz »
5.2.21%Włochy Zobacz »

  Lista regionów
»  Kuba  «


Lato Zobacz opis zimowy » 


Kuba

Kuba

Kuba

Kuba - plaże, tytoń, rum i radość życia

Kuba i Karaiby kojarzą się przede wszystkim z turkusowoniebieskim morzem, żarem tropików, Cuba Libre, tańcem salsa i odpoczynkiem na pięknych, piaszczystych plażach. Jeśli marzą Państwo o surfingu, nurkowaniu i żeglarstwie, Kuba oferuje idealne warunki do uprawiania tych sportów.


Ośrodki sportów wodnych znajdą Państwo w Varadero i na plaży Playa Esmeralda. Czekają na Was: stolica kraju - Hawana - z licznymi budynkami w stylu kolonialnym i rewią Tropicana, kurort Varadero oraz idylliczne warunki do wypoczynku.


Jednocześnie nie można zapominać o bujnej roślinności w głębi lądu. Majestatyczne palmy, pola uprawne trzciny cukrowej oraz tytoniu stanowią nieodłączne elementy krajobrazu. Kuba ze swoim niepowtarzalnym urokiem na pewno przypadnie Państwu do gustu. Serdecznie

Kuba - informacje praktyczne

Stan: czerwiec 2002 (VRA/06/02) . Zastrzegamy sobie możliwość zmian.

Witamy na Kubie

Niewielu odwiedzających wie, że Kuba ma za sobą tradycje turystyczne. W latach 40. i 50. cieszyła się dość dwuznaczną opinią centrum rozrywkowego. Bogaci Amerykanie przyjeżdżali do Hawany, by bawić się w kasynach i spędzać niejedną noc w licznych kabaretach i nocnych klubach. Również Varadero było już wtedy znaną miejscowością. Na najpiękniejszej plaży na wyspie zamożni przemysłowcy wznosili dla siebie wspaniałe wille i finansowali budowę lotnisk i pól golfowych.
 
Krajobraz
Równiny i trzcina cukrowa
Wybierając się na wycieczkę po tej mierzącej ok. 1200 km długości z zachodu na wschód wyspie, zobaczą Państwo trzy pojedyncze pasma górskie: na zachodzie Cordillera de Guaniguanico, w centrum wyspy łańcuch wzgórz Guamhaya i na wschodzie najpotężniejsze góry Sierra Maestra, sięgające 2000 m. Krajobraz pomiędzy tymi wzniesieniami jest płaski lub lekko pofałdowany. Tutaj rozciągają się plantacje upraw najsłodszego skarbu Kuby - trzciny cukrowej. W zależności od pory roku, plantacje te mają odmienny wygląd. Najbardziej interesująco prezentują się od stycznia do czerwca, podczas zbiorów. Wówczas na żółtozielonych równinach pojawiają sie macheteros, którzy wykonują pracę, do której kiedyś przywożono na wyspę tysiące niewolników z Afryki zachodniej. Kolejne ważne zbiory drugiego produktu o podstawowym znaczeniu dla gospodarki Kuby trwają w okresie od marca do maja. Zbiera się wtedy listki nisko rosnącego tytoniu, a następnie suszy się je. Region Pinar del Rio wygląda wtedy nadzwyczaj malowniczo. Szczególnie warte zobaczenia jest dno kotliny Sierra de los Organos, w którym ustawionych jest wiele szop do suszenia tytoniu.
 
Wioski indiańskie i klejnoty czasów kolonialnych
O pradawnych mieszkańcach Kuby przypomina zrekonstruowana wioska w Guamie. Indianie dotarli na Kubę ok. 2000 r. p. n. e. Jednak ich liczebność pod rządami Hiszpanów gwałtownie zmalała, tak że już w XVI w. uważano populację Indian na Kubie za wymarłą. W Guamie zrekonstruowano chaty indiańskie z liści palm, rzeźby z motywami życia rybaków, zbieraczy i myśliwych - pierwszych mieszkańców Kuby. Najbardziej interesującym klejnotem urbanistyki Kuby jest bez wątpienia Trynidad. Przed kilkoma laty miasto zostało podniesione do rangi "pomnika narodowego". Turyści przybywający do tego położonego na południowym wybrzeżu miasta ujrzą doskonale zachowane hiszpańskie miasto z czasów kolonialnych. Miasto czerpało zyski z przemytu, ok. 1750 r. handel niewolnikami i uprawa trzciny cukrowej zapoczątkowały silny rozwój Trynidadu. Po zniesieniu niewolnictwa i wojnach niepodległościowych popadł niemalże w zapomnienie, co pozwoliło mu zachować swój pierwotny charakter. Jeszcze dziś można podziwiać zmienione w muzea pałace cukrowych baronów. Domy mieszkalne w mieście są niskie, z oknami wyposażonymi w rejas - wykute z żelaza kraty, i dachami krytymi piękną, czerwonawą cegłą.

Banki i waluta
Kubańską walutą jest peso.       
1 peso = 100 centavos.
Wymienić pieniądze i zrealizować czek można we wszystkich recepcjach hotelowych (prowizja 4%) lub w bankach.
 
Banki w Varadero
Banco Nacional de Cuba (36. ulica): pn.-pt., w godz. 8.00-12.00
Banco Financiero Internacional (Ave. 1era): codziennie, w godz. 8.30-19.00. Można tutaj dodatkowo wypłacić gotówkę (w USD) za pomocą karty kredytowej.
Banco Financiero Internacional (Plaza America): codziennie, w godz. 9.00-19.00.
Banco Financiero Internacional (B. F. I.) w hotelu Riu Las Morlas; pn.-pt. 9.00-19.00.
Banki pobierają prowizję w wysokości ok. 3% w przypadku czeków i kart kredytowych; przy wymianie gotówki nie pobiera się prowizji.
Idąc do banku, prosimy pamiętać o zabraniu ze sobą paszportu.
 
Środki płatnicze
Obcokrajowcy mogą płacić tylko dolarami amerykańskimi. Peso kubańskie jest dla obcokrajowców bezwartościowe.

Napięcie w sieci
W większości hoteli napięcie wynosi 220 V.

Na plaży
Na plaży w Varadero nad Państwa bezpieczeństwem czuwają ratownicy i członkowie Kubańskiego Czerwonego Krzyża. Wciągnięte na maszt flagi oznaczają:
czerwona - kąpiel zabroniona,
żółta - kąpiel na własne ryzyko,
zielona - kąpiel dozwolona.
 
Kradzieże na plaży
Prosimy pilnować swoich rzeczy na plaży i zabierać ze sobą tylko to, co najważniejsze. Kuba może się wprawdzie pochwalić niską przestępczością, ale odzież plażowa i ładne ręczniki są dla Kubańczyków prawie niedostępne, przez co bardzo "pożądane".
 
Ochrona gatunków
Ze względu na ochronę zagrożonych gatunków prosimy Państwa o niekupowanie skóry krokodylej, futer, muszli i czarnych korali, oferowanych przez niektórych sklepikarzy. Wwóz tych przedmiotów do Europy jest zabroniony!

Poczta
Wysłanie listu kosztuje 0,75 $, a karty pocztowej drogą lotniczą 0,50 $. Wysyłki do Europy należy opatrzyć odpowiednim skrótem kraju umieszczanym przed numerem kodu PL - Polska. Dostarczenie poczty trwa do 30 (!) dni. Znaczki pocztowe można kupić w hotelach lub na poczcie. Kartki można oddać w recepcji hotelowej.
W Varadero urząd pocztowy znajduje się przy 36. ulicy oraz w hotelach RIU Las Morlas, LTI Bella Costa i Brisas del Caribe.

Przedmioty wartościowe
Radzimy umieścić przedmioty wartościowe i pieniądze w sejfie hotelowym, ponieważ kubańscy właściciele hoteli nie ponoszą odpowiedzialności za kradzieże w pokojach.
 
Przedstawicielstwo dyplomatyczne

Calle G No. 452 esq. A 19, Vedado, Plaza de la Revolución;
tel.: 0053 7 66 24 39, 0053 7 66 24 40,
fax 0053 7 66 24 42

Sklepy
We wszystkich większych hotelach i poza ośrodkami znajdują się sklepy państwowe. Sklepy czynne są w godzinach 9.00-21.00.
Najlepszym miejscem do zakupów w Varadero jest centrum handlowe Plaza Americas, niedaleko hotelu Melia Las Americas. Inne centrum handlowe znajduje się na rogu 62. i 63. ulicy.
W Sta. Marta odbywa się codziennie targ, na którym można kupić przede wszystkim produkty rolne.

Telefon, telegram
Rozmowy telefoniczne można zamawiać za pośrednictwem recepcji. Za każdą rozpoczętą minutę zapłacą Państwo w recepcji ok. 5,40-7 $, zaś w urzędzie telefonicznym ok. 4-5 $.
Filie urzędu telefonicznego znajdują się w Sol Club Sirenas, LTI Bella Costa, centrum handlowym Las Americas, przy Marina w pobliżu Brisas del Caribe oraz Riu Turquesa.
Numer kierunkowy do Polski: 119-48

Woda pitna
Woda z wodociągów nie nadaje się do picia. Można jednak myć nią zęby. Wodę mineralną można kupić w hotelu bądź w pobliskich sklepach.
 
Komunikacja
Autobusy liniowe
Braki benzyny i części zamiennych na Kubie sprawiają, że autobusy kursują sporadycznie, w związku z czym nie istnieją regularne połączenia autobusowe.
Radzimy dowiedzieć się u rezydenta, czy nie ma możliwości zorganizowania przejazdu autobusem we własnym zakresie.
 
Rower, motorower
W Varadero można wypożyczyć rower za ok. 1-2 $ za godzinę lub motorower za ok. 9 $ za godzinę (każda następna godzina 5 $) i w ten sposób zwiedzić miejscowość wypoczynkową.
 
Taksówka
Praktycznie przed każdym hotelem znajduje się postój taksówek. Taksówkę można wezwać również za pośrednictwem recepcji. Za przejazd płaci się w dolarach amerykańskich. We wszystkich taksówkach są zainstalowane taksometry. Opłata podstawowa wynosi 1 $.
 
Wynajem samochodu
We wszystkich większych hotelach znajdą Państwo przedstawicieli agencji wynajmu samochodów.

Upominki, upominki
Słodki rum i grube cygara
Dwa artykuły nieodmiennie kojarzone są z nazwą wyspy: cygara i rum.
Najlepsze spośród cygar to Cohiba. Jednak tylko prawdziwi znawcy wyczują, że Cohiba oferuje maksimum lekkości, pikanterii i smaku. Dobrą opinią cieszą się również cygara Montecristo, H. Upman, Corona, Romeo y Julieta. Cygara, wciąż skręcane ręcznie, można kupić legalnie tylko w państwowych sklepach lub u osoby zawodow trudniącej się skręcaniem cygar w hotelu.
Narodowym napojem Kubańczyków jest rum. Ten pozyskiwany w trakcie produkcji cukru alkohol oferowany jest, zwykle pod nazwą Habana Club, w barach hotelowych i sklepach. Najbardziej znaną marką rumu przed przejęciem władzy przez Fidela Castro był rum Bacardi. Szanowana rodzina z Santiago de Cuba niewiele obiecując sobie po socjalizmie Castro, w popłochu uciekła w roku 1959 do Puerto Rico, kontynuując tam produkcję rumu, już na własny rachunek.
Uwaga: upominki, które mogłyby uchodzić za "dobra kulturalne" (np. obrazy, rzeźby drewniane, instrumenty muzyczne, antyki), można wywieźć z Kuby tylko posiadając odpowiednie zezwolenie. W przypadku wątpliwości proszę zwrócić się przed kupnem do rezydenta, który chętnie Państwu pomoże w tej sprawie.
 
Pomoc lekarska
Leczenie ambulatoryjne i szpitalne oraz lekarstwa należy opłacić w dolarach amerykańskich. Turyści posiadający dodatkowe ubezpieczenie powinni zażądać wystawienia szczegółowego rachunku.
We wszystkich większych hotelach (pn.-sb., w godz. 9.00-17.00) obecny jest lekarz hotelowy. Konsultacja kosztuje ok. 20 $.
W Varadero, przy 60. ulicy znajduje się międzynarodowa przychodnia. W nagłych przypadkach lekarza można wezwać za pośrednictwem recepcji.
W stolicy prowincji Matanzas (ok. 40 km od Varadero) jest szpital z bardzo dobrze wyposażonym oddziałem międzynarodowym.
 
Szpitale w Hawanie
Cira Garcia, Cimex i Hermanos Almejeides.
W każdej chwili można też wezwać lekarza do hotelu. Niektórzy z nich mówią po angielsku.
 
Zimne napoje
Częstą przyczyną dolegliwości żołądkowych są zbyt zimne napoje. Aby uniknąć chorób, prosimy nie pić podczas upałów lodowatych napojów.
 
Uwaga: słońce!
Warto przypomnieć kilka ważnych reguł dotyczących przebywania na słońcu:
* należy stopniowo przyzwyczajać skórę do silniejszego promieniowania,
* skórę nieprzyzwyczajoną do słońca należy okryć lekką odzieżą lub stosować krem z silnym filtrem przeciwsłonecznym,
* należy unikać słońca w południe,
* zawsze należy szukać cienia. Tak również można się opalić.

Posiłki i napoje
Kuchnia kubańska nie wyróżnia się odmiennością i wyjątkowym charakterem, jednak nie można jej porównać do typowej kuchni hiszpańskiej. Podstawowym składnikiem pożywienia na Kubie jest ryż, którego większość pochodzi z importu. Jednym z ulubionych dań Kubańczyków jest Christianos y Moros - chrześcijanie i Maurowie, czyli czarna fasola i ryż. Potrawa ma lekko kwaskowaty smak. Z Ameryki Łacińskiej wywodzi się wiele roślin bulwiastych. Stąd np. rozpoczął swój triumfalny podbój świata popularny ziemniak. Ważniejsza od ziemniaków, które na hotelowych talerzach pojawiają się często jako puree, jest malanga. Ciemny podłużny korzeń, znany w Afryce jako kassava, a w Azji jako maniok, jest tutaj gotowany i podawany jako dodatek do innych potraw. Batat to z kolei słodki ziemniak, niewiele różniący się smakiem od znanych nam ziemniaków, jednak z wyglądu ciemniejszy i bardziej żółty. Ważnym dodatkiem, szczególnie na wschodzie Kuby, jest gotowany banan, o ciemniejszym, kolorze przechodzącym prawie w oliwkowy. Niejadalny na surowo, jest gotowany, krojony w plastry i smażony na oleju. Z mięs nadrzędną pozycję zajmuje wieprzowina. Steki są cienko krojone, panierowane i niezbyt duże. Wołowina jest na Kubie droga i tylko od czasu do czasu pojawia się w hotelach i restauracjach w postaci gulaszu. Dwa podstawowe artykuły spożywcze, których w zasadzie nie brakuje, nie znajdują uznania w oczach Kubańczyków. Są to kukurydza i ryby, uważane za jedzenie dla biedaków. Pragnienie gasi na Kubie dobre piwo. Spośród wielu gatunków najwięcej pochwał zbiera marka Hatuey (z ponurym Indianinem na etykiecie). Długą tradycję mają na Kubie koktajle. Podstawą większości z nich jest dobry rum, mieszany z najróżniejszymi sokami oraz innymi alkoholami. Do klasyki przeszły 4 koktajle:
Daiquiri: 80 ml rumu, sok z połowy cytryny, 1 łyżeczka cukru do posypania lodu. Niektórzy dodają jeszcze odrobiną maraschino, a Hemingway zamiast soku z cytryny dodawał soku z grejpfruta.
Mojito: podstawa taka jak w daiquiri. Do tego woda sodowa, kostka lodu i świeża gałązka mięty.
Ron Collins: podstawa taka jak w daiquiri. Do kostek lodu i wody sodowej dodaje się plasterek cytryny lub wisienkę koktajlową.
Cuba libre: 80 ml rumu zalewamy duże kostki lodu, dodajemy coli i trochę soku z cytryny.

Restauracje
Hawana
El Aljibe - Miramar, 7. ulica, na rogu 24. i 26. ulicy. Kuchnia typowo kubańska - kurczak, ryż, czarna fasola i gotowane banany.
La Floridita - restauracja, do której chadzał Hemingway. Przy Ave. de Belgica, kilka kroków od hotelu Plaza. Uchodzi obecnie za najbardziej elegancką restaurację w Hawanie. Kuchnia międzynarodowa.
 
Varadero
Bodegon Criollo - przy 40. ulicy. Rustykalny wystrój, kuchnia kreolska.
La Campana - w parku Josone. Kuchnia kreolska.

Propozycje wycieczek

Hawana - zwiedzanie miasta
(wycieczka jednodniowa, autokarem)
Wyjazd z hoteli w Varadero rano, ok. godziny 8.00.
Zwiedzanie starówki rozpoczną Państwo przy Placu Broni (Plaza de Armas), który jeszcze na początku XX wieku był politycznym centrum Kuby. Na skraju Plaza de Armas stoi imponująca budowla barokowa - Palacio de Los Capitanes Generales. W latach 1791-1898 była tu siedziba Kapitanii Generalnej - przedstawicielstwa Korony Hiszpańskiej, a następnie do roku 1920 siedziba pierwszych prezydentów niepodległej Kuby.
Następnie spacer z Placu Broni na Plac Katedralny, który zdaniem wielu stanowi najładniejszy zakątek Hawany. Proponujemy zwiedzanie dawnej katedry, będzie również czas na przyjrzenie się budynkom wokół placu.
Po stronie zachodniej znajduje się dawny pałac księcia Aquaclara (obecnie restauracja El Patio) oraz galeria.
Po stronie południowej - siedziba księcia Bayony (obecnie Muzeum Kolonialne), a po wschodniej stronie - pałace Conde Lombilla (obecnie biura administracji) oraz Marqueses de Arcos (warsztat grafiki).
Następnie z okien autokaru będzie można obejrzeć kolejne zabytkowe miejsca, m. in. Kapitol i Plac Rewolucji.
Po południu przewidzieliśmy zwiedzanie cmentarza im. Kolumba, który ze względu na zdobione grobowce, krypty i posągi świętych należy do najciekawszych zabytków stolicy Kuby.
Powrót ok. godziny 18.00, obiad wliczony w cenę wycieczki.

Trynidad
(wycieczka jednodniowa, autokarem lub samolotem)
Kto widział Trynidad, bez wahania potwierdzi, że miasto to w pełni zasługuje na swój przydomek. W literaturze oraz w materiałach dla turystów nazywa się go "klejnotem Kuby". I rzeczywiście, trzeba przyznać, że żadne inne miasto w tak wyraźny sposób nie przywołuje na myśl kolonialnej przeszłości Kuby.
Kubański rząd objął liczące dziś 50 000 mieszkańców miasto ochroną konserwatorską. W Trynidadzie obowiązuje zakaz budowy wieżowców, a na prace renowacyjne zabytkowych domów wydaje się wcale niemałe sumy.
Szczęśliwym dla miasta wydarzeniem było dość nagłe przerwanie okresu jego rozkwitu, jaki miał miejsce w XVIII i na początku XIX wieku. Zmiana szlaków komunikacyjnych sprawiła, że miasto co prawda utraciło znaczenie, ale dzięki temu nie uległo zniszczeniu. Dopiero w 1950 roku przywrócono połączenia komunikacyjne z centrum wyspy.
Trynidad nie leży bezpośrednio na wybrzeżu. Wybudowano go w głębi lądu, aby chronić miasto przed napadami piratów. Port w pobliżu Trynidadu nosi nazwę Casida.
Swoje bogactwo na przełomie wieków XVIII i XIX Trynidad zawdzięczał trzcinie cukrowej. Na początku XIX stulecia liczba fabryk wytwarzających cukier wzrosła do 50, duże zyski przynosił miastu także handel niewolnikami. Przez pewien czas Trynidad próbował nawet konkurować z Hawaną.
Świecąca jasnym blaskiem gwiazda Trynidadu poczęła blednąć, gdy w pierwszej połowie XIX wieku położono kres handlowi niewolnikami. Ostateczny cios zadały miastu walki niepodległościowe, które obaliły cały system gospodarczy.
Schyłek Trynidadu to okres rozkwitu Cienfuegos. W roku 1582 miasto położone w zatoce Jagua liczyło sobie zaledwie 1000 mieszkańców. Port, przez który przechodziły towary takie, jak cukier, tytoń, owoce i drewno, okazał się kołem napędowym rozwoju miasta. Cienfuegos, którego ulice wytyczono jak na szachownicy, jest obecnie najważniejszym ośrodkiem przemysłowym na Kubie.
Obiad podczas wycieczki wliczony w cenę.
 
Guama - Giron
(wycieczka jednodniowa, autokarem)

Przed ok. 4000 lat, a według innych źródeł nawet wcześniej, pierwsi ludzie stanęli na kubańskiej ziemi.
Byli to Indianie, którzy dostali się na wyspę poprzez łańcuch wysp karaibskich lub też bezpośrednio z półwyspu Jukatan.
Już kilka dziesięcioleci od hiszpańskiej kolonizacji Indianie, wypędzeni ze swoich ziem i nękani przyniesionymi z kontynentu europejskiego chorobami, zostali zdziesiątkowani. Ku pamięci pierwszych Indian, którzy zapoczątkowali osadnictwo na Kubie, mieszkańcy Kuby wybudowali wśród mokradeł Zapata wioskę indiańską. Podczas wycieczki, mijając plantacje bananów i owoców cytrusowych, dotrą Państwo do skraju tych rozległych podmokłych terenów. Z przystani proponujemy rejs statkiem wycieczkowym, którym popłyną Państwo przez kanał powstały na skutek osuszenia części mokradeł. Po ok. półgodzinie statek dociera do Lago del Tesoro - Jeziora Skarbów, przy którego brzegach wybudowano Guamę.
Tuż przy przystani zobaczyć można chaty wykonane w całości z naturalnych materiałów - przeważnie z liści palm. Jedna z kubańskich artystek wyrzeźbiła w kamieniu figury przedstawiające Indian przy różnych czynnościach - polowaniu, łowieniu ryb, lepieniu garnków, zabawie itp. Na tym pięknym otoczonym wodą obszarze wybudowano także drewniane domki dla turystów, z których chętnie korzystają kubańscy nowożeńcy.
Po zwiedzaniu wioski indiańskiej powrót statkiem do przystani.
Przed rejsem lub po jego zakończeniu proponujemy zwiedzanie jednej z farm krokodyli. W regionie hoduje się ok. 10 000 krokodyli, głównie w celu pozyskania skór.
Po południu zapraszamy Państwa na jedną z plaż w Zatoce Świń, gdzie będzie można wykąpać się w morzu.
Powrót ok. godziny 18.00 Obiad wliczony w cenę wycieczki.
 
Santiago de Cuba
(wycieczka jednodniowa, samolotem)
Santiago de Cuba jest żywym pomnikiem epoki hiszpańskiej i jedną z najstarszych osad na wyspie. Miasto emanuje wprost najbardziej karaibskim z możliwych klimatów, co widać szczególnie na ulicach.
Liczące sobie 350 000 mieszkańców Santiago jest drugim co do wielkości miastem wyspy. Istnieją tu liczne stocznie, intensywnie rozwija się przemysł chemiczny, produkcja kawy oraz cukru.
Santiago, usytuowane na południowym wschodzie Kuby, zostało założone w roku 1524, kiedy z Baracoi przeniesiono tutaj siedzibę rządu. W pobliżu bez większych sukcesów poszukiwano złota.
Znaczenie Santiago wzrosło natomiast po odkryciu w okolicy złóż miedzi.
Poważną rolę miasto odegrało w okresie walk wyzwoleńczych. Kubańska historiografia nazywa Santiago "kolebką rewolucji". W roku 1959 od ataku na koszary Moncada rozpoczęła się rewolucja dowodzona przez Castro. Podczas zwiedzania miasta proponujemy zwiedzanie starówki, parku Cespedes, ratusza oraz katedry.
Na sam koniec wycieczki zwiedzą Państwo pierwszą kwaterę główną Castro.
Powrót ok. godziny 18.00. Obiad wliczony w cenę wycieczki.
 
Wskazówki dotyczące programu wycieczek:
Rezerwacji wycieczek dokonuje rezydent. Za wycieczkę płaci się gotówką u rezydenta lub w autokarze.
Wycieczki organizuje i ponosi odpowiedzialność regionalna agencja World of TUI na Kubie.
Uwaga: wycieczki prowadzone są w języku niemieckim lub angielskim. W języku polskim - o ile pozwoli na to liczba uczestników - prowadzone są wycieczki organizowane na miejscu.
Zastrzegamy sobie możliwość zmian programu wycieczek.

Powrót do kraju
Wszystko dobre, co się dobrze kończy
Przed wyjazdem z hotelu należy pamiętać o:
* wyjęciu z sejfu hotelowego zdeponowanych w nim rzeczy;
* przymocowaniu do bagażu etykietek z imieniem i nazwiskiem;
* opuszczeniu pokoju zazwyczaj do godziny 12.00, tak aby pozostawić obsłudze hotelu czas na przygotowanie pokoi dla nowych gości;
* uregulowaniu rachunku w recepcji
* sprawdzeniu godziny wyjazdu z hotelu na tablicy informacyjnej lub w niemieckiej teczce TUI "Ruckreise".
 
Przepisy celne
Dozwolony wwóz towarów wolnych od cła do Polski
 
Wyroby tytoniowe
250 papierosów lub 50 cygar, lub 250 g tytoniu, lub każdy z tych towarów w odpowiednich proporcjach.
 
Alkohol i napoje alkoholowe
1 litr wysoko procentowego alkoholu powyżej 22% lub 2 litry wyrobów winiarskich lub 5 litrów piwa.
 
Inne towary
Rzeczy zwyczajowo traktowane jako upominki do wartości całkowitej 175 E (osoby powyżej 18 l.) - w tym wyrobów spirytusowych oraz napojów alkoholowych innych niż wyroby winiarskie i piwo - nie więcej niż 1 l, piwa - nie więcej niż 2 l, wyrobów tytoniowych - nie więcej niż 100 sztuk papierosów albo nie więcej niż 25 sztuk cygar, albo do 100 g tytoniu; do 90 E (osoby poniżej 18 l.) - z pominięciem napojów alkoholowych.
« Powrót


Kuba - SPIS OFERT

Wczasy
1. HOTEL ARENAS BLANCAS +
2. HOTEL BARCELO MARINA PALACE 
3. HOTEL CLUB AMIGO VARADERO  +
4. HOTEL HOTETUR SUNBEACH 
5. HOTEL MELIA VARADERO 
6. HOTEL PALMA REAL 
7. HOTEL SOL MELIA SIRENAS CORAL RESORT 
8. HOTEL SUN BEACH 
9. HOTEL TUXPAN 
10. HOTEL VILLA CUBA RESORT +
11. VILLA CUBA RESORT 

Wypoczynek i zwiedzanie
1. BUENOS DIAS CUBA/HOTEL SOL SIRENAS - 16 dni /
2. BUENOS DIAS CUBA/HOTEL SUN BEACH - 16 dni 
3. BUENOS DIAS CUBA/HOTEL MARINA PALACE - 16 DNI /
4. KUBA  objazd + wypoczynek
5. KUBA 11 LUB 12 DNI objazd + wypoczynek
6. KUBA 15 DNI 
7. KUBA/ Hotel VIlla Tortuga 4* objazd + wypoczynek
8. MEKSYK + KUBA (15 dni) /

Wycieczki objazdowe
1. KUBA - WYSPA JAK WULKAN GORĄCA 9 DNI 


 
 Code and design by new4mat.com  Organizator  |  Administrator  

STRONA GŁÓWNA | BIURO PODRÓŻY | AGENCI | DOKUMENTY | KONCESJE | GALERIA | WKRÓTCE | TAPETY | INFO | KONTAKT

 Wyszukiwanie ofert   Strefa dla agenta   Oferty dnia   Oferty First-time   Oferty Last-minute   Opisy krajów   Hotele - wczasy   Hotele - zwiedzanie   Ośrodki studenckie   Ośrodki młodzieżowe   Opisy wycieczek   Konferencje i szkolenia   Wycieczki objazdowe   Wycieczki szkolne   Zielone szkoły   Pielgrzymki   Bilety lotnicze   Plany lotnisk   Bilety autokarowe   Wynajem autokaru   Ubezpieczenia   Warunki ubezpieczenia   Warunki uczestnictwa   Przewodniki   Pogoda na WP   Informacje dla Polaków za granicą