Menu


 Najpopularniejsze

Dla młodzieży sezon zimowy autokar
Austria Zobacz
Austria Zobacz
Gerlitzen Alpe, Austria; kategoria obóz snowboardowy Zobacz

Kraje i regiony
Chorwacja Zobacz
Egipt Zobacz
Polska Zobacz
Tunezja Zobacz
Włochy Zobacz

 Polecamy strony
 Opis Kraju - Kenia

Najpopularniejsze wyszukiwania
1.7.13%Chorwacja Zobacz »
2.3.42%Egipt Zobacz »
3.3.39%Polska Zobacz »
4.3.14%Tunezja Zobacz »
5.2.21%Włochy Zobacz »

  Lista regionów
»  Kenia  «


Lato Zobacz opis zimowy » 


Kenia - w równikowym słońcu

W Kenii czekają na Państwa zadbane hotele, wspaniałe, chronione przez rafy koralowe plaże i dogodne warunki do nurkowania.
Wybierzcie się na jedno z safari i odkryjcie najpiękniejsze parki narodowe oraz żyjące w nich zwierzęta.
Niezależnie od tego, czy udacie się na polowanie z kamerą, czy też spędzicie urlop na plaży, Czarny Ląd z pewnością Was oczaruje.

Kenia - informacje praktyczne

Stan: pazdziernik 2002 (MBA/10/02). Zastrzegamy sobie mozliwosc zmian.

Kenia

Kenia

Kenia

Kenia

Kenia

Kenia

Kenia

KeniaWitamy w Kenii

Wybrzeże: rozległe plaże i stylowe miasto portowe
Jeśli ktoś z Państwa zainteresowany będzie poznaniem Kenii i jej prawdziwych mieszkańców, będzie musiał opuścić swój hotel i udać się w głąb lądu, gdzie znajduje się większość typowych osad, z dala od plaż i centrów wypoczynkowych.
Starówka (Old Town) Mombasy, miasta portowego i handlowego, zachowała wiele ze swej afrykańsko-arabskiej przeszłości. Tam też na licznych targowiskach sprzedawane są soczyste tropikalne owoce i warzywa. Nowa część miasta zdominowana jest przez mieszankę stylu afrykańskiego i zachodnioeuropejskiego.
Już po strojach mieszkańców można zorientować się, jakiego są wyznania: kobiety pochodzenia indyjskiego chodzą ubrane w kolorowe sari, zaś muzułmanki mają na sobie długie czarne bui-bui, pod którymi kryją się często ubrania europejskie. Muzułmanie z kolei zakładają białe, długie kanzu, a na głowach noszą zdobione perłami nakrycia, zwane kofia. Mieszkanki wybrzeża ubierają się w kanga – dwie kolorowe chusty, okrywające górną część ciała i biodra.

Największa atrakcja pobytu w Kenii – fauna sawanny…
Do największych atrakcji urlopu w Kenii należy bez wątpienia safari. Odkąd brytyjscy władcy kolonialni na przełomie XIX i XX wieku odkryli przyjemność płynącą z obserwowania dzikich zwierząt zamieszkujących wyżyny, wschodnioafrykańskie safari zyskało status jednej z największych atrakcji na świecie.
Po wojnie, a częściowo dopiero w latach sześćdziesiątych, ustanowiono tereny chronione, parki narodowe i rezerwaty.
Niepodzielnymi władcami sawanny są ssaki, którym najlepiej spośród wszystkich zwierząt udało się dopasować do warunków naturalnych otoczenia. Słoń jest największym zwierzęciem lądowym, żyrafa – najwyższym, gepard – najszybszym, a struś – największym z ptaków. Rozwojowi tych gatunków sprzyjał także fakt, że największy wróg wszystkich zwierząt – człowiek, zagarniający coraz większe połacie ziemi pod uprawy rolne – dotarł na wschodnioafrykańskie wyżyny stosunkowo późno.

…i safari po parkach narodowych
Nawet jeśli największą gratką dla uczestnika safari jest widok polujących drapieżników, to każde safari, dające możliwość obserwowania żyjących na wolności dzikich zwierząt, jest już wyjątkową atrakcją turystyczną. Zwierzęta przyzwyczaiły się do widoku ludzi, tym bardziej że nie grozi im z ich strony żadne niebezpieczeństwo. Zdarza się, że podczas safari słonie podchodzą do mikrobusów, a żyrafa jest na tyle blisko, że w obiektywie aparatu mieści się tylko jej szyja.
Ilość zwierząt w poszczególnych parkach uzależniona jest od pory roku. Od lipca do września w parku Masai Mara można obserwować migracje zwierząt.
Światową sławę zdobyły kwatery przygotowane dla uczestników safari w parkach narodowych – camps i lodges. Camps (obozowiska) są wyposażone w namioty utrzymane w stylu z początku XX wieku. Są one oczywiście znacznie bardziej komfortowe, a nawet luksusowe. Goście mają do dyspozycji prysznice, WC i najlepszą obsługę. Jednym z najładniejszych obozowisk jest Governors Camp w Parku Narodowym Masai Mara. Przebywający w namiotach turyści mogą nocą słuchać odgłosów zwierząt, które dochodzą z oddali. Lodges to ośrodki składające się z domków. Każdy z nich ma swój indywidualny charakter, a standardem zadowoli nie jednego wymagającego gościa.

Informacje od A do Z

Banki i wymiana pieniędzy
Jednostką monetarną Kenii jest szyling kenijski (Kes), który dzieli się na 100 centów (cents). W obiegu są monety miedziane o nominałach 5 i 10 centów, monety niklowe o nominałach 50 centów, 1, 5, 10 i 20 szylingów oraz banknoty o nominałach 50, 100, 200, 500 i 1000 szylingów.
W centrum Mombasy i na wybrzeżu jest wiele banków. Otwarte są one od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00–12.30, a w soboty, w godzinach 9.00– 11.00. Barclay's Bank czynny jest także popołudniami. Pieniądze można również wymienić w hotelu, jednak kursy różnią się od bankowych.
Za udział w wycieczkach i safari można płacić w euro lub dolarach amerykańskich – gotówką, czekami podróżnymi i euroczekami oraz kartami kredytowymi Visa i Mastercard.
Walutę miejscową można wywozić z kraju do wartości 100 000 Kes. Wymiana szylingów kenijskich na walutę obcą możliwa jest w banku narodowym na lotnisku. Kurs jest tu jednak niekorzystny.

Filmowanie i fotografowanie
Materiały fotograficzne są droższe niż w Europie. Przy kupnie należy zwrócić uwagę na datę ważności. Nie należy filmować ludności miejscowej bez wyraźnego zezwolenia. Dumni Masajowie pozwalają się fotografować tylko za opłatą. Nie wolno fotografować: prezydenta państwa i jego rezydencji, flagi narodowej, wojska, policji, więzień, starego portu, ratusza w Mombasie, portu i dworców kolejowych.

Godziny otwarcia
Większość sklepów w Mombasie czynna jest od pn. do pt. w godz. 8.30–13.00 i 14.30–17.00, w sob.: 8.30–13.00. Bazary są czynne bez przerwy, do godziny 19.00 (także w weekendy).

Język
Kisuahili, ale językiem handlowym jest angielski.

Komunikacja
Autobus liniowy i Autobus hotelowy
Autobusy liniowe kursują co mniej więcej 30 minut drogą wzdłuż wybrzeża do Mombasy. Nie obowiązuje rozkład jazdy. O najbliższy przystanek prosimy zapytać rezydenta.
Większość hoteli dysponuje własnymi autobusami. Rozkład jazdy otrzymają Państwo w recepcji.
Ze względów bezpieczeństwa odradzamy korzystanie z matatusów – wieloosobowych, prywatnych taksówek, których stan techniczny pozostawia zwykle wiele do życzenia.

Taksówki
W Mombasie jest wiele przedsiębiorstw taksówkowych. Taksówki Mercedes firmy Kenatco oraz taksówki London na dworcu kolejowym, lotnisku i częściowo na parkingach hotelowych, mają stałe ceny przejazdów. W przypadku taksówek innych firm cenę przejazdu należy ustalić przed rozpoczęciem jazdy.

Wynajem samochodu
Wszelkie informacje na ten temat otrzymają Państwo od rezydenta.

Napięcie w sieci
Wynosi zazwyczaj 220 V. Będą Państwu potrzebne specjalne wtyczki-przejściówki, które za niewielką kaucją można otrzymać w recepcji.

Napiwki
Również w Kenii są one formą wyrażania wdzięczności za usługi. Bagażowy oczekuje zwykle ok. 20 Kes, pokojowy – ok. 200 Kes tygodniowo, tyle samo kelner podający do stołu. Dla kierowców-przewodników safari należy liczyć 180–200 Kes dziennie od osoby.

Na plaży
Prosimy pamiętać, że opalanie topless jest w Kenii zakazane przez policję. Niedozwolony jest także naturyzm.

Napoje
Piwo (ok. 100 Kes), napoje bezalkoholowe (ok. 60 Kes). Do niedrogich lokalnych win należą: wino z papai (ok. 450 Kes/butelka), wino Naivasha i Plumrose (ok. 800 KES/butelka). Pozostałe wina pochodzą z importu i kosztują od 1000 Kes. Drinki, np. gin z tonikiem kosztują ok. 180 Kes.

Ochrona zagrożonych gatunków
Absolutnym zakazem objęty jest wywóz kości słoniowej, trofeów zwierzęcych i skór. Zabrania się również wywozu małży i korali. Małże podlegają ochronie ze względu na właściwość tworzenia piasku. Gorąco prosimy, aby przyczynili się Państwo swoim zachowaniem do ochrony rafy koralowej i związanego z nią środowiska.

Poczta
Główny urząd pocztowy w Mombasie mieści się przy Digo Road, a jego filia przy Moi Avenue. Godziny otwarcia: pn.–pt.:, 8.30– 12.00 i 14.00–17.00. W sob. – tylko przed południem.  Znaczki pocztowe można również kupić we wszystkich recepcjach i w sklepikach hotelowych. Ponieważ opłaty pocztowe często zmieniają się, prosimy zapytać rezydenta o ich aktualną wysokość. Przesyłki lotnicze należy opatrzyć dopiskiem „Airmail” oraz „Poland”. Czas dostarczenia poczty do Europy wynosi ok. tygodnia.
Telegram można nadać zarówno na poczcie, jak i w recepcji hotelowej. Ich dostarczenie trwa jednak dość długo (ok. 2 dni). Koszt: ok. 60 Kes/słowo.

Pomoc lekarska
W każdej chwili, za pośrednictwem recepcji hotelowej, mogą Państwo wezwać lekarza. Wizyta u chorego kosztuje ok. 2000– 3000 Kes. Dokładnych informacji udzieli Państwu rezydent. Rachunek za usługę medyczną należy uiścić w gotówce. Posiadając prywatne lub ponadobowiązkowe ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą, należy poprosić lekarza o wystawienie szczegółowego rachunku, co umożliwi późniejszą refundację kosztów.

Uwaga: słońce!
Warto przypomnieć kilka ważnych reguł dotyczących przebywania na słońcu: 

  • należy stopniowo przyzwyczajać skórę do silniejszego promieniowania. W pierwszych dniach najlepiej nie wystawiać skóry na silne promienie słoneczne 
  • skórę nieprzyzwyczajoną do słońca należy okryć lekką odzieżą lub stosować krem z silnym filtrem przeciwsłonecznym. Nie wolno przekraczać podanego na opakowaniu czasu ochrony
  • należy unikać słońca w południe i przestrzegać sjesty 
  • zawsze należy szukać cienia, a na słońcu przebywać tylko wtedy, gdy jest to nieuniknione

Ochrona przed komarami i zapobieganie malarii
W wielu hotelach nad łóżkami zawieszone są moskitiery (w razie potrzeby można je wypożyczyć w recepcji). Prosimy z nich korzystać!
Dobrą ochroną przed ukłuciami komarów jest noszenie wieczorem długich spodni i koszul/bluzek z długimi rękawami.
Warto zabrać ze sobą środki odstraszające komary i chroniące przed ukłuciami (Autan, Off i in.).

Flying Doctor Service
Podczas safari wykupionego za pośrednictwem TUI, mają Państwo zapewnioną bezpłatną pomoc lekarską, a jeśli zajdzie taka potrzeba, zostaną Państwo przewiezieni samolotem do szpitala w Nairobi.

Przedmioty wartościowe
W sejfie hotelowym należy zdeponować nie tylko pieniądze, ale także biżuterię i dokumenty. Zgodnie ze zwyczajem panującym na całym świecie, właściciele hoteli w Kenii nie odpowiadają za rzeczy skradzione z pokoju lub na terenie hotelu.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne
Ambasada RP: Kabarnet Road,
Nairobi, P.O. Box 30086
tel.: 0-2542/566288/9,
faks: 0-02542/562588

Telefon
Rozmowy z Europą łączone są satelitarnie. Jakość połączenia jest najczęściej bardzo dobra. Trzyminutowa rozmowa z Europą kosztuje ok. 1500–2500 Kes.

Uwaga!
Idąc na plażę lub poruszając się po mieście czy po kraju, należy mieć przy sobie tylko tyle pieniędzy, ile rzeczywiście będzie potrzebne. Również tutaj zdarzają się kradzieże, a zbyt lekkomyślne obchodzenie się z portfelami, kamerami itp. może stać się przyczyną kłopotów i niepotrzebnie zepsuć Państwu urlop.

Woda pitna
Radzimy używać wody wodociągowej tylko do mycia zębów. W prawie wszystkich hotelach przygotowano dla gości termosy z filtrowaną wodą. Polecamy wodę niegazowaną, którą można dostać w każdym barze hotelowym.

Restauracje i dyskoteki
Restauracje
Jahazi Grill – hotel Serena Beach. Przytulna restauracja na plaży. Owoce morza i dania mięsne.
Aquamarine – przy Mtwapa Creek; pięknie położona nad morzem. Wyśmienita kuchnia, Owoce morza, dania rybne i mięsne; również kuchnia orientalna.
Claudio's – doskonała kuchnia włoska i owoce morza, przy zatoce Mtwapa, ok. 20 km na północ od Mombasy.*
Imani-Dau – Severin Sea Lodge. Stylowo urządzona restauracja na arabskim żaglowcu. Specjalność kuchni: krewetki Lamu i homary.*
Jungle Village – Bamburi. Kuchnia międzynarodowa, oryginalna atmosfera.
Nyali Golf Club – Minar Restaurant – klimatyzowana restauracja z wyśmienitą kuchnią indyjską.
Tamarind – najbardziej znana restauracja w Mombasie, z romantycznym widokiem na zatokę Tudor i starówkę. Przyjemna atmosfera. W karcie dań: mięsa, ryby, owoce morza.*
Shenai – elegancka, w pełni klimatyzowana restauracja przy ulicy Mungano. Dania północnoindyjskie – egzotyczne i smaczne. Warto zasięgnąć porady szefa kuchni (po angielsku). Uwaga: bez napojów alkoholowych.*
Oversas – restauracja chińska w City, przy Moi Avenue. Prosto urządzona, ale uważana przez znawców za najlepszą restaurację w mieście.
Ali Barbours – Diani Beach, centrum. Dobra restauracja w naturalnej grocie skalnej. Już przez wzgląd na tak osobliwą lokalizację wizyta tutaj będzie prawdziwym przeżyciem.*
* Uwaga: w restauracjach oznaczonych gwiazdką zalecana jest rezerwacja miejsc.

Kasyna
International Casino – hotel Oceanic, Mombasa
Florida Casino – w klubie nocnym Florida, Mombasa
Nyali Beach Hotel – hotel Nyali Beach w Nyali
Leisure Lodge – hotel Leisure Lodge, południowe wybrzeże/Diani
Diani Reef Grand Hotel – południowe wybrzeże/Diani
Tamarind Casino – w Nyali, tuż obok restauracji Tamarind

Upominki, upominki
Wybierając się na zakupy, np. na bazar czy chcąc kupić coś od sprzedawcy na plaży, warto jest się trochę potargować. Można w ten sposób uzyskać do 50% obniżki.
Kupić można przede wszystkim rzeźby. Do najbardziej cenionych należą te wykonywane przez plemiona Kamba i Makonde.
Kamba rzeźbią przede wszystkim maski i małe posążki w mahoniu. Rzeźbią w nim także zwierzęta. Rzeźby te są tanie, ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że tylko niektóre z nich przewyższają kunsztem produkt seryjny.
Oryginalniejsze są rzeźby Makonde. To pochodzące z Mozambiku plemię rzeźbi przede wszystkim w hebanie. Powstają z niego figurki kobiet, maski do tańców rytualnych, kolumny Ujamaa i family trees – fantazyjnie splecione figurki ustawione w kręgu lub jedne na drugich.
Przy wykorzystaniu jaśniejszej kory i osobliwych kształtów korzeni rzeźbione są maski, popiersia i stylizowane zwierzęta.
Nie ma chyba handlarza, który nie miałby u siebie wyrobów ze steatytu (soapstone). Oprócz figur zwierzęcych, szachów i wielu przedmiotów codziennego użytku, wykonanych z różowobeżowego kamienia, znajdą Państwo również abstrakcyjne kształty, wywodzące się z zachodniej Afryki.
Na rynku pamiątek popularne są również oszczepy Masajów. Można je rozłożyć na mniejsze części, co ułatwia transport. Dużym wzięciem cieszą się także masajskie ozdoby z pereł, noszone przez kobiety na szyi i plecach. Całkiem ładne są także szmaciane lalki wytwarzane przez ludy wędrowne.
W Kenii od kilku lat wykonuje się także pochodzące z Indonezji batiki.
Panie cenią sobie kanga jako praktyczny strój na plażę. Materiały bawełniane w fantazyjne wzory zawiązuje się powyżej piersi i... już można iść na drinka do baru. Tradycyjna szata dla mężczyzn nazywa się kikoi.

Safari
Czerwone słonie
Park narodowy Tsavo (East). Jednodniowe safari autobusem.
Program w skrócie: trasa o długości 100 km wiodąca z Mombasy do Nairobi aż do Buchuma Gate. Safari. Obiad w Voi-Lodge. Popołudniowe safari i powrót na wybrzeże.
Niedrogie safari połączone z obserwacją zwierząt, których ilość i częstotliwość występowania są trudne do przewidzenia.

Hotel na palach Shimba
Noc w parku narodowym Shimba Hills
Program w skrócie: po południu wyjazd na wzgórzą Shimba Hills, do hotelu na palach. Na zielonej wyżynie, pośród tropikalnych lasów żyją m.in. bawoły, słonie, niezwykle rzadka odmiana antylopy szablastej oraz lamparty, które jednak niechętnie pokazują się turystom. Obserwowanie zwierząt ze stanowiska na wodzie, rano safari. Przed południem powrót do hotelu. Fakultatywnie: obserwacje ptaków.
Idyllicznie usytuowane kwatery, wspaniały krajobraz. Nieduże safari w pobliżu wybrzeża. W cenę wliczony nocleg, kolacja i śniadanie. Informacje dotyczące safari
• Polecamy Państwu safari z noclegiem. Kwatery są pięknie położone i mają swoją niepowtarzalną atmosferę. W części są oświetlone wodopoje, przy których nawet nocą można obserwować zwierzęta.
• Wieczorem i wczesnym rankiem jest najczęściej chłodno. Radzimy zabrać sweter i długie spodnie.
• Obserwacje zwierząt: poranne safari zaczyna się zwykle o 6.30 i trwa do ok. 9.00. Następna tura trwa od 10.00 do południa. Popołudniowe safari rozpoczynają się o ok. 15.30 i trwają do 18.30. O zmroku wszystkie pojazdy muszą wrócić do kwater. Nocne safari nie są dozwolone w parkach narodowych.
• Wioski Masajów: po drodze do Amboseli i Masai Mara leżą Manyattas. Kierowcy mają polecenie zatrzymać się tam tylko na wyraźne życzenie uczestników. Dlatego prosimy poinformować kierowcę o Państwa zamiarze. Za wizytę i ew. zdjęcia należy się zapłata.
• Zastrzegamy sobie możliwość zmian trasy safari ze względu na warunki pogodowe.
• Ważne: przy rezerwacji safari z przelotem w Pollman's Tours w cenie zawarte jest ubezpieczenie na wypadek rezygnacji z podróży w przypadku choroby.
• Za organizację i przebieg safari oraz wycieczek odpowiedzialna jest kenijska agencja turystyczna Pollman's Tours and Safaris Ltd.
• Przy wszystkich wycieczkach oferowanych przez naszą lokalną agencję istnieje obowiązek ubezpieczenia od szkód osobowych i materialnych.

Propozycje wycieczek indywidualnych
Mombasa – zwiedzanie miasta
Miasto to jest interesujące przede wszystkim ze względu na obecność wielu kultur, jakie się tutaj zadomowiły. Przeszłość kolonialna ożywa w Forcie Jesus. Miłośnicy lokalnych targowisk będą mogli zebrać zupełnie nowe doświadczenia. Spacer po starówce i zwiedzanie głównych pasaży handlowych pozwoli Państwu najlepiej poznać tę charakterystyczną wschodnioafrykańską mieszankę kulturową, powstałą z wpływów arabskich, afrykańskich, indyjskich i europejskich.
Uwaga: ze względów bezpieczeństwa odradzamy samotne spacery po Mombasie. Podczas zwiedzania lepiej zostawić biżuterię i przedmioty wartościowe w sejfie hotelowym. Nie należy też nosić zbyt skąpych strojów, a chcąc kogoś sfotografować, należy zapytać wcześniej o zgodę.
Turyści spędzający urlop nad morzem mogą stosunkowo wygodnie dostać się do Mombasy autobusem liniowym lub taksówką.
Jeśli zdecydują się Państwo na taksówkę, radzimy pojechać do Fortu Jesus i stamtąd rozpocząć zwiedzanie.

Fort Jesus
Historia twierdzy pozwala zobaczyć, jakie narody miały wpływ na wschodnią Afrykę: pod koniec XVI wieku Portugalczycy wybudowali fort, który miał być podporą w trakcie wypraw do Indii oraz twierdzą chroniącą ich przed Arabami. W latach 1631–32 sułtan Mombasy bezskutecznie oblegał bastion. Na przełomie wieków XVII/XVIII fort dostał się w ręce sułtana Omanu, później rządzili nim lokalni władcy. Od roku 1823 nad Mombasą ponownie zapanowali sułtani Omanu i Zanzibaru. W 1875 roku Anglicy zbombardowali fortecę, a w latach 1895–1958 mocne mury służyły za brytyjskie więzienie.
W muzeum znajdują się eksponaty dokumentujące historię handlu: chińskie wazy i pojemniki pochodzące z wraku statku, który zatonął u wybrzeży Mombasy na przełomie XVII/XVIII wieku, a także świadectwa wpływów kultur: arabskiej i afrykańskiej.

Stary port
W drodze do starego portu mijają Państwo starówkę. Od grudnia do kwietnia można tu zobaczyć w porcie jeden ze starych statków handlowych, które jeszcze przed 20 laty tłoczyły się w porcie. Wraz z północno-wschodnim monsunem do portu spływają statki, napędzane w wielu przypadkach silnikami diesla i obładowane suszonymi rybami, daktylami, dywanami, drewnem namorzynowym, owocami i drobnicą. Południowo-zachodni monsun sprawia, że odpływają znów w swoje rodzinne strony, do lamu, Somalii i południowej Arabii.

Starówka
Wychodząc z portu na prawo, znajdą Państwo po lewej stronie ulicy sklepik perfumiarza, który miesza zapachy bez pomocy zakazanego muzułmanom alkoholu. Jeśli uda się Państwu spotkać rudobrodego właściciela, opowie on wam o swoim sklepie i zaprezentuje próbki perfum.
Warto zostawić sobie trochę czasu na spacer po uliczkach starówki. Prosimy zwrócić uwagę na detale architektoniczne oraz wystające balkony z rzeźbionymi elementami lub okute metalem drzwi. Po drodze zobaczą Państwo zapewne otwarte zakłady rzemieślnicze, w których powstają meble i zdobione mosiądzem drzwi.
Najczęściej pojawiające się szyldy to: 'Trading, Dealer in…, Direct importers, Wholesalers, Specialist in…'. Są to zwykle stare firmy handlowe, których początki sięgają rejsów handlowych w trójkącie wschodnia Afryka–południowa Arabia–Persja/Indie.

Municipal Market
W drodze na targ mijają Państwo ulicę handlarzy tekstyliami (Langoni Road). Podczas odwiedzin w hali targowej będą Państwo mieli okazję poznać wszystkie owoce, warzywa i aromaty Afryki. Naprzeciwko głównego wejścia mieści się Barclay's Bank, a po jego lewej stronie znajduje się stacja benzynowa.

Główne pasaże handlowe:
W rejonie ulic Digo Road – Moi Avenue – Jomo Kanyatta Road – Kwa Shibu Road znajdą Państwo pasaże handlowe nowego miasta.

Targ Mwembe Tayari:
Kto ma ochotę zwiedzić starą ulicę handlową, powinien wybrać się na targ Mwembe Tayari. Można tu zobaczyć kosze pełne soczewicy, góry ananasów i piramidy pomidorów. Sprzedawcy krążą po półokrągłej ulicy otwartymi wozami z towarem.

Powrót do kraju
Wszystko dobre, co się dobrze kończy.
Przed wyjazdem z hotelu należy pamiętać o:
• wyjęciu z sejfu hotelowego zdeponowanych w nim rzeczy
• przymocowaniu do bagażu etykietek z imieniem i nazwiskiem
• opuszczeniu pokoju zazwyczaj do godziny 12.00, tak aby pozostawić obsłudze hotelu czas na przygotowanie pokoi dla nowych gości
• uregulowaniu rachunku w recepcji
• sprawdzeniu godziny wyjazdu z hotelu na tablicy informacyjnej lub w niemieckiej teczce TUI 'Rückreise'.

Przepisy celne
Dozwolony wwóz towarów wolnych od cła do Polski.

Wyroby tytoniowe
250 papierosów lub 50 cygar, lub 250 g tytoniu, lub każdy z tych towarów w odpowiednich proporcjach.

Alkohol i napoje alkoholowe
1 litr wysoko procentowego alkoholu powyżej 22% obj. lub 2 litry wyrobów winiarskich i 5 litrów piwa.

Inne towary
Rzeczy zwyczajowo traktowanych jako upominki do wartości całkowitej 175 E (osoby powyżej 18 l.) – w tym wyrobów spirytusowych oraz napojów alkoholowych innych niż wyroby winiarskie i piwo – nie więcej niż 1 l, piwa – nie więcej niż 2 l, wyrobów tytoniowych – nie więcej niż 100 sztuk papierosów albo nie więcej niż 25 sztuk cygar lub do 100 g tytoniu; do 90 E (osoby poniżej 18 l.) – z pominięciem napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych« Powrót


Kenia - SPIS OFERT

Wczasy
1. HOTEL BAMBURI BEACH 
2. HOTEL GIRIAMA BEACH 
3. HOTEL KENYA BAY  
4. Hotel Kilifi Bay Resort 
5. HOTEL NEPTUNE BEACH RESORT +
6. HOTEL PALM BEACH / CORAL BEACH +
7. Hotel Reef +
8. HOTEL SCHANZU / PARADISE BEACH 
9. HOTEL SOUTHERN PALMS 
10. HOTEL SUN&SAND BEACH RESORT +
11. HOTEL TIWI BEACH 
12. HOTEL VOYAGER BEACH 

Wypoczynek i zwiedzanie
1. KENIA - POWITANIE Z AFRYKĄ 16 DNI 
2. KENIA 8 DNI 
3. POWITANIE Z AFRYKĄ objazd + wypoczynek

Wycieczki objazdowe
1. KENIA - SAFARI W CIENIU KILIMANDŻARO I MT. KENYA 9 DNI 
2. KENIA CLASSIC 9 DNI 
3. KENIA I TANZANIA - SAFARI 9 DNI 


 
 Code and design by new4mat.com  Organizator  |  Administrator  

STRONA GŁÓWNA | BIURO PODRÓŻY | AGENCI | DOKUMENTY | KONCESJE | GALERIA | WKRÓTCE | TAPETY | INFO | KONTAKT

 Wyszukiwanie ofert   Strefa dla agenta   Oferty dnia   Oferty First-time   Oferty Last-minute   Opisy krajów   Hotele - wczasy   Hotele - zwiedzanie   Ośrodki studenckie   Ośrodki młodzieżowe   Opisy wycieczek   Konferencje i szkolenia   Wycieczki objazdowe   Wycieczki szkolne   Zielone szkoły   Pielgrzymki   Bilety lotnicze   Plany lotnisk   Bilety autokarowe   Wynajem autokaru   Ubezpieczenia   Warunki ubezpieczenia   Warunki uczestnictwa   Przewodniki   Pogoda na WP   Informacje dla Polaków za granicą