Menu


 Najpopularniejsze

Wycieczki sezon zimowy samolot
Kuba Zobacz
Kenia Zobacz
Paryż, Francja Zobacz

Kraje i regiony
Chorwacja Zobacz
Egipt Zobacz
Polska Zobacz
Tunezja Zobacz
Włochy Zobacz

 Polecamy strony
 Opis Kraju - Dominikana

Najpopularniejsze wyszukiwania
1.7.12%Chorwacja Zobacz »
2.3.42%Egipt Zobacz »
3.3.39%Polska Zobacz »
4.3.14%Tunezja Zobacz »
5.2.21%Włochy Zobacz »

  Lista regionów
»  Dominikana  «


Lato Zobacz opis zimowy » 

zobacz oferty>>

Dominikana

Dominikana

Dominikana

Dominikana - białe, bajeczne plaże w cieniu palm, bujna roślinność, kultura i rytm Merengue


Wybierzcie się Państwo w podróż śladami Kolumba i odkryjcie drugą co do wielkości wyspę Antyli. Czekają tu na Was niekończące się gaje palmowe, tereny górzyste w głębi wyspy, przepiękne białe plaże oraz ciepłe przyjęcie ze strony pełnych radości życia mieszkańców Dominikany.

Proszę wybrać region z prawego menu 

Mogą się Państwo rozkoszować wypoczynkiem na rajskich plażach w Punta Cana, tańczyć Merengue aż do wschodu słońca, uprawiać surfing w jednym z najlepszych akwenów na świecie, zagrać w golfa na najpiękniejszych polach golfowych na wyspie, udać się na wędrówkę w głąb lądu i podziwiać najwyższy szczyt Karaibów Pico Duarte. Zarówno turyści zainteresowani bogatą przeszłością dawnej kolonii - Hispanioli, jak i preferujący aktywny wypoczynek znajdą na Dominikanie wymarzone miejsce do spędzenia urlopu.

Dominikana - informacje praktyczne

Dominikana

Dominikana

Stan: czerwiec 2002 (PUJ/POP/06/02). Zastrzegamy sobie możliwość zmian.

Witamy na Dominikanie

Punta Cana i najbliższe otoczenie
Charakterystycznymi elementami krajobrazu wschodniego wybrzeża Dominikany są plantacje trzciny cukrowej i rozległe pastwiska. Aby zapewnić rozwój tym dwóm podporom krajowego rolnictwa, wykarczowano olbrzymie powierzchnie lasów. Wybrzeże zdominowane jest przez plaże i małe, porośnięte palmami zatoczki. Najbliższą Punta Canie miejscowością wybrzeża jest Higuey. Spacer na odcinku od stacji benzynowej do bazyliki przekona Państwa o tym, że mieszkańcy miasta prowadzą skromne życie. W większości utrzymują się z drobnego handlu. W mieście warto obejrzeć bazylikę, którą wybudowano jedynie z datków ludności, kościół przy Plaza del Oriente, pochodzący z XVI wieku. Można także wybrać się na targ, gdzie sprzedaje się mięso, warzywa i owoce.
 
Puerto Plata i najbliższe otoczenie
Na Playa Dorada życie zdominowane jest przez przemysł turystyczny. Można tu uprawiać sporty wodne, opalać się i kąpać, a wieczorem bawić przy egzotycznych rytmach. Więcej okazji do zaznajomienia się ze stylem życia rdzennych mieszkańców Dominikany mają turyści spędzający urlop w nowej dzielnicy miasta, Sosua. Są tutaj mniejsze hotele, pensjonaty i restauracje, a w pobliżu znajduje się mała wioska Charamicos. Podczas spaceru po wiosce można podziwiać kolorowe domy jej mieszkańców i zobaczyć, jak wygląda ich życie codzienne. Przybyszów zaskakuje przede wszystkim wszechobecny spokój. Pośpiech jest na Dominikanie obco brzmiącym słowem, co jest zupełnie zrozumiałe. Upały i duża wilgotność powietrza nie zachęcają ani do pośpiechu, ani do nadmiernego wysiłku. Największą przyjemnością na Dominikanie jest możliwość podziwiania bujnej, tropikalnej roślinności. Jak okiem sięgnąć, wszędzie rosną pięknie kwitnące bugenwile, żywopłoty z ketmii, a komu uda się zobaczyć kwiaty Poinciana regia, ten szybko nie zapomni ich żywej czerwieni. Bogactwo tutejszych kwiatów jest doprawdy zaskakujące. Osoby zainteresowane botaniką, a zwłaszcza roślinami ozdobnymi, będą miały okazję poznać wiele nowych gatunków roślin.

W głębi wyspy:tropikalne owoce i bujna zieleń
Prawdziwe życie mieszkańców Dominikany można poznać dopiero wtedy, gdy wybiorą się Państwo na wycieczkę w głąb wyspy. Zwłaszcza w dolinie Cibao ujawnia się bogactwo tropikalnych owoców i roślin użytkowych. W pobliżu wiosek rosną bananowce. Oprócz znanych nam gatunków tych owoców są i takie, które jada się tylko po ugotowaniu lub upieczeniu. W przydomowych ogródkach uprawia się często drzewa mango lub pomarańcze. Nie do pomyślenia byłoby, gdyby w wiejskim krajobrazie zabrakło rodzimego chlebowca. Niezbyt smaczne na surowo owoce gotuje się lub smaży. Dopiero w takiej postaci uchodzą one tutaj za przysmak. Do codziennego jadłospisu należą także rośliny bulwiaste: juka, ziemniaki i bataty. Z mięs, oprócz bardzo popularnej wieprzowiny, jada się także drób (kurczaki). Na wsi niemal każda rodzina hoduje stadko kur i koguta. Zwierzęta gospodarskie karmi się owocami z palmy królewskiej. Statystyki mówią, że około połowa mieszkańców Dominikany pracuje w rolnictwie, przy czym najważniejszym produktem eksportowym tego wyspiarskiego kraju jest trzcina cukrowa. Trzcina, do której zbiorów angażuje się robotników haitańskich, rośnie głównie na wschodzie wyspy i w okolicach San Juan. Z Dominikany eksportuje się także ananasy i kawę oraz kakao, uzyskiwane z owoców wielkości pięści rosnących na niepozornych drzewkach. Spore znaczenie ma także uprawa ryżu i pomarańcz.

Ludność: wysoki przyrost i nierówny podział gruntów
Jedną z bolączek Dominikany i innych państw Ameryki łacińskiej jest podział gruntów. Mimo starań o reformę wsi, 3/4 wszystkich gospodarstw wiejskich stłoczonych jest na zaledwie 13% powierzchni kraju. 0,2% ludności stanowią wielcy posiadacze ziemscy, którzy skupiają w swoich rękach 50% gruntów uprawnych. Jeśli dodamy do tego szybki przyrost naturalny, okaże się, że sytuacja taka może stać się wkrótce zarzewiem konfliktów. Dominikana liczy sobie obecnie prawie 8 milionów mieszkańców. Jeszcze przed niespełna 25 laty było ich o połowę mniej. Ogromną gęstość zaludnienia ma stolica Dominikany. Jeszcze w 1970 roku zamieszkiwało ją 870 tysięcy ludzi. Dziś liczba ta szacowana jest na dwa miliony. Większość mieszkańców Dominikany stanowią Mulaci (70%), mniejszość stanowią biali (20%) i Murzyni (10%). Pradawni mieszkańcy Dominikany wywodzący się z indiańskiego plemienia Ciboney i Subtaino wymarli na skutek ataków ze strony zdobywców i sprowadzonych przez nich nowych chorób.

Santo Domingo: odrestaurowana starówka i grób Kolumba
Stolica Dominikany Santo Domingo oddalona jest wprawdzie od największych centrów turystycznych, ale mimo to warto ją odwiedzić. Santo Domingo ma wiele do zaoferowania turystom zainteresowanym historią. Jest to bowiem pierwsza stolica Nowego Świata. Budowle w Centro Colonial powstały w zaledwie kilka lat po odkryciu tej części świata w roku 1492. W połowie lat 50. XX wieku rozpoczęto renowację historycznych budowli. Starówka Santo Domingo przypomina obecnie andaluzyjskie miasteczko. Alkazar - siedziba rządu hiszpańskich gubernatorów - został wybudowany w 1511 roku. Obecnie mieści się tutaj muzeum z meblami z tamtych czasów. Przez Calle de las Damas dojdą Państwo do katedry, będącej doskonałym przykładem architektury późnogotyckiej. Centralnym punktem pierwszego wybudowanego z kamienia kościoła Nowego Świata jest grób Kolumba. Zgodnie z życzeniem odkrywcy Ameryki, który zmarł w roku 1506 w hiszpańskim Valladolid, jego zwłoki zostały w 1544 roku przewiezione do katedry w Santo Domingo. Jednak kiedy 255 lat później wyspa przeszła w ręce Francuzów, jego szczątki wyjęto podobno z grobu rodzinnego i przewieziono najpierw do Hawany, a następnie z powrotem do Hiszpanii. W roku 1877 robotnicy zatrudnieni przy renowacji grobowca odkryli sarkofag z napisem: "Pamięci słynnego i wielce cenionego Don Cristobala Colon". Z okazji pięćsetlecia odkrycia Ameryki szczątki Kolumba złożono w nowym grobowcu Faro de Colon.

Banki i wymiana pieniędzy
Jednostką monetarną Dominikany jest peso (R. D. $.). Banknoty występują w nominałach 10, 20, 50, 100, 500, 1000, 2000, monety w nominałach 1 i 5 peso oraz 5, 10, 25 i 50 cents.
Pieniądze można wymienić w bankach i kantorach wymiany oraz w niemal wszystkich recepcjach hotelowych.
Prosimy pamiętać, że wymiana pieniędzy poza uprawnionymi do tego punktami jest zabroniona i karalna.
Karty Visa i Mastercard honorowane są w Banco Popular, zaś American Express w Banco de Progresso.
Pod koniec pobytu radzimy wymienić tylko niezbędną ilość pieniędzy, ponieważ wymiana waluty krajowej na obcą jest problematyczna i nieopłacalna.

Czas
Różnica czasu wynosi latem minus 6 godzin, zimą minus 5 godzin.

Godziny otwarcia
Sklepy czynne są z reguły w godzinach 9.00-12.00 i 14.00-18.00. W centrach wypoczynkowych sklepy czynne są bez przerwy w godzinach 9.00-20.00.

Informacja turystyczna
W Republice Dominikany nie ma punktów informacji turystycznej, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni w Europie.

Klimat
Tropikalny. Wiatry znad morza łagodzą gorący i wilgotny klimat wybrzeża. Okres największych upałów: od maja do października, temperatury dzienne wynoszą 30-35st.C przy dużej wilgotności powietrza. Pora deszczowa (krótkotrwałe, ale intensywne opady deszczu): od maja do września. W miesiącach zimowych (pora sucha) przeciętna temperatura w ciągu dnia wynosi 24-28st.C.

Nabożeństwa kościelne
Punta Cana: w każdą niedzielę o godzinie 18.00 w kościele niedaleko Barcelo Bavaro Casino. Puerto Plata: kościół San Felipe przy Central Park. Pn.-sob. o godz. 6.30 i 17.30, w nd. o 6.30, 8.30, 10.00 i 17.30 (nabożeństwa odprawiane są w języku hiszpańskim).

Napięcie w sieci
Wynosi wszędzie 110 V. W niektórych hotelach konieczne będzie skorzystanie z przejściówki, którą można kupić w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego (hiszp. ferreteria) lub w sklepach hotelowych.

Odzież
Przez cały rok potrzebna jest lekka, łatwa do prania, przewiewna odzież. Wieczorami (od listopada do lutego) i w pomieszczeniach klimatyzowanych radzimy zakładać sweter lub lekką kurtkę. Przez cały rok należy mieć również przy sobie płaszcz przeciwdeszczowy i nakrycie głowy chroniące przed słońcem. Kurtki i swetry przydadzą się także podczas wycieczek górskich (szczyt Pico Duarte ma wysokość 3175 m n.p.m.).

Ostrożności nigdy za wiele
Idąc na plażę lub zwiedzając okolice, należy mieć przy sobie tylko tyle pieniędzy, ile rzeczywiście będzie potrzebne. Również tutaj nieostrożne obchodzenie się z torebkami, portfelami, kamerami/aparatami fotograficznymi itp. może skończyć się kradzieżą. Jeśli tylko jest do dyspozycji sejf, należy zdeponować w nim pieniądze, przedmioty wartościowe, paszporty i bilety lotnicze. Podobnie jak na całym świecie, tak i na Dominikanie właściciele hoteli nie ponoszą odpowiedzialności za kradzież rzeczy wartościowych pozostawionych w pokojach hotelowych.

Poczta
Opłaty pocztowe na listy i karty wysyłane do Europy rosną w dość szybkim tempie. Obecnie obowiązują opłaty:
karty pocztowe  ok 15. peso
listy ok. 15 peso
przesyłki ekspresowe ok. 35 peso
 
Na kopercie lub karcie należy koniecznie umieścić dopisek "Po avion" lub "Air mail" oraz "Polonia" Polska.
Dostarczenie przesyłki może trwać nawet do 6 tygodni.

Policja
Higuey tel. 5 54 22 30
Puerto Plata tel. 5 86 23 31
 tel. 12 00 35 00 (policja dla turystów)
Sosua  tel. 5 71 23 38
Samana tel. 2 40 60 22
 
Przedstawicielstwa dyplomatyczne
Konsul honorowy RP w Santo Domingo - La Ceiba 8, Bella Vista,
tel: 5 32 78 98.

Przy basenie i na plaży
Na plaży i przy basenie obowiązuje zakaz opalania się kąpieli i nago lub topless.

Taksówki
W hotelu prosimy zasięgnąć informacji na temat aktualnych opłat, pobieranych przez taksówkarzy. Jeśli hotel nie dysponuje tego typu informacjami, cenę najlepiej uzgodnić przed rozpoczęciem podróży lub poprosić o włączenie taksometru. Wybierając się w podróż taksówką, warto mieć na uwadze fakt, że pojazdy z reguły nie są ubezpieczone.

Telefon
Najwygodniej jest telefonować z hotelu. Prawie wszystkie duże hotele mają połączenia automatyczne bezpośrednio z pokoi. Telefonując do Polski, należy wybrać 0 11 48, następnie numer kierunkowy miasta bez poprzedzającego go zera i numer abonenta.
Biuro jednej ze spółek telekomunikacyjnych Dominikany, posiadające kabiny do rozmów międzynarodowych, znajdą Państwo w Punta Cana, w centrum handlowym Plaza Bavaro, oraz w Puerto Plata, w centrum miejscowości i przy Playa Dorada w centrum handlowym.

Woda pitna
Do mycia zębów można używać wody z wodociągu. Nie nadaje się jednak do picia. Polecamy kupno wody mineralnej, dostępnej w każdym kiosku hotelowym.
 
Pomoc lekarska
Lekarze i szpitale
W każdej chwili mają Państwo możliwość sprowadzenia do hotelu lekarza. Wystarczy zgłosić się do recepcji hotelowej.
Punta Cana: całodobowy dyżur lekarski w prawie wszystkich hotelach. Klinika Bavaro znajduje się w pobliżu lotniska. Dobrego stomatologa znajdą Państwo w centrum handlowym Plaza Bavaro (dr Claudia Daly).
Puerto Plata: całodobowy dyżur lekarski w hotelach Riu Resort oraz Plaza Playa Dorada. Znajduje się tutaj także prywatna klinika "Centro Medico Dr. Bournigal S.A."
Sosua: znajdują się dwie prywatne kliniki, prowadzone przez dr Garcie i dr Nelsona Gilla. W klinice dr Garcii przyjmuje także stomatolog.
Każda wizyta lekarska płatna jest gotówką. Sprowadzenie lekarza do hotelu kosztuje w przeliczeniu ok. 50 E.
Uwaga:
Osoby posiadające prywatne ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą muszą poprosić lekarza o wystawienie szczegółowego rachunku za wykonaną usługę. Tylko w takim przypadku będą mogły wystąpić w kraju o zwrot kosztów leczenia.
 
Apteki
Puerto Plata: znajduje się wiele aptek, w Sosusa w Calle Duarte, jak również na głównej ulicy obok stacji benzynowej Texaco (otwarta 24 godz./dobę) oraz w Charamicos naprzeciwko poczty. Całodobowa apteka w Puerto Plata: Farmacia Deleyte, ul. Johna F. Kennedy'ego, tel. 5 86 25 83.
Sosua: Farmacia San Rafael, stacja benzynowa Texaco, tel. 5 71 25 15.
Punta Cana: znajduje się wiele aptek (Farmacia Melo w Playa Caney).
Przy Ulicy Karaibskiej w RIU Resort; podstawowe leki można także kupić w sklepach hotelowych.
 
Zimne napoje
Jedną z częstych przyczyn dolegliwości żołądkowych są zbyt zimne napoje. Dlatego w upały nie należy pić schłodzonych lodem drinków i napojów. Najlepiej usunąć kostki lodu ze szklanki lub od razu zamówić napój bez lodu (hiszp. sin hielo).
Uwaga: słońce!
Warto przypomnieć kilka ważnych reguł dotyczących przebywania na słońcu:
* Należy stopniowo przyzwyczajać skórę do silniejszego promieniowania.
* Skórę nieprzyzwyczajoną do słońca należy okryć lekką odzieżą lub stosować krem z silnym filtrem przeciwsłonecznym.
* Należy unikać słońca w południe.
* Zawsze należy szukać cienia. Tak również można się opalić.
 
Pamiątki z Dominikany
- malarstwo i bursztyn
Oryginalny styl w malarstwie stworzyli malarze haitańscy, zainspirowani przez Rousseau i Gauguina, który spędził jakiś czas na Martynice. Ich naśladowców można spotkać również w Republice Dominikany. Jednakże, jak wszędzie, sztuka ta ma swoje blaski i cienie: oprócz oryginalnych tematycznie dzieł jest wiele jaskrawych "malowideł", produkowanych seryjnie na potrzeby turystów. Najczęstszym tematem jest wieś i dwuwymiarowe postaci ludzkie, wypełniające całe płótna. Dla wielu zaskakujący może być fakt, jak ogromną rolę w przemyśle pamiątkarskim odgrywa bursztyn (amber). W górach na północnym zachodzie kraju wydobywa się skamieniałą żywicę z drzew, która powstaje w podobnych warunkach klimatyczno-geologicznych, jak bursztyn bałtycki. Bursztyn dominikański występuje w kolorach od ciemnych do niebieskawych aż po jasną żółć. W Puerto Plata można zwiedzać muzeum bursztynu i na miejscu kupić biżuterię z bursztynem.
Posążki i maski wykonane z mahoniu lub zwykłego drewna z kolei świadczą o afrykańskich korzeniach mieszkańców wyspy. Ze steatytu natomiast wykonuje się ryby, posążki Buddy, słonie i figurki.
Artykuły użytkowe to głównie kapelusze i torby, z ogromną zręcznością wyplatane z liści palmy kokosowej.
Uwaga: Prosimy pamiętać, że np. krokodyle, żółwie i czarne koralowce znajdują się pod ochroną i wymienione są na liście gatunków chronionych na mocy konwencji waszyngtońskiej. Pamiątek wykonanych z chronionych zwierząt nie wolno wwozić do Polski. Zakaz ten dotyczy również stalaktytów/stalagmitów, dużych muszli, preparowanych ryb itp.
 
Posiłki i napoje
Pollo, koktajle i merengue
Narodowa kuchnia Dominikany nie może poszczycić się wieloma oryginalnymi daniami. Najpoważniejszą w niej rolę odgrywa pollo czyli kura. Spośród wielu sposobów przyrządzania mięsa kurzego warto wymienić kurę z ryżem (arroz con pollo). Ryż, który znajduje sobie coraz większe uznanie, jada się często zmieszany z czarną fasolą. Podstawą wielu rodzimych potraw są rośliny bulwiaste, takie jak juka, taro, bataty (słodkie ziemniaki) i korzeń yams. Spore znaczenie mają także owoce chlebowca, tych jednak próżno by szukać w menu lokali, do których zaglądają turyści. Częstym dodatkiem do dań, serwowanym w restauracjach położonych z dala od centrów handlowych, są gotowane banany. Na surowo owoce te mają ciemnozielony, prawie oliwkowy kolor. Banany gotuje się lub kroi w plasterki i smaży na tłuszczu.
W niektórych potrawach, jak np. w sanconcho - warzywach z mięsem, rozpoznać można smaki charakterystyczne dla dań hiszpańskich. Jeśli chodzi o śniadania, obecnie popularny wariant to mieszanka dominikańsko-amerykańska. Oprócz sezonowych owoców - najczęściej ananasów, pomarańczy i grejpfrutów - do wyboru są jajka (na życzenie: smażone, po wiedeńsku lub sadzone), smażony boczek lub gotowana szynka. Na Dominikanie, podobnie jak w całym rejonie Karaibów, do wyboru są najróżniejsze koktajle, przy czym najbardziej popularne są koktajle z najróżniejszych owoców i rumu.
Planters Punch składa się z tradycyjnego rumu, soku z cytryny, grenadiny i odrobiny gałki muszkatołowej.
Pina Colada to rum zmieszany z mlekiem kokosowym i ananasem.
Daiquiri - do lodu wlewa się sok z cytryny lub grejpfruta z cukrem i rumem. Odrobina Maraschino nadaje całości specyficzny smak.
 
Restauracje
Puerto Plata
Le Papillon - pomiedzy Maimon oraz Puerto Plata. Przyjemna atmosfera, kuchnia międzynarodowa
Acuarela - restauracja z wodospadami i strumieniem, międzynarodowa kuchnia
Jardin Suizo - bezpośrednio przy promenadzie Puerto Platas, kuchnia szwajcarska
Punta Cana
Captain Cook - restauracja rybna przy plaży "El Cortecito"
El Cortecito Inn - restauracja rybna przy plaży "El Cortecito"
Plaza Brisas Bavaro - tu znajdzie każdy to co lubi: m. in. kuchnia włoska, hiszpańska, meksykańska
 
Sport
Punta Cana
W wielu hotelach wschodniego wybrzeża czeka na Państwa bogata oferta sportowa. Można tu np. zagrać w tenisa, tenisa stołowego oraz uprawiać aerobik. Ponadto dostępne są takie dyscypliny, jak: żeglarstwo, surfing, nurkowanie powierzchniowe, wędkarstwo na otwartym morzu, jet-ski. W niektórych hotelach oferta sportowa jest wliczona w cenę.
Dla golfistów do wyboru trzy 18-dołkowe pola golfowe: Barcelo Bavaro-Resort, Cocotal przy hotelu Melia Tropical, Punta Cana Beach Resort.
Za opłatą można wybrać się także na wycieczkę konno po okolicy.
 
Playa Dorada
Można tu uprawiać windsurfing, nurkowanie powierzchniowe, wędkarstwo na otwartym morzu i jazdę konną. W ciągu dnia można bezpłatnie korzystać z kortów tenisowych (gra na korcie oświetlonym - za opłatą). Również za opłatą do Państwa dyspozycji: golf, jazda konna, katamarany, łodzie motorowe.
Sosua: ze sportów wodnych polecamy nurkowanie powierzchniowe i głębinowe. Surfing jest tutaj niebezpieczny ze względu na silną falę. Idealnym miejscem do uprawiania surfingu jest Cabarete, gdzie znajduje się także szkoła nurkowania.
 
Jazda konna
Informacji na temat zorganizowanych przejażdżek konno udziela rezydent.
Propozycje wycieczek
Wskazówki dotyczące programu wycieczek:
Rezerwacji wycieczek dokonuje rezydent. Za wycieczkę płaci się gotówką u rezydenta lub w autokarze. Wycieczki organizuje i ponosi odpowiedzialność regionalna agencja World of TUI na Dominikanie.
Uwaga:
wycieczki prowadzone są w języku niemieckim lub angielskim. W języku polskim - o ile pozwoli na to liczba uczestników - prowadzone są wycieczki organizowane na miejscu.
Zastrzegamy sobie możliwość zmian programu wycieczek.
 
Powrót do kraju
Wszystko dobre, co się dobrze kończy
Przed wyjazdem z hotelu należy pamiętać o:
* wyjęciu z sejfu hotelowego zdeponowanych w nim rzeczy;
* przymocowaniu do bagażu etykietek z imieniem i nazwiskiem;
* opuszczeniu pokoju zazwyczaj do godziny 12.00, tak aby pozostawić obsłudze hotelu czas na przygotowanie pokoi dla nowych gości;
* uregulowaniu rachunku w recepcji
* sprawdzeniu godziny wyjazdu z hotelu na tablicy informacyjnej lub w niemieckiej teczce TUI "Ruckreise".
 
Przepisy celne
Dozwolony wwóz towarów wolnych od cła do Polski:
 
Wyroby tytoniowe
250 papierosów lub 50 cygar, lub 250 g tytoniu, lub każdy z tych towarów w odpowiednich proporcjach.
 
Alkohol i napoje alkoholowe
1 litr wysoko procentowego alkoholu powyżej 22% obj. lub 2 litry wyrobów winiarskich lub 5 litrów piwa.
 
Inne towary
Rzeczy zwyczajowo traktowane jako upominki do wartości całkowitej 17 E (osoby powyżej 18 l.) - w tym wyrobów spirytusowych oraz napojów alkoholowych innych niż wyroby winiarskie i piwo - nie więcej niż 1 l, piwa - nie więcej niż 2 l, wyrobów tytoniowych - nie więcej niż 100 sztuk papierosów albo nie więcej niż 25 sztuk cygar, albo do 100 g tytoniu; do 90 E (osoby poniżej 18 l.) - z pominięciem napojów alkoholowych; do 90 E (osoby poniżej 18 l.) - z pominięciem napojów alkoholowych.« Powrót


Dominikana - SPIS OFERT

Wczasy
1. HOTEL COCOTAL BEACH CASINO & SPA 
2. HOTEL GRAND BAHIA PRINCIPE BAVARO 
3. HOTEL HACIENDA GARDEN 
4. HOTEL OCCIDENTAL ALLEGRO 
5. HOTEL OCCIDENTAL GRAND FLAMENCO 
6. HOTEL PARADISE BEACH CLUB & CASINO 
7. HOTEL PARAISO DEL SOL 
8. HOTEL TROPICAL LUPERON BEACH +
9. OCCIDENTAL ALLEGRO PUNTA CANA 


 
 Code and design by new4mat.com  Organizator  |  Administrator  

STRONA GŁÓWNA | BIURO PODRÓŻY | AGENCI | DOKUMENTY | KONCESJE | GALERIA | WKRÓTCE | TAPETY | INFO | KONTAKT

 Wyszukiwanie ofert   Strefa dla agenta   Oferty dnia   Oferty First-time   Oferty Last-minute   Opisy krajów   Hotele - wczasy   Hotele - zwiedzanie   Ośrodki studenckie   Ośrodki młodzieżowe   Opisy wycieczek   Konferencje i szkolenia   Wycieczki objazdowe   Wycieczki szkolne   Zielone szkoły   Pielgrzymki   Bilety lotnicze   Plany lotnisk   Bilety autokarowe   Wynajem autokaru   Ubezpieczenia   Warunki ubezpieczenia   Warunki uczestnictwa   Przewodniki   Pogoda na WP   Informacje dla Polaków za granicą