Menu


 Najpopularniejsze

Zwiedzanie i wypoczynek sezon zimowy samolot
Hurghada, Egipt Zobacz
Indie Zobacz
Indie; kategoria *** Zobacz

Kraje i regiony
Chorwacja Zobacz
Egipt Zobacz
Polska Zobacz
Tunezja Zobacz
Włochy Zobacz

 Polecamy strony
 Opis Kraju - Chiny

Najpopularniejsze wyszukiwania
1.7.12%Chorwacja Zobacz »
2.3.42%Egipt Zobacz »
3.3.39%Polska Zobacz »
4.3.14%Tunezja Zobacz »
5.2.21%Włochy Zobacz »

  Lista regionów
»  Chiny  «


Lato Zobacz opis zimowy » 

Chiny

Chiny

Chiny

Chiny

Chiny

Chiny

Chiny
- państwo, którego historia liczy 5 000 lat, jest jedną z najstarszych istniejących cywilizacji, która pozostawiła ogromne dziedzictwo kulturowe.

Chińska Republika Ludowa jest trzecim pod względem wielkoci powierzchni państwem świata. Terytorium Chin zajmuje 9,5 mln km2. Stolicą jest Pekin (Beijing), a kraj podzielony jest na 21 prowincji i 5 regionów autonomicznych (Mongolia Wewnętrzna, Ningxia, Xinjiang, Tybet oraz Guangxi).

Dwie trzecie powierzchni kraju zajmują góry, pustynie, zbiorniki wodne i rzeki oraz tereny nie sprzyjające rolnictwu. Nieurodzajne są również znaczne powierzchnie Mongolii Wewnętrznej, Wyżyny Tybetańskiej i Qinghai oraz Xinjiangu. Z całej powierzchni Chin produkcja rolnicza może być prowadzona na jedynie 15-20 % terytorium.

Ze względu na ukształtowania powierzchni kraju do dnia dzisiejszego głównym szlakiem komunikacyjnym pozostają szlaki wodne. Najdłuższą rzeką Chin jest Jangcy - płynie z zachodu na wschód, i liczy 6 300 km długoci. Jest trzecią co do wielkoci rzeką świata.

Chiny zajmują pierwsze miejsce pod względem liczby ludnoci. Według oficjalnych danych liczba mieszkańców wynosi ok. 1,3 mld. W celu ograniczenia wzrostu populacji rząd wprowadził ogólnonarodową kontrolę urodzin, której zasady zezwalają rodzinie na posiadanie tylko jednego dziecka.

Co roku Chiny odwiedzają miliony turystów, zafascynowanych ciekawą historią, kulturą, sztuką, obyczajami życia oraz niezwykle różnorodnym krajobrazem. Na Licie Światowego Dziedzictwa UNESCO znajdują się obecnie 24 obiekty. Są to m.in.: Wielki Mur, Zakazane Miasto - Pałac Cesarski z okresu dynastii Ming i Qing, mauzoleum Pierwszego Cesarza, Pałac Potala w Lhasie (Tybet), Park Narodowy w Lushan.

Pekin - Beijing - w języku chińskim oznacza Północną Stolicę i od XIII wieku (z przerwami) pełni funkcję centrum administracyjnego Chin. W sercu miasta znajduje się jeden z największych placów świata plac Tienanmen - plac Niebiańskiego Spokoju. Od północy ogranicza plac Brama Niebiańskiego Spokoju, za którą rozpościera się Zakazane Miasto. Od XIV wieku, kiedy panowała dynastia Ming, a następnie dynastia Qing na placu otoczonym murem znajdowały się ustawione w kształcie litery T główne urzędy państwowe: ministerstwa ceremonii, wojny, finansów, sprawiedliwości, kadr, pracy, wywiadu, astronomii, meteorologii, siedziba dowództwa wojskowego, urzędy do spraw rodziny cesarskiej, cenzury, szpital cesarski i Akademia Cesarska. Obecnie w centrum placu wznosi się monumentalne mauzoleum Przewodniczącego Mao Zedonga wzniesione w 1976 roku po jego śmierci. Na pierwszym poziomie mauzoleum w sali żałobnej na czarnym katafalku w kryształowej trumnie wystawione są na widok publiczny zwłoki Przewodniczącego. Symbolem Pekinu i jednocześnie najbardziej rozpowszechnionym wizerunkiem chińskich zabytków jest Tianatan - Świątynia Niebios. Budowla ta jest jednym z najwspanialszych i największych obiektów sakralnych Państwa Środka. Obiekt o okrągłym kształcie o średnicy 30 m i wysokości 38 m, zwieńczony trójpoziomowym dachem pokrytym glazurowanymi ciemnogranatowymi dachówkami. Wykonany on został bez użycia gwoździa. Pałac Letni znajdujący się na przedmieściach Pekinu jest jednym z najwspanialszych przykładów architektury parkowo-ogrodowej. Mieści się na Wzgórzu Długowieczności nad jeziorem Kunming.

Wielki Mur Chiński ciągnie się od Shanhaiquan na wschodnim wybrzeżu do fortecy Jiayugnam na Pustyni Gobi. Jego budowę rozpoczęto 770 - 476 r. p.n.e.  W tamtym czasie poszczególne państewka wznosiły własne mury obronne jako zabezpieczenie przed innymi państewkami feudalnymi oraz dzikimi koczowniczymi plemionami z Wielkiego Stepu. Dopiero za czasów panowania pierwszego cesarza z dynastii Qin - Qin Shihuangdi doszło do połączenia poszczególnych fragmentów muru w jedną całość. Ta największa budowla świata wznosi się na wysokości około 1000 m n.p.m., ściany wykonane są z płyt granitowych i mierzą 6,5 metra grubości u podstawy, 5,8 m grubości w górnej części i wysokie są na 6,6 m. Dla turystów udostępnione zostały wyremontowane odcinki w Badalingu, Simatai, Jinshanlingu i Huanghuachengu.« Powrót


Chiny - SPIS OFERT

Wypoczynek i zwiedzanie
1. PEKIN-LUOYANG-XI -
2. PERŁY PAŃSTWA ŚRODKA 13 DNI -

Wycieczki objazdowe
1. CHINY + TYBET - 16 dni 
2. CHINY z rejsem po rzece Jangcy 
3. CHINY-południe 
4. PEKIN TOUR - 12 dni 


 
 Code and design by new4mat.com  Organizator  |  Administrator  

STRONA GŁÓWNA | BIURO PODRÓŻY | AGENCI | DOKUMENTY | KONCESJE | GALERIA | WKRÓTCE | TAPETY | INFO | KONTAKT

 Wyszukiwanie ofert   Strefa dla agenta   Oferty dnia   Oferty First-time   Oferty Last-minute   Opisy krajów   Hotele - wczasy   Hotele - zwiedzanie   Ośrodki studenckie   Ośrodki młodzieżowe   Opisy wycieczek   Konferencje i szkolenia   Wycieczki objazdowe   Wycieczki szkolne   Zielone szkoły   Pielgrzymki   Bilety lotnicze   Plany lotnisk   Bilety autokarowe   Wynajem autokaru   Ubezpieczenia   Warunki ubezpieczenia   Warunki uczestnictwa   Przewodniki   Pogoda na WP   Informacje dla Polaków za granicą