Menu


 Najpopularniejsze

Dla młodzieży sezon zimowy autokar
Austria Zobacz
Austria Zobacz
Gerlitzen Alpe, Austria; kategoria obóz snowboardowy Zobacz

Kraje i regiony
Chorwacja Zobacz
Egipt Zobacz
Polska Zobacz
Tunezja Zobacz
Włochy Zobacz

 Polecamy strony
 Opis Kraju - Brazylia

Najpopularniejsze wyszukiwania
1.7.13%Chorwacja Zobacz »
2.3.42%Egipt Zobacz »
3.3.39%Polska Zobacz »
4.3.14%Tunezja Zobacz »
5.2.21%Włochy Zobacz »

  Lista regionów
»  Brazylia  «


Lato Zobacz opis zimowy » 

Brazylia
ma powierzchni 8 512,0 tys. km2, co powoduje, że jest piątym co do wielkości krajem świata i największym krajem Ameryki Południowej. Na południu graniczy z Urugwajem, na południowym-zachodzie z Argentyną, na zachodzie z Paragwajem, Boliwią, Peru, na północnym-zachodzie z Kolumbią , na północy z Wenezuelą, Gujaną, Surinamem i Gujaną Francuską.

Ukształtowanie powierzchni Brazylii jest wyżynno-nizinne. Ponad 60% powierzchni kraju zajmuje Wyżyna Brazylijska opadajca ku południowemu wschodowi stromą krawędzią ku wybrzeżom Oceanu Atlantyckiego. Na północy rozciga się  miejscami mocno zabagniona Nizina Amazonki wraz z gęstą siecią rzek. Na północy położona jest Wyżyna Gujańska z najwyższym szczytem kraju: Pico da Neblina 3014 m n.p.m. Linia brzegowa kraju jest słabo rozwinięta, jedynie na północy i południu znajdują się większe zatoki i przybrzeżne wyspy. Wzdłuż wybrzeża ciągną się rafy koralowe.

Podstawa brazylijskiego pożywienia to arroz (biały ryż), feijao (czarna fasola) i farofel (mąka z manioku), określana również słowem farinha. Z tych produktów komponowany jest prato feito (zestaw) czy też prato do dia (posiłek dnia), z carne (stekiem), frango (kurczakiem) lub peixe (rybą). Takie zestawy kosztują mało, a porcje są ogromne. Niestety, jadanie kombinacji tych samych produktów codziennie przez dłuższy czas jest nudne. Mimo wielu podobieństw kuchnia brazylijska charakteryzuje się znacznymi regionalnymi różnicami. Comida baiana z północno-wschodniego wybrzeża ma wyraźny afrykański smak, oparty na pieprzu, pikantnych przyprawach i mocno wonnym oleju z palmy dendę. Regiony Amazonii oferują unikalne i smaczne potrawy rybne (nawet z piranii!). Natomiast comida gaúcha z Rio Grande do Sul to przede wszystkim mięso i mięso.

Brasília według zamiarów swoich twórców miała stanowić wzorzec miasta przyszłości. Plan miasta przypomina lecącego ptaka o półkoliście rozłożonych skrzydłach. Układ miasta skoncentrowany jest wzdłuż dwóch osi: wschód-zachód i północ-południe. Pierwsza ma charakter monumentalny, pełni funkcje stołeczne i reprezentacyjne, druga - wygięta w łuk - funkcje mieszkaniowe. Głównymi arteriami miasta są dwie autostrady: pierwsza biegnąca przez dzielnice handlowe i mieszkaniowe oraz druga przecinająca dzielnice, w których skupiają się gmachy publiczne, zbudowane według projektu Oscara Niemeyer'a. Wiele z nich ma niepowtarzalny wygląd i zaprojektowane są tak, aby prezentowały się nie tylko w dzień, ale i w nocy - w świetle reflektorów). Dzielnice mieszkaniowe rozdzielone są ogromnymi terenami zielonymi i rekreacyjnymi oraz centrami handlowymi. Do najstarszych dzielnic stolicy należą: Citade Livre (Wolne Miasto), miasto robotników, którzy pracowali przy budowie Brasílii oraz centrum zwane Plan Piloto. Największą dzielnicą jest natomiast Taguatina skupiająca ponad 100 tys. mieszkańców.

Brasília jest miastem młodym, nie ma więc do typowych zabytków. Jednak godne podziwu są liczne, wspaniałe osiągnięcia architektoniczne. Do najciekawszych z nich należą: Katedra projektu Oscara Niemeyer'a, wybudowana w 1989 r., pomalowana na biało i w kształcie korony cierniowej. Jej kolorowe witraże zostały zaprojektowane przez Antonia Marianne Peretti'ego. Do innych ciekawych pod względem architektonicznym kościołów należą: Sanktuarium Dom Bosco, Igreja Nossa Senhora de Fátima (nazywany często Małym Kościołem) oraz świątynia ekumeniczna LBV. Wśród gmachów użyteczności publicznej na uwagę zasługują: Praça dos Tres Poderes (Plac Trzech Sił), wokół którego usytuowane są różne ważne budynki rządowe, jak Congresso Nacional, Palacio do Planalto czy Supremo Tribunal Federal (Parlament) z dwiema 28-kondygnacyjnymi bliźniaczymi wieżami, u podnóża których znajdują się niskie zabudowania senatu i izby deputowanych. Do innych ważnych budowli stolicy należą: spokojny i harmonijny w proporcjach pałac prezydencki Palácio da Alvorada, gmach Ministerstwa Spraw Zagranicznych i budynek Teatru Narodowego (Teatro Nacional Claudio Santoro). Panoramę miasta można podziwiać z udostępnionej platformy dla turystów (na 75 metrach wysokości) 224-metrowej wieży telewizyjnej. W stolicy znajdują się także: ogród botaniczny, zoologiczny i liczne parki (z których największy i najpiękniejszy to Brasília National Park).

Atrakcje turystyczne oferują także rejony wokół stolicy. Wielu turystów chętnie odwiedza Chapada dos Veadeiros - park narodowy, położony 250 km od Brasílii w prowincji Goiás. W parku tym znajdują się przepiękne wodospady, skaliste kaniony i gorące źródła. W okolicy miasta Alto Paraiso natomiast znajduje się miasteczko zwane Stolicą Trzeciego Tysiąclecia i będące "mekką" brazylijskich miłośników wiedzy ezoterycznej i tzw. grup "new age". Wspaniałe wodospady można także spotkać w rejonie miasteczka Pirenopolis. Pirenopolis zachwyca także swoją kolonialną architekturą.

Fortaleza posiada dobrze rozwinięte zaplecza turystyczne i handlowe oraz wspaniałą pogodę gwarantującą wysokie temperatury czynią z Fortelazy miejsce odpowiednie na wakacje, zwłaszcza dla wczasowiczów spragnionych ciepła słonecznego i złocistych plaż. W Fortalezie znajdziemy luksusowe hotele usytuowane tuż przy plażach, bogatą ofertę rozrywkową oraz bazę sportowo – rekreacyjną pozwalającą na wodne szaleństwa w oceanie.


« Powrót


Brazylia - SPIS OFERT

Wczasy
1. HOTEL AQUAVILLE RESORT 
2. HOTEL OASIS ATLANTICO FORTALEZA  
3. HOTEL OASIS ATLANTICO IMPERIAL 
4. HOTEL PORTAL ATLANTICO 
5. HOTEL VILA GALE 

Wypoczynek i zwiedzanie
1. BRAZYLIA 15 DNI objazd + wypoczynek

Wycieczki objazdowe
1. LENCOIS - NIEZIEMSKIE KRAJOBRAZY 
2. NORDESTE - SUPERSTAR 


 
 Code and design by new4mat.com  Organizator  |  Administrator  

STRONA GŁÓWNA | BIURO PODRÓŻY | AGENCI | DOKUMENTY | KONCESJE | GALERIA | WKRÓTCE | TAPETY | INFO | KONTAKT

 Wyszukiwanie ofert   Strefa dla agenta   Oferty dnia   Oferty First-time   Oferty Last-minute   Opisy krajów   Hotele - wczasy   Hotele - zwiedzanie   Ośrodki studenckie   Ośrodki młodzieżowe   Opisy wycieczek   Konferencje i szkolenia   Wycieczki objazdowe   Wycieczki szkolne   Zielone szkoły   Pielgrzymki   Bilety lotnicze   Plany lotnisk   Bilety autokarowe   Wynajem autokaru   Ubezpieczenia   Warunki ubezpieczenia   Warunki uczestnictwa   Przewodniki   Pogoda na WP   Informacje dla Polaków za granicą