Menu


 Najpopularniejsze

Dla młodzieży sezon letni autokar
kategoria kolonia/obóz młodzieżowy Zobacz
Porticcio-Ruppione, Francja/Korsyka; kategoria *** Zobacz
Blanes/Costa Brava, Hiszpania Zobacz

Kraje i regiony
Chorwacja Zobacz
Egipt Zobacz
Polska Zobacz
Tunezja Zobacz
Włochy Zobacz

 Polecamy strony
 Opis Kraju - Anglia

Najpopularniejsze wyszukiwania
1.7.12%Chorwacja Zobacz »
2.3.42%Egipt Zobacz »
3.3.39%Polska Zobacz »
4.3.14%Tunezja Zobacz »
5.2.21%Włochy Zobacz »

  Lista regionów
»  Anglia  «


Lato Zobacz opis zimowy » 

                                     

Anglia
to kraina geograficzno-historyczna w Wielkiej Brytanii. Obejmuje południowo-wschodnią częśc Wielkiej Brytani. Graniczy ze Szkocją, Walią. Kanał La Manche oddziela ten kraj od kontynentalnej części Europy.

Anglię dzieli się na 9 jednostek administracyjnych (regionów), sa to: Londyn, South East, South West, West Midlands, North West, North East, Yorkshire and the Humber, East Midlands, East of England.
 
Największa część mieszkańców Anglii wyznaje Anglikanizm. Drugą, pod względem liczby wyznawców, religią jest Katolicyzm. Inne wiary to: Islam, Judaizm, Metodyzm, Prawosławie, Sikhizm, Hinduizm oraz Baptyzm.

Stolicą Anglii jest Londyn - miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii.

Londyn położony jest nad Tamizą. Jest jednym z dwu największych miast Europy (obok Moskwy), a także jedo z większych miast świata zarówno w skali samego miasta jak i aglomeracji. Liczba mieszkańców Londynu (w granicach tzw. Greater London) wynosi około 7,1 miliona (2001) na obszarze 1607 km2; cała zaś aglomeracja londyńska, łącznie ze wszystkimi przyległymi miastami (od Tonbridge na południowym wschodzie po Windsor na północnym zachodzie) liczy ok. 20 milionów ludzi, ale taki zasięg jest kwestionowany przez liczne grono geografów (częściej odnosi się on do obszaru tzw. megalopolis). Inne źródła podają, że zespół miejski Londynu liczy ok. 11,5-12 mln mieszkańców.

Administracyjnie Wielki Londyn (Greater Londyn) jest podzielony na 32 Boroughs (dzielnice) oraz autonomiczne City: z tego 12 oraz City of London tworzą Inner London (Wewnętrzny albo Centralny Londyn), a pozostale - Outer London.

Najważniejsze (rownież z wzgledów historycznych) dzielnice to City Of London i City of Westminster położone na lewym brzegu Tamizy, oraz Southwark i Lambeth na prawym, południowym brzegu.

Kuchnia angielska nie cieszy się takim uznaniem w świecie jak kuchnia francuska czy włoska. Brytyjczycy lubią wszystkie rodzaje jedzenia „międzynarodowego”. Najbardziej popularnymi są obecnie pizza i curry.

Lunch spożywany jest najczęściej między 12.30 a 14.30. Najlepsze jedzenie w pubie podawane jest właśnie w porze lunchu. W wielu z pubów można zjeść tradycyjne dania, np pieczony ziemniak z takim nadzieniem jak: masło, gotowana fasola, ser, krewetki; pieczeń, jarzyny, chleb.

Tradycyjny niedzielny lunch to najlepszy przykład kuchni angielskiej - dobre jedzenie przyrządzone prosto, a zarazem smacznie. Podstawę posiłku stanowi pieczeń (jagnięca lub wołowa), podawana zazwyczaj z odpowiednimi dodatkami (sos miętowy lub galaretka z czerwonej porzeczki do pieczeni jagnięcej, musztarda lub sos chrzanowy do pieczeni wołowej). Potem obowiązkowo trzeba zjeść doskonały domowej roboty pudding i świetne angielskie sery z serowymi herbatnikami. Obiad niedzielny jest dla Anglików niemal świętością. 

Brytyjczycy obiad spożywają od 19 do 23 godziny. Klasyczny zestaw to ryba z frytkami.

Na deser podają ciasto czekoladowe (nasz “murzynek”), jabłecznik. Tradycyjnym ciastem na Boże Narodzenie jest Christmas pudding.

Problem z herbatą polega na tym, że oryginalnie był to całkiem dobry napój. Ale grupa najwybitniejszych brytyjskich naukowców zebrała się i zrobiła skomplikowany biologiczny eksperyment, aby znaleźć sposób na zepsucie go.

Zaproponowali, że jeśli dolejemy do herbaty kilka kropel zimnego mleka i nie dodamy cukru, uzyskamy wymarzony produkt. Kiedy ten orzeźwiający, aromatyczny, orientalny napój został pomyślnie zamieniony na bezbarwny płyn bez żadnego smaku, stał się nagle narodowym napojem Wielkiej Brytanii.

Jest kilka okazji, kiedy nie wolno odmówić filiżanki herbaty. Jeżeli jesteś zaproszony do angielskiego domu, o piątej rano filiżanka herbaty jest wnoszona przez uśmiechniętą gospodynię. Musisz wtedy powiedzieć uśmiechając się najlepiej jak to możliwe o piątej godzinie rano: „Dziękuję bardzo. Uwielbiam pić herbatę rano, zwłaszcza bardzo rano.” Jeżeli zostawią cię samego z tym płynem, możesz wylać go do zlewu.

Oprócz tego masz  herbatę na śniadanie,  potem o jedenastej rano, następnie po lunchu, później pijesz ją, bo jest pora na herbatkę, potem po kolacji, i znowu o jedenastej w nocy. Popołudniowa herbata, czyli podwieczorek (podawany najczęściej około godziny 16), to posiłek, który łączy angielską namiętność picia herbaty z umiejętnością pieczenia ciast« Powrót


Anglia - SPIS OFERT

Wczasy
1. KURS JĘZYKOWY (Angielski) -

Oferta dla młodzieży
1. OBÓZ TURYSTYCZNO-JĘZYKOWY -
2. WAKACYJNY KURS JĘZYKOWY - ANGIELSKI -

Wycieczki objazdowe
1. LONDYN 6 DNI 
2. SYLWESTER NA TRAFALGAR SQUARE 5 DNI 


 
 Code and design by new4mat.com  Organizator  |  Administrator  

STRONA GŁÓWNA | BIURO PODRÓŻY | AGENCI | DOKUMENTY | KONCESJE | GALERIA | WKRÓTCE | TAPETY | INFO | KONTAKT

 Wyszukiwanie ofert   Strefa dla agenta   Oferty dnia   Oferty First-time   Oferty Last-minute   Opisy krajów   Hotele - wczasy   Hotele - zwiedzanie   Ośrodki studenckie   Ośrodki młodzieżowe   Opisy wycieczek   Konferencje i szkolenia   Wycieczki objazdowe   Wycieczki szkolne   Zielone szkoły   Pielgrzymki   Bilety lotnicze   Plany lotnisk   Bilety autokarowe   Wynajem autokaru   Ubezpieczenia   Warunki ubezpieczenia   Warunki uczestnictwa   Przewodniki   Pogoda na WP   Informacje dla Polaków za granicą