Menu


 Najpopularniejsze

Wycieczki sezon letni samolot
Włochy Zobacz
Włochy Zobacz
Włochy Zobacz

Kraje i regiony
Chorwacja Zobacz
Egipt Zobacz
Polska Zobacz
Tunezja Zobacz
Włochy Zobacz

 Polecamy strony
 Opis Kraju - Chorwacja - Istria

Najpopularniejsze wyszukiwania
1.7.23%Chorwacja Zobacz »
2.3.44%Egipt Zobacz »
3.3.41%Polska Zobacz »
4.3.16%Tunezja Zobacz »
5.2.25%Włochy Zobacz »

  Lista regionów
Chorwacja    
Ciekawostki  »
Dalmacja  »
Dalmacja Północna  »
Dalmacja Południowa  »
Dalmacja Środkowa  »
»  Istria  «
Kvarner  »
Parki Narodowe  »
Sport i Rekreacja  »
Wycieczki fakultatywne  »
Zobacz jak dojechać  »


Lato Zobacz opis zimowy » 

Istria

Istria

Istria

Istria

Istria

Istria

Istria

Istria

Półwysep Istria
jest najbardziej na zachód wysuniętą częścią Chorwacji. Stolicą półwyspu jest Pazin (9 tys. mieszk.), ale rolę głównego miasta pełni Pula. Do lat 50-tych Istria była częścią Włoch, więc do dziś wielu mieszkańców posługuje się na co dzień językiem włoskim. Także w dużej części półwyspu nazwy miejscowości podawane są w dwóch językach.

Istria, a zwłaszcza jej zachodnie wybrzeże, uznawane są za najbardziej skomercjalizowaną część chorwackiego wybrzeża. Służy temu m.in. łatwiejsze do zagospodarowania ukształtowanie terenu. Zachodnie wybrzeże Istrii jest praktycznie jedynym tak dużym obszarem w Chorwacji, gdzie wysokie góry nie schodzą bezpośrednio do morza. Dlatego niedaleko plaż można natknąć się na przykład na pola kukurydzy. Nie oznacza to oczywiście, że zachodnie wybrzeże Istrii jest nieatrakcyjne - także i tutaj można znaleźć ciekawe zakątki.

Wnętrze półwyspu jest nieco rzadziej odwiedzane przez turystów, którzy odwiedzają głównie nadmorskie miejscowości Istrii. Jednak jest to bardzo ciekawy teren, którego odzwierciedlenie bardzo trudno spotkać gdziekolwiek w Europie. Charakterystyczne są szpiczaste góry i umieszczone na ich szczycie miasteczka, najbardziej znane to Grožnjan i Motovun. Są one pełne uroku, a na ich uliczkach spotkać można wielu malarzy i muzyków. Jeśli przebywa się w tej okolicy, warto chociaż przejechać przez środek półwyspu - oznacza to niewielkie wydłużenie czasu podróży. Na Istrii widać świetnie rozwiniętą kulturę agrarną; pomimo trudnego do uprawy terenu półwysep ten jest znaczącym producentem żywności.

Wybrzeże zachodnie jest jednym z najpopularniejszych turystycznych regionów Chorwacji. Wpływ na to ma niewątpliwie niewielka odległość z państw Europy Zachodniej oraz dobrze rozbudowana baza turystyczno-noclegowa. Ta część wybrzeża Chorwacji jest nieco odmienna od reszty - góry nie schodzą tu tak gwałtownie i wprost do morza, jak na przykład w Dalmacji.

Głównymi ośrodkami są Umag, Novigrad, Poreč, Vrsar, Rovinj i Pula, największe miasta Istrii. Pod względem wartości historycznej najciekawszy jest Poreč, w którym można znaleźć sporo świadectw wielowiekowej i wielokulturowej tradycji miasta oraz Pula. W Puli najczęściej odwiedzanym miejscem jest amfiteatr, będący w pomniejszeniu niemal wierną kopią rzymskiego Koloseum. Obiekt ten znajduje się w doskonałym stanie.

Rabac - jedna z najczęściej odwiedzanych miejscowości turystycznych na Istrii. Znajduje się na wschodnim wybrzeżu tego półwyspu, otoczony piniowymi lasami. Ponad Rabacem, na szczycie wzgórza, trzy kilometry od morza, znajduje się stare miasto Labin. Pierwsze osady na tym miejscu zostały założone około 4 tysiące lat temu. Nazwa "Labin" pochodzi od celtyckiego "Albona" lub "Alwona", co najprawdopodobniej oznacza po prostu "Miasto na wzgórzu". Być może mieszkańcami Labina byli piraci.

Rabac do połowy poprzedniego stulecia był małą wioską rybacką. Dopiero w roku 1876 angielski pisarz i podróżnik, Richard Francis Burton, rozsławił Rabac swoją książką "Wybrzeże Istrii". Pierwszą willę zbudowała tutaj czeska rodzina Prohaska, a pierwszy hotel - Quarnaro - powstał w 1889 roku.

Pula jest największym miastem Istrii. Istria jest znana z łagodnej scenerii, przyjemnego klimatu, dobrego wina i pięknych plaż. Położenie geograficzne miało duży wpływ na historię tego miejsca. Jest to miejsce gdzie można spotkać połączenie wielu kultur - słowiańskiej, rzymskiej i germańskiej. Wszystko to sprawia, że miasta na Istrii takie jak Pula czy Rovinj są wyjątkowe.
Pula jest miastem z przepiękną starówką, pełną antycznych zabytków z czasów cesarza Wespazjana. Najsłynniejszym zabytkiem Puli jest amfiteatr, zbudowany w I w. - jedna z najlepiej zachowanych budowli tego typu na kontynencie. Kiedyś mógł pomieścić do 35 tys. widzów, dziś można oglądać pozostałości dwóch pięter arkad. Inną interesującym zabytkiem jest forum ze wspartą na czterech kolumnach świątynią Oktawiana, a także łuk tryumfalny Sergiusza. Koniecznie trzeba zobaczyć pozostałości teatru rzymskiego z II w., który leży u stóp łagodnego wzgórza z XVII-wieczną twierdzą z czterema bastionami.

Poreč to jedno z głównych centrów turystycznych Chorwacji, położone na zachodnim wybrzeżu Istrii. Ulice Poreča charakteryzują ślady wielkich kultur: antycznej, romańskiej i gotyckiej. Dlatego też spacer po Poreču pozwoli odkryć szereg ciekawych i pięknych widoków, które zaintrygują każdego turystę. Różnorodna oferta, duży wybór hoteli i kwater prywatnych, gościnni mieszkańcy, pięknie urządzone miasto pełne kwiatów i zieleni, są częścią bogatej tradycji turystycznej Poreča. Nie omińcie miasta, które oczaruje Was swoim ciepłem i urokiem!
 
Rovinj, jedno z najpiękniejszych istryjskich miast, położone jest na zachodnim wybrzeżu półwyspu, który dla wielu jest ulubionym miejscem na wypoczynek. Można tutaj powdziwiać zabytki historyczne z czasów iliryjskich, rzymskich i weneckich, a lokalne atrakcje rozrywkowe sprawią, że spędzone tutaj wakacje staną się wyjątkową przygodą. Miasto to znane z urbanistycznej struktury, serdecznie powita gości, dając im jednocześnie do dyspozycji jedną z najlepszych marin. Przepiękny park Zlatni rt chłodem swoich egzotycznych drzew pozostanie niezapomnianą częścią rovińskiej letniej bajki.


« Powrót


Chorwacja/Istria - SPIS OFERT

Tymczasowo brak ofert 
 Code and design by new4mat.com  Organizator  |  Administrator  

STRONA GŁÓWNA | BIURO PODRÓŻY | AGENCI | DOKUMENTY | KONCESJE | GALERIA | WKRÓTCE | TAPETY | INFO | KONTAKT

 Wyszukiwanie ofert   Strefa dla agenta   Oferty dnia   Oferty First-time   Oferty Last-minute   Opisy krajów   Hotele - wczasy   Hotele - zwiedzanie   Ośrodki studenckie   Ośrodki młodzieżowe   Opisy wycieczek   Konferencje i szkolenia   Wycieczki objazdowe   Wycieczki szkolne   Zielone szkoły   Pielgrzymki   Bilety lotnicze   Plany lotnisk   Bilety autokarowe   Wynajem autokaru   Ubezpieczenia   Warunki ubezpieczenia   Warunki uczestnictwa   Przewodniki   Pogoda na WP   Informacje dla Polaków za granicą