Menu


 Najpopularniejsze

Wczasy sezon zimowy dojazd własny
Włochy Zobacz
Słowacja Zobacz
Austria Zobacz

Kraje i regiony
Chorwacja Zobacz
Egipt Zobacz
Polska Zobacz
Tunezja Zobacz
Włochy Zobacz

 Polecamy strony
 Opis Kraju - Chorwacja - Ciekawostki

Najpopularniejsze wyszukiwania
1.7.23%Chorwacja Zobacz »
2.3.44%Egipt Zobacz »
3.3.41%Polska Zobacz »
4.3.16%Tunezja Zobacz »
5.2.25%Włochy Zobacz »

  Lista regionów
Chorwacja    
»  Ciekawostki  «
Dalmacja  »
Dalmacja Północna  »
Dalmacja Południowa  »
Dalmacja Środkowa  »
Istria  »
Kvarner  »
Parki Narodowe  »
Sport i Rekreacja  »
Wycieczki fakultatywne  »
Zobacz jak dojechać  »


Lato Zobacz opis zimowy » 

 

Chorwacja jest uznawana jako ojczyzna krawatu. "Croat" w wielu językach jest rdzeniem słowa krawat, a sama nazwa państwa "Croatia" zawiera w sobie ten symbol.
Według legendy przed kilkoma wiekami, kobiety żegnając swoich wybrańców wyruszających na wojnę, zakładały im na szyję chustki (wiązane w specjalny sposób), aby przypominały im one dom i rodzinne strony, aw ciężkich chwilach dodawały otuchy. Chusty te także symbolizowały wierność mężczyzn wobec żon.
W XVII wieku podczas wojny trzydziestoletniej, chorwaccy żołnierze szczycili się mianem znakomitych wojowników, co w rezultacie przyczyniło się do tego, że w Paryżu utworzono elitarny oddział "La royal Croate", w którym służyli Chorwacji. Stacjonując we Francji, Chorwaci podbijali Europę a później świat ozdobą, którą sami nazywali podgutnica lub podgutnjak (podszyjnik). Wkrótce na całym świecie ozdoba ta zaczęła nosić nazwę krawat.


W 1254 roku na jednej z chorwackich wysp Curzola (obecnie Korčula) urodził się Marco Polo - największy podróżnik świata.
Marco Polo wraz z ojcem i stryjem byli jednymi z pierwszych przedstawicieli Zachodu, którzy dotarli do Państwa Środka. Przez 17 lat Marco przebywał w Chinach na dworze mongolskim pełniąc namiestnictwo nad powierzonym mu przez Kublaj-kana jednym z regionów.
Legenda głosi, że Marco Polo sprowadził do Włoch wiele nowych produktów, m.in. lody, pinatę oraz makaron, w tym spaghetti. Imieniem Marco Polo nazwano port lotniczy w Wenecji oraz serię satelitów telewizyjnych.

 

Nikola Tesla urodził się w średnio zamożnej serbskiej rodzinie chłopskiej w małej miejscowości Lika w Chorwacji. Był autorem 112 patentów, głównie rozmaitych urządzeń elektrycznych, z których najsławniejsze to silnik prądu zmiennego, prądnica prądu zmiennego, autotransformator, dynamo rowerowe, bateria słoneczna, turbina talerzowa, transformator Tesli (cewka wysokonapięciowa) i świetlówka.
Stworzył też podstawy teoretyczne konstrukcji radia i choć sam wynalazek radia przypisuje się komu innemu, dopiero zastosowanie jego teorii umożliwiło rzeczywisty rozwój radiofonii i telewizji na świecie. Nikola Tesla był m.in. twórcą pierwszych urządzeń zdalnie sterowanych drogą radiową.
« Powrót


Chorwacja/Ciekawostki - SPIS OFERT

Tymczasowo brak ofert 
 Code and design by new4mat.com  Organizator  |  Administrator  

STRONA GŁÓWNA | BIURO PODRÓŻY | AGENCI | DOKUMENTY | KONCESJE | GALERIA | WKRÓTCE | TAPETY | INFO | KONTAKT

 Wyszukiwanie ofert   Strefa dla agenta   Oferty dnia   Oferty First-time   Oferty Last-minute   Opisy krajów   Hotele - wczasy   Hotele - zwiedzanie   Ośrodki studenckie   Ośrodki młodzieżowe   Opisy wycieczek   Konferencje i szkolenia   Wycieczki objazdowe   Wycieczki szkolne   Zielone szkoły   Pielgrzymki   Bilety lotnicze   Plany lotnisk   Bilety autokarowe   Wynajem autokaru   Ubezpieczenia   Warunki ubezpieczenia   Warunki uczestnictwa   Przewodniki   Pogoda na WP   Informacje dla Polaków za granicą