Menu


 Najpopularniejsze

Wycieczki sezon letni samolot
Włochy Zobacz
Włochy Zobacz
Włochy Zobacz

Kraje i regiony
Chorwacja Zobacz
Egipt Zobacz
Polska Zobacz
Tunezja Zobacz
Włochy Zobacz

 Polecamy strony
 Opis Kraju - Tunezja

Najpopularniejsze wyszukiwania
1.7.05%Chorwacja Zobacz »
2.3.44%Egipt Zobacz »
3.3.37%Polska Zobacz »
4.3.13%Tunezja Zobacz »
5.2.18%Włochy Zobacz »

  Lista regionów
»  Tunezja  «
Djerba  »


Lato Zobacz opis zimowy » 

zobacz oferty>>

Tunezja

 – w świecie Orientu

Urlop w Tunezji to: długie, piaszczyste plaże, hotele od klasy średniej do luksusowej, miejsca i programy przygotowane dla dzieci, wspaniałe pola golfowe, tysiącletnia kultura, romantyczne pustynie i radość życia. A wszystko to oddalone o zaledwie 3 godziny lotu z Polski. Zapraszamy Państwa na wypoczynek w Tunezji.

Tunezja - propozycje wycieczek

TUI Exclusive:
Komfortowa wycieczka po południu Tunezji
 (2 dni)
Gabes - Matmata - Douz - Chott el Djerid - Tozeur - Kairouan
Dzień 1.: po wyjeździe wcześnie rano przemierzają Państwo jeden z największych terenów uprawy drzew oliwnych na świecie. Aż do południowego Swaix sięgają niekończące się rzędy drzew rosnące na żółtoczerwonej ziemi. Drzewo oliwne zaczyna owocować dopiero po 15 latach, ale przy starannej pielęgnacji może być wykorzystywane przez 100 lat. Pierwszy przystanek w El Djem, gdzie znajduje się słynny amfiteatr, niewiele mniejszy niż rzymskie Koloseum, który częściowo zachował się w oryginalnej wysokości.
Dalej na południe krajobraz staje się coraz uboższy i mniej urozmaicony. W Gabes dotrą Państwo do pierwszej oazy. Trasa prowadzi dalej przez kamieniste wzgórza do Matmaty słynącej z mieszkań w jaskiniach. Żyjący tutaj Berberowie wykuli w miękkim, kredowym podłożu tunele o szerokości i głębokości 10 m. W zależności od wielkości rodziny, z półokrągłych dziedzińców odchodzi kilka pokoi dziennych i sypialń. W pomieszczeniach panuje przyjemny chłód, co będą Państwo mogli stwierdzić podczas zwiedzania. Następnie rozpoczyna się długa droga przez kamienistą okolicę. Rosnące tutaj nieliczne trawy stanowią pożywienie dla kilku stad owiec i kóz. Po południu dojeżdżacie do hotelu w Douz, położonego na skraju piaszczystej pustyni. O zachodzie słońca lub następnego dnia o wschodzie mają Państwo możliwość wybrania się na półgodzinną przejażdżkę na grzbiecie dromadera (dodatkowo płatne).
Dzień 2.: w drodze do oazy Tozeur mijacie Chott el Djerid - nie rośnie tutaj żadne drzewo ani krzew, nie pojawiają się tutaj nawet ptaki. Ziemia pokryta jest warstwą soli, której połyskliwa biel złamana jest jedynie pustynnym piaskiem. Sól nie pochodzi z morza, lecz z pobliskich gór. Padające od czasu do czasu deszcze sprawiają, że sól spływa z gór na nizinę.
Na skraju Chott znajduje się Tozeur, najpiękniejsza oaza Tunezji. Nigdzie indziej w kraju nie będziecie mieli możliwości zobaczyć, jaki wyrafinowany system nawadniania pól stosowali tunezyjscy chłopi. Wybudowany już w XIII w. system kanałów i rowów gwarantuje żyzność gleby na trzech poziomach. Na najniższym rosną warzywa, na środkowym granaty, brzoskwinie i banany, na górnym dojrzewają daktyle.
Po obiedzie zwiedzanie świętego miasta Kairouan. Można tu obejrzeć tkalnię dywanów lub wykorzystać czas wolny na spacer po głównej ulicy.
 
Jednodniowe safari Gabez/Matmata (autobusem).
Ta 1-dniowa wyprawa zabierze Państwa daleko na południe. W drodze zwiedzanie El Djem, Sfaks i Matmaty ze słynnymi mieszkaniami w jaskiniach, powrót przez Kairouan (bez zwiedzania).

Sahariada
3-dniowa wycieczka samochodem terenowym
 
Dzień 1.: w El Djem zwiedzanie imponującego rzymskiego amfiteatru. Przejazd przez Sfaks do Matmaty. Można tutaj zobaczyć jedno z mieszkań w jaskini i zjeść obiad. Następnie jadą Państwo do El Hammy i oglądają tamtejszy targ z przyprawami. W Douz możecie wziąć udział w przejażdżce wielbłądami (fakultatywnie). Kolacja i nocleg w hotelu w Douz.
Dzień 2.: przez fascynującą solną pustynię Chott El Djerid jadą Państwo do Tozeur. Kolacja i nocleg w Tozeur lub w Nefcie.
Dzień 3.: w tym dniu będą Państwo mieli okazję podziwiać wspaniałe górskie krajobrazy w pobliżu granicy z Algierią, a także odwiedzić dwie górskie oazy Chebika i Tamerza z pięknymi wodospadami. Po obiedzie powrót do Sousse przez Kairouan.

Półwysep Cap Bon
Wycieczka całodniowa
 
Półwysep Cap Bon - najbardziej wysunięty na północny wschód kraniec Tunezji - nazywany jest ogrodem owocowym. Okolica przypomina jeden z południowoeuropejskich krajów nad Morzem Śródziemnym. Krajobraz zdominowany jest przez drzewa pomarańczowe, cytrynowe, brzoskwiniowe i migdałowe. Sporą część zajmują także srebrnozielone drzewa oliwne. Wino, którego produkcję rozpoczęli Francuzi, stanowi trzeci filar rolnictwa w okolicy. W wielu małych wioskach żyją rodziny Berberów. Podczas spaceru po osadach z pewnością spotkają Państwo owinięte grubymi, ciemnoczerwonymi i niebieskimi chustami kobiety berberyjskie.
Pierwszy dłuższy przystanek czeka Państwa w Nabeul, gdzie można pospacerować po kolorowym targu. Zwiedzanie garncarni, a następnie przejazd do Dar Chaabane - siedziby kamieniarzy. W Kelibii zwiedzanie portu oraz punickich stanowisk archeologicznych Kerkouane.
Prosto do morza wpływa gorący strumień. W miejscu, gdzie miesza się ze sobą woda morska i woda termalna, znajduje się popularne kąpielisko uczęszczane zwłaszcza przez tunezyjską młodzież. Kuracjusze zatrzymują się głównie w "Etablissement Thermal", gdzie leczą swoje dolegliwości kąpielami i piciem źródlanej wody. Skała Zarziha uchodzi wśród Berberyjek za skuteczny środek przeciwko niepłodności.

Szczegółowy opis programów oraz informacje na temat innych atrakcyjnych wycieczek otrzymają Państwo na miejscu od rezydenta World of TUI.
Uwaga: TUI zastrzega sobie możliwość zmian w programie wycieczek.
 
Stan w chwili oddawania katalogów do druku, sierpień 2003.


Tunezja - informacje praktyczne


Stan: czerwiec 2002 (TUN/06/02). Zastrzegamy sobie możliwość zmian.

Witamy w Tunezji

Na wybrzeżu: piękne plaże i hotele w stylu orientalnym
Ci z Państwa, którzy wymarzyli sobie błogi wypoczynek na plaży, znajdą do niego doskonałe warunki w Tunezji. Tunezja ma to, co dla regionu turystycznego najcenniejsze - piaszczyste plaże, które tak chętnie odwiedzają goście z całego świata. Z 1200 kilometrów wybrzeża ponad 100 stanowią plaże, na których można się opalać, kąpać i uprawiać sporty wodne.
Miłą niespodzianką jest architektura obiektów wypoczynkowych. Tutejsi projektanci starali się wpleść w architekturę hoteli jak najwięcej elementów stylu regionalnego. Odnajdą w nich Państwo łuki, kopuły i gliniane sklepienia wyjęte wprost z tradycji arabsko-berberyjskiej.
Kogo zaś ciekawią obyczaje i przyroda Tunezji, ten będzie miał okazję poznać w Sousse fascynujące oblicze krainy z tysiąca i jednej nocy.
 
Stare miasta: turystyka w świecie orientu
Udając się do Mediny (starówka), wejdą Państwo w labirynt wąskich uliczek i słabo oświetlonych pasaży bazarowych. Orient, jaki Państwo zobaczą, znany jest Europejczykom zazwyczaj wyłącznie z folderów reklamowych lub filmów. Po drodze napotkają Państwo z pewnością wielu sprzedawców, którzy będą zachęcać do kupna różnych towarów. W maleńkich sklepikach zobaczą Państwo przedmioty przygotowane specjalnie z myślą o turystach - rzeźby z drewna oliwnego, srebrne i złote kolczyki, portfele i torby skórzane. Tu uwagę przyciągnie chłopak wykuwający wzory w talerzu miedzianym, ówdzie sprzedawca pociągnie Państwa za rękaw, pokazując długą suknię ze złotymi zdobieniami. Dywany - typowy produkt wschodniego rękodzieła - sprzedawca zaprezentuje przy szklance herbaty miętowej.
Oto ekonomiczna strona Mediny, a dokładniej mówiąc dostosowana do warunków rozwijającej się turystyki.
Kto jednak zejdzie z utartych ścieżek, którymi podąża większość turystów odwiedzających Sousse, trafi do innego, jeszcze bardziej interesującego świata - świata mieszkających tu Tunezyjczyków. W dzielnicach mieszkalnych panuje zadziwiająca jak na orient cisza. Można tu usłyszeć odgłos własnych kroków na bruku. Spacerując wąskimi uliczkami, będą Państwo mieli okazję zajrzeć do warsztatów kowalskich i stolarskich.
Tu, gdzie nie słychać już angielskiego ani niemieckiego, tylko gardłowy, twardo brzmiący arabski - żyje prawdziwa, orientalna Tunezja.
W Tunisie - stolicy kraju - znajduje się największa tunezyjska medina. Również widoczny jest tutaj, choć może w mniejszym stopniu, wpływ turystyki. Wyraźniejszy niż w Sousse jest podział na poszczególne souki (uliczki), które odzwierciedlały średniowieczną hierarchię cechów rzemieślniczych. Im "czystsze" dane rzemiosło, tym bliżej meczetu mógł znajdować się zakład. I tak, w pobliżu meczetu znajdowały się zakłady wytwórców kapeluszy męskich (chechia) oraz księgarnie, nieco dalej swoje zakłady mieli wytwórcy pachnideł oraz sprzedawcy tkanin, i wreszcie najdalej znajdowała się uliczka, przy której mieściły się zakłady farbiarskie i garbarskie.

Południowa Tunezja: fascynujące wyprawy po pustyni i oazach
Kolejną po plażach atrakcją Tunezji są tereny pustynne na południu kraju. Podczas wycieczek będą Państwo mieli okazję poznać aż trzy warianty tego fascynującego krajobrazu.
Za Gabes zaczyna się kamienista pustynia, która zadziwia jałowością i bladożółtą barwą. W kilku miejscach kamienistą pustynię rozcinają wadis - koryta rzek, które podczas sporadycznych tutaj opadów zamieniają się w rwące potoki. Na zachodzie kamienista pustynia przechodzi w słoną pustynię Chott el Djerid. Djerid to bezodpływowe zagłębienie terenu bez śladu drzew czy choćby krzewów. Przez środek niecki przechodzi tama. Skrystalizowana sól przypomina szron lub cienką warstwę śniegu. W rozedrganym od upału powietrzu tworzą się fatamorgany. Na południu schott graniczy z Saharą - największą pustynią piaszczystą na świecie.
Z szarością i beżem, które towarzyszą turystom podczas drogi przez pustynię, kontrastuje bujna zieleń oaz. Z naturalnych źródeł bije woda, a przemyślany system nawadniania zapewnia obfitość plonów i umożliwia uprawy tarasowe. Najniżej uprawia się warzywa, wyżej granaty, morele i banany, a najwyżej daktyle. Najlepiej widać to na przykładzie oazy w Tozeur.
Oazę w Douz warto odwiedzić z zupełnie innych względów. Znajduje się ona bowiem na skraju piaszczystej pustyni. Tutaj rozpoczynał się niegdyś szlak karawanowy biegnący aż do Timbuktu nad Nigrem. Obecnie zaś turyści mogą wsiąść na dromadery i przejechać się po piaszczystych wydmach.

Banki i waluta
Walutą tunezyjską jest dinar, skrót TND (1 dinar = 1000 millimes). Obowiązuje jednolity kurs wymiany, bez względu na to, czy wymienią Państwo walutę w hotelu czy banku.
Uwaga: wywóz dinarów za granicę jest niedozwolony. Dlatego radzimy pod koniec pobytu wymieniać tylko niewielkie ilości pieniędzy. Ponowna wymiana dinarów na dewizy jest możliwa wyłącznie na lotnisku za okazaniem dowodu wymiany i nie więcej niż 100 TND.

Bezpieczeństwo
Gdy będą Państwo w mieście czy też w podróży po kraju, radzimy brać ze sobą tylko niezbędną ilość pieniędzy. Zdarzają się kradzieże torebek, aparatów itp.
W razie utraty ważnych dokumentów należy zwrócić się do lokalnej policji, która w każdej miejscowości ma swoje posterunki.
 
Czas
Latem należy przestawić zegarki o jedną godzinę do tyłu.
Gazety, czasopisma, telewizja
W każdym hotelu można zakupić większość prasy miejscowej i międzynarodowej. Ponadto, odbiorniki telewizyjne w pokojach gości hotelowych umożliwiają zwykle dostęp do kilkunastu programów telewizyjnych, w tym wielu europejskich.
Godziny urzędowania
Sklepy otwarte są w dni powszednie w godz. 8.30-12.00 oraz 15.30-19.00. Latem czas sjesty może być nieco dłuższy. Podczas islamskiego miesiąca postnego ramadan sklepy otwarte są do 16.00.
 
Informacja turystyczna
W każdej miejscowości wypoczynkowej znajduje się informacja turystyczna, która w Tunezji nazywa się ONTT. Otrzymają tu Państwo szczegółowe informacje.
 
Język
Oficjalnymi językami w Tunezji są języki arabski i francuski.
 
Nabożeństwa
Kościół katolicki St. Felix, Sousse, Rue de Constaintine 1; tel./fax 73/22 45 96, fax 73/ 21 24 88.
Msza: codziennie 18.15 oraz w niedziele 9.30. W okresie Bożego Narodzenia oraz Świąt Wielkanocnych 20.30, Pasterka 20.30, Wielki Czwartek 18.15, Wielki Piątek 15.00 i 18.15, Wielka Sobota 20.30. 
  
Napiwki
W Tunezji ogólnie przyjęte jest pozostawianie lub dawanie napiwków pokojówkom, kelnerom, portierom, taksówkarzom. W restauracji jest to zazwyczaj 10-15% sumy rachunku. W Państwa hotelu lub apartamencie nie muszą Państwo czekać z wręczeniem napiwku do ostatniego dnia. Również kierowcom na wycieczkach można wręczyć napiwek przed zakończeniem podróży.

Napięcie
Wynosi 220 V. Prosimy jednak zwrócić uwagę na wskazówki w Państwa łazience. Powszechnie używane w Europie wtyczki nie pasują. Należy zaopatrzyć się w specjalne przełączniki, dostępne w sklepach elektronicznych.
 
Na plaży
Spotkają się Państwo z surową moralnością w całym kraju. Prosimy o zrozumienie obyczajów. Opalanie topless jest na plaży zabronione. Przestrzegając zasad panujących w tym kraju, unikną Państwo z pewnością wielu nieporozumień.
 
Poczta
W chwili obecnej znaczek pocztowy do Polski na kartkę pocztową - 500 mill., na list - 500 mill. Znaczki pocztowe mogą Państwo kupić w sklepikach hotelowych sprzedających kartki pocztowe, sklepach z papierosami oraz w urzędach pocztowych (PTT). Czas dostarczenia poczty do Europy wynosi tydzień. Na poczcie należy dopisać "Par Avion" oraz "Pologne".

Przedmioty wartościowe
Dyrekcje hoteli nie biorą odpowiedzialności za pieniądze i kosztowności skradzione z pokoi hotelowych. Goście hotelowi mogą zdeponować dokumenty oraz inne przedmioty wartościowe w sejfach hotelowych. Za korzystanie z sejfu pobiera się niewielką opłatę. W niektórych hotelach małe sejfy znajdują się w pokojach. Opłata wynosi zazwyczaj 1-2 TND/dzień.

Przedstawicielstwo dyplomatyczne
Ambasada RP:
5, Impasse Cordone 2092,
El Mamar I, BP 1711002 Tunis,
tel. 0-0216 71/873 837, 874 843,
fax: 0-0216 71/872 987
Radca ambasady:
tel. 0-0216 71 795 793.
 
Targowanie się
Uznawane jako sport narodowy czy odwieczna tradycja, targowanie się pozostaje najzabawniejszym sposobem ustalania cen zakupowanych pamiątek, dywanu czy nawet przejażdżki na grzbiecie wielbłąda. Gdy poddadzą się Państwo tej zabawie, prosimy pamiętać, by nie dać się ponieść emocjom: zabawa ta zawsze kończy się uzgodnieniem ceny i uśmiechem.
 
Telefon
Każda recepcja hotelu przyjmuje zamówienia na rozmowy telefoniczne. 3-minutowa rozmowa do Polski kosztuje ok 10 TND. W urzędach pocztowych oraz w budkach telefonicznych (Taxiphone) rozmowy sa tańsze, każda minuta kosztuje 1,500 TND.
Dzwoniąc do Polski, należy wybrać numer kierunkowy 0-048, numer kierunkowy miasta (bez zera), numer abonenta. Aby uzyskać połączenie telefoniczne z Polski do Tunezji, należy wykręcić numer: 0-0216, dodając prefiks każdego miasta:
71 - Tunis
73 - Sousse + Mahdia
72 - Hammamet,
a następnie numer abonenta.
W Tunezji funkcjonuje również telefonia komórkowa.
 
Utrata dokumentów podróży
Odtworzenie zagubionego paszportu trwa co najmniej tydzień. W razie utraty dokumentów prosimy natychmiast powiadomić rezydenta, który pokieruje Państwa staraniami o jego odnalezienie lub odtworzenie. Numer telefonu i godziny dyżurów w Państwa hotelu podane są w książce informacyjnej lub na tablicy informacyjnej. 

Woda pitna
Woda z wodociągów nadaje się do mycia zębów. Według norm zdrowotnych jest zdatna do picia, aczkolwiek niesmaczna. Radzimy zatem kupować do picia wodę mineralną dostępną w każdym hotelu lub sklepie. Cena wynosi od 400 do 600 millimów.

Komunikacja
Autobusy liniowe
W Tunezji nie ma rozkładów jazdy.

Louage
Bardzo korzystnym środkiem komunikacji w północnej Afryce są taksówki wieloosobowe. Oferują miejsce dla 6 osób, mają ustalone trasy, ale nie mają stałych rozkładów jazdy. Taksówki rozpoczynają kurs, gdy zbierze się odpowiednia liczba pasażerów, bądź gdy ktoś zaoferuje, że zapłaci za puste miejsce.
 
Wypożyczenie samochodu
Rezydent chętnie pomoże Państwu w wypożyczeniu samochodu. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane.
Dozwolona szybkość w terenach zabudowanych 50 km/h, na drogach krajowych 90 km/h, jeśli znaki drogowe nie wskazują inaczej. Istnieje obowiązek zapinania pasów.
 
Taxi
Najkorzystniejsze przejazdy oferują taksówki w kolorze żółtym. W mieście kierowcy włączają taksometr. Podstawowa opłata wynosi 0,270 TND. Za każdy następny kilometr należy zapłacić 0,270 TND.
W godzinach 21.00-6.00 obowiązuje stawka nocna (wyższa o 50%).
 
Kolej
Połączenie kolejowe wiedzie z Tunisu wzdłuż wybrzeża przez stacje: BirBouRekba (połączenie z Hammametem i Nabeul)-Sousse-Mahdia-El Djem-Sfax-Gabes (i dalej do miasta przemysłowego Metlaoui).
 
Pomoc lekarska
Apteki
Nazywają się pharmacie. W razie konieczności radzimy zapytać się w recepcji o położenie najbliższej apteki. W każdej miejscowości znajduje się apteka dyżurująca w nocy, która jest czynna nawet w niedzielne i świąteczne noce.
Proponujemy przynieść ze sobą do apteki opakowanie po lekarstwach. Ułatwi to aptekarzowi znalezienie odpowiedniego leku.
 
Lekarz
W każdej chwili mogą Państwo wezwać lekarza przy pomocy recepcji. Każdy hotel zatrudnia lekarza. Wizyta lekarska kosztuje 35-50 TND. Radzimy poprosić o wystawienie szczegółowego rachunku, który będzie podstawą do uzyskania ubezpieczenia. Pomoc lekarska jest płatna z kieszeni pacjenta. Dopiero badania laboratoryjne, pobyt w szpitalu, przewóz karetką itp. płacone będą na zasadach ubezpieczenia, jakie Państwo wykupili w Polsce.
 
Uwaga: słońce!
Warto przypomnieć kilka ważnych reguł dotyczących przebywania na słońcu:
* Należy stopniowo przyzwyczajać skórę do silniejszego promieniowania.
* Skórę nieprzyzwyczajoną do słońca należy okryć lekką odzieżą lub stosować krem z silnym filtrem przeciwsłonecznym.
* Należy unikać słońca w południe.
* Zawsze należy szukać cienia. Tak również można się opalić.
 
Zimne napoje
Częstą przyczyną dolegliwości żołądkowych są zbyt zimne napoje, dlatego w upały nie należy pić lodowatych napojów. Żołądek reaguje również na zimne piwo. Do jedzenia polecamy miejscowe wino.

Posiłki i napoje
Tunezję nazywa się często ojczyzną kuskusu. Kuskus otrzymuje się z drobno zmielonych ziaren pszenicy. Następnie lekko zwilżony nadaje się do przygotowania ciasta.
Kuskus gotuje się na parze, ponad gotującym się mięsem i warzywami. Po 30-40 minutach danie jest gotowe. Dobrze ugotowany kuskus powinien być sypki.
Kuskus podaje się z różnymi dodatkami, przede wszystkim z baraniną. Do kuskusu można podać także kurę oraz rybę. Spożywania wieprzowiny zakazuje religia.
W zależności od przepisu, kuskus można także przesmażyć razem z warzywami, np. z dynią, bądź zalać przyprawionym bulionem.
Baranina z rożna to dla Tunezyjczyków prawdziwie odświętne danie. Podczas uroczystości rodzinnych lub na zakończenie ramadanu Tunezyjczycy jadają mechoui - barana pieczonego nad ogniskiem.
Jeśli będą Państwo mieli okazję, koniecznie należy spróbować merguez - pikantnej kiełbaski z jagnięciny lub - rzadziej - z wołowiny. Kiełbaski piecze się na ogniu.
Nieco ostrzejsze w smaku, ale również godne polecenia są objabilmerguez - kiełbaski w pikantnym sosie pomidorowym, podane z ziemniakami, dużą ilością czosnku oraz jajkiem.
Kiełbaski to również składnik dania o nazwie schakschuka, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza "wielki bałagan". Danie składa się z kiełbasek merguez i drobno pokrojonego, suszonego mięsa, które razem z cebulą, pomidorami i papryką smaży się na patelni.
Inne danie ze smażonym mięsem w roli głównej nosi nazwę mirmiz. Najpierw podsmaża się baraninę, a następnie dodaje do niej fasolę, pomidory i ziemniaki.
Do tego dania Tunezyjczycy chętnie jedzą biały chleb, maczając go w sosie.
Swoją ostrość danie zawdzięcza dodatkowi o nazwie harissa. Jest to ciemna pasta z suszonych i rozgniecionego pieprzu, który miesza się z olejem, solą i czosnkiem. Zamawiając harissę, należy pamiętać, że zbyt duża jej dawka może zrujnować smak dania.
Z pewnością warto skosztować przystawki brik, która jest tunezyjską specjalnością. Brik to trójkątny pieróg z nadzieniem z warzyw, baraniny lub tuńczyka i koniecznie jajka.
Smaczną przekąską, którą można dostać w większych miastach, jest casse-croute - rodzaj kanapki z białego chleba wypełnionego oliwkami, kaparami, sałatką warzywną i tuńczykiem.
Podobnie jak w pozostałych krajach arabskich, również w Tunezji ceni się słodycze i desery. Cukiernie pełne są smacznych wypieków, ale także w hotelu będą Państwo mieli okazję spróbować smakołyków takich, jak baklaua, bjaouia czy też makrud. Wszystkie one to rodzaj ciasta francuskiego wypełnionego rozgniecionymi daktylami, lepką konfiturą figową lub masą z migdałów, pistacji i dmuchanego ryżu. Wszystkie też są bardzo słodkie, szczególnie Baklaua, którą na końcu polewa się jeszcze wodą miodową.
Podczas deseru być może jeszcze raz ujrzą Państwo na stole kuskus, tym razem w wersji na słodko z rodzynkami, pestkami granatu oraz daktylami.

Restauracje
We wszystkich miejscowościach wypoczynkowych bez trudu znajdą Państwo dobre restauracje serwujące specjały kuchni tunezyjskiej lub francuskiej (nouvelle cuisine). Jeśli zamierzają Państwo spróbować, jak smakuje kuchnia tunezyjska lub po prostu spędzić miło wieczór, polecamy następujące lokale:
 
Sousse
L'Escargot - elegancka restauracja z kuchnią francuską
Bonaparte - kuchnia międzynarodowa, w podziemiu bar z karaoke
Marmit - przytulna, niedroga restauracja w centrum miasta.
 
Port el Kantaoui
L'Escale - nouvelle cuisine - wyższa klasa cenowa
La Dorade - specjalność: owoce morza i ryby
Mediteranee - kuchnia międzynarodowa
 
Hammamet
Arabesque - dania kuchni tunezyjskiej, wyższa klasa cenowa;
Le Berbere - smaczna kuchnia tunezyjska, lokal z widokiem na starówkę.
 
Tabarka
Les Arcades - dobra kuchnia tunezyjska, lokal przy porcie.
 
W świecie dywanów
Drogocenne dzieła sztuki tkackiej
Dywany są nieodłączną częścią kultury Beduinów. Tam, gdzie do dziś zachował się nomadyjski styl życia, dywany nadal odgrywają istotną rolę w życiu ludzi. W namiotach rozkłada się liczne dywany, a kobiety zajmują się wyplataniem następnych.
Tradycyjny tunezyjski dywan - klim lub qtifa - to dywan tkany ręcznie, zdobiony geometrycznymi, symbolicznymi wzorami. Zbliżoną do nich formą jest mergum - dywan zdobiony dodatkowymi haftami. Bardzo rozpowszechnione są dywany zerbiya - wyplatane dywany z Kairouanu, wytwarzane dziś w wielu częściach Tunezji. Największą wartość mają dywany jedwabne tkane z importowanego jedwabiu surowego. Na jednym metrze kwadratowym takiego dywanu znajduje się minimum 250000 węzłów.
Jeśli będą Państwo zainteresowani kupnem dywanu, warto sprawdzić, czy ma on na odwrocie certyfikat oryginalności ONAT. Office National de l'Arisanat gwarantuje za podaną przez producenta liczbę węzłów, wymiary, ciężar i rodzaj materiału, z jakiego dywan wykonano. Dywany podzielono wg klas jakościowych na qualite superieure (90000, 160000, 250000 węzłów/m2), première choix (40000 węzłów/m2) i deuxième choix (12000 węzłów/m2).
Dywany, podobnie jak inne wyroby rzemiosła artystycznego w Tunezji, nie mają stałych cen. Trzeba się targować ze sprzedawcą. Na niektórych bazarach z dywanami dla porządku i łatwiejszej orientacji wprowadzono jednak stałe ceny.
Wielu sprzedających poleca swoje usługi przy przesłaniu zakupionego dywanu do kraju kupującego. Wówczas wpłaca się tylko zaliczkę, a resztę przy odbiorze towaru.
 
Napoje
Narodowym napojem jest zielona herbata z miętą, którą pija się bardzo gorącą i bardzo słodką. Pija się też miejscowe piwo Celtia, godne degustacji, podobnie jak miejscowe wody stołowe. Polecamy soki robione zawsze ze świeżych owoców. Jeśli chodzi o wina, zarówno czerwone, białe, jak i różowe, są wyśmienite i w wielu gatunkach. Miejscowe alkohole: boukha (wymawiaj buha) to wódka z fig, natomiast trunek thibarine (na bazie spirytusu destylowanego i daktyli) jest bardzo zbliżony do koniaku.
 
Pamiątki
Biżuteria złota i srebrna wykonywana jest po mistrzowsku według odwiecznej tradycji. Jej autentyczność potwierdzają oficjalne próby w kształcie:
* głowy konia lub barana: złoto, 18 karatów
* skorpiona: złoto, 9 karatów
* kiści winogron: srebro, 900/1000
* głowy rzymskiej: srebro, 800/1000
Wyroby mosiężne: wytłaczana i obrabiana dłutem miedź przyjmuje różnorodne formy, a wykonywane z niej przedmioty znajdują niejednokrotnie zastosowanie w życiu codziennym. Warto poszukać unikatowych okazów. Aromatyzowane delicje stanowią w Tunezji znaczącą sferę "sztuki życia". Warto spróbować wszystkiego od herbaty z geranium po ciastka z syropem różanym. Talizman w kształcie "ręki Fatmy" o nazwie pochodzącej od cyfry pięć (khamsa) jest ewokacją pięciu głównych zasad islamu.
 
Powrót do kraju
Wszystko dobre, co się dobrze kończy!
Przed wyjazdem z hotelu należy pamiętać o:
* wyjęciu z sejfu hotelowego zdeponowanych w nim rzeczy;
* przymocowaniu do bagażu etykietek z imieniem i nazwiskiem;
* opuszczeniu pokoju zazwyczaj do godziny 12.00, tak aby pozostawić obsłudze hotelu czas na przygotowanie pokoi dla nowych gości;
* uregulowaniu rachunku w recepcji;
* sprawdzeniu godziny wyjazdu z hotelu na tablicy informacyjnej lub w niemieckiej teczce TUI "Information-Ruckreise".
 
Przepisy celne
Dozwolony wwóz towarów wolnych od cła do Polski:
 
Wyroby tytoniowe
250 papierosów lub 50 cygar, lub 250 g tytoniu, lub każdy z tych towarów w odpowiednich proporcjach.
 
Alkohol i napoje alkoholowe
1 litr wysoko procentowego alkoholu powyżej 22% obj. lub 2 litry wyrobów winiarskich, lub 5 litrów piwa.
 
Inne towary
Rzeczy zwyczajowo traktowane jako upominki do wartości całkowitej 175 E (osoby powyżej 18 lat) - w tym wyrobów spirytusowych oraz napojów alkoholowych innych niż wyroby winiarskie i piwo - nie więcej niż 1 l, piwa - nie więcej niż 2 l, wyrobów tytoniowych - nie więcej niż 100 sztuk papierosów albo nie więcej niż 25 sztuk cygar, albo do 100 g tytoniu); do 90 E (osoby poniżej 18 lat) - z pominięciem produktów alkoholowych.« Powrót


Tunezja - SPIS OFERT

Wczasy
1. HOTEL AMIR PALACE 
2. HOTEL AZUR PLAZA 
3. HOTEL BYBLOS 
4. HOTEL DAR KHAYAM +
5. HOTEL EL HANA BEACH 
6. HOTEL EL MENZAH 
7. Hotel El Mouradi Palm Marina 
8. HOTEL EXCEL 
9. HOTEL GARDEN BEACH +
10. HOTEL HILL DIAR 
11. HOTEL HOUDA BEACH CLUB +
12. Hotel Iberostar Chich Khan 
13. Hotel Iberostar Sahara Beach +
14. Hotel Karthago El Ksar 
15. HOTEL LE PRINCE 
16. HOTEL MARHABA AI 
17. HOTEL MARILLIA 
18. HOTEL MOURADI SKANES 
19. HOTEL ROSA BEACH 
20. HOTEL ROYAL SALEM 
21. HOTEL RUSPINA 
22. HOTEL SAADIA 
23. HOTEL SCHEHEREZADA 
24. HOTEL SKANES PALACE 
25. HOTEL SKANES RIVAGE 
26. HOTEL SOL CLUB KANTAOUI 
27. HOTEL SOL EL MOURADI 
28. HOTEL SULTAN BEACH 
29. HOTEL TOUR KHALEF 
30. HOTEL TOUR KHALEF AI 

Wypoczynek i zwiedzanie
1. TUNEZJA + ALGIERIA 15 DNI objazd + wypoczynek
2. TUNEZJA + LIBIA 15 DNI objazd + wypoczynek

Oferta dla młodzieży
1. HOTEL TERGUI CLUB 


 
 Code and design by new4mat.com  Organizator  |  Administrator  

STRONA GŁÓWNA | BIURO PODRÓŻY | AGENCI | DOKUMENTY | KONCESJE | GALERIA | WKRÓTCE | TAPETY | INFO | KONTAKT

 Wyszukiwanie ofert   Strefa dla agenta   Oferty dnia   Oferty First-time   Oferty Last-minute   Opisy krajów   Hotele - wczasy   Hotele - zwiedzanie   Ośrodki studenckie   Ośrodki młodzieżowe   Opisy wycieczek   Konferencje i szkolenia   Wycieczki objazdowe   Wycieczki szkolne   Zielone szkoły   Pielgrzymki   Bilety lotnicze   Plany lotnisk   Bilety autokarowe   Wynajem autokaru   Ubezpieczenia   Warunki ubezpieczenia   Warunki uczestnictwa   Przewodniki   Pogoda na WP   Informacje dla Polaków za granicą