Menu


 Najpopularniejsze

Wczasy sezon zimowy autokar
Włochy Zobacz
Włochy Zobacz
Val Gardena/Vilandres, Włochy Zobacz

Kraje i regiony
Chorwacja Zobacz
Egipt Zobacz
Polska Zobacz
Tunezja Zobacz
Włochy Zobacz

 Polecamy strony
 Opis Kraju - Meksyk

Najpopularniejsze wyszukiwania
1.11.26%Chorwacja Zobacz »
2.4.36%Egipt Zobacz »
3.4.14%Polska Zobacz »
4.3.8%Tunezja Zobacz »
5.3.35%Włochy Zobacz »

  Lista regionów
»  Meksyk  «


Zima Zobacz opis letni » 

Meksyk– śladami Majów i Azteków

Meksyk

Meksyk
jest krajem, który zachwyci zarówno miłośników relaksującego urlopu nad morzem, jak i osoby zainteresowane jego kulturą i historią.

Koniecznie odwiedźcie malownicze miasta z okresu kolonializmu, wioski indiańskie, kolorowe targi, tajemnicze piramidy będące świadkami tysiącletniej kultury. W Meksyku nie braknie również pięknych plaż, turkusowego morza i życzliwych, pełnych radości życia ludzi. Bienvenido - serdecznie witamy!

Meksyk - informacje praktyczne

Meksyk

Meksyk

Stan: czerwiec 2002 (CUN/06/02). Zastrzegamy sobie możliwość zmian.

Witamy w Meksyku

Jukatan
Jukatan to nazwa zajmującego około 200 000 km2 półwyspu w południowo-wschodnim Meksyku, a także stanu na północy półwyspu. Tutaj i w stanie Chiapas żyje większość z 1,5 miliona Indian Majów zamieszkujących Meksyk, przy czym Majowie posługujący się językiem jukatańskim stanowią wśród nich największą grupę (700 000). Mimo że chrystianizacja prowadzona na tych terenach przez Hiszpanów (od XVI wieku aż do odzyskania przez Meksyk niepodległości w 1821 roku) i wpływ nowoczesności bez wątpienia wprowadziły wiele zmian, to jednak życie wielu indiańskich rolników jest podobne do życia ich przodków. I tak np. chaty ze ścianami z palisad kryte są, w taki sam sposób jak przed wiekami: liśćmi palm, trawą lub wyschniętymi źdźbłami kukurydzy. Majowie, zwłaszcza na wsiach, żyją w wielopokoleniowych rodzinach, dzięki czemu zawsze wystarcza rąk do pracy. Nawet przyszli zięciowie muszą zgodnie z tradycją wykazać się przed ożenkiem pracowitością, aby udowodnić, że zasłużyli sobie na przyjęcie do nowej rodziny! Jednak mimo bogatych tradycji i głęboko sięgających korzeni, coraz więcej młodych ludzi przenosi się ze wsi do miast - w poszukiwaniu pracy i nowego stylu życia.
 
Majowie
Najstarsze znaleziska związane z cywilizacją Majów pochodzą z Belize i liczą sobie około 2450 lat. Dokładniejszą wiedzą na temat Majów, bazującą na wykopaliskach archeologicznych, dysponujemy jednak dopiero od tzw. okresu klasycznego, trwającego od 300 do 900 roku n.e. Podstawą gospodarki Majów było rolnictwo - jeszcze bez używania plugów. Również metalowe narzędzia i koło nie zostały tam wówczas odkryte. Społeczeństwo Majów było podzielone na warstwy - najwyższe miejsce w hierarchii zajmowała arystokracja i kapłani, zaś najliczniejszą, drugą w kolejności grupę stanowili chłopi i rzemieślnicy. Miasta Majów były przede wszystkim ośrodkami kultu religijnego, w związku z czym w ówczesnej architekturze występują głównie świątynie i pałace z bogato zdobionymi fasadami. Nie zachowały się natomiast osady i domostwa. Mimo sporej wiedzy, jaką dysponujemy, do dziś nie wyjaśniono przyczyn opuszczenia najbardziej znaczących ośrodków Majów (około 900 roku). Mniej więcej 100 lat później rozpoczął się nowy okres rozkwitu kultury Majów, wyraźnie widoczny przede wszystkim w Chichen Itza. Oprócz imponujących budowli Majowie pozostawili po sobie bogatą wiedzę w dziedzinie matematyki i astronomii, oraz kalendarz, którego genialnej koncepcji i precyzji nie potrafił dorównać nikt na świecie. Majowie rozwinęli również pismo obrazkowe.
 
Wierzenia i legendy Majów
"Posłuchajcie..." - tak zaczyna się wiele opowiadanych z ogromną swadą legend pochodzących z Jukatanu. Można w nich usłyszeć o aluxes - duchach lasu, którym lepiej nie wchodzić w paradę, albo o xtabay - nadnaturalnych stworzeniach, które przyjmują często postać pięknej kobiety, by ukraść mężczyźnie duszę.
Ważną rolę odgrywają także szamani uzdrawiający chorych i celebrujący tajemnicze rytuały na polach i w wioskach. Wyśmiewani przez lekarzy akademickich uzdrowiciele wyrobili sobie jednak pewną pozycję. Meksykański system ubezpieczeń społecznych uznał tradycyjne metody leczenia i pozostawia pacjentom wolny wybór lekarza, u którego zamierzają się leczyć.
Sztuka curanderos (uzdrowicieli) jest głęboko zakorzeniona w kulturze Majów, którzy mimo przyjętego niegdyś katolicyzmu nadal wierzą w bogów i duchy, w jakie wierzyli ich przodkowie. W wielu wioskach Majów do dziś przetrwały pradawne rytuały, do dziś rozbrzmiewają tu także poetyckie modlitwy o deszcz i urodzaj, kapłani składają ofiary przy źródłach i w jaskiniach, aby przebłagać duchy błyskawicy i wiatru.
Nawet gdy pod koniec pory deszczowej rozpoczyna się karczowanie lasów w celu pozyskania nowych pól uprawnych, odbywa się ono przy wtórze licznych ceremonii połączonych ze składaniem bogom lasu w ofierze placków kukurydzianych, co ma na celu uzyskanie przyzwolenia na karczunek. Jeśli przypadkiem musi zostać ścięte duże lub stare drzewo, drwal musi najpierw poprosić duszę drzewa o wybaczenie. Podczas zbiorów, pierwsze plony poświęca się zawsze bogom lasu. Jest to rodzaj podziękowania bogom za otrzymaną ziemię.

All Inclusive
Ten, kto zarezerwował pobyt w hotelu z formułą All Inclusive, otrzyma z recepcji kolorową opaskę na rękę, przy pomocy której będą mogli Państwo korzystać bez przeszkód z wszelkich ofert hotelowych.
 
Godziny otwarcia
Sklepy w miejscowościach turystycznych czynne są codziennie w godzinach 10.00-22.00.

Hotel
Po przyjeździe do hotelu prosimy oddać voucher hotelowy. Niektóre hotele, wymagają podpisu na rachunku in blanco z karty kredytowej na pokrycie ewentualnych dodatkowych kosztów. Zwyczaj ten obowiązuje w całej Ameryce. Prosimy pamiętać o odebraniu formularza in blanco przy ostatecznym rozliczeniu.

Język
Dźwięczny język Majów można usłyszeć na targach i w wioskach. W szkole dzieci poznają język hiszpański, tak więc większość posługuje się dwoma językami. W miastach otwiera się szkoły Majów, gdzie jedni odświeżają znajomość tego języka, a inni mogą się go nauczyć.
Malo kin. -  Dzień dobry.
Bash ca valik? -  Co słychać?
Mixba. - 
   Dobrze. Wszystko w porządku.

Napięcie w sieci
Napięcie w sieci wynosi 110-120 V (prąd zmienny). Do podłączenia europejskich urządzeń elektrycznych potrzebna będzie przejściówka, którą można kupić w supermarketach lub aptekach farmacias.

Napiwki
Pełnią w Meksyku istotną funkcję. Kelnerzy i personel hotelowy otrzymują niewielkie pensje i dlatego są zdani na życzliwość gości. Kelnerzy oczekują zwykle 10-15% sumy rachunku, pokojówki 1 USD dziennie. W taksówkach nie ma konieczności dawania napiwków.

Poczta
Kupno kart pocztowych najlepiej uzależnić od tego, czy zostaną one sprzedane wraz ze znaczkami pocztowymi. Znaczki na karty i listy (20 g) kosztują 10,60 pesos. Czas dostarczenia przesyłki do Europy wynosi ok. 3 tygodnie!

Przedmioty wartościowe
W sejfie hotelowym (najczęściej za opłatą) należy umieścić przede wszystkim pieniądze i biżuterię. Właściciele hoteli w Meksyku, podobnie jak na całym świecie, nie ponoszą odpowiedzialności za kradzieże w pokojach i na terenie hotelu.
 
Przedstawicielstwa dyplomatyczne
Ambasada Polska w mieście Meksyku: Calle Cracovia 40,
Colonia San Angel 01000 Mexico D. F.
tel. 0-052 5 550 47 00,
0-052 5 550 48 78,
fax 0-052 5 616 08 22
Polski Konsulat:
Konsul honorowy Halina Piotrowska. Av. Nader 40, Edif. Marruecos Local 4;
tel. 880 70 20, fax 887 33 99

Różnica czasu
Różnica czasu wynosi 7 godzin.

Telefon
Istnieje automatyczne połączenie telefoniczne z Europą. Do Polski można telefonować bezpośrednio, wybierając numer kierunkowy 0048, numer kierunkowy miasta (bez poprzedzającego go zera), a następnie numer rozmówcy.
Korzystne jest telefonowanie za pomocą kart telefonicznych z własnym numerem. Karty takie można nabyć w większości supermarketów i kiosków za 100 lub 200 pesos. Przy użyciu karty o wartości 100 pesos można prowadzić rozmowę telefoniczną z rozmówcą w Europie trwającą do 12 minut.

Woda pitna
Woda z wodociągów w hotelach nadaje się do mycia zębów. Do picia polecamy wodę mineralną. Kostki lodu przygotowywane są tylko z czystej wody pitnej.

Wymiana pieniędzy
Meksykańską walutą jest peso, 1 peso = 100 centavos. Prosimy zwrócić uwagę na różnice przy podawaniu cen: US$ to dolary amerykańskie, N$ to pesos.
Dolary amerykańskie można bez problemu wymienić w hotelach, bankach i kantorach wymiany. 1 USD to obecnie ok. 9 pesos. Wymiana pesos na dolary amerykańskie jest niekorzystna.
Podjęcie gotówki na kartę kredytową możliwe jest tylko w bankach. Podczas wymiany czeków podróżnych potrzebny będzie paszport.
Również w bankomatach ze znaczkiem "Cirrus" lub "Maestro" mogą pobrać Państwo gotówkę za pomocą kart EC.
Godziny otwarcia banków: pn.-pt. 9.00-17.00.
Godziny otwarcia kantorów: codziennie 10.00-22.00.
 
Pamiątki - kilka pomysłów
* srebro - oznaczone stemplem '9' lub '925'
* ceramikę w stylu kolonialnym i repliki znalezisk archeologicznych
* wyroby tkackie z różnych regionów Meksyku i Gwatemali
* maty wiszące i kapelusze panama z Meridy
* hafty z Chiapas
* repliki (np. maski) z kamienia wulkanicznego
Mimo stałych cen można się targować, zwłaszcza płacąc gotówką.
 
Zakupy
Główna arteria handlowa w mieście Cancun nosi nazwę Avenida Tulum. Mieszczą się na niej liczne sklepy oraz odbywają się targi. Również na Avenida Tulum, wychodząc na prawo z Playa del Carmen, znajduje się Centrum handlowe Plaza las Americas.
Mercado 28: cotygodniowy targ, na którym można kupić wszystko, od warzyw po ubrania. Różne warsztaty rzemieślnicze, szewskie, stolarskie itp.
Plaza Bonita: ładna galeria sklepów z korzystnymi cenami, obok Mercado 28.
Cancun 2000: duże centrum handlowe, gdzie zaopatruje się miejscowa ludność.
Strefa hotelowa w Cancun: oprócz różnych międzynarodowych centrów handlowych, eleganckie sklepy znajdą Państwo w centrum Plaza Caracol, Kukulcan Center oraz w nowoczesnym La Isla. Oprócz meksykańskich pamiątek są tutaj butiki, sklepy z butami, galerie malarstwa, markowe towary z USA, sklepy z biżuterią, bary i restauracje.
Playa del Carmen: wszystko jest tu skoncentrowane przy deptaku dla pieszych (5. Avenida), ale warto również zajrzeć w boczne uliczki. Artykuły codziennego użytku znajdą Państwo w małych sklepikach przy głównej ulicy Avenida Juarez.
 
Komunikacja
Autobusy liniowe
Cancun: pomiędzy wszystkimi hotelami w dzielnicy hotelowej oraz centrum miasta Cancun kursują w krótkich odstępach czasu autobusy. Opłata za przejazd do/ze strefy hotelowej: 5 pesos, w granicach miasta Cancun: 3 pesos. Przystanki autobusowe są wprawdzie wyznaczone, ale autobusy zatrzymują się również pomiędzy nimi, na życzenie pasażera. W centrum miasta znajduje się dworzec autobusowy.
Stąd, o każdej pełnej godzinie odjeżdżają autobusy do Playa del Carmen. Cena przejazdu 32 pesos.
Playa del Carmen: z centralnie położonego dworca autobusowego wyjeżdżają autobusy w różnych kierunkach, m.in. co 10 minut do Cancun. Ostatni autobus z Cancun do Playa del Carmen odjeżdża o godzinie 23:30 z dworca autobusowego w Cancun.
Cozumel: na wyspie Cozumel nie kursują autobusy. Jest tylko postój taksówek przy przystani dla promów (MUELLE).
 
Taksówki
W obrębie centrum Cancun koszt przejazdu wynosi ok. 12 pesos.
 
Promy
W godzinach 6.00-22.00 z Playa del Carmen na wyspę Cozumel i z powrotem kursują promy. Rozkłady jazdy wywieszone są na przystaniach i często ulegają zmianie. Cena przejazdu: 146 pesos. Bilety można kupić przy przystani. Z Cancun na Isla Mujeres kursują promy co godzinę. Przystań Boulevard Kukulcan 4 km w godzinach 6.00-17.00. Przystań Boulevard Kukulcan 6 km również po południu do godziny 17.00. Cena przejazdu: 70 pesos.
 
Wynajem samochodu
W Meksyku znajdują się przedstawicielstwa wszystkich międzynarodowych agencji wynajmu samochodów. Aby wynająć samochód, należy posiadać kartę kredytową. Ubezpieczenia tylko na bazie częściowego casco. (udział własny około 1000-1500 USD lub 10% wartości nowego samochodu).
 
Pomoc lekarska
Apteki (farmacias)
Usytuowane są często w centrach handlowych. W Playa del Carmen są dwie apteki przy głównej ulicy Avenida Juarez, otwarte przez całą dobę.

Ubezpieczenie
Niezależnie od rodzaju zawartego ubezpieczenia, wszystkie rachunki za wizyty u lekarza czy pobyt w szpitalu należy opłacać gotówką lub kartą kredytową. Na potrzeby ubezpieczenia należy zażądać wystawienia szczegółowego rachunku.
 
W razie choroby
Jeśli poczują się Państwo gorzej, prosimy wezwać lekarza przez recepcję hotelową. Każdy hotel ma własnego lekarza i wszyscy mówią po angielsku.
 
Szpitale
Clinica Total Assist Cancun, Claveles nr 5 SM 22, boczna ulica od Avenida Tulum, tel. 8 84 10 58 lub 8 84 80 17; fax 8 84 80 82.
 
Stomatolodzy
Dr Joaquin Berron, SM 4 Avenida Tulum, 232-5C, Cancun, tel. 887 39 79/ 887 25 79, w nagłych przypadkach pager: 888 78 68-18 27.
Uwaga: słońce!
Warto przypomnieć kilka ważnych reguł dotyczących przebywania na słońcu:
* Należy stopniowo przyzwyczajać skórę do silniejszego promieniowania.
* Skórę nieprzyzwyczajoną do słońca należy okryć lekką odzieżą lub stosować krem z silnym filtrem przeciwsłonecznym.
* Należy unikać słońca w południe.
* Zawsze należy szukać cienia. Tak również można się opalić.
 
Posiłki
Już w czasach Majów ceniono smaczną kuchnię: homary, małże, kakao i inne delikatesy przywożone były sacbeob, dużymi szlakami handlowymi do miast. Jednakże głównym produktem kuchni jukatańskiej od zawsze była kukurydza, która w mitologii Majów symbolizowała życie i bogactwo. Niemal tak samo nieodzowna w tamtejszej kuchni jest fasola, której z biegiem lat wyhodowano setki odmian. Wciąż jeszcze podaje się ją w najróżniejszych kolorach i przyrządzoną na najróżniejsze sposoby, od chrupkiego al dente do miękkiego puree.
Oto inne, typowe przykłady miejscowej kuchni:
Tortillas - z ciasta wykonanego z mielonych ziaren kukurydzy robi się placki, stanowiące dodatek do właściwego posiłku. Ponadto od czasu do czasu zastępują one sztućce, można nimi jeść nawet zupę. Jako nadzienie wykorzystuje się mielone mięso, ryby i warzywa.
Totopos - smażone tortillas.
Tacos - tortillas z nadzieniem.
Quesadillas - tortillas z topionym serem.
Queso fundido - topiony ser z totopos.
Frijoles - puree z ciemnej fasoli; dodatek do wielu potraw.
Guacamole - rozgniecione awokado z drobno posiekanymi pomidorami i cebulą, podawane z totopos.
Pibil - mięso drobiowe lub wieprzowe zawijane w liście bananowca pieczone w kamieniach ogrzanych węglem drzewnym.
Salsa mexicana (czerwona lub zielona) - drobno posiekane chili, pomidory, cebula i przeróżne przyprawy; bardzo pikantny dodatek do niemal wszystkich dań. Dobra rada: osobom nie przywykłym do smaku kuchni meksykańskiej radzimy ostrożnie obchodzić się z salsą.
 
Napoje
Tequila
Najbardziej znany trunek w Meksyku. Znawcy rozróżniają gatunki Anejo, Reposado (obydwa ciemne) oraz Blanco (jasny). Czymś zupełnie wyjątkowym jest Mezcal (z robakiem). Tequilę pije się czystą, z solą lub bez i z cytryną, z dodatkiem Sangrity lub w postaci drinków. Najpopularniejsze koktajle z tequilą to Tequila Sunrise z sokiem pomarańczowym i grenadiną, oraz Margarita - z cytryną, Cointreau i solą.
 
Kawa
Meksykanie nie piją jej dużo. Typową kawą po meksykańsku jest Cafe de Olla, podawana w glinianej filiżance z cukrem i cynamonem. Oprócz niej serwuje się najczęściej słabą kawę (Cafe americano), taką jak pija się w USA. Gdzieniegdzie można również dostać kawę espresso.
 
Piwo
Negra Modelo - piwo ciemne.
Corona - piwo jasne.
XX-Lager (wymawiaj: dos aekis lager) - najpopularniejsze piwo w Meksyku (jasne).

Restauracje
Cancun
Maria Bonita - obok hotelu Camino Real, w pobliżu Caraco; wyśmienita kuchnia meksykańska z muzyką wykonywaną przez mariachi.
El Mortero - naprzeciwko hotelu Coral Beach, w pobliżu centrum Caracol; rustykalna restauracja meksykańska z muzyką w wykonaniu mariachi; czynna tylko wieczorem.
Lorenzillos - naprzeciwko hotelu Continental Villas Plaza przy lagunie; specjały rybne, langusty.
 
Playa del Carmen
Tacolote - przy głównym placu, naprzeciwko kościoła; dania kuchni meksykańskiej, muzyka w wykonaniu zespołu mariachi.
La Carmela - w centrum handlowym Plaza Antigua; kuchnia meksykańska, wysokie ceny.
Yakche - kuchnia Majów, przy 8. ulicy.
Dalszych wskazówek udzieli Państwu rezydent.
 
Rozrywka
Cancun
Dyskoteka La Boom - tuż za miastem, nad brzegiem laguny. W weekendy, o godzinie 23.30 show laserowe, muzyka dyskotekowa i na żywo, muzyka techno.
Dyskoteka Coco Bongo - "Forum by the sea" (strefa hotelowa w Cancun).
Azucar - w pobliżu hotelu Hyatt Regency; rytmy karaibskie, zespoły grające na żywo, najczęściej kubańskie.
Hard Rock Cafe Cancun - na placu "Formu by the sea".
Roots - klub jazzowy, muzyka na żywo; Avenida Tulum, w pobliżu baru Burger King.
 
Playa del Carmen
Blue Parrot - lokal przy plaży, na skraju strefy dla pieszych; nastrojowa muzyka, czasami występy na żywo.
Wiele barów bezpośrednio na 5. ulicy, jak Fly oraz Deseo i in.
 
Captain Tutix
Dalszych wskazówek udzieli Państwu rezydent.
 
Propozycje wycieczek

Chichen Itza
Chichen Itza należy do największych i najlepiej odrestaurowanych miast Majów w Meksyku. Miasto zostało założone przez Majów prawdopodobnie w V wieku i miało już za sobą bogatą w wydarzenia historię, kiedy w 1000 roku naszej ery przesiedlili się tutaj Toltekowie, zamieszkujący wcześniej ziemie centralnego Meksyku. W Chichen Itza nastąpiło wyjątkowe w skali całego Meksyku połączenie architektury Majów i Tolteków, czego dowodem są zachowane do dziś wspaniałe budowle okalające centralny plac.
Zobaczą tu Państwo spektakularną piramidę Kukulcan o wysokości 24 m, z najwyższą świątynią miasta, do której można się dostać schodami z czterech stron (symbolizującymi cztery pory roku), pokonując 365 stopni (tyle trwa rok słoneczny), Zespół Tysiąca Kolumn, Świątynię Wojowników z figurą Chacmool oraz okazałe kolumny tworzące wejście do świątyni. Ściana czaszek. Platforma wojowników i największe w Ameryce Środkowej boisko do gry w piłkę nożną, przy którym znajdują się słynne płaskorzeźby wyryte w kamiennych płytach. Pozwalają one przywołać w wyobraźni obraz dawnych piłkarzy.
Do najważniejszych budowli w południowej części miasta zalicza się grobowiec najwyższego kapłana, obserwatorium, świątynię i Dom Mniszek - te ostatnie z artystycznie zdobionymi fasadami ku czci boga deszczu Chaca.
 
Wskazówki dotyczące
programu wycieczek:
Rezerwacji wycieczek dokonuje rezydent. Za wycieczkę płaci się gotówką u rezydenta lub w autokarze.
Wycieczki organizuje i ponosi odpowiedzialność regionalna agencja Mex Atlantica Receptivo w Meksyku.
Uwaga: wycieczki prowadzone są w języku niemieckim lub angielskim. W języku polskim - o ile pozwoli na to liczba uczestników - prowadzone są wycieczki organizowane na miejscu.
Zastrzegamy sobie możliwość zmian programu wycieczek.
 
Powrót do kraju
Wszystko dobre, co się dobrze kończy.
Przed wyjazdem z hotelu należy pamiętać o:
* wyjęciu z sejfu hotelowego zdeponowanych w nim rzeczy;
* przymocowaniu do bagażu etykietek z imieniem i nazwiskiem;
* opuszczeniu pokoju zazwyczaj do godziny 12.00, tak aby pozostawić obsłudze hotelu czas na przygotowanie pokoi dla następnych gości;
* uregulowaniu rachunku w recepcji
* sprawdzeniu godziny wyjazdu z hotelu na tablicy informacyjnej lub w niemieckiej teczce TUI "Ruckreise".
 
Przepisy celne
Dozwolony wwóz towarów wolnych od cła do Polski:
 
Wyroby tytoniowe
250 papierosów lub 50 cygar, lub 250 g tytoniu, lub każdy z tych towarów w odpowiednich proporcjach.
 
Alkohol i napoje alkoholowe
1 litr wysoko procentowego alkoholu powyżej 22% obj. lub 2 litry wyrobów winiarskich lub 5 litrów piwa.
Inne towary
Rzeczy zwyczajowo traktowane jako upominki do wartości całkowitej 175 E (oboby powyżej 18l.) - w tym wyrobów spirytusowych oraz napojów alkoholowych innych niż wyroby winiarskie i piwo - nie więcej niż 1 l, piwa - nie więcej niż 2 l, wyrobów tytoniowych - nie więcej niż 100 sztuk papierosów albo nie więcej niż 25 sztuk cygar, albo do 100 g tytoniu; do 90 E (osoby poniżej 18 l.) - z pominięciem napojów alkoholowych.
« Powrót


Meksyk - SPIS OFERT

Wczasy
1. HOTEL BARCELO COSTA CANCUN 
2. HOTEL DREAMS CANCUN RESORT & SPA 
3. HOTEL GRAN CARIBE REAL 
4. HOTEL GRAND OASIS CANCUN 
5. HOTEL HOLIDAY INN CANCUN ARENAS 
6. HOTEL OASIS CANCUN 
7. HOTEL VIVA WYNDHAM AZTECA BEACH +

Wypoczynek i zwiedzanie
1. IMPERIUM AZTEKÓW 
2. MEKSYK 15 DNI 
3. NOWY ROK NA JUKATANIE (16 dni) 
4. PERŁY MEKSYKU objazd + wypoczynek

Wycieczki objazdowe
1. MEKSYK - WIELKA KONKWISTA 16 dni 
2. MEKSYK-Indianie i Konkwistadorzy 
3. PÓŁNOCNY MEKSYK - HACJENDY, TEQUILA I KOWBOJSKIE KAPELUSZE 15 dni 
4. TAJEMNICE AMERYKI ŁACIŃSKIEJ - 16 dni 
5. ŚLADAMI ZAGINIONYCH MIAST MAJÓW 


 
 Code and design by new4mat.com  Organizator  |  Administrator  

STRONA GŁÓWNA | BIURO PODRÓŻY | AGENCI | DOKUMENTY | KONCESJE | GALERIA | WKRÓTCE | TAPETY | INFO | KONTAKT

 Wyszukiwanie ofert   Strefa dla agenta   Oferty dnia   Oferty First-time   Oferty Last-minute   Opisy krajów   Hotele - wczasy   Hotele - zwiedzanie   Ośrodki studenckie   Ośrodki młodzieżowe   Opisy wycieczek   Konferencje i szkolenia   Wycieczki objazdowe   Wycieczki szkolne   Zielone szkoły   Pielgrzymki   Bilety lotnicze   Plany lotnisk   Bilety autokarowe   Wynajem autokaru   Ubezpieczenia   Warunki ubezpieczenia   Warunki uczestnictwa   Przewodniki   Pogoda na WP   Informacje dla Polaków za granicą